Справа № 2а-6112/09
08 листопада 2018 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В. Франовської К.С.
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
заявника ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та продовження терміну для виконання виконавчого листа у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про визнання дій по неправильному нарахуванню коштів ЧАЕС неправомірними та стягнення коштів, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження - боржника та продовження терміну для виконання виконавчого листа по справі № 2а-6112/09.
В обґрунтування заяви посилався на те, що 11.07.2018 року відділом примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області листом від 04.07.2018 року №3.2/8625 повернуто без виконання виконавчий лист.
Заявник в судовому засіданні підтримав вимоги заяви та просив її задовольнити.
Управлінням соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надіслано до суду лист про розгляд заяви без участі представника управління.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення заявника, перевіривши доводи заяви та матеріали справи, встановила наступне.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду прийнято від 02 грудня 2014 року апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира задоволено частково, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "21" квітня 2009 р. скасовано та прийняти нове рішення, яким позов задоволено частково.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира провести донарахування та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату, як громадянину, що працює на території радіоактивного забруднення, за період з 01.09.1996 р. по 31.12.2005 р. та з 09.07.2007 по 31.12.2007 р. в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює трьом мінімальним заробітним платам, з урахуванням виплачених коштів.
08 грудня 2014 року Житомирським апеляційним адміністративний судом видано по справі виконавчий лист № 37306/14 від 08.12.2014 року.
Відділом примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області постановою ВП №45843435 від 16 грудня 2014 року відкрито виконавче провадження (а.с.150).
В травні 2015 року відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області звернувся до суду з поданням про заміну способу і порядку виконання рішення.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2015 року залишено в силі ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 11 червня 2015 року про відмову у задоволенні подання.
В серпні 2018 року ОСОБА_1 звертається до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження та продовження терміну для пред'явлення до виконання виконавчого листа по справі № 2а-6112/09.
Позивач зазначає, що 11.07.2018 року відділом примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області листом від 04.07.2018 року №3.2/8625 повернуто виконавчий лист без прийняття до виконання у зв'язку з припиненням юридичної особи боржника.
Із вказаного повідомлення слідує, що відповідно до рішення Богунської районної ради м.Житомира від 22.12.2017 року №110 "Про припинення виконавчого органу юридичної особи управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира шляхом приєднання до департаменту соціальної політики Житомирської міської ради" та рішення Житомирської міської ради від 18.12.2017 року №869 "Про зміну назви департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської міської ради" управління припинило свою діяльність шляхом приєднання до департаменту соціальної політики Житомирської міської ради. Унаслідок припинення юридичної особи - Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира шляхом приєднання, правонаступником усього його майна, майнових прав та обов'язків є департамент соціальної політики Житомирської міської ради. Створено нову юридичну особу - Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради.
Щодо вимоги про заміну боржника по примусовому виконанню виконавчого листа по справі №2а-6112/09 колегія суддів зазначає.
Так, згідно ч. 1 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016р. №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Положеннями ч. 5 ст. 15 цього Закону передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив. У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім'я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.
У контексті наведених положень Закону №1404-VIII слід зазначити, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження представляє собою процес, який починається з моменту набрання судовим рішенням законної сили і завершується настанням відповідних обставин, передбачених статтею 39 цього Закону.
До того ж цей Закон не пов'язує початок реалізації цих прав з ухваленням державним виконавцем рішення про початок примусового виконання рішення на підставі виконавчого документа, а навпаки, прямо передбачає можливість виправлення невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим цією статтею, судом за заявою стягувача (абзац другий частини четвертої статті 4 Закону №1404-VIII).
Поряд з цим, ст. 379 КАС України визначає, що суд замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
У рішенні Європейського суду з прав людини "Матківська проти України" від 12.03.2009р. зазначено про те, що судовий розгляд і виконавче провадження - це перша та друга стадії загального провадження, які стосуються тривалості провадження; виконання рішення є другим етапом судового провадження, а також що реалізоване право знаходить свою ефективну реалізацію саме у момент виконання.
Отже, заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 29.06.2004р. у справі «Півень про України» визначено, що право на судовий розгляд, гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, також захищає і виконання остаточних та обов'язкових судових рішень, які у країні, яка поважає верховенство права, не можуть залишаться невиконаними, завдаючи шкоди одній стороні.
Отже виконання судового рішення є складовою частиною судового розгляду та завершальною стадією судового провадження, а неможливість виконати рішення суду призведе до порушення прав, гарантованих ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що вимога заявника про заміну боржника Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на правонаступника - Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, по примусовому виконанню виконавчого листа №37306/14 від 08.12.2014 року у справі 2а-6112/09 підлягає задоволенню, оскільки вказане не суперечить загальній меті адміністративного судочинства.
З приводу вимоги позивача про продовження терміну пред'явлення виконавчого листа до виконання, суд зазначає таке.
15.12.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 №2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким Кодекс адміністративного судочинства України викладено у новій редакції.
Підпунктом 18.2 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в новій редакції передбачено, що оформлення і видача судових рішень, якими вносяться зміни до виконавчих документів (у тому числі про виправлення помилки у виконавчому документі; визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню; стягнення на користь боржника безпідставно одержаного стягувачем за виконавчим документом; поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання; відстрочку чи розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання; зупинення виконання судового рішення; заміну сторони виконавчого провадження), здійснюються в паперовій формі судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 376 КАС України (в редакції на момент звернення позивача з заявою) стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Згідно ч.6 ст. 12 Закону № 1404-VIII (в редакції на момент звернення позивача з заявою) стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Таким чином, єдиною та необхідною правовою підставою для поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання є наявність в особи поважних причин його пропуску. При цьому, поважність причин є оціночною категорією та повинна визначатися, виходячи з наявності реальних обставин, які фактично унеможливили вчинення особою відповідної процесуальної дії вчасно, тобто в межах строків, установлених законодавством.
Відповідно до ст.22 Законом України «Про виконавче провадження» (в редакції на момент видачі виконавчого листа) визначено, що виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки:
1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців;
2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.
Строки, вищенаведеної статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Як вбачається з виконавчого листа, виданого Житомирським апеляційним адміністративним судом по справі № 2а-6112/09, постанова суду набула чинності 15.12.2014 року, строк пред'явлення виконавчого листа до виконання протягом 1(одного) року (а.с. 199). Визначений строк пред'явлення виконавчого листа до примусового виконання відповідав редакції Закону України «Про виконавче провадження», яка діяла на час видачі виконавчого листа.
Суд звертає увагу заявника на те, що "продовження терміну для пред'явлення до виконання виконавчого листа" чинним законодавством не передбачено.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що заявник в межах строку неодноразово пред'являв виконавчий лист до виконання, однак відділом примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби не забезпечено виконання виконавчого документа.
Враховуючи те, що строк пред'явлення виконавчого листа до виконання уже сплив та з огляду на те, що заявник позбавлений можливості пред'явити виконавчий документ до виконання, з метою забезпечення виконання виконавчого документа, суд дійшов висновку, що необхідно поновити строк заявнику для пред'явлення виконавчого листа №37306/14 від 08.12.2014, виданого Житомирським апеляційним адміністративним судом, у справі 2а-6112/09 до виконання.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 частково, заміни боржника по примусовому виконанню виконавчого листа на правонаступника та поновлення строку для пред'явлення виконавчого листа №37306/14 від 08.12.2014 року до виконання.
Керуючись ст.ст.241, 248, 376, 379 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 в частині продовження терміну для виконання виконавчого листа по справі № 2а-6112/09.
Заяву ОСОБА_1 в частині заміни сторони виконавчого провадження задовольнити.
Замінити боржника по примусовому виконанню виконавчого листа №37306/14 від 08.12.2014, виданого Житомирським апеляційним адміністративним судом, у справі 2а-6112/09 Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на правонаступника - Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради.
Поновити ОСОБА_1 строк для пред'явлення виконавчого листа №37306/14 від 08.12.2014, виданого Житомирським апеляційним адміністративним судом до виконання.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст.325 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено 09 листопада 2018 року.
Головуючий Іваненко Т.В.
Судді Кузьменко Л.В. Франовська К.С.