Ухвала від 09.11.2018 по справі 0340/1877/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення апеляційної скарги без руху

09 листопада 2018 рокуЛьвів№ 857/2382/18

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача -Глушка І. В.

суддів -Коваля Р. Й.

Макарика В. Я.

перевіривши апеляційну скаргу перевіривши апеляційну скаргу ОСОБА_4 на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018 року про відмову у відкритті провадження у справі № 0340/1877/18 за адміністративним позовом ОСОБА_4 до судді Луцького місьрайонного суду Волинської області Крупінської С.С., судді Апеляційного суду Волинської області Русинчука М.М. про визнання нечинними та скасування ухвали та постанови, зобов"язання вчинити дії, відшкодування шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018 року відмовлено у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до судді Луцького місьрайонного суду Волинської області Крупінської С.С., судді Апеляційного суду Волинської області Русинчука М.М. про визнання нечинними та скасування ухвали та постанови, зобов"язання вчинити дії, відшкодування шкоди.

Не погодившись із прийнятим рішенням, ОСОБА_4 подала апеляційну скаргу .

Однак, вказана апеляційна скарга не відповідає вимогам, встановленим статтею 296 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки до неї не додано документа про сплату судового збору.

Водночас скаржником заявлено клопотання, у якому, покликаючись на важкий майновий стан, просить звільнити від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018 року про відмову у відкритті провадження у справі № 0340/1877/18.

Слід зазначити, що на підтвердження заявленого клопотання про звільнення від сплати судового збору особою, що подала апеляційну скаргу, не надано на розгляд суду належних та допустимих доказів, які б свідчили про неможливість сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до ч.2 ст.87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. N 3674-VI.

Однак, пільги щодо сплати судового збору, передбачені ст.5 Закону України "Про судовий збір" на позивача не поширюються.

Статтею 133 КАС України встановлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Аналогічні приписи передбачені ст.8 Закону України Про судовий збір, відповідно до ч.1 якої (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017) враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сімї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоровю.

Відповідно до частини 2 ст. 8 Закону України Про судовий збір суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

В контексті вказаних правових норм слід зазначити, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.

Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Разом з тим, скаржником на підтвердження важкого майнового стану долучено копію свідоцтва про народження дитини ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, Серії НОМЕР_1, копію свідоцтва про народження дитини ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, Серії НОМЕР_2, копію довідки Луцького районного відділу державної виконачої служби №499 від 02.07.2018 про неотримання ОСОБА_4 аліментів від ОСОБА_6 у період з січня 2018 року по червень 2018 року згідно з виконавчим листом №161/10251/16-ц, копію довідки №04-14/03502232 від 13.08.2018, виданої Луцьким міським центром зайнятості.

Однак надані скаржником копії документів не є належними доказами підтвердження незадовільного майнового стану та неможливості сплати судового збору ОСОБА_4, оскільки вона може займатися будь-якою іншою діяльністю, яка приносить дохід, отримувати відсотки від депозитних вкладів чи інші прибутки, зокрема, нею не надано відповідної довідки з податкового органу про відсутність доходів.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що обставини, зазначені в клопотанні, не підтверджують, що розмір судового збору, який підлягає сплаті за подання апеляційної скарги на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018 року про відмову у відкритті провадження у справі № 0340/1877/18, перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік та не є підставою для звільнення скаржника від сплати судового збору.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні заявленого скаржником клопотання.

Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 N 3674-VI.

Згідно із ч.1 ст.4 цього Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною 2 статті 4 вказаного Закону визначено ставки судового збору, відповідно до якої за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на ухвалу суду ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно із статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом на 01 січня 2018 року становить 1762 грн.

Таким чином, розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання до адміністративного суду апеляційної скарги, становить 1762,00 грн.

Вказаний недолік апеляційної скарги повинен бути усунений шляхом надіслання до Восьмого апеляційного адміністративного суду оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 1762 грн 00 коп. за наступними реквізитами "Отримувач коштів - УК у Галицькому районі м.Львова; код отримувача за ЄДРПОУ - 38007573; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); МФО - 899998; рахунок отримувача - 34310206081057; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - *;101; код платника; судовий збір; № справи; Восьмий апеляційний адміністративний суд".

За таких обставин, відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу слід залишити без руху та надати строк для усунення вказаного недоліку.

Також слід роз'яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що у разі неусунення недоліку апеляційної скарги у встановлений строк, відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України така буде їй повернута.

Керуючись статтями 169, 296, 298 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання ОСОБА_4 про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018 року про відмову у відкритті провадження у справі № 0340/1877/18 відмовити.

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2018 року про відмову у відкритті провадження у справі № 0340/1877/18 - залишити без руху.

Встановити ОСОБА_4 десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліку апеляційної скарги.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач І. В. Глушко

судді Р. Й. Коваль

В. Я. Макарик