08.11.2018 року Справа № 904/1528/18
м.Дніпро, пр.Дмитра Яворницького, 65
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді (доповідача) - Кузнецової І.Л.,
суддів - Кощеєва І.М., Подобєда І.М.,
розглянувши апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 11.07.2018 у справі № 904/1528/18 (суддя Юзіков С.В., повне рішення складено 23.07.2018)
за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київ
до приватного акціонерного товариства "Науково-виробниче об'єднання "Созидатель" м.Дніпро
про стягнення неустойки та трьох процентів річних в сумі 70901грн.75 коп.
- рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 11.07.2018 у справі №904/1528/18 публічному акціонерному товариству "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - ПАТ "НАК "Нафтогаз України") відмовлено в задоволенні позову про стягнення з приватного акціонерного товариства "Науково-виробниче об'єднання "Созидатель" (далі - ПрАТ "НВО "Созидатель") 67280грн.89коп. пені та 3620грн.86коп. трьох процентів річних;
- приймаючи рішення, господарський суд виходив з обставин щодо наявності підстав для застосування приписів ч.3 ст.7 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних, теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", згідно з якими заявлені до стягнення позивачем пеня та три проценти річних підлягають списанню;
- не погодившись з рішенням суду, ПАТ "НАК "Нафтогаз України" подало апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення судом норм матеріального права, на прийняття рішення без дослідження усіх істотних обставин справи, просить це рішення скасувати, прийняти нове рішення та позовні вимоги задовольнити у повному обсязі;
- у поданій скарзі йдеться про те, що виходячи з аналізу положень ст.ст.1-3 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних, теплогенерую-чих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" учасниками процедури врегулювання заборгованості (яка включає у себе і списання заборгованості) є теплопостачальні та теплогенеруючи підприємства, включені до реєстру, про те, що матеріали справи не містять доказів включення відповідача до реєстру, у зв"язку з чим, списання заборгованості є неправомірним, про те, що постановою Кабінету Міністрів України №93 від 21.02.2017 затверджено Порядок ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії та користування зазначеним реєстром, яким визначено дані про підприємства, що необхідні для включення до реєстру, про те, що матеріали справи не містять передбачених Порядком документів, ці документи не надавалися відповідачем та не досліджувалися судом, а також про те, що Верховним Судом прийнято рішення у справі №908/3211/16 у подібних правовідносинах по застосуванню норм ч.3 ст.7 Закону, згідно з яким однією з обов"язкових підстав для такого застосування є включення відповідача до реєстру;
- відповідач вважає рішення господарського суду обґрунтованим, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на те, що єдиною умовою для списання пені та трьох процентів річних, нарахованих на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, є погашення такої заборгованості до набрання чинності Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних, теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також на те, що основна заборгованість відповідача за договором купівлі-продажу природного газу від 26.11.2014 №1091/15-ТЕ-4 була погашена 15.01.2016, тобто до набрання чинності цим Законом.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 22.10.2018 справу №904/1528/18 за апеляційною скаргою ПАТ "НАК "Нафтогаз України" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 11.07.2018 прийнято до провадження та ухвалено розглянути апеляційну скаргу без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню в силу наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 26.11.2014 ПАТ "НАК "Нафтогаз України" (продавцем) та ПрАТ "НВО "Созидатель" (покупцем) укладено договір купівлі-продажу природного газу №1091/15-ТЕ-4, на підставі п.1.1 якого продавець зобов"язався передати у власність покупцю у 2015 році природний газ, ввезений на митну територію України, а покупець - прийняти та оплатити цей природний газ на умовах договору.
Згідно з п.1.2 договору газ, що продається, використовується покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням.
Відповідно до п.6.1 договору оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом стопроцентної поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.
П.7.2 договору передбачено, що у разі невиконання покупцем п.6.1. умов цього договору він зобов'язується сплатити продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
На виконання умов договору позивач протягом періоду з січня по грудень 2015 року передав у власність відповідачу газ на загальну суму 6115688грн.12коп., що підтверджується відповідними актами прийому-передачі природного газу з підписами представників та відбитками печаток підприємств обох сторін (а.с.28-39).
Оплата вартості поставленого природного газу здійснена відповідачем з порушенням строків оплати, передбачених договором.
Заборгованість відповідача по оплаті погашена в повному обсязі 15.01.2016, що підтверджується представленим в матеріалах справи переліком операцій по договору №1091/15-ТЕ-4 (а.с.41-47).
Посилаючись на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором щодо своєчасної оплати поставленого газу, позивач нарахував до сплати відповідачу в порядку п.7.2 договору пеню за період з 17.02. по 17.12.2015 в сумі 67280грн.89коп. та три процента річних за той самий період в сумі 3620грн.86коп., що стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
30.11.2016 набрав чинності Закон України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", яким визначено комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.
Відповідно до приписів ст.1 Закону заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, зокрема, є кредиторська заборгованість перед постачальником природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, теплогенеруючою організацією - суб'єкт господарської діяльності, який має у своїй власності або користуванні теплогенеруюче обладнання та виробляє теплову енергію.
Згідно зі ст.2 Закону дія останнього поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
Ч.1 ст.3 Закону передбачено, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2017р. №93 затверджено Порядок ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, та користування зазначеним реєстром, який визначає механізм формування, ведення реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії, а також користування його даними.
Відповідно до п.14 Порядку у реєстрі відображаються дані про підприємства, зокрема, зазначаються дані про обсяг кредиторської заборгованості, що підлягає врегулюванню згідно із Законом; обсяг не відшкодованої станом на 01.01.2016 заборгованості з різниці в тарифах, підтверджений протоколами територіальних комісій з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах; обсяг нарахувань із сплати неустойки (штрафу, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, що підлягають стягненню на підставі рішення суду, на заборгованість за спожитий природний газ, електричну енергію, теплову енергію, централізоване водопостачання і водовідведення, що утворилася в період до 01.07.2016.
Ч.3 ст.7 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" врегульовано питання списання неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за енергоносії, централізоване водопостачання та водовідведення. Даною нормою визначено, що на заборгованість за природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, погашену до набрання чинності цим Законом (тобто до 30.11.2016), неустойка (штраф, пеня), інфляційні нарахування, проценти річних не нараховуються, а нараховані підлягають списанню з дня набрання чинності цим Законом.
Вказана норма є нормою прямої дії. Виконання цієї норми закону не потребує від відповідача вчинення будь-яких дій. Право на списання неустойки, інфляційних нарахувань та процентів річних поставлено у залежність лише до умови погашення основної заборгованості за отриманий природний газ у строк до набрання чинності цим Законом.
Заборгованість за отриманий природний газ, по якій позивачем було нараховано пеню та три проценти річних станом на 30.11.2016 відповідачем погашена повністю.
За умовами договору купівлі-продажу природного газу №1091/15-ТЕ-4 від 26.11.2014 відповідач отримав газ для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням.
Господарський суд, відмовляючи в позові, вірно встановив, що відповідач є теплогенеруючою організацією, яка виробляє з природного газу теплову енергію для споживання населенням.
З урахуванням положень наведених норм та вищезазначених фактичних обставин справи, господарським судом зроблено правильний висновок про наявність підстав для застосування приписів ч.3 ст.7 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних, теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також про те, що заявлені до стягнення нарахування підлягають списанню, у зв"язку з чим, позов не підлягає задоволенню.
З огляду на викладене підстави для скасування рішення господарського суду відсутні.
Доводи скаржника визнані колегією суддів безпідставними, оскільки списання нарахованих ним сум пені та трьох процентів річних не залежить від включення відповідача до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості.
Посилання скаржника на постанову Верхового Суду у справі №908/3211/16 в частині встановлення як однієї з підстав для списання пені, втрат від інфляції та трьох процентів річних включення відповідача до названого вище реєстру колегією суддів не прийняті до уваги тому, що таке включення визначене Верховним Судом лише як одна з обставин справи.
У вказаній постанові Верховним Судом з посиланням на ч.3 ст.7 Закону зроблено висновок про те, що даною нормою законодавець передбачив можливість уникнення боржником відповідальності за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання у сфері теплопостачання, як у спосіб ненарахування йому неустойки, інфляційних втрат, відсотків річних на початкову заборгованість, так і у спосіб списання цих нарахувань. Крім того, вказаною нормою, не ставиться право ненарахування неустойки, інфляційних втрат, відсотків річних в залежність від будь-яких інших умов, окрім погашення боржником заборгованості за отриманий природний газ до набрання чинності Законом.
Керуючись ст.ст.269, 275, 276, 282 - 284 Господарського процесуального кодексу України, суд
- рішення господарського суду Дніпропетровської області від 11.07.2018 у справі №904/1528/18 залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення;
- постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з підстав, встановлених пунктом 2 частини 3 статті 287 Господарського процесуального кодексу України
Головуючий суддя І.Л.Кузнецова
Суддя І.М.Кощеєв
Суддя І.М.Подобєд