Іменем України
08 листопада 2018 року
Київ
справа №809/239/16
адміністративне провадження №К/9901/11840/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стрелець Т. Г.,
суддів - Білоуса О. В., Желтобрюх І. Л.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу №809/239/16
за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Прокуратури Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2016 року (прийняту у складі головуючого судді Черепія П.М.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2016 року (прийняту колегією суддів у складі головуючого судді - Шинкар Т.І., суддів: Пліша М.А., Ільчишин Н.В)
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до прокуратури Івано-Франківської області, в якому просила:
1.1. визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати грошової допомоги із суми середньої заробітної плати у розмірі 8029,88грн. та відмови позивачу 03.03.2016р. №18-140вих-16 у перерахунку і виплаті грошової допомоги відповідно до положень ч.16 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру місячного заробітку у сумі 9240,59 грн., з якого обчислена пенсія;
1.2. зобов'язати прокуратуру здійснити перерахунок та виплатити грошову допомогу відповідно до положень ч.16 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру місячного заробітку у сумі 9240,59 грн., з якого обчислена пенсія, за кожен із 30 повних років роботи прокурором та слідчим прокуратури, з урахуванням розміру отриманої позивачем частини грошової допомоги.
2. Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 в період з 16.07.1981 року по 01.08.2012 року перебувала на службі в органах прокуратури і остання займана посада - начальник відділу нагляду за розслідуванням кримінальних справ слідчими органів прокуратури Івано-Франківської області. З 04.09.2002 року позивач оформила пенсію за вислугою років з продовженням трудової діяльності в органах прокуратури.
Наказом прокурора Івано-Франківської області № 825к від 01.08.2012 року ОСОБА_1 з 01.08.2012 року звільнена із займаної посади та з органів прокуратури Івано-Франківської області за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до статті 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" (стаття 38 КЗпП України). На час звільнення, стаж роботи позивача на посадах прокурорів та слідчих прокуратури становить 30 повних років. При звільненні ОСОБА_1 з органів прокуратури, нараховано та виплачено грошову допомогу в розмірі 240 896,40 грн. виходячи з розміру місячного заробітку 8 029,88 грн. Вважає, що відповідачем невірно застосовано дані про її місячний заробіток, оскільки мала право на отримання грошової допомоги з розрахунку місячного заробітку у розмірі 9 240,59 грн. на день фактичного звільнення у зв'язку з виходом на пенсію.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2016 року позов задоволено.
Визнано неправомірними дії прокуратури Івано-Франківської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги з суми середньої заробітньої плати у розмірі 8 029,88 грн. та відмови їй у перерахунку та виплаті грошової допомоги відповідно до положень частини 16 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розміру місячного заробітку у сумі 9 240,59 грн., з якого обчислена пенсія.
Зобов'язано прокуратуру Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплати ОСОБА_1 грошову допомогу відповідно до положень частини 16 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розміру місячного заробітку у сумі 9 240,59 грн., з якого обчислена пенсія, за кожен із 30 повних років роботи прокурором та слідчим прокуратури, з урахуванням розміру отриманої ОСОБА_1 частини грошової допомоги.
4. Рішення судів мотивовані тим, що у зв'язку із наданням відповідачем довідки від 20 січня 2015 року №18-13 вих 15 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.08.2012 року та відкликанням попередніх довідок, на підставі яких було нараховано пенсію та грошову допомогу при звільненні, позивач набула право на перерахунок грошової допомоги з урахуванням раніше сплачених сум коштів.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, прокуратура Івано-Франківської області звернулася до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
6. Касаційна скарга обґрунтована тим, що на день звільнення 01.08.2012р. позивач із заявою про виплату грошової допомоги не зверталась, відповідний рапорт подано лише у жовтні 2012 року.
При цьому для виплати грошової допомоги ОСОБА_1 подано у відділ фінансування та бухгалтерського обліку довідку Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську №588 від 01.10.2012р. про розмір пенсії та середнього заробітку, з якого вона обчислена, станом на 01.08.2012р., тобто на дату звільнення її з органів прокуратури.
Враховуючи те, що на день звільнення позивачка згідно наданої довідки отримувала пенсію в розмірі 6618,02 грн., яка обчислена із місячного заробітку 8029,88 грн., їй в подальшому нараховано та виплачено грошову допомогу в сумі 240896,40грн. З будь-якою іншою довідкою для розрахунку грошової допомоги позивачка не зверталась.
Відповідно до положень ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. розмір вихідної допомоги законодавцем прив'язано не просто до суми заробітку, існуючого на день звільнення (01.08.2012р.), а саме до заробітку, з якого обчислена пенсія на день звільнення. Таким чином, станом на 01.08.2012р. розмір заробітку, з якого обчислювалась пенсія позивачки та з суми якого призначена грошова допомога, становив саме 8029,88 грн. і надалі жодним уповноваженим органом не змінювався. А з суми заробітку 9240,59 грн. пенсія обчислювалась лише з 02.08.2012р. Для врахування при прийнятті рішення суду першої інстанції подано довідку Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську №558 від 01.01.2012р. про розмір пенсії та середнього заробітку, з якого обчислена пенсія ОСОБА_1 станом на дату її звільнення з органів прокуратури, тобто з 01.08.2012р.
7. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 липня 2016 року відкрито провадження за касаційною скаргою Прокуратури Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2016 року.
8. Верховний Суд ухвалою від 07 травня 2018 року прийняв до провадження вищезазначену касаційну скаргу.
9. Позивач надала заперечення на касаційну скаргу, в яких просила залишити її без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
Зазначила, що сума грошової допомоги має обраховуватись виходячи із суми заробітку станом на момент фактичного звільнення, а не на момент первинного призначення пенсії.
10. ОСОБА_1 з 16.07.1981р. по 01.08.2012р. перебувала на службі в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах і до звільнення обіймала посаду - начальника відділу нагляду за розслідуванням кримінальних справ слідчими органів прокуратури Івано-Франківської області, що підтверджується записом у трудовій книжці. (а.с.18-22).
11. З 04.09.2002р. позивачем оформлено пенсію за вислугу років.
12. аказом прокурора Івано-Франківської області № 825к від 01.08.2012р. ОСОБА_1 з 01.08.2012р. звільнена із займаної посади та з органів прокуратури Івано-Франківської області за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (стаття 38 КЗпП України) (а.с.23).
13. На час звільнення, стаж роботи позивача на прокурорсько-слідчих посадах складав 30 повних років.
14. У зв'язку із звільненням з посади та органів прокуратури, позивачу нараховано та виплачено грошову допомогу в розмірі 240 896,40 грн., виходячи з розміру місячного заробітку 8 029,88 грн.
15. 20.01.2015р. прокуратурою Івано-Франківської області позивачу видано довідки про заробітну плату за № 18-13вих.-15 з урахуванням всіх видів доплат, згідно яких станом на день звільнення та виходу на пенсію за вислугою років - 01.08.2012р. сума заробітку для обчислення пенсії складає 9 240,59 грн. Свої попередні довідки №№ 18 (158), 18 (159) від 01.08.2012р. листом № 18-17вих-15 прокуратура відкликала (а.с.37 - 39).
16. На виконання постанови Івано-Франківського міського суду від 14.07.2015р. у справі №344/7348/15-а, Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську з 02.08.2012р. проведено обчислення (перерахунок) пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки прокуратури №18-13 вих.-15 від 20.01.2015р.
17. 21.12.2015р. та 17.02.2016р. ОСОБА_1 скеровано листи у Прокуратуру Івано-Франківської області щодо проведення перерахунку нарахованої одноразової грошової допомоги у зв'язку з збільшенням суми місячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, та проведення доплат з врахуванням виплачених сум (а.с.13-14, 16).
18. Листами Прокуратури Івано-Франківської області від 03.02.2016р. №18-71 вих-16 та від 03.03.2016р. №18-140 вих.-16 позивача повідомлено, що розмір грошової допомоги визначався із місячного заробітку призначеної пенсії станом на 14.06.2012р., на день звільнення із органів прокуратури, а не згідно перерахунку пенсії після звільнення, а тому належних підстав для проведення такого перерахунку немає (а.с.15, 17).
19. Конституція України.
19.1. Стаття 19. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
20. Кодекс адміністративного судочинства України.
20.1. Частина 2 статті 2. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
21. Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-XII.
21.1. Стаття 50-1. Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Прокурорам і слідчим у разі виходу на пенсію за вислугою років чи по інвалідності виплачується грошова допомога без сплати податку у розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія, за кожен повний рік роботи прокурором, слідчим прокуратури чи на посадах у науково-навчальних закладах прокуратури.
22. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
23. Перевіривши доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на наступне.
24. Аналіз норм законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, дає підстави для наступних висновків.
25. Частиною 14 статті 50-1 Закону №1789-XII передбачена можливість отримувати пенсію за вислугу років з одночасним продовженням трудової діяльності на прокурорсько-слідчих посадах.
26. Частиною 15 статті 50-1 Закону №1789-XII прокурорам і слідчим у разі виходу на пенсію за вислугою років чи по інвалідності виплачується грошова допомога без сплати податку у розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія, за кожен повний рік роботи прокурором, слідчим прокуратури чи на посадах у науково-навчальних закладах прокуратури.
27. Наведена норма права містять таку обов'язкову умову виплати грошової допомоги працівникам органів прокуратури, як вихід на пенсію за вислугу років.
28. За приписами статті 38 Кодексу законів про працю України, вихід на пенсію зумовлений розірванням трудового договору і не передбачає можливості продовжувати роботу чи трудову діяльність.
29. Судами встановлено, що після оформлення пенсії 04.09.2002р. позивач продовжувала працювати та звільнена з органів прокуратури наказом №825к від 01.08.2012р. у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 01.08.2012р. (а.с.23).
30. Наведене дає підстави для висновку, що право на отримання грошової допомоги відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» позивач набула з моменту винесення наказу про її звільнення №825к від 01.08.2012р.
31. В свою чергу, грошова допомога, передбачена статтею 50-1 Закону №1789-XII, пов'язана саме із виходом на пенсію за вислугу років та виплачується у розмірі місячного заробітку, з якого обчислена пенсія. Відповідно, розмір такої грошової допомоги слід розраховувати з місячного заробітку, отримуваного позивачем на момент звільнення з органів прокуратури.
32. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачу нараховано та виплачено грошову допомогу в розмірі 240 896,40 грн. виходячи з розміру місячного заробітку 8029,88 грн.
Перед звільненням позивача з роботи, відповідно Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012р. «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» з 14.06.2012р. відбулося чергове підвищення заробітної плати працівникам прокуратури.
Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України від 14.08.2012р. позивачу перераховано пенсію з 02.08.2012р. у зв'язку зі зміною стажу та заробітку як непрацюючій, загальний стаж 36 років 8 місяців 24 днів, стаж роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури - 30 років 11 місяців 16 днів, призначено пенсію з 02.08.2012р. довічно у розмірі 6988,5 грн. Пенсія позивачу перерахована з середнього заробітку у розмірі 8492,97грн.
Відповідно до Довідки Прокуратури Івано-Франківської області від 20.01.2015р. №18-13 вих.15 заробітна плата ОСОБА_1 станом на 01.08.2012р. складала 9 240,59 грн. (а.с.37).
Згідно з листом Прокуратури Івано-Франківської області від 21.01.2015р. №18-17 вих.15 до вказаної вище довідки включено всі види оплати праці, з яких сплачено до 01.01.2011р. страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р.єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому відкликані довідки прокуратури області на ім'я ОСОБА_1 від (а.с.39).
У зв'язку з наведеним, позивач звернулась до суду з позовом до Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську про перерахунок раніше призначеної пенсії із врахуванням заробітної плати в розмірі 9 240,59 грн.
На виконання постанови Івано-Франківського міського суду від 14.07.2015р. у справі №344/7348/15-а, Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Івано-Франківську проведено обчислення (перерахунок) пенсії ОСОБА_1 згідно довідок прокуратури №18-13 вих.-15 від 20.01.2015р., відповідно яких заробітна плата позивача на день звільнення складає 9 240,59 грн.
Враховуючи те, що постановою Івано-Франківського міського суду від 14.07.2015р. у справі №344/7348/15-а встановлено, що у довідці від 20.01.2015р. №18-13 вих.15 зазначено коректну суму місячного заробітку, отримуваного позивачем на день звільнення в розмірі 9 240,59 грн., а попередні довідки, на підставі яких було здійснено обрахунок пенсії та грошової допомоги при звільненні позивача, відповідачем відкликано, суди дійшли вірних висновків про наявність підстав для перерахунку та виплати позивачу грошової допомоги, передбаченої статтею 50-1 Закону №1789-XII, з розрахунку місячного заробітку отримуваного позивачем на день звільнення - 9 240,59 грн. за кожен з 30 повних років роботи з урахуванням виплаченої суми в розмірі 240 896,40 грн.
33. Посилання касатора на те, що розмір грошового забезпечення обраховано у відповідності до довідки Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську №588 від 01.10.2012 року, а тому підстави для його перерахунку відсутні, є необґрунтованими, оскільки такий розрахунок проведений на підставі помилково зазначених відомостей про розмір місячного заробітку позивача у в довідках від 01.08.2012р. за №№18(158) вих.-12 та 18(159)вих.-12.
34. Частиною першою статті 350 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
35. З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
36. Зважаючи на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
37. Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
1. Касаційну скаргу Прокуратури Івано-Франківської області залишити без задоволення.
2. Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2016 року залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Т.Г.Стрелець
Судді О.В.Білоус
І.Л.Желтобрюх