Справа № 755/16444/18
"31" жовтня 2018 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
Головуючої судді Астахової О.О.,
при секретарі: Томіленко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Дніпровський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві про встановлення факту народження дитини,
30 жовтня 2018 року заявник звернулась до суду із заявою про встановлення факту народження дітей жіночої статі - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження місто Зугрес, міста Харцизьк, Донецької області, матір'ю яких є громадянка України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, батьком яких, на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, вказати ОСОБА_4, громадянина України.
Мотивуючи заяву тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року в м. Зугрес, Донецької області у неї народились дві доньки ОСОБА_2 та ОСОБА_3, що підтверджується довідкою Перинатального центру м. Макіївка.
Проте, отримати свідоцтво народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану виявилось неможливим, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
У зв'язку з цим Дніпровським районним у м. Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану на звернення представника заявника було відмовлено у державній реєстрації народження ОСОБА_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Разом з тим, встановлення факту народження дітей необхідно для отримання свідоцтва про народження установленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України та реалізації в подальшому дітьми всіх належних їм прав та свобод громадянина України.
Відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
У провадження головуючого судді справа передана 31 жовтня 2018 року.
За таких обставин, суд розглядає цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини невідкладно без виклику заявника та заінтересованої особи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані стороною докази, суд приходить до висновку про задоволення заяви з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У порядку ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження. А відповідно до ч. 2 цієї статті, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що за даними довідки №769/01, виданої 12 липня 2018 року Перинатальним центром м. Макіївка, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року у акушерському відділенні даного медичного закладу, що знаходиться за адресою: м. Макіївка, вул. Леніна, 140/2, о 23 год. 53 хв. народила двійню дівчаток, вагою 2550,00 грамів та 2030,00 грамів відповідно (а.с. 6).
09 липня 2018 року адміністрацією міста Зугрес міста Харцизьк, Донецької народної республіки видані свідоцтва про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження місто Зугрес, міста Харцизьк, матір'ю яких є ОСОБА_1, батьком яких є ОСОБА_4 (а.с. 8, 9).
09 жовтня 2018 року Дніпровським районним у м. Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві за зверненням представника Фролової І.О. було відмовлено у реєстрації народження дітей ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки заявником для підтвердження факту народження дитини пред'явлено документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545 "Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті" (а.с. 7).
Постановою Верховної Ради України № 254-VIII від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» надано статус «тимчасово окупованих» територіям окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, зрізом води Азовського моря та лінією, яка визначена Постановою ВР України №252-VIII від 17.03.2015 року(згідно додатку), яка набрала чинності 08 квітня 2015 року.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 1085-р від 07 листопада 2014 року місто Зугрес, Донецької області входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснювали свої повноваження.
Документи, що підтверджують факт народження дітей заявника - свідоцтва про народження, видані 09 липня 2018 року адміністрацією міста Зугрес міста Харцизьк, Донецької народної республіки, тобто закладом на тимчасово непідконтрольній державі Україна території, а тому вони є недійсними і не створюють правових наслідків відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Згідно із ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документи, що підтверджують факт народження.
За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Частиною 1 ст. 144 Сімейного кодексу України визначено, що батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Матеріали справи не містять свідоцтва про шлюб заявника. Зі змісту заяви не убачається, що ОСОБА_1 перебуває у зареєстрованому шлюбі.
Відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
За правилами ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно із ч. 1 ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Заявник позбавлена можливості здійснити державну реєстрацію народження своїх дітей у позасудовому порядку. Встановлення даного факту не порушує прав та інтересів третіх осіб та не пов'язано з подальшим вирішенням спору про право.
Ураховуючи наведене, повно та всебічно дослідивши обставини справи, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту народження дітей жіночої статі - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження місто Зугрес, міста Харцизьк, Донецької області, матір'ю яких є громадянка України ОСОБА_1, батьком яких, на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, вказати ОСОБА_4, підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 78-81, 258-259, 265, 268, 293-294, 315, 317, 352-355 ЦПК України, ч. 1 ст. 126, 144 СК України, ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. 7 Закону України «Про громадянство України», Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, суд -
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Дніпровський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження дитини - ОСОБА_2, жіночої статі, дата народження дитини - ІНФОРМАЦІЯ_1 року, місце народження дитини - місто Зугрес, міста Харцизьк, Донецької області, Україна, мати дитини - громадянка України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, батько дитини - громадянин України ОСОБА_4, відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України.
Встановити факт народження дитини - ОСОБА_3, жіночої статі, дата народження дитини - ІНФОРМАЦІЯ_1 року, місце народження дитини - місто Зугрес, міста Харцизьк, Донецької області, Україна, мати дитини - громадянка України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, батько дитини - громадянин України ОСОБА_4, відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України.
Рішення суду про встановлення факту народження ОСОБА_2 та ОСОБА_3, підлягає реєстрації у Дніпровському районному у м. Києві відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві та не замінює собою документу, що видається цим органом, а являється підставою для одержання свідоцтва про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
Допустити негайне виконання рішеня суду.
Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30-ти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Суддя: О.О.Астахова