Номер провадження 2-о/754/368/18
Справа №754/7872/18
Іменем України
22 жовтня 2018 року м. Київ
Деснянський районний суд м.Києва в складі:
головуючого судді Клочко І.В.
за участю:
секретаря судового засідання Шевчук М.В.,
представника заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, відповідно до якої просить суд встановити факт його участі та виконання заходів по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованих формувань Цивільної оборони 26.04.1986 року.
Свої вимоги мотивує наступним.
Заявник ОСОБА_1 у 1986 році працював на посаді майстра цеху ЕЦ на Чорнобильській АЕС і з 26.04.1986 року був залучений до виконання заходів Цивільної оборони стосовно ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування Чорнобильської АЕС, які полягали у проведенні заходів з аварійного відновлення електрообладнання та постачання електрики до Чорнобильської АЕС після аварії.
Встановлення даного юридичного факту необхідне заявнику для встановлення йому статусу інваліда війни та отримання відповідного посвідчення.
В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_2 підтримав вимоги заяви за викладених обставин та просив суд про їх задоволення.
Представник заінтересованої особи - Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином, причини своєї неявки суду не повідомив.
За даних обставин, заслухавши думку представника заявника, суд вважав за можливе розглянути справу за відсутності представника заінтересованої особи на підставі наявних у справі матеріалів.
Відповідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України, в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за категорією 1, відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_2 та вкладки до нього НОМЕР_3 (а.с. 6).
Згідно копії довідки МСЕК серії МСЕ-ЧНВ №487046, ОСОБА_1 з 24.04.1992 року є інвалідом другої групи довічно, яким став внаслідок захворювань, пов'язаних з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 7).
Відповідно до копії аварійного маршрутного листа, в період з 26.04.1986 року ОСОБА_1 був залучений до робіт по ліквідації наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС як майстер ЕЦ. 27.04.1986 року о 17:00 год. був евакуйований (а.с. 13).
З копії довідки №1944 від 07.04.1994 року вбачається, що ОСОБА_1 в період з 26.04.1986 року по 26.04.1986 року під час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС отримав аварійну дозу опромінення 6.6 рад., а також з 07.07.1986 року по 30.06.1989 року отримав аварійну дозу опромінення 8.7 рад. Доза опромінення за час перебування в зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 26.04.1986 року по 27.04.1986 року склала 17,5 рад. (а.с. 14).
Як вбачається з копії довідки від 16.07.2002 року №344, виданої ДСП «Чорнобильська АЕС», ОСОБА_1 дійсно виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС в період з 07.07.1986 року до 01.08.1987 року (а.с. 12).
Факт роботи заявника ОСОБА_1 в зоні відчуження на Чорнобильській АЕС підтверджується також копією виробничої характеристики (а.с. 15), а також копією профмаршруту №137 (а.с. 11).
Згідно копії інформаційної довідки (про участь у формуваннях ЦО) від 22.09.2017 року №01.1-14/1340-4, наданої ОСОБА_1 Департаментом з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, вбачається, що формування Цивільної оборони, в т.ч. і невоєнізовані, створювались саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварій, катастроф і стихійних лих. Громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків) залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони (а.с. 12).
17.05.2018 року заявник звернувся до заінтересованої особи із заявою щодо встановлення статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення.
22.05.2018 року заявнику було надано відповідь про те, що наданих ним документів не достатньо для підтвердження факту залучення і виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони.
Відповідно до вимог чинних на момент аварії на Чорнобильській АЕС нормативно-правових актів з питань Цивільної оборони, в першу чергу - Положення про Цивільну оборону СРСР, затверджене постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР №1111 - 1976 року; наказу заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР №90 від 06.06.1975 року (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами) та №92 від 29.06.1976 року (Настанова про організацію та ведення Цивільної оборони в районі (сільському на сільськогосподарському об'єкті народного господарства), Розпорядження ЦО СРСР від 26.04.1986 року, начальника ЦО УРСР від 28.04.1986 року, начальника ЦО Київської області - голови Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік (№01 від 29.04.1986 року, №02 від 30.04.1986 року, №16 від 04.05.1986 року, №52 від 19.05.1986 року та ін.), Цивільна оборона організовувалась за територіально-виробничим принципом в усіх населених пунктів та на всіх об'єктах народного господарства, а до складу її невоєнізованих формувань зараховувались в обов'язковому порядку громадяни СРСР, в тому числі - чоловіки у віці від 16 до 60 років, за винятком інвалідів та осіб, що мали мобілізаційні приписи та жінки від 16 до 55 років за винятком вагітних жінок та жінок, які мають малолітніх дітей.
Згідно зі ст. 10 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постарждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків) залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.
Згідно з п.9 ч.2 ст. 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до інвалідів війни належать інваліди, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно, повно і об'єктивно з'ясувавши обставини справи, з метою сприяння у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод та інтересів особи, суд приходить до переконання, що заява ОСОБА_1 є обгрунтованою та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 5-13, 76-81, 259, 263-265, 293, 315, 354 ЦПК України, ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постарждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд -
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, приймав участь та виконував заходи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованих формувань Цивільної оборони 26 квітня 1986 року.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.
Заінтересована особа: Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, місцезнаходження: вул. Закревського, 87-Д, м. Київ, код ЄДРПОУ 37501611.
Повний текст рішення суду складено 26.10.2018 року.
Головуючий