Справа №766/21675/18
н/п 1-кс/766/15357/18
06.11.2018 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судових засідань - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
слідчого - ОСОБА_4 ,
захисника - ОСОБА_5 ,
підозрюваного - ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Херсонській області ОСОБА_4 , погоджене з прокурором військової прокуратури Херсонського гарнізону ОСОБА_7 , про відсторонення підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Горлівка, Донецької області, українця, громадянина України, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , від посади головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Північно-Західного регіону Чорного моря Державної екологічної інспекції,
Слідчий звернувся до суду з клопотанням в якому просив: відсторонити ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Північно-Західного регіону Чорного моря Державної екологічної інспекції, строком на два місяці.
В обґрунтування клопотання посилався на те, що в провадженні слідчого управління ГУ НП в Херсонській області знаходиться кримінальне провадження № 42018230270000082 від 13.08.2018 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом начальника державної екологічної інспекції Північно-західного регіону чорного моря № 181- о від 07.07.2017 ОСОБА_6 переведено з посади старшого державного інспектора з охорони навколишнього середовища Чорного моря Миколаївського сектору радіологічного контролю відділу екологічного та радіологічного контролю пунктах пропуску через державний кордон на посаду головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Північно-Західного регіону Чорного моря Державної екологічної інспекції.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується.
Основними завданнями інспекція Північно-Західного регіонуЧорного моря є реалізаціє повноважень Державну екологічну інспекцію України у межах відповідної території, та полягає у реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, здійсненні у межах повноважень державного нагляду (контролю) з додержанням вимог законодавства, зокрема, охорони земель, екологічної та радіаційної безпеки, збереження, відтворення і невиснажливого використання біологічного та ландшафтного різноманіття.
Так, головний спеціаліст-державний інспектор з охорони навколишнього
природного середовища Чорного моря відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Північно-Західного регіону Чорного моря Державної екологічної інспекції у своїй роботі керується Конституцією України, законами України постановами Верховної Ради України, актами Президента України і Кабінету міністрів України, наказами Міністерства екології та природних ресурсів України, наказами Державної екологічної інспекції України, наказами Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного Моря, положенням про відділ, посадовою інструкцією.
Згідно функціональних обов'язків за вказаною посадою, що визначені посадовою інструкцією, у зв'язку із виконанням своїх службових обов'язків, будучи службовою особою органу державної влади, ОСОБА_6 був зобов'язаний реалізовувати повноваження інспекції при здійсненні екологічного та радіологічного контролю товарів та транспортних засобів в пунктах пропуску через державний кордон України та в зоні діяльності митниць призначення та відправлення, здійснювати у разі необхідності, заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, в зоні діяльності інспекції, здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням підприємствами установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземними та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства України про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів в зоні діяльності інспекції, складати протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом та при наявності доручення начальника інспекції виконує розрахунок збитків внаслідок забруднення морського середовища нафтопродуктами, сміттям, баластними та стічними водами, виживає заходи реагування щодо запобігання порушенню вимог природоохоронного законодавства України
Відповідно до ст.ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
До того ж, ОСОБА_6 , у т.ч з огляду на тривалий досвід роботи державним службовцем, достовірно знав про вимоги ст.ст. 3, 22, 23, 65 Закону України «Про запобігання корупції», якими визначено, що посадові (службові) особи державних органів України є суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення та їм заборонено застосовувати своє становище для одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, безпосередньо або через інших осіб вимагати, прохати та одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб.
Тобто, ОСОБА_6 будучи наділеним владними повноваженнями, постійно обіймаючи посаду, пов'язану з виконанням функції органу державної влади, являючись відповідно до Примітки 1 до ст. 364 КК України службовою особою, якій згідно зі ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» заборонено використовувати свої службові повноваження та пов'язані з цим можливості, з метою отримання неправомірної вигоди, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч інтересам служби, умисно, з метою протиправного особистого збагачення, з корисливих мотивів, шляхом вчинення послідовних дій, отримав неправомірну вигоду від ОСОБА_8 , за наступних обставин.
05.07.2016 ТОВ «Снабсудосервіс» уклало з ТОВ «Порт Очаків» договір на виконання днопоглиблювальних робіт № 1035. Для виконання днопоглиблювальних робіт поблизу порту «Очаків», ТОВ «Снабсудосервіс» використовує теплохід «БЕРИЛЛ».
Відповідно до довіреності № 2 від 04.01.2018 наданої директором ТОВ «Снабсудосервіс» ОСОБА_8 уповноважений представляти інтереси підприємства та діяти від імені довірителя.
Так, у першій половині червня 2018 року ОСОБА_6 надав вказівку працівникам Державної екологічної інспекції Північно - Західного регіону Чорного моря на здійснення безпідставних перевірок виконання ТОВ «Снабсудосервіс» днопоглиблювальних робіт на теплоході «БЕРИЛЛ» та,використовуючи працівників інспекції, повідомив ОСОБА_8 про необхідність зустрічі, для вирішення питання щодо припинення вказаних перевірок.
08 серпня 2018 року, близько 15 год. 19 хв., ОСОБА_6 перебуваючи в посаді головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Північно-Західного регіону Чорного моря Державної екологічної інспекції, будучи службовою особою,з використанням службового становища, діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою особистого незаконного збагачення, вчинив дії направленні на вимагання та отримання неправомірної вигоди від ОСОБА_8 , а саме використовуючи інтернет зв'язок, (програму WhatsApp),виказав останньому вимогу про надання йому, ОСОБА_6 , 1000 доларів США, що за офіційним курсом НБУ було еквівалентно 27 (двадцяти семи) тисячам 02 грн.,за не перешкоджання здійснення підприємницької діяльності ТОВ «Снабсудосервіс» шляхом проведення безпідставних перевірок додержання вимог законодавства щодо охорони навколишнього середовища, пов'язаних з видобутку піску та проведення днопоглиблуючих робіт в акваторії Чорного моря.
ОСОБА_8 , унаслідок умисно створених ОСОБА_6 умов, з метою запобігання настанню шкідливих наслідків для своїх законних інтересів, а саме відсутності можливості на здійснення днопоглиблювальних робіт в акваторії Чорного моря,був вимушений прийняти вимогу ОСОБА_6 , щодо надання неправомірної вигоди.
12.10.2018, близько 16 год. 40 хв., він же, ОСОБА_6 перебуваючи в посаді головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Північно-Західного регіону Чорного моря Державної екологічної інспекції, будучи службовою особою,з використанням службового становища, діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою особистого незаконного збагачення, вчинив дії направленні на вимагання та одержання неправомірної вигоди від представника ТОВ «Снабсудосервіс» ОСОБА_8 , використовуючи інтернет зв'язок, (програму WhatsApp),виказав останньому вимогу про зміну предмету неправомірної вигоду та 12 жовтня 2018 року, близько 16.40 хв., перебуваючи в на АЗС «АМІК» перед в'їздом на «Антонівський міст» м. Херсон, ОСОБА_6 , підтвердив раніше висунуту вимогу щодо надання неправомірної вигоди з розрахунку 3 грн. за одну тонну добутого підприємством піску,за не перешкоджання здійснення підприємницької діяльності ТОВ «Снабсудосервіс» шляхом проведення безпідставних перевірок додержання вимог законодавства щодо охорони навколишнього середовища, пов'язаних з видобутку піску та проведення днопоглиблиуючих робіт в акваторії Чорного моря.
01.11.2018, близько 15 год. 40 хв., ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Північно-Західного регіону Чорного моря Державної екологічної інспекції, будучи службовою особою,з використанням службового становища,умисно з корисливих мотивів та з метою особистого незаконного збагачення,знаходячись при вході до торгового павільйону ринку у с. Коблево, що розташований за адресою: Одеська область, с. Коблево, вул. Степова, 1, одержав раніше обумовлену неправомірну вигоду в сумі 25 000 грн. з врахуванням 3 грн. за 1 тонну добутого піску від представника ТОВ "Снабсудосервіс" громадянина ОСОБА_8 за не перешкоджання здійснення підприємницької діяльності ТОВ «Снабсудосервіс» шляхом проведення безпідставних перевірок додержання вимог законодавства щодо охорони навколишнього середовища, пов'язаних з видобутку піску та проведення днопоглиблиуючих робіт в акваторії Чорного моря.
01.11.2018, безпосередньо після одержання неправомірної вигоди, злочинні дії ОСОБА_6 були виявлені співробітниками військової прокуратури та правоохоронних органів, з вилученням предмету неправомірної вигоди.
02.11.2018 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні тяжкого злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 інкримінованого правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколом огляду грошових коштів; протоколом огляду від 01.11.2018, в ході якого у ОСОБА_6 вилучено 25 000 гривень; протоколом допиту в якості свідка ОСОБА_8 від 02.11.2018; негласними слідчими (розшуковими) діями, якими зафіксовано зустрічі і розмови ОСОБА_6 з ОСОБА_8 .
Наголошував, що саме перебування ОСОБА_6 на вищевказаній посаді сприяло вчиненню інкримінованого йому злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, обставини вчинення якого описані в повідомленні про підозру та підтверджуються зібраними під час досудового розслідування доказами.
На даний час ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні умисного тяжкого злочину і підозру обґрунтовано вагомими доказами, обіймає посаду головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього середовища Чорного моря відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Північно-Західного регіону Чорного моря Державної екологічної інспекції, являючись службовою особою,до теперішнього часу не звільнений з посади та не відсторонений від посади в порядку визначеному законом.
Крім того, існують ризики, які дають підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на вищезазначеній посаді, внаслідок наданих йому повноважень може вчинити інше(аналогічне) кримінальне правопорушення або незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні.
В судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання підтримали з викладених у ньому підстав та просили його задовольнити.
Підозрюваний пояснень не надавав.
Захисник заперечував проти задоволення клопотання, мотивуючи це тим, що підозра ОСОБА_6 необґрунтована.
Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з огляду на таке.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ст. 156 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Як передбачено вимогами ч.2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Відповідно до ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Слідчим суддею встановлено, що 02.11.2018 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні тяжкого злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 інкримінованого правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: протоколом огляду грошових коштів; протоколом огляду від 01.11.2018; протоколом допиту в якості свідка ОСОБА_8 від 02.11.2018; негласними слідчими (розшуковими) діями, якими зафіксовано зустрічі і розмови ОСОБА_6 з ОСОБА_8 .
Доводи захисника щодо необґрунтованості підозри та відсутності ризиків слідчий суддя вважаєнепереконливими, так як зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих до нього матеріалах. При цьому слід зауважити, що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину. Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення злочину вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.
При цьому, наказом начальника державної екологічної інспекції Північно-західного регіону чорного моря № 181- о від 07.07.2017 ОСОБА_6 переведено з посади старшого державного інспектора з охорони навколишнього середовища Чорного моря Миколаївського сектору радіологічного контролю відділу екологічного та радіологічного контролю пунктах пропуску через державний кордон на посаду головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Північно-Західного регіону Чорного моря Державної екологічної інспекції
З досліджених судом матеріалів вбачається, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину із використанням наданих йому повноважень, і з огляду на тяжкість покарання, що загрожуватиме йому у разі визнання винним, слідчий суддя приходить до висновку, що підозрюваний, у разі подальшого перебування на займаній ним посаді, використовуючи надані йому повноваження може незаконно впливати на свідків, заявника, іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Таким чином, є достатні підстави для відсторонення ОСОБА_6 від вищевказаної посади.
Доказів того, що відсторонення ОСОБА_6 від посади буде мати негативні наслідки для інших осіб слідчому судді не надано.
Керуючись ст.ст.110, 131, 132, 154-157, 309, 395 КПК України, слідчий суддя
Клопотання задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Північно-Західного регіону Чорного моря Державної екологічної інспекції, строком до 28.12.2018 року.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддяОСОБА_1