05 листопада 2018 р.Справа № 820/1212/17
Харківський апеляційний адміністративний суд у складі головуючого судді Григоров А.М., суддів Тацій Л.В, Подобайло З.Г. розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018р. по справі № 820/1212/17
за позовом Державного підприємства "Південна залізниця"
до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
про скасування податкових повідомлень-рішень,
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.09.2018р. задоволено адміністративний позов Державного підприємства "Південна залізниця" до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування податкових повідомлень-рішень.
На зазначене рішення суду Харківським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2018р. зазначена апеляційна скарга була залишена без руху, через несплату судового збору та наданий строк для усунення недоліків протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху. Згідно поштового повідомлення Харківським управлінням Офісу великих платників податків ДФС України отримано копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху 26.10.2018р.
Таким чином останній день на усунення недоліків поданої апеляційної скарги 05.11.18 року.
30.10.2018 року Харківським управлінням Офісу великих платників податків ДФС України, через канцелярію суду, подано клопотання про продовження строку для усунення недоліків поданої апеляційної скарги.
В обґрунтування заявленого клопотання, відповідач зазначає, що Харківське управління Офісу великих платників податків ДФС України є структурним підрозділом Офісу великих платників Державної фіскальної служби без самостійного бюджету. Харківське управління Офісу великих платників податків своєчасно звернулася до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо сплати судового збору доповідною запискою №55711/28-10-50-05-15 від 11.09.2018 р., однак на даний час сплата коштів не відбулася. В період з вересня 2017 та станом на 31.10.2018 року вказують, що Офіс ВПП ДФС позбавлений можливості здійснити сплату судового збору з рахунків Офісу ВПП ДФС, оскільки відповідно до повідомлень від Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі №05-17/3796 від 04.10.2018, №05-17/3879 від 09.10.2018, №05-17/3897 від 09.10.2018, №05-17/3883 від 09.10.2018 про зупинення операції з бюджетними коштами, у зв'язку із виконавчими провадженнями відносно Офісу щодо безспірних списань коштів з рахунків та до надання інформації, що може вплинути на процес безспірного списання коштів зупинено операції бюджетними коштами за всіма рахунками, кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України. Відновлення операцій з бюджетними коштами відбувається протягом п'яти робочих днів, за умови надання інформації про безспірне списання коштів. У зв'язку з тим, що Харківське управління Офісу великих платників податків ДФС є відокремленим підрозділом Офісу великих платників податків ДФС, проте не має статусу юридичної особи, то не може самостійно сплачувати судовий збір. У зв'язку з вищезазначеним, просять відстрочити сплату судового збору, або у разі відмови про відстрочення, продовжити процесуальний строк для усунення недоліків Харківському управлінню по справі №820/1212/17 на 15 календарних днів. До клопотання додають копії вищезазначених повідомлень щодо необхідності безспірного списання коштів та копію доповідної записки №55711/28-10-50-05-15 від 11.09.2018 р.
Колегія суддів розглянувши клопотання про відстрочення сплати судового збору вважає, що таке клопотання задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Отже, законодавством чітко регламентовано право суду на звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати, а єдиною підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення сторони від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.
Майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов'язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити. Отже, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Таким чином, для застосування судом положень ч. 1 ст. 133 КАС України повинні бути відповідні правові підстави, в іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 р. у справі "Креуз проти Польщі", вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
Обмежене фінансування бюджетної установи не може бути підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України " Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Обґрунтувань наявності обставин передбачених ст. 8 Закону України " Про судовий збір" клопотання апелянта не містить.
Враховуючи вищевикладене, клопотання Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС України про відстрочення сплати судового збору підлягає залишенню без задоволення.
Відповідно до ч.2 ст. 298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії.
Частиною другою статті 121 КАС України визначено, що встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Відповідно до ст. 129 Конституції України однією з засад судочинства є забезпечення апеляційного оскарження рішення суду, згідно ст. 13 КАС України принципом здійснення правосуддя в адміністративних судах є забезпечення апеляційного оскарження рішень адміністративного суду.
Враховуючи вищенаведене, вимоги ст. 129 Конституції України, ст. 13 КАС України та наявне у Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС України право на оскарження судового рішення, доводи клопотання, розмір судового збору та враховуючи вимоги ч. 2 ст. 169 КАС України суд вважає за необхідне частково задовольнити та продовжити строк для усунення недоліків поданої скаржником апеляційної скарги протягом 10 днів з моменту отримання ухвали суду.
При цьому, колегія суддів зазначає, що термін, на який може продовжуватися строк на усунення недоліків апеляційної скарги не може перевищувати строку, який встановлюється в ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху, який в свою чергу не може перевищувати десяти днів.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 13, 118, 121, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У задоволенні клопотання Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС України про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Клопотання Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС України про продовження строку на апеляційне оскарження задовольнити частково.
Продовжити Харківському управлінню Офісу великих платників податків ДФС України строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги протягом 10 днів з моменту отримання ухвали суду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: (підпис) А.М. Григоров
(підпис) Л.В. Тацій
(підпис) З.Г. Подобайло