Справа № 2540/2508/18 Суддя (судді) першої інстанції: Житняк Л.О.
30 жовтня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В.
суддів Аліменка В.О. та Кучми А.Ю.
за участю секретаря судового засідання Цюпка Б.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2018 року (повний текст складено 21 серпня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Артем Банк», третя особа Фонд гарантування вкладів фізичних осіб про зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Артем Банк», в якому просив визнати незаконними і неправомірними дії відповідача та її рішень щодо нікчемності правочину Договору банківського рахунку №ПР/BNK210/9 від 25 жовтня 2016 року, укладеного між АТ «Артем Банк» та ОСОБА_2, зобов'язати відповідача відшкодувати позивачу гарантовану суму відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог щодо визнання незаконними і неправомірними рішень Уповноваженої особи Фонду щодо нікчемності правочину, а саме Договору банківського рахунку №ПР/BNK210/9 від 25 жовтня 2016 року, укладеного між АТ «Артем Банк» та ОСОБА_2
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги. На думку апелянта, висновки суду першої інстанції не відповідають дійсним обставинам справи. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що дії відповідача по невключенню його до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб є такими, що порушують умови договору та законодавство України.
Відповідач та третя особа відзиви на апеляційну скаргу не подавали, будь які письмові пояснення зазначених осіб в матеріалах справи відсутні, в судове засідання не з'явилися, хоча про день, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 25 жовтня 2016 року між позивачем та ПАТ «Артем-Банк» укладено договір банківського рахунку №ПР/BNK/210/9 (а.с.13), згідно р.1 якого на умовах та в порядку і строки, що передбачені цим договором, банк відкриває клієнту поточний рахунок НОМЕР_2 в доларах США згідно заяви клієнта, на які зобов'язується приймати та зараховувати грошові кошти, що надходять клієнту, для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов цього договору та вимог законодавства України. Банк надає клієнту послуги з розрахунково-касового обслуговування, а клієнт здійснює оплату наданих банком послуг у розмірі, визначеному діючими тарифами банку, розміщеними на офіційному сайті банку.
Відповідно до довідки від 16 листопада 2016 року №210-43 (а.с.11) ОСОБА_2 в АТ «Артем-Банк» відкрито поточний рахунок в іноземній валюті НОМЕР_1 та залишок за цим рахунком станом на 16 листопада 2016 року складає 7000,00 доларів США, що за курсом НБУ станом на 16 листопада 2016 року складає 182082,33 грн.
За наслідком розгляду заяви ОСОБА_2 від 03 січня 2017 року щодо невключення його до реєстру на виплату коштів Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, листом від 18 січня 2017 року №77 (а.с.16) Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Артем-Банк» повідомили позивача, що відповідно до рішення Правління Національного банку України від 15 грудня 2016 року №492-рш «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Артем-Банк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 16 грудня 2016 року №2857 «Про початок процедури ліквідації АТ «Артем-Банк» та делегування повноважень ліквідатора банку», згідно з яким, розпочато процедуру ліквідації банку з 16 грудня 2016 року по 15 грудня 2018 року включно і призначено Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Артем-Банк» Луньо І.В. Після закінчення перевірки, яка носить системний характер і стосується всіх правочинів (в тому числі договорів), що підпадають під критерії обов'язкової перевірки уповноважена особа Фонду письмово повідомить його про результати такої перевірки або стосовно позивача буде прийнято рішення щодо зняття тимчасового обмеження та включення до переліку вкладників, які мають право на відшкодування вкладу за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Листом від 01 червня 2017 року №1603 (а.с.17) позивача повідомлено, що в результаті перевірки було виявлено обставини, які вказують на те, що внесення записів до АБС Банку про банківські операції щодо внесення готівкових коштів у розмірі 5000,00 доларів США та 2000,00 доларів США через касу відділення банку на рахунок НОМЕР_1, а також виготовлення розрахунково-касових документів щодо такого внесення здійснено: без фактичного внесення готівкових коштів через касу відділення банку №210; в період дії обмежень, встановлених для АТ «Артем-Банк» рішенням Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем від 09 серпня 2016 року №834 «Про обмеження здійснення окремих видів здійснюваних ПАТ «Артем-Банк» операцій; з метою надання переваг одних кредиторів над іншими; здійснено з одночасним внесенням до АБС інформації про зняття готівкових коштів фізичними особами, які на дату здійснення операції були віднесені до переліку пов'язаних із АТ «Артем-Банк» осіб і не мала права на відшкодування вкладу за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; між операціями із вкладення та зняття коштів не тривалий проміжок часу. Зазначено, що дані правочини вчинено без фактичного вчинення майнових дій (внесення готівки в касу), з порушенням норм законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку України, вчинено з метою надання окремим кредиторам переваг над іншими шляхом зміни кредитора з особи, яка не має права на відшкодування вкладів за рахунок коштів Фонду, на осіб, на які розповсюджуються гарантії ст.26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку та відповідає ознакам нікчемного правочину, передбаченого п.1 та п.7 ч.4 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Таким чином, Уповноваженою особою визнано нікчемним правочин щодо оформлення документів та внесенню записів до АБС банку про операції щодо внесення 25 жовтня 2016 року позивачем готівкових коштів у розмірі 5000,00 доларів США та 26 жовтня 2016 року готівкових коштів у розмірі 2000,00 доларів США через касу відділення банку №210 на поповнення власного поточного рахунку НОМЕР_2 без фактичного їх внесення.
Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо нікчемності правочину договору банківського рахунку №ПР/BNK210/9 від 25 жовтня 2016 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача відшкодувати гарантовану суму відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами є передчасними, оскільки до розв'язання спору щодо визнання нікчемним правочину, що підпадає під юрисдикцію цивільного суду, настання прав та обов'язків для сторін не можливе.
За наслідком перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, колегія суддів доходить наступних висновків.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», метою якого є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків та який визначає правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.
Пунктом 4 ч.1 ст.2 наведеного Закону визначено, що вкладник - фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом (ч.1 ст.3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»).
Частиною 1 ст.4 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам у строк, встановлений цим Законом.
Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною 2 ст.26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що вкладник має право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами.
Під час тимчасової адміністрації вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами за договорами, строк дії яких закінчився станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, та за договорами банківського рахунку з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою цієї статті.
Згідно ч.4 ст.26 зазначеного Закону Фонд не відшкодовує кошти:1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка є пов'язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - протягом року до дня прийняття такого рішення); 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, оцінювач, у разі якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - один рік до дня прийняття такого рішення); 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов'язань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків; 10) за вкладами у банківських металах; 11) розміщені на рахунках, що перебувають під арештом за рішенням суду.
З аналізу наведених норм чинного законодавства України вбачається, що під час тимчасової адміністрації вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах 200000,00 грн., за винятком вичерпного переліку підстав, передбачених ч.4 ст.26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
В силу вимог ч.ч.1-3, ст.27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує: 1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню; 2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 цього Закону; 3) переліки рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що не виконане; 4) перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду; 5) перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.
Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.
Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті «Урядовий кур'єр» або «Голос України».
Пунктами 4, 5 р.ІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14, встановлено, що Уповноважена особа Фонду протягом 10 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку надає до Фонду разом із супровідним листом уточнену інформацію за структурою інформаційного рядка файла, визначеною у додатку 1 до цього Положення, про рахунки: за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку; осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що не виконане; вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду; вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 Закону.
Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує та надає до Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку такі переліки:
1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, згідно з додатком 2 до цього Положення;
2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, згідно з додатком 3 до цього Положення;
3) переліки: рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку; осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що не виконане; рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду; рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 Закону.
Перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, формується за структурою, визначеною додатком 4 до цього Положення, та не включає інформацію про вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 Закону.
Протягом дії тимчасової адміністрації та ліквідації банку уповноважена особа Фонду може надавати зміни та доповнення до переліків.
Згідно п.п.2-3 р.ІІІ наведеного Положення Фонд складає на підставі Переліку реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат за формою, наведеною у додатку 5 до цього Положення (Загальний реєстр), що затверджується виконавчою дирекцією Фонду.
Фонд складає зміни та доповнення до Загального реєстру, що затверджуються виконавчою дирекцією Фонду на підставі змін та доповнень до Переліку, прийнятих Фондом.
Таким чином, протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку уповноважена особа Фонду формує та надає до Фонду, серед іншого, перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, проте протягом дії тимчасової адміністрації та ліквідації банку уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду зміни та доповнення до переліків.
Частинами 2, 4 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено, що протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов'язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Фонд: 1) протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; 2) вживає заходів до витребування (повернення) майна (коштів) банку, переданого за такими договорами; 3) має право вимагати відшкодування збитків, спричинених їх укладенням.
Згідно з ч.3 ст.38 вказаного Закону правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: 1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; 2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; 3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; 4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; 5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність»; 6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України; 9) здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.
Порядок виявлення нікчемних договорів, а також дій Фонду у разі їх виявлення визначаються нормативно-правовими актами Фонду.
Таким чином, уповноважена особа Фонду наділена повноваженнями щодо перевірки укладених з банком правочинів на наявність ознак їх нікчемності, передбачених ч.3 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», про що повідомляє сторони за договорами.
З матеріалів справи вбачається, що листами від 18 січня 2017 року №77 (а.с.16) та від 01 червня 2017 року №1603 (а.с.17) позивача було повідомлено, що Уповноваженою особою Фонду здійснено перевірку правочинів укладених АТ «Артем-Банк» на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, за результатами якої, на підставі п.п.1, 7 ч.3 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визнано нікчемним правочин щодо оформлення документів та внесенню записів до АБС банку про операції щодо внесення 25 жовтня 2016 року позивачем готівкових коштів у розмірі 5000,00 доларів США та 26 жовтня 2016 року готівкових коштів у розмірі 2000,00 доларів США через касу відділення банку №210 на поповнення власного поточного рахунку НОМЕР_2 без фактичного їх внесення.
Здійснюючи дії щодо перевірки правочинів, укладених банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, виявлення нікчемних правочинів, повідомлення сторін за договорами, про нікчемність цих договорів та вчинення дій щодо застосування наслідків нікчемності договорів Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб діяла в межах своїх повноважень, визначених ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та у спосіб, встановлених законодавством, що регулює спірні правовідносини.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В той же час, жодних доказів та обґрунтувань, в чому саме полягає незаконність та неправомірність дій відповідача в частині здійснення перевірки укладених АТ «Артем-Банк» з ОСОБА_2 правочинів, позивачем надано не було.
Дії з перевірки правочинів на наявність ознак нікчемності є встановленим законодавством обов'язком Уповноваженої особи Фонду та не породжують зміну прав чи обов'язків позивача. Натомість, результати проведеної перевірки закріплюються рішенням (наказом, розпорядженням) Уповноваженої особи Фонду, внаслідок чого відповідні рахунки включаються до переліку рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та в подальшому не підлягають відшкодуванню за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Колегія суддів звертає увагу, що відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Отже, суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість саме того рішення, яке оскаржується в апеляційному порядку.
Натомість, апеляційний суд не наділений повноваженнями щодо перевірки інших судових рішень, які не оскаржуються в апеляційному порядку, на предмет їх законності та обґрунтованості.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог щодо визнання незаконними і неправомірними рішень Уповноваженої особи Фонду щодо нікчемності правочину, а саме Договору банківського рахунку №ПР/BNK210/9 від 25 жовтня 2016 року, укладеного між АТ «Артем Банк» та ОСОБА_2 Зазначена ухвала суду першої інстанції є чинною та в апеляційному порядку не оскаржувалась.
Таким чином, в межах даної справи не підлягає встановленню питання правомірності та законності рішення відповідача щодо нікчемності Договору банківського рахунку №ПР/BNK210/9 від 25 жовтня 2016 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наявність підстав для відшкодування позивачу коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, буде встановлена за наслідком розв'язання спору щодо правомірності визнання нікчемним правочину, укладеного між позивачем та АТ «Артем-Банк».
В той же час, відповідно до п.п.2, 5 р.ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами Фонд складає на підставі Переліку реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат за формою, наведеною у додатку 8 до цього Положення (далі - Загальний реєстр), що затверджується виконавчою дирекцією Фонду.
Фонд здійснює відшкодування коштів за вкладами відповідно до Загального реєстру за частинами Загального реєстру.
Таким чином, відшкодування коштів за вкладами здійснюється саме Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Ця процедура складається з визначених законодавством етапів та потребує вчинення уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відповідних дій, а тому позовні вимоги ОСОБА_2 в частині відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами є передчасними та в цій частині задоволенню не підлягають.
Крім того, зазначені вимоги заявлені не до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Артем Банк», яка не має повноважень відшкодовувати гарантовану суму відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, однак суд апеляційної інстанції не наділений повноваженнями, щодо вирішення питань про залучення належного відповідача та/або співвідповідача у даній справі.
З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, враховуючи чинність та не оскарження ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року про відмову у відкритті провадження в частині позовних вимог щодо визнання незаконними і неправомірними рішень Уповноваженої особи Фонду щодо нікчемності правочину, а саме Договору банківського рахунку №ПР/BNK210/9 від 25 жовтня 2016 року, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання незаконними і неправомірними дій відповідача щодо нікчемності правочину Договору банківського рахунку №ПР/BNK210/9 від 25 жовтня 2016 року та зобов'язання відповідача відшкодувати ОСОБА_2 гарантовану суму відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, з огляду на їх необґрунтованість.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Керуючись ст.ст.243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2018 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови виготовлено 05 листопада 2018 року.
Головуючий суддя Н.В.Безименна
Судді В.О.Аліменко
А.Ю.Кучма