Справа № 127/17981/18
Провадження 2/127/3056/18
06 листопада 2018 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі головуючого судді Борисюк І.Е., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги, -
До Вінницького міського суду Вінницької області звернувся Департамент соціальної політики Вінницької міської ради з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 13.06.2016 відповідач звернулася із заявою про призначення їй грошової допомоги як малозабезпеченій сім'ї. На період з 01.09.2016 до 31.12.2016 відповідач перебувала на обліку у Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради та отримувала допомогу малозабезпеченій сім'ї, що підтверджується довідкою від 20.03.2017. У заяві про призначення грошової допомоги відповідача повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання заявницею соціальної допомоги, компенсації, субсидій, пільг, вона зобов'язана повідомити органи праці та соціального захисту населення, а також попереджено про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. Відповідно до заяви відповідача про виплату малозабезпеченій сім'ї від 13.06.2016 рішенням органу соціального захисту населення їй призначено допомогу на сім'ю на період: з 01.06.2016 до 30.11.2016 у розмірі 473, 97 гривень щомісячно. Відповідно до інформації Комунального закладу «Вінницький обласний дитячий будинок «Гніздечко» від 19.04.2017 дитина відповідача ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 29.08.2016 знаходиться у закладі на повному державному утриманні, про що ОСОБА_1 своєчасно не повідомила управління соціального захисту населення (Лівобережне), тобто приховала відомості, що могли вплинути на призначення та отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям, що є підставою для стягнення надміру виплачених коштів. Згідно розрахунку переплати щомісячної адресної допомоги встановлено розмір переплати у розмірі 1421,91 гривень (кошти виплачені малозабезпеченій сім'ї). Листами № 08-00-019-26040 від 14.06.2017 та № 08-00-019-26041 від 14.10.2017 відповідача було повідомлено про необхідність повернення безпідставно отриманої адресної допомоги.05.05.2017 відповідачем було написано заяву - зобов'язання про виплату надміру виплачених коштів частинами по 100, 00 гривень щомісяця. Враховуючи скрутне становище відповідача, Департаментом соціальної політики міської ради погоджено такий спосіб погашення боргу. Однак надміру отримані кошти грошової допомоги у розмірі 1 421, 91 гривень відповідачем не повернуті.
Вищевикладене й стало підставою для звернення до суду позивача із вимогою про стягнення з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачених коштів грошової допомоги в сумі 1 421, 91 гривень.
Ухвалою суду від 10.09.2018 вищевказану заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також, даною ухвалою запропоновано учасникам справи надати суду заяви по суті справи та докази у строк, встановлений судом.
З матеріалів справи вбачається, що поштові відправлення із ухвалою суду від 10.09.2018 та копією позовної заяви із додатками, які неодноразово направлялись відповідачу за адресою її місця проживання (перебування), зареєстрованою у встановленому законом порядку, повернулися до суду із відміткою «за закінченням встановленого строку зберігання». Тому, було опубліковано оголошення про розгляд справи на офіційному веб-сайті судової влади України.
Отже, враховуючи положення ст. 128 ЦПК України, вважається, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи.
У строк, визначений судом ухвалою суду від 10.09.2018, від відповідача відзив на позов не надійшов.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін від учасників справи до суду не надходили.
Враховуючи вищевикладене та положення ст. 279 ЦПК, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.
При розгляді справи судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
13.06.2016 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення (Правобережне) із заявою про призначення їй державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї (номер основної особової справи 609834). (а.с. 25)
Як вбачається із вищевказаної заяви, відповідача було попереджено про необхідність в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації, субсидій, пільг, повідомити органи праці та соціального захисту населення. Також, було попереджено про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання відповідачем неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.
ОСОБА_1 також подала до Управління соціального захисту населення (Лівобережне) декларацію про доходи та майновий стан від 13.06.2016, згідно якої членом її сім'ї є дочка ОСОБА_2 віком 2 роки. (а.с. 24)
Відповідно до ч. 10 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 ст. 4 вищевказаного Закону передбачено, що до заяви про надання державної соціальної допомоги серед інших документів додається довідка про склад сім'ї. До складу сім'ї включаються зокрема рідні діти цих осіб віком до вісімнадцяти років. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Пункт 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, передбачає, що уповноважений представник сім'ї подає для призначення соціальної допомоги серед інших документів декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) . Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї включаються зокрема рідні діти цих осіб віком до вісімнадцяти років. Однак до складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Відповідно до ч. 6 і ч. 7 ст. 4 ЗаконуУкраїни «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи, рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.
Пунктами 8, 9 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, передбачено, що соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи, рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів.
Статтею 5 ЗаконуУкраїни «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п. 14 вищевказаного Порядку передбачено, що розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та пунктом 20 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, передбачено, що соціальна допомога призначається на шість місяців.
20.06.2016 Управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради проведено розрахунок державної соціальної допомоги для сім'ї у складі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, та визначено розмір соціальної допомоги 473,97 гривень на період з 01.06.2016 до 30.11.2016, тобто з місяця звернення відповідачем строком на шість місяців. (а.с. 26 зв.)
Рішенням Управління соціального захисту населення (Лівобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 20.05.2016 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї в розмірі 473, 97 гривень на період з 01.06.2016 до 30.11.2016. (а.с. 26).
Згідно довідки Комунального закладу «Вінницький обласний дитячий будинок «Гніздечко» Вінницької обласної ради» від 19.04.2017 № 80 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, виховується в зазначеному закладі з 29.08.2016 по даний час та перебуває на повному державному утриманні. (а.с. 23)
Рішенням Управління соціального захисту населення (Лівобережне) від 24.04.2017 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї з 01.03.2017, оскільки дитина заявниці ОСОБА_2, що народилась 09.05.2014, з 29.08.2016 по даний час перебуває в КЗ «Вінницький обласний дитячий будинок «Гніздечко» Вінницької обласної ради» на повному державному утриманні. (а.с. 28)
Згідно розрахунку переплати по особовому рахунку № 609834 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям встановлено суму переплати 1 421,91 гривень: за вересень 2016 року - 473,97 гривень, жовтень 2016 року - 473,97 гривень, листопад 2016 року - 473,97 гривень (а.с. 8).
Згідно повідомлення про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру, № 08-00-019-26040 від 14.06.2017 Управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради проінформовано ОСОБА_1 про необхідність повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 1 421, 91 гривень. (а.с. 27)
Згідно із ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п. 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 05.04.2017 звернулась із заявою до начальника Управління соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради у зв'язку із тим, що її дитина - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, перебуває у дитячому будинку «Гніздечко», про повернення переплати допомоги, призначеній їй як малозабезпеченій сім'ї в розмірі 1 421, 91 гривень шляхом сплати кожного місяці по 100, 00 гривень до повного погашення. (а.с. 10)
Однак, добровільно відповідачем надміру виплачені їй кошти повернуті не були.
Пунктом 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, передбачено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється , зокрема якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення , а також за заявою уповноваженого представника сім'ї - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.
Пунктом 28 вищевказаного Порядку передбачено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
За правилами пункту 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250,інформація про перебування з 29.08.2016 дочки відповідача на повному державному утриманні, є інформацією про склад її сім'ї. Оскільки зазначена інформація зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, то вона є даними про доходи та майновий стан сім'ї. Таким чином, неповідомлення відповідачем орган соціального захисту населення про перебування її дочки на повному державному забезпеченні є приховуванням даних про доходи та майновий стан сім'ї, що в сою чергу вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру.
Згідно із ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи те, що грошові кошти в сумі 1 421, 91 гривень були набуті відповідачем як матеріальна допомога за наявності недобросовісних дій з її боку, положення ст. 1215 ЦК України застосуванню до даних правовідносин не підлягають.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ч. 1 та ч. 5 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 і ч. 2 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно ч.ч. 1-3 ст. 83 ЦПК України сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви, а відповідач - разом з поданням відзиву.
Сторонами по справі у відповідності до ч. 4 ст. 83 ЦПК України не було повідомлено про неможливість подання доказів у встановлений законом строк. Крім того, будь-які інші докази, ніж ті, що були надані позивачем разом із позовом, до суду сторонами по справі подані не були. Заяви про те, що доданий до справи або поданий до суду учасником справи для ознайомлення документ викликає сумнів з приводу його достовірності або є підробленим, до суду не надходили.
Будь-які клопотання про витребування доказів по справі в зв'язку з неможливістю їх самостійного надання та заяви про забезпечення доказів до суду сторонами по справі не подавалися.
Суд вважає, що кожна із сторін по даній справі була належним чином поінформована про право надати суду будь-які докази для встановлення наявності або відсутності обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, а також прокоментувати їх. Крім того, сторони по справі не були позбавлені можливості повідомити суду й інші обставини, що мають значення для справи.
Також, судом в ухвалі суду від 10.09.2018 було роз'яснено сторонам по справі наслідки ненадання суду доказів по справі, дії в разі неможливості надання доказів, а також право і порядок звернення до суду із заявами та клопотаннями.
Однак, жодна із сторін по справі не скористалась своїми процесуальними правами.
Отже, кожній стороні надавалася розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 ЦК України особа здійснює свої права вільно, на власний розсуд.
Згідно із ч. 2 ст. 13 ЦПК України збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
В даному випадку, суд позбавлений права на збирання доказів по справі з власної ініціативи, що було б порушенням рівності прав учасників судового процесу.
Відповідно до ч. 2 і ч. 3 ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 2, п. 4, п. 6 і п. 7 ч. 2 ст. 43 ЦПК України учасники справи зобов'язані: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Згідно із ч. 4 ст. 12 ЦПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Таким чином, враховуючи вищевикладене та положення ч. 8 ст. 279 ЦПК України, судом досліджуються докази і письмові пояснення, викладені в заявах по суті, в даному випадку - пояснення, викладені в позовній заяві і докази, надані разом із позовом.
Суд, дослідивши письмові пояснення, викладені позивачем у позові, та оцінивши, відповідно до ст. 89 ЦПК України, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів, наявних в справі, у їх сукупності, враховуючи вищевикладене, прийшов до переконання в тому, що позов підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене з відповідача на користь позивача підлягають стягненню надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 1 421, 91 гривень.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд прийшов до наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Судом встановлено сплату позивачем при зверненні до суду судового збору в сумі 1 762, 00 гривень, що підтверджується платіжним дорученням № 1225 від 09.07.2018. (а.с. 1)
Враховуючи положення ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 1 762, 00 гривень.
Доказів понесення сторонами по справі інших судових витрат суду не надано.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ч. 3, ч. 7, і ч. 10 ст. 4, ст. 5, ч. 1 ст. 6, ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, ст.ст. 12, 15, 16, ч. 1 ст. 1166, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 2, 4, 10-13, ч. 1 ст. 44, ст.ст. 76-83, 89, 133, ч. 1 ст. 141, ст.ст. 229, 258, 259, 263-265, 273, 278, 279, 354 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 1 421 (одна тисяча чотириста двадцять одна) гривна 91 копійка.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради судовий збір в сумі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення шляхом подання апеляційної скарги через Вінницький міський суд Вінницької області до апеляційного суду Вінницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання зареєстроване у встановленому законом порядку: м. Вінниця, вул. Примакова, буд. 44
Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, ЄДРПОУ 38782790, місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Соборна, буд. 50.
Рішення суду складено 06.11.2018.
Суддя: