Постанова від 05.11.2018 по справі 679/1660/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 679/1660/17

Головуючий у 1-й інстанції: Базарник Б.І.

Суддя-доповідач: Охрімчук І.Г.

05 листопада 2018 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Охрімчук І.Г.

суддів: Мацького Є.М. Капустинського М.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсйного фонду України в Хмельницькій області на рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 08 червня 2018 року (повний текст складено 12.06.2018 року, м. Нетішин) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсйного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

12.12.2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом до відповідача в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Славутського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови в проведенні перерахунку його пенсії, з її збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати Славутське обєднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за віком, починаючи з 12.06.2017 року, з врахуванням вимог пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, категорія 2, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 22.09.2015 року. 03.06.2014 року Йому було призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» із застосування норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (пенсійна справа №116442). На початку жовтня 2017 року він дізнався про те, що відповідачем невірно обраховано розмір його пенсії, а саме: не враховано право на пільговий характер розрахункової величини заробітку, який збільшується на 1% за кожен рік роботи понад 20 років, чим необґрунтовано зменшено розмір його пенсії. Вважає, що відповідачем порушено його право на пільговий характер розрахункової величини заробітку, визначений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки його трудовий стаж складає 35 років 11 місяців 25 днів і він має право на доплату за понаднормовий стаж понад 20 років, що складає 15 років, у розмірі 15% від заробітку для обчислення пенсії, тоді як відповідачем взагалі не нараховано для нього до пенсії зазначену доплату за понаднормовий стаж.

06.12.2017 року він звернувся із письмовою заявою до відповідача, в якій просив виправити помилку у розрахунку його пенсії, здійснити перерахунок розрахункової величини заробітку, який збільшується на 1 відсоток за кожен рік роботи понад 20 років, та розміру доплати за понаднормовий стаж з врахуванням ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також виплатити йому різницю між фактично отриманою пенсією та перерахованою пенсією, починаючи з 05.06.2017 року. Відповідач листом за №90/А-10 від 08.12.2017 року відмовив у задоволенні його заяви, з чим він не погодився, оскільки вважає, що відповідач у його випадку застосовує не відповідні положення Законів, які регулюють призначення та виплату пенсій особам, які мають статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії.

Рішенням Нетішинського міського суду Хмельницької області від 08.06.2018 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (код ЄДРПОУ - 21318350, адреса місцезнаходження: 29013, м.Хмельницький, вул.Герцена, 10) про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії з її збільшенням на 1 (один) процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1 (один) процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу, починаючи з 12.12.2017 року, з урахуванням проведених виплат.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач по справі подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та постановити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2

Вимоги апеляційної скарги відповідач обґрунтовує тим, що висновок суду першої інстанції викладений у рішенні є необґрунтованим та помилковим. Судом першої інстанції на їх думку не взято до уваги те, що ч. 2 ст. 27 Закону України " Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" встановлено право особи на обрахунок пенсії за двоскладовою формулою , а не право позивача обирати умови пенсійного забезпечення між двома законами. Позивача обрахована пенсія за односкладовою формулою обрахунку пенсії. При застосування іншого розрахунку, про який просить, позивач розмір його пенсії зменшиться, тому не вбачають підстав для задоволення позову.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Згідно матеріалів пенсійної справи з 03.06.2014 року позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі за текстом Закон №796), його страховий стаж становить 35 років 11 місяців 25 днів.

На думку відповідача позивач з врахуванням положень ст.55 Закону №796 та ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі за текстом Закон №1058) не має права на збільшення пенсії з урахуванням понаднормового стажу. При цьому, відповідач вказує на те, що ч.2 ст.27 Закону №1058 встановлено право особи на обрахунок пенсії за двох-складною формулою, а не право позивача обирати умови пенсійного забезпечення за Законом №1058 або спеціальним Законом №796.

Крім того відповідач, посилаючись на ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», вказує на те, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Виходячи з наведеного та у зв'язку з тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 06.12.2017 року, відповідач вважає безпідставною та необґрунтованою вимогу про проведення перерахунку пенсії з 12.06.2017 року.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2 (категорія 2), яке видане Хмельницькою обласною державною адміністрацією 22.09.2015 р. (а.с.9).

З 03.06.2014 року позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах як ліквідатор аварії на ЧАЕС зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та згідно норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується наявними у матеріалах справи листом відповідача №90/А-10 від 08.12.2017 р. (а.с.12), розпорядженням №116442 від 05.12.2017 р. про перерахунок пенсії позивачу (а.с.13), та визнано відповідачем у його письмовому відзиві на адміністративний позов, а також визнано представником відповідача при наданні суду пояснень в судовому засіданні.

06.12.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою (а.с.11) про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки вважає, що відповідачем допущено помилку при нарахуванні пенсії, та просив виправити помилку у розрахунку його пенсії, здійснити перерахунок розміру пенсії з її збільшенням на 1 відсоток заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років з врахуванням ч.2 ст.56 вищевказаного Закону та розрахувати доплату за понаднормовий стаж понад 20 років, починаючи з 05.06.2017 року, а також провести перерахунок виплаченої йому пенсії та виплатити йому різницю між фактично отриманою пенсією та перерахованою пенсією, починаючи з 05.06.2017 року.

Позивач на час звернення до відповідача для перерахунку пенсії мав наявний страховий стаж 35 років 11 місяців 25 днів, що підтверджується наявними у матеріалах справи листом відповідача №90/А-10 від 08.12.2017 р. (а.с.12), розпорядженням №116442 від 05.12.2017 р. про перерахунок пенсії позивачу (а.с.13), розрахунком стажу (а.с.14) та визнано відповідачем у його письмовому відзиві на адміністративний позов, а також визнано представником відповідача при наданні суду пояснень в судовому засіданні.

У відповідь на заяву позивач отримав лист від відповідача №90/А-10 від 08.12.2017 р. (а.с.12), в якому останній відмовив позивачу у виправленні помилки та проведенні перерахунку у зв'язку з цим пенсії. Зазначена відмова обґрунтована тим, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як ліквідатору аварії на ЧАЕС, за матеріалами пенсійної справи страховий стаж позивача становить 35 років 11 місяців 25 днів. При цьому, відповідач, посилаючись на положення ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказує на те, що доплата за понаднормовий стаж за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 від 28.02.1991 року (далі за текстом - Закон №796-XII).

З матеріалів справи слідує, що позивачу призначено пенсію за віком, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон №1058-ІV) за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-ІV або спеціальним Законом №796-XII.

Згідно з ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом. Тобто, вказаною нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-ІV або спеціальним Законом №796-XII.

Відповідно до п.2 ст.56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений у п.2 ст.56 Закону №796-ХІІ.

Аналіз викладених положень закону свідчить про те, що чинне законодавство визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Водночас, порядок перерахунку пенсій Законом №796-XII не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі ч.6 ст.7 КАС України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 ч.1 ст.28 Закону №1058-IV, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону №796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Таким чином, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право на перерахунок пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15), від 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16) та Верховним Судом від 06.02.2018 (справа №560/675/17, провадження №К/9901/684/17).

При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч.5 ст.242 КАС України).

Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що на позивача розповсюджуються пільги, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для осіб, віднесених до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому позивач має право на збільшення пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений п.2 ст.56 Закону №796-ХІІ стаж роботи понад 20 років, що у випадку позивача складає понаднормовий стаж 15 років, але не вище 75 відсотків заробітку.

За правилами ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. В даній справі відповідачем не доведено, що пенсія позивачу призначена на умовах, інших ніж передбачені у ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Разом з тим, ч.4 ст.45 Закону №1058-IV передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

На думку суду зазначена норма не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки звернення позивача до відповідача із заявою від 06.12.2017р. про виправлення помилки, проведення у зв'язку з цим перерахунку призначеної пенсії та виплати недоотриманої пенсії мало місце не у зв'язку з виникненням додаткових підстав чи волевиявлення позивача для проведення перерахунку пенсії, а у зв'язку із неправомірними діями відповідача щодо неврахування ним при призначенні позивачу пенсії, права останнього на збільшення пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ стаж роботи понад 20 років, що у випадку позивача складає понаднормовий стаж 15 років, але не вище 75 відсотків заробітку. Тим більш позов ОСОБА_2 пред'явлений в межах шестимісячного строку передбаченого КАС України для звернення до суду за захистом порушеного права.

За результатом розгляду справи суд дійшов висновку, що охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача порушені саме діями відповідача. Відповідно, суд вважає, що належним способом захисту прав та законних інтересів позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у виправленні помилки та проведенні перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з її збільшенням на 1 (один) процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, тобто за понаднормовий стаж 15 років, але не вище 75 процентів заробітку, а також зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до ч.2 ст.56 вищевказаного Закону із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу, з дня звернення до суду з позовом та з урахуванням проведених виплат.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Підстави для перерозподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсйного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 08 червня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 05 листопада 2018 року.

Головуючий Охрімчук І.Г.

Судді Мацький Є.М. Капустинський М.М.