Постанова від 02.11.2018 по справі 824/215/18-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 824/215/18-а

Головуючий у 1-й інстанції: Левицький Василь Костянтинович

Суддя-доповідач: Кузьменко Л.В.

02 листопада 2018 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Кузьменко Л.В.

суддів: Шидловського В.Б. Іваненко Т.В. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Сербин І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року (рішення ухвалене суддею Левицьким В.К. в м.Чернівці, повний текст судового рішення складено 11 червня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернівецької міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Чернівецької міської ради щодо ненадання йому рішення 36 сесії VII скликання "Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1, у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд";

- зобов'язати Чернівецьку міську раду оформити та видати йому рішення Чернівецької міської ради 36 сесії VII скликання "Про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки" від 04.09.2017 р., у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель, яка знаходиться позаду будинковолодіння АДРЕСА_1", згідно результатів голосування, як таке, що вступило в силу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 22.11.2016 р. він звернувся до Чернівецької міської ради із заявою про надання йому дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 в оренду. А 02.02.2017 р. через свого представника подав заяву про передачу вказаної земельної ділянки йому у власність. Позивач зазначає, що рішенням 36 сесією VІІ скликання Чернівецької міської ради №854 від 04.09.2017 р., позивачу передано у власність вказану земельну ділянку. Однак, вказане рішення йому отримати не вдалося, оскільки розпорядженням голови Чернівецької міської ради зупинено його виконання у зв'язку з його невідповідністю нормам чинних законів. Позивач вважає відмову в оформленні та видачі дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки протиправною, тому просив суд зобов'язати Чернівецьку міську раду оформити та видати йому належним чином оформлене рішення про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки у власність.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову про задоволення позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, зазначає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Спірні правовідносини між сторонами у даній справі щодо порядку та процедури надання земельних ділянок державної або комунальної власності в користування, в тому числі на умовах оренди, чи у власність громадянам регулюються нормами Земельного кодексу України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

З матеріалів справи вбачається, що позивачу відповідно до договору оренди землі №7724 від 30.03.2012 року передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,0687 га для ведення городництва без права зміни цільового призначення, яка знаходиться в АДРЕСА_1 строк дії договору оренди - до 20 березня 2015 року включно.

Судами встановлено, що 22.11.2016 р. позивач звернувся із заявою до Чернівецької міської ради про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду для будівництва житлового будинку за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 0,687, кадастровий номер НОМЕР_1 (Т. 1 а.с. 20-21).

Як зазначив позивач у позовній заяві та пояснив у судовому засіданні, розгляд даної заяви неодноразово відкладався з метою доопрацювання проекту рішення, і на повторний розгляд проект рішення, було передано 31.08.2017 р.

02.02.2017 р. представник позивача подав до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради заяву про передачу позивачу безоплатно у власність земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1 та прилеглої до неї земельної ділянки площею 0,0313 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, просив змінити цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 та надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,10 га за адресою АДРЕСА_1 (Т. 1 а.с. 22).

Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, який є виконавчим органом міської ради, підготовлено проект рішення, пунктом 1 якого рекомендовано ОСОБА_2 відмовити у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) орієнтовною площею 0,0700 га, в оренду за адресою АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, у зв'язку з невідповідністю ст.134 Земельного кодексу України (обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) та включенням зазначеної земельної ділянки до переліку ділянок, які підлягають продажу на земельних торгах (Т.1 а.с. 89-91).

З пояснень представника відповідача слідує, що вказаний проект рішення про відмову у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки було складено за результатами розгляду звернення позивача з заявою від 22.11.2016 р., відповідно до змісту якої позивач просив надати йому дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду для будівництва житлового будинку.

04.09.2017 р. рішенням 36 сесії VII скликання Чернівецької міської ради №854 "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду за адресою АДРЕСА_1" вирішено передати позивачу безоплатно у власність земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ( Т.1 а.с. 72).

25.09.2017 р. позивач звернувся з заявою до голови Чернівецької міської ради про видачу йому рішення 36 сесії VII скликання Чернівецької міської ради №854 від 04.09.2017 р.

Йому було повідомлено, що 11.09.2017 р. розпорядженням Чернівецького міського голови №442-р зупинено дію рішення Чернівецької міської ради VІІ скликання від 04.09.2017 р. №854 "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду за адресою АДРЕСА_1 (Т. 1 а.с. 28, 29-33, 85 - 88).

Вважаючи бездіяльність Чернівецької міської ради щодо ненадання позивачу належним чином оформленого рішення протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Колегія суддів звертає увагу на те, що предметом спору в цій справі є виключно бездіяльність Чернівецької міської ради щодо ненадання позивачу належним чином оформленого рішення, яким, як вважає позивач, задоволено його звернення до органу місцевого самоврядування щодо надання дозволю на виготовлення проекту землеустрою щодо надання у власність спірної земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до приписів ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України).

Згідно зі пп. "в" ч. 3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини першої статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений у статті 118 ЗК України. Зокрема, частинами шостою та сьомою цієї статті передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

В силу приписів статті 59 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин, за результатами розгляду, яких рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Аналогічні положення передбачено і Регламентом Чернівецької міської ради, який затверджено рішенням Чернівецької міської ради VII скликання №105 від 02.02.2016 р. (Т. 1 а.с. 149- 233).

Зокрема, ч. 1, 5 ст. 32 Регламенту передбачено, що рада проводить свою роботу сесійно. Сесія ради складається з пленарних засідань Ради, а також засідань постійних комісій Ради, що проводяться у період між пленарними засіданнями. Виключно на пленарних засіданнях Ради вирішуються питання, передбачені ст. 26 та ч. 8 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що за результатами розгляду звернення позивача від 22.11.2016 р. Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин, як виконавчим органом міської ради, внесено на розгляд чергової сесії Чернівецької міської ради проект рішення, пунктом 1 якого рекомендовано ОСОБА_2 відмовити у наданні дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) орієнтовною площею 0,0700 га, в оренду за адресою АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, у зв'язку з невідповідністю ст.134 Земельного кодексу України (обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності та прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) та включенням зазначеної земельної ділянки до переліку ділянок, які підлягають продажу на земельних торгах (Т.1 а.с. 89-91).

Разом з тим, з протоколу поіменного голосування 36 сесії VІІ скликання вбачається, що проект рішення "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду за адресою АДРЕСА_1" прийнятий за основу, "За" - проголосувало 24 депутати, відтак відповідно до ч. 2 ст. 66 Регламенту рішення прийнято (Т 1. а.с. 73-74).

В подальшому надійшло дві пропозиції щодо надання земельної ділянки в оренду, однак результатами голосування рішення не прийнято: в першому випадку пропозиція набрала 6 голосів "За", а друга пропозиція набрала - 20 голосів "За" (Т. 1 а.с 75-76, 77-78).

З матеріалів справи видно, що також підтверджується дослідженим протоколом поіменного голосування 36 сесії VІІ скликання від 04.09.2017 р. (18:18:21), що пропозиція про передачу у власність позивачу земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по питанню "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки у оренду за адресою АДРЕСА_1" проголосувало "За" 22 депутати (рішення по пропозиції прийнято) (Т. 1 а.с. 79-80).

Із змісту протоколу поіменного голосування 36 сесії VІІ скликання від 04.09.2017 р. (18:18:39) видно, що по питанню "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду за адресою АДРЕСА_1" в цілому проголосувало 24 депутати (тобто у відповідності до ч. 2 ст. 66 Регламенту рішення прийнято) (Т. 1 а.с. 81-82).

Крім того судом першої інстанції встановлено, що на розгляд міської ради не вносилась пропозиція щодо зміни назви питання і на пленарному засіданні міська рада не розглядала питання "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки у власність за адресою АДРЕСА_1" .

Отже, за наслідками розгляду питання "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду за адресою АДРЕСА_1", рішенням 36 сесії VII скликання Чернівецької міської ради №854 від 04.09.2017 р. передано позивачу безоплатно у власність земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (Т. 1 а.с. 72).

Відповідно до ч. 4 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Аналогічними є приписи абзацу 2 ч. 3 ст. 20 Регламенту, де передбачено, що міським головою може бути у встановленому законом порядку зупинена дія рішення Ради та її виконавчого комітету. Якщо рішення було ветовано, то Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення на пленарному засіданні цієї ж Ради. Про зупинення прийнятого Радою рішення Міський голова виносить розпорядження, в якому визначаються мотиви зупинення, обґрунтування зауважень та дата проведення повторного розгляду зупиненого рішення. Для розгляду зупиненого Міським головою рішення скликається позачергове засідання сесії, яка повинна відбутися не пізніше 14 днів від моменту винесення Міським головою вето (розпорядження про зупинення рішення Ради). Таке питання може бути розглянуто на черговій сесії, якщо дата проведення чергової сесії призначена не пізніше 14 днів із дня винесення Міським головою розпорядження про зупинення рішення Ради. Якщо Рада відхилила зауваження Міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу Ради, воно набирає чинності та Міський голова зобов'язаний підписати текст прийнятого рішення (ч. 5 ст. 66 Регламенту).

Судами встановлено, що розпорядженням Чернівецького міського голови №442-р від 11.09.2017 р. зупинено дію рішення Чернівецької міської ради від 04.09.2017 р. №854 (Т.1 а.с.85-86) та внесено на повторний розгляд міської ради на позачергову 37 сесію на 14.09.2017 року. В обґрунтуванні зауважень зазначено, що відповідно до п. 4 додатку до рішення міської ради від 03.02.2015р. №1506 "Про затвердження переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, які підлягають продажу на земельних торгах, надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та проведення експертних грошових оцінок вартості земельних ділянок", земельна ділянка яку виділено ОСОБА_2 входить до переліку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, які підлягають продажу на земельних торгах. Відтак, міський голова вважає, що міська рада не вправі прийняти рішення на користь ОСОБА_2 не скасувавши при цьому попереднє рішення про включення земельної ділянки, до переліку земельних ділянок, які підлягають продажу на земельних торгах, а рішення Чернівецької міської ради VІІ скликання 04.09.2017 р. №854 "Про розгляд звернення ОСОБА_2 щодо надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду за адресою АДРЕСА_1", є таким, що суперечить законодавству України та прийнятим судами і міською радою рішень.

14.09.2017 р. рада 2/3 голосів ("за" - 16 депутатів, "проти" - 0, "не голосувало" - 6) не підтвердила дію зупиненого міським головою рішення міської ради VII скликання від 04.09.2017 р. №854. Отже, рішення відповідача, про видачу якого позивається ОСОБА_2, не набрало законної сили.

Колегія суддів наголошує, що позивачем у цій справі не оскаржується розпорядження №442-р від 11.09.2017 р., яким зупинено дію рішення Чернівецької міської ради VІІ скликання від 04.09.2017 р. №854 та дії відповідача щодо внесення та розгляду на позачерговій сесії Чернівецької міської ради VII скликання повторний розгляд рішення Чернівецької міської ради VII скликання 04.09.2017 р. №854, відтак не досліджується судами в межах даного спору правомірність прийняття такого розпорядження та дій відповідача.

Правильним вважає колегія суддів висновок суду першої інстанції, що у спірних правовідносинах позивач не обґрунтовував та не надав допустимих доказів вчинення відповідачем бездіяльності щодо ненадання йому рішення 36 сесії VII скликання Чернівецької міської ради від 04.09.2017 р. №854.

Ураховуючи наведене, рішення суду першої інстанції є законними й обґрунтованими та не підлягають скасуванню з огляду на правильне застосування судом норм матеріального й процесуального права.

Колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 01 червня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 06 листопада 2018 року.

Головуючий Кузьменко Л.В.

Судді Шидловський В.Б. Іваненко Т.В.