Справа № 446/2320/15-а
30.10.2018 року Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області в складі: головуючого - судді Бакай І. А.
за участі:секретаря судового засідання ОСОБА_1
з участю
позивача: ОСОБА_2
представника позивача: ОСОБА_3
відповідача: ОСОБА_4
представника відповідача: ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Кам'янка-Бузька адміністративний позов ОСОБА_2 до Жовтанецької сільської ради, ОСОБА_4, виконавчого комітету Жовтанецької сільської ради про скасування рішення виконавчого комітету Жовтанецької сільської ради від 14.02.2014року № 10.
встановив:
позивач звернулась до суду з позовом, який в подальшому уточнила та просить винести рішення, яким скасувати рішення виконавчого комітету Жовтанецької сільської ради від 14.02.2014року № 10 “Про присвоєння адреси“. У підтвердження заявлених вимог покликається на те, що 15.09.2015року після ознайомлення з матеріалами цивільної справи за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про виділ майна - житлового будинку, що у спільній частковій власності їй стало відомо, що відповідач - Жовтанецька сільська рада рішенням виконавчого комітету за наслідками розгляду заяви ОСОБА_4, який не є жителем с. Жовтанці, в порушення чинного законодавства та без відома співвласників присвоїла ще один номер 84“а“ для житлового будинку, що по вул. Річна,84 в с. Жовтанці. Приводами й підставами для присвоєння номеру на частину житлового будинку повинен передувати поділ часток між співвласниками; без відповідного висновку щодо технічної можливості поділу об'єкта нерухомого майна і без згоди всіх співвласників щодо зміни часток відповідач не вправі був ухвалювати рішення про надання об'єкту поштової адреси, а тому дане рішення є незаконним та підлягає скасуванню.
У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позов, просять його задовольнити.
Представник відповідача - Жовтанецької сільської ради у судовому засіданні стосовно прийняття рішення покликалась на думку суду.
Представник відповідача - виконавчий комітет Жовтанецької сільської ради в судове засівання не з'явився, причини неявки суду не відомі.
Відповідач ОСОБА_4 та представник відповідача проти задоволення позову заперечили, подали відзив, в якому зазначили, що оспорюваним рішенням жодним чином не порушуються права позивачки, оскільки будинковолодіння по вул.Річна, 84 фактично розділене на два окремих господарства рішенням Радехівського народного суду від 24.11.1987року.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити із наступних підстав.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як встановлено у судовому засіданні, позивач звернулась до суду із даним позовом, оскільки про оспорюване рішення дізналась при розгляді справи за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про виділ майна - житлового будинку, що у спільній частковій власності, а саме 15.09.2015 року, звернулась до суду 23.10.2015 року, що є підставою для поновлення позивачу строку звернення до суду.
Виконавчим комітетом Жовтанецької сільської ради Кам'янка-Бузького району розглянуто заяву ОСОБА_4 про присвоєння адреси на половину будинковолодіння по вул.Річна та винесено рішення №10 від 14 лютого 2014 року про присвоєння адреси 84“а“на половину будинковолодіння по вул.Річна в с.Жовтанці Кам'янка-Бузького району Львівської області на ім'я ОСОБА_4.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ч.10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Повноваження виконавчих органів сільських рад передбачені Главою 2 Розділу ІІ Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні“ від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР.
Статтею 30 Закону України № 280/97-ВР визначено, що до відання виконавчих органів сільських рад належать повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку.
Зокрема, пп.10 п.б) вказаної статті передбачає делеговані повноваження виконавчого комітету сільської ради щодо обліку відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Таким чином, аналіз наведених норм законодавства показав, що повноваженнями приймати рішення про присвоєння адрес об'єктам нерухомого майна, що знаходяться в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці, наділений саме виконавчий комітет сільської ради.
Судом встановлено, що домоволодіння за адресою: с.Жовтанці, вул.Річна, 84 належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_4 з часткою 6/12. Право на інші 6/12 домоволодіння позивачем ОСОБА_2 не зареєстровано.
Станом на 14.02.2014 року виділу в натурі часток майна з спільної часткової власності проведено не було. Таким чином домоволодіння за адресою:с.Жовтанці, вул.Річна, 84 не припинило своє існування, оскільки виділення часток в натурі на два окремі об'єкта власності не здійснено.
Відповідно до п.1.2 Інструкції щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об'єктів нерухомого майна, затвердженої Наказом Міністерства з питань ЖКГ від 18.06.2007р. № 55, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.07.2007р. за № 774/14041 поділ та виділ частки в натурі з майна спільної часткової власності здійснюється відповідно до законодавства з наданням Висновку щодо технічної можливості поділу об'єкта нерухомого майна (додаток 1) або Висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки з об'єкта нерухомого майна (додаток 2). Відповідно до п.п.2.2. і 2.4. Інструкції поділ на самостійні об'єкти нерухомого майна провадиться відповідно до законодавства з наданням кожному об'єкту поштової адреси, за умов, що такий об'єкт нерухомого майна відповідатиме умовам, що передбачені чинними будівельними нормами.
Таким чином, без відповідного висновку щодо технічної можливості поділу об'єкта нерухомого майна і без згоди всіх співвласників щодо зміни часток або рішення суду про виділ в натурі часток майна з спільної часткової власності, відповідач не вправі був ухвалювати рішення про надання об'єкту поштової адреси, а тому суд приходить до висновку про необхідність скасування рішення виконавчого комітету Жовтанецької сільської ради № 10 від 14.02.2014 року "Про присвоєння адреси", оскільки при прийнятті даного рішення не дотримано вимог зазначених вище норм, що порушило законні права та інтереси позивачки, отже рішення прийняте з порушенням вимог Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", неправомірно, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
У відповідності до ст.139, 143 КАС України стягненню з відповідачів - Жовтанецької сільської ради та ОСОБА_4 в користь позивача підлягають судові витрати в розмірі 487 грн. 20 коп.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 6, 9, 10, 71, 139, 243 - 246 Кодексу Адміністративного Судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_2 до Жовтанецької сільської ради, ОСОБА_4, виконавчого комітету Жовтанецької сільської ради про скасування рішення виконавчого комітету Жовтанецької сільської ради від 14.02.2014 року № 10 - задовольнити.
Скасувати рішення виконавчого комітету Жовтанецької сільської ради Кам'янка-Бузького району №10 від 14 лютого 2014 року про присвоєння адреси 84“а“ на половину будинковолодіння по вул.Річна в с.Жовтанці Кам'янка-Бузького району Львівської області на ім'я ОСОБА_4.
Стягнути з Жовтанецької сільської ради та ОСОБА_4 в користь ОСОБА_2 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 коп. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (тобто Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області).
Суддя: І.А.Бакай