Постанова від 31.10.2018 по справі 815/1294/16

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 815/1294/16 Головуючий у 1 інстанції: Бояринцева М.А.

Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2018 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача Суддів За участю секретаряВівдиченко Т.Р. Троян Н.М. Чаку Є.В. Борейка Д.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Первинної незалежної профспілкової організації Одеського національного академічного театру опери та балету на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом Первинної незалежної профспілкової організації Одеського національного академічного театру опери та балету до Міністерства культури України, треті особи: Управління культури національностей, релігій та охорони об"єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, Одеський національний академічний театр опери та балету, Профспілковий комітет первинної профспілкової організації Одеського національного академічного театру опери і балету, ОСОБА_5, Комісія для проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора Одеського національного академічного театру опери та балету, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору ОСОБА_6 про визнання конкурсу таким, що не відбувся,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Первинна незалежна профспілкова організація Одеського національного академічного театру опери та балету звернулася до суду з позовом до Міністерства культури України, треті особи: Управління культури національностей, релігій та охорони об"єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, Одеський національний академічний театр опери та балету, Профспілковий комітет первинної профспілкової організації Одеського національного академічного театру опери і балету, ОСОБА_5, Комісія для проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора Одеського національного академічного театру опери та балету, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору ОСОБА_6, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позову, просив зобов'язати Міністерство культури України визнати конкурс таким, що не відбувся.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 червня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, позивач - Первинна незалежна профспілкова організація Одеського національного академічного театру опери та балету звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зокрема, апелянт посилається на те, що на час видання наказу Міністерства культури України від 23.11.2015 року № 946, конкурс, а відтак, наявність конкурсної комісії для відбору на посаду керівника державної установи культури, не передбачено. Закон України «Про культуру», в редакції чинній на час видання наказу, норму про призначення на посаду керівника по результатам конкурсу не містив.

24 вересня 2018 року від Одеського національного академічного театру опери та балету надійшов відзив на апеляційну скаргу, в чкому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

24 вересня 2018 року до суду апеляційної інстанції від Профспілкового комітету первинної профспілкової організації Одеського національного академічного театру опери і балету надійшов відзив на апеляційну скаргу, яким підтримує позицію суду першої інстанції.

26 вересня 2018 року від Міністерства культури України надійшов відзив на апеляційну скаргу, яким також підтримує позицію суду першої інстанції

Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, наказом Міністерства культури України від 23.11.2015 р. № 946 «Про проведення конкурсного відбору претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора Одеського національного академічного театру опери та балету» було оголошено конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора Одеського національного академічного театру опери та балету, а також утворено Комісію для проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора Одеського національного академічного театру опери та балету (далі - Комісія) у складі згідно з додатком до цього наказу.

Комісією, за наслідком розгляду поданих претендентами заяв і доданих до них документів ухвалено рішення про визначення переможцем конкурсного відбору Заслуженого працівника культури України ОСОБА_5. Пропозицію якої було визнано найкращою та вирішено внести пропозиції Віце-прем'єр-міністру України - Міністру культури України Кириленку В.А. щодо призначення на посаду генерального директора Одеського національного академічного театру Опери та балету у встановленому порядку переможця конкурсного відбору Заслуженого працівника культури України ОСОБА_5 та укласти з нею відповідний контракт.

Позивач, вважаючи вказаний наказ відповідача таким, що прийнято з порушенням чинного законодавства,звернувся до суду з вищевказаним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до Положення про Міністерство культури України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 р. № 495, Міністерство культури України ( далі - Мінкультури) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінкультури є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах культури та мистецтв, охорони культурної спадщини, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей, державної мовної політики, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері кінематографії, відновлення та збереження національної пам'яті (далі - Положення №495).

Так, згідно підпункту 111 п. 4 Положення № 495, Мінкультури, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління.

Одеський національний академічний театр опери та балету є державним закладом культури, що належить до сфери управління Міністерства культури України, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.04.2008 р. №566-р «Про передачу цілісного майнового комплексу Одеського національного академічного театру опери та балету в державну власність» та п. 1.1 Статуту Одеського національного академічного театру опери та балету, затвердженого наказом Міністерства культури України від 20.12.2011 р. № 1192/0/16-11.

Правові основи управління об'єктами державної власності врегульовані Законом України від 21.09.2006 р. №185-V «Про управління об'єктами державної власності» (далі - Закон від №185-V).

Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 6 вказаного Закону, уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань організовують і проводять конкурси з визначення керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 №777, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. №53 «Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки», затверджено «Порядок проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки» (далі - Порядок № 777), який визначає процедуру конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки (далі - підприємства).

Відповідно до п. 2 Порядку №777, підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством (далі - суб'єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору, яке приймається не пізніше ніж через 20 днів після відкриття вакансії керівника підприємства (для підприємств, функції з управління якими виконує Кабінет Міністрів України, - рішення Кабінету Міністрів України).

В силу п. 3 Порядку №777, для проведення конкурсного відбору суб'єкт управління утворює постійно діючу комісію або комісії для конкурсного відбору керівників окремих підприємств (далі - комісія).

Пунктом 4 Порядку №777 визначені обов'язки комісії, зокрема, комісія оприлюднює на офіційному сайті суб'єкта управління не пізніше ніж протягом 10 днів після прийняття рішення (наказу), зазначеного у пункті 2 цього Порядку, оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду керівника підприємства, яка стала вакантною.

Згідно п. 9 Порядку №777, в оголошенні зазначаються такі відомості: найменування та місцезнаходження підприємства, основні напрями його діяльності з додержанням вимог законодавства про інформацію з обмеженим доступом; строк і місце приймання заяв на участь у конкурсному відборі (далі - заяви) та номер телефону для довідок; перелік документів, що подаються претендентом, та вимоги щодо їх оформлення; дата і місце проведення конкурсного відбору та оприлюднення його результатів; вимоги до претендента та конкурсної пропозиції; інформація, що стосується фінансово-економічного стану підприємства, - відомості про баланс (форма № 1), звіт про фінансові результати (форма № 2), звіт про рух коштів (форма № 3), звіт про власний капітал (форма № 4), примітки до річної фінансової звітності (форма № 5); адреса електронної пошти, на яку претендент надсилає заяву для участі в конкурсному відборі та документи, зазначені у пункті 10 цього Порядку.

Відповідно до п. Порядку №777, заяви приймаються у строк не менше 14 календарних днів, але не більше 30 календарних днів після дати оприлюднення оголошення і реєструються в журналі.

Згідно п. 13 Порядку №777, обов'язковою умовою проведення конкурсного відбору є його відкритість.

Представники засобів масової інформації мають право бути присутніми на засіданнях комісії під час розкриття пакетів документів, поданих претендентами, їх розгляду та оголошення переможця.

Також, п. 19 Порядку встановлено, що комісія заслуховує на закритому засіданні конкурсну пропозицію учасника конкурсного відбору та враховує відповідність учасника та його конкурсної пропозиції встановленим вимогам. За рішенням комісії на її засіданні під час заслуховування конкурсних пропозицій учасників можуть бути присутніми представники засобів масової інформації та громадськості за умови згоди всіх учасників конкурсного відбору, які подали пропозиції з управління підприємством.

Переможцем конкурсного відбору визнається учасник, пропозиція якого визнана комісією найкращою. Комісія має право прийняти вмотивоване рішення про відхилення всіх пропозицій учасників та про повторне проведення конкурсного відбору.

В силу п. 20 Порядку №777, переможець конкурсного відбору оголошується на засіданні комісії з дотриманням вимог пункту 13 цього Порядку.

Як вбачається із матеріалів справи, у зв'язку із закінченням 04.11.2015 року терміну дії контракту з генеральним директором Одеського національного академічного театру опери та балету ОСОБА_5, наказом Міністерства культури України від 03.11.2015 р. № 807/0/17-15, відповідно до ч. 2 п. 2. Порядку № 777, на ОСОБА_5 з 05.11.2015 р. на період проведення конкурсного відбору тимчасово покладені обов'язки генерального директора Одеського національного академічного театру опери та балету та наказом Міністерства культури України від 23.11.2015 р. №946 оголошено конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади генерального директора Одеського національного академічного театру опери та балету та утворено комісію для його проведення у складі, згідно з додатком до цього наказу.

Пунктом 3 вказаного наказу наказано Комісії забезпечити оприлюднення у встановленому порядку оголошення про проведення конкурсного відбору на офіційному веб-сайті Міністерства культури України; провести конкурсний відбір, відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2008 року № 777.

Пунктом 4 наказу визначено, що заяви претендентів на участь у конкурсному відборі приймаються протягом 30 календарних днів після дати оприлюднення оголошення про проведення конкурсного відбору.

З протоколу засідання комісії для проведення конкурсного відбору №1 від 02.12.2015 р. вбачається, що на цьому засіданні були затверджені вимоги до претендентів на участь у конкурсному відборі на заміщення вакантної посади генерального директора Одеського національного академічного театру опери та балету, а також - погоджено текст оголошення для оприлюднення його на офіційному сайті Міністерства культури України.

Оголошення про проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора Одеського національного академічного театру опери та балету було оприлюднено на офіційному сайті Міністерства культури України 03.12.2015 року та у загальнодержавній українській газеті "Культура і життя", тобто з дотриманням вимог п. 4 Порядку № 777.

Так, як повідомив відповідач у письмовому відзиві на апеляційну скаргу та вбачається із матеріалів справи, заяви від претендентів на участь у конкурсному відборі приймались впродовж 30 календарних днів після дати оприлюднення оголошення про ведення конкурсного відбору на сайті Мінкультури.

До Міністерства культури України на розгляд Комісії були подані документи лише від двох претендентів: ОСОБА_5 та ОСОБА_6.

Відповідно до протоколу засідання комісії для проведення конкурсного відбору №2 від 18.01.2016 р., на засіданні були заслухані конкурсні пропозиції учасників конкурсного відбору, проведеного у закритому режимі, у відповідності до п. 19 Порядку №777, оскільки від ОСОБА_5 надійшла заява щодо «незгоди» на присутність представників засобів масової інформації та громадськості під час заслуховування конкурсної пропозиції, про що комісією було ухвалено відповідне рішення.

Згідно вказаного протоколу, за результатами обговорення та аналізу конкурсних пропозицій учасників конкурсного відбору переможцем конкурсного відбору на посаду генерального директора Одеського національного академічного театру опери та балету визнано ОСОБА_5, конкурсну пропозицію якої визнано найкращою та вирішено внести пропозицію Віце-прем'єр-міністру України - Міністру культури України щодо призначення ОСОБА_5 на посаду генерального директора Одеського національного академічного театру опери та балету та укласти з нею відповідний контракт (Т. 1 а.с. 170).

Відповідно до абзацу 4 пункту 20 Порядку №777, результати відбору оприлюднюються на офіційному сайті суб'єкта управління та у засобах масової інформації.

Так, оголошення про результати конкурсного відбору оприлюднено на сайті Міністерства культури України 18.01 2016 р.

Згідно пункту 7 Порядку № 777, конкурсний відбір вважається таким, що закінчився, з дня ухвалення комісією рішення про затвердження його результатів.

Рішення комісії є підставою для укладення контракту між суб'єктом уравління (господарською структурою) та переможцем конкурсного відбору (абз. 5 пункту 20 Порядку № 777).

Наказом Міністерства культури України 03.02.2016 року № 52/0/17-16 ОСОБА_5 призначено на посаду генерального директора Одеського національного академічного театру опери та балету за контрактом.

Таким чином, відповідачем під час проведення конкурсу дотримано вимоги чинного законодавства під час проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора Одеського національного академічного театру опери та балету.

Щодо доводів апелянта про те, що на час видання наказу Міністерства культури України від 23.11.2015 року № 946 конкурс, а відтак, наявність конкурсної комісії для відбору на посаду керівника державної установи культури, не передбачено, а Закон України «Про культуру», в редакції на час видання наказу, норму про призначення на посаду керівника по результатам конкурсу не містив, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про театри і театральну справу», центральний орган виконавчої влади забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв, формує державну політику в галузі театру і театральної справи, здійснює організаційно - методичне керівництво театральною справою.

Як зазначалося, Одеський національний академічний театр опери та балету є державним закладом культури, що належить до сфери управління Міністерства культури України, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.04.2008 р. №566-р «Про передачу цілісного майнового комплексу Одеського національного академічного театру опери та балету в державну власність» та п. 1.1 Статуту Одеського національного академічного театру опери та балету, затвердженого наказом Міністерства культури України від 20.12.2011 р. № 1192/0/16-11.

Так, питання управління об'єктами державної власності, яким також є Одеський національний академічний театр опери та балету, врегульовані Законом України "Про управління об'єктами державної власності". А саме: суб'єктами управління об'єктами державної власності, відповідно до ст. 4 цього Закону, є, серед іншого, Кабінет Міністрів України та міністерства.

Повноваження Кабінету Міністрів України у сфері управління об'єктами державної власності визначені у ст. 5 цього Закону.

Так, Кабінет Міністрів України є суб'єктом управління, що визначає об'єкти управління державної власності, стосовно яких виконує функції з управління, а також об'єкти управління державної власності, повноваження з управління якими передаються іншим суб'єктам управління, визначеним цим Законом.

Здійснюючи управління об'єктами державної власності, Кабінет Міністрів України визначає порядок конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки (п.п. "г" п. 18 ст. 5 цього Закону).

Пункт 1 Порядку конкурсного відбору керівників державних суб'єктів господарювання" № 777, встановлює, що цей Порядок визначає процедуру конкурсного відбору керівників державних об'єктів господарювання - державних підприємств, господарських товариств, єдиним засновником та учасником яких є держава, у разі прийняття міністерством, Фондом державного майна, іншим органом, що здійснює управління об'єктами державної власності , рішення про необхідність проведення такого відбору.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що Міністерство культури України при прийнятті рішення про проведення конкурсного відбору керівника Одеського національного академічного театру опери та балету діяло відповідно до чинного законодавства України, оскільки театр має статус державного закладу культури, а тому до спірних правовідносин підлягає застосуванню Закон України «Про управління об'єктами державної власності» від 21.09.2006 №185-V.

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог Первинної незалежної профспілкової організації Одеського національного академічного театру опери та балету та відсутність правових підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

При цьому, доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 250,315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Первинної незалежної профспілкової організації Одеського національного академічного театру опери та балету залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 червня 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.

Суддя-доповідач Судді Вівдиченко Т.Р. Троян Н.М. Чаку Є.В.

Повний текст постанови виготовлено 05.11.2018 року.