Рішення від 06.11.2018 по справі 0340/1781/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1781/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернулась з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № б/н, від 10.08.2018, яким визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 22 916 грн. 60 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі договору купівлі-продажу № 004823 від 28.12.2017 нею було придбано легковий автомобіль марки FORD, модель EDGE, 2017 року випуску, об'єм двигуна 1997 м. куб., тип пального - дизель. Даний автомобіль був зареєстрований в органах МВС України 03.01.2018, на підтвердження чого було видане свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу СХК 174986. Відтак, відповідно до статті 267 Податкового кодексу України (далі - ПК України), платником транспортного податку ОСОБА_1 стала з моменту державної реєстрації транспортного засобу в органах МВС України, а саме з 03.01.2018.

Також вважає, що належний їй транспортний засіб не є об'єктом оподаткування, оскільки його середньоринкова вартість є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, яка розраховується за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, з огляду на що вважає дане податкове повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати.

Відповідно до ухвали судді від 07.09.2018 розгляд справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що відповідно до відомостей Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, які надаються контролюючому органу встановлено, що легковий автомобіль, який є у власності позивача, є об'єктом оподаткування, оскільки відповідає вимогам підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України. Вказаний автомобіль зазначений у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку. Згідно з інформацією на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, легковий автомобіль марки FORD, модель EDGE, об'єм двигуна 2,0 м. куб., тип пального - дизель, є об'єктом оподаткування транспортним податком за строком експлуатації - до 1 року. Таким чином, транспортний податок у 2018 році за вказаний автомобіль сплачується за період з січня по листопад 2018 року у розмірі 22 916 грн. 60 коп. (а. с. 31-32).

Позивач подала до суду відповідь на відзив, в якій зазначила, що відповідач також не врахував вік автомобіля, який досягнув більше 1 року станом на день реєстрації автомобіля, оскільки датою його виготовлення для цілей оподаткування транспортним податком вважається 01.01.2017 (а. с. 36-39).

В запереченнях на відповідь на відзив від 02.10.2018 ГУ ДФС у Волинській області просить відмовити в задоволенні адміністративного позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 19.09.2018 (а. с. 43-44).

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником легкового автомобіля марки FORD, модель EDGE, 2017 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, об'єм двигуна 1997 м. куб., тип пального - дизель, дата реєстрації транспортного засобу - 03.01.2018, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу СХК 174986.

ГУ ДФС у Волинській області 10.08.2018 сформовано та направлено ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення №б/н, яким визначено позивачу суму грошового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 22 916, 60 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Законом України №71-VІІІ від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності 01.01.2015, статтю 267 Податкового кодексу України викладено у новій редакції та запроваджено транспортний податок.

Так, відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Згідно із положеннями підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Абзацом другим зазначеного підпункту (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального (підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України).

Базою оподаткування відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

При цьому, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пункт 267.4 статті 267 ПК України).

Відповідно до підпункту 267.5.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку (підпункт 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 ПК України).

Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Отже, власники транспортних засобів з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 1 396 125 грн., є платниками транспортного податку.

Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлений Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою 18 лютого 2016 року постановою Кабінету Міністрів України №66 (далі - Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).

Відповідно до пункту 2 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, обєму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 року за №403.

Пунктом 13 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів передбачено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Згідно Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік» мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018 визначена у розмірі 3 723 грн., відповідно, об'єктом оподаткування у 2018 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких станом на 01.01.2018 становить понад 1 396 125 грн. (375х3723).

Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального (пункт 14 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів).

Таким чином, зі змісту вищенаведених норм слідує, що об'єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, які відповідають таким критеріям, а саме: 1) з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно); 2) середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; 3) повинен бути зазначений у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.

Аналіз наведених положень ПК України, Методики та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів свідчить, що для визнання автомобіля об'єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно Мінекономрозвитку та не підлягає перегляду чи коригуванню іншими суб'єктами владних повноважень чи власниками транспортних засобів.

При здійснені судом калькуляції (розрахунку) на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України середньоринкової вартості автомобіля позивача марки FORD, модель EDGE, 2017 року випуску, об'єм двигуна 1997 м. куб., тип пального - дизель, встановлено, що його вартість становить 920 995,74 грн., тобто є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати (1 396 125 грн.).

При цьому, твердження відповідача про зазначення вказаної моделі автомобіля в Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню у 2018 році, що знаходиться на офіційному сайті Мінекономрозвитку, суд не бере до уваги з наступних підстав.

Судом досліджено «Перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2018 році», розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, в якому зазначено, що оподаткуванню підлягає автомобіль марки FORD, модель EDGE, об'єм двигуна 2 м. куб., тип пального - дизель, рік випуску - до 1 року (включно).

Оскільки з матеріалів справи судом не можливо встановити дату випуску автомобіля для цілей оподаткування, тому суд зазначає, що у відповідності до 14.1.220. ПК України рік виготовлення транспортного засобу - календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік); для транспортних засобів, календарну дату виготовлення яких визначити неможливо, - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.

Як вбачається із свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СХК 174986, який належить ОСОБА_1, даний автомобіль 2017 року випуску, отже датою його виготовлення для цілей оподаткування вважається 01.01.2017. Тобто, під критерій «рік випуску - до 1 року включно» цей автомобіль підпадав до 31.12.2017 включно, а з 01.01.2018 даний автомобіль підпадає під критерій «рік випуску - до 2 років включно». В той же час, у вказаному переліку значиться автомобіль марки FORD, модель EDGE, об'єм двигуна 2 м. куб., тип пального - дизель, рік випуску - до 1 року (включно).

Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що належний позивачу транспортний засіб марки FORD, модель EDGE, 2017 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, об'єм двигуна 1997 м. куб., тип пального - дизель, не є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році, тому у контролюючого органу були відсутні правові підстави для винесення податкового повідомлення-рішення від 10.08.2018 №б/н та визначення позивачу грошового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 22 916,60 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Волинській області від 10.08.2018 № б/н.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС У Волинській області на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений відповідно до квитанції від 23.08.2018 № N1DCF55748.

Керуючись статтями 139, 243 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 10 серпня 2018 року № б/н.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (45300, Волинська область, Іваничівський район, смт. Іваничі, вулиця Першотравнева, будинок 2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 39400859) судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А.Лозовський