Справа № 2а-4728/10
04 грудня 2010 року м. Маріуполь
Суддя Приморського районного суду м. Маріуполя Пантелєєв Д.Г. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача по перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік; зобов'язати його здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2010 року відповідно до ст. 40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньомісячної заробітної платні в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження.
Від відповідача надійшли заперечення проти позову, в яких в обґрунтування заперечень він посилався на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України №20\9\18-09\4096-102-01 від 11.03.2009 року, яким встановлено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсії в 2009 році відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 проводиться із застосуванням показника заробітної плати )доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає позовні вимоги не обґрунтованими та у задоволенні позову відмовляє з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком в Управлінні Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області. Крім того, після призначення пенсії він продовжує працювати та отримує заробітну платню. У 2010 році у нього виникло право на перерахунок пенсії за стажем роботи та по заробітній платі, у зв'язку із чим він 15.04.2010 року звернувся із відповідною заявою до відповідача.
Відповідно до ч. ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону, що діяла з 07 грудня 2006 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Законом України від 19.12.2006 р. № 489-V «Про Державний бюджет на 2007 рік» дію частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зупинено на 2007 рік.
Згідно підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була
викладена в новій наступній редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».
Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рн/2008 зміни, внесені підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України, є неконституційними і на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії не були чинними, а діяла редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 07 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права та свободи людини і громадянина, гарантії цих прав та свобод.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. За частиною 2 тої ж статті органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно - правовий акт який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Згідно підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частині першої ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007 року № 107-VІ, яка визнана неконституційною і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п.п.3 п11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, не відповідають цим умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 07.12.2006 року, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.
Тобто, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 07.12.2006 року.
Таким чином, на час звернення позивача до відповідача про перерахунок пенсії у зв'язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу, діяла редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 07 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимог про застосування для перерахунку пенсії позивача показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
За таких обставин підстав для задоволенні позовних вимог не має, а тому суд відмовляє у його задоволенні.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст. 8, 9, 10, 11, 88, 159, 116, 160, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст..42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій відповідача по перерахунку її пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік; зобов'язання його здійснити такий перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2010 року відповідно до ст. 40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньомісячної заробітної платні в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік - ВІДМОВИТИ.
На постанову може бути подано апеляцію до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя