Рішення від 23.10.2018 по справі 234/10752/18

Справа № 234/10752/18

Провадження № 2/234/3071/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2018 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Заборського В.О., за участю секретаря судового засідання Сторчай А.Д., позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про захист прав споживачів, визнання незаконним протоколу засідання комісії по розгляду акту про порушення Правил користування електричною енергією для населення, визнання незаконною вимоги про сплату недооблікованої електроенергії, -

ВСТАНОВИВ:

18.07.2018 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго», яке з 23.05.2018 року перейменовано в Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» (далі АТ «ДТЕК Донецькі електромережі»), про визнання незаконним Протоколу №64 про порушення Правил користування електричною енергією для населення (далі ПКЕЕН) від 02.07.2018 року, складеного посадовими особами Краматорського РЕМ АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» (далі Краматорського РЕМ) та визнання незаконними вимог відповідача про сплату вартості недооблікованої енергії у розмірі 47059,55 грн..

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є власником будинку №182 по вул. Карпенко-Карого у м. Краматорськ та споживачем електричної енергії, за яку відповідачу сплачує регулярно і в повному обсязі. Щомісячно робітники відповідача проводили зняття показів електролічильника та контроль його технічного стану. Так і 30.06.2018 року до неї прийшли троє працівників Краматорського РЕМ: ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 для звірки показань та планової заміни електролічильника. Після заміни лічильника їй заявили, що в будинку мається самовільне підключення електроустановок до електричної мережі постачальника з порушенням схеми обліку, виявити яке під час проведення контрольного огляду прибору обліку не можливо. Така заява для позивача була несподіваною, оскільки нею жодного разу не допускалося порушень користування електроенергією і добросовісно сплачувалося за спожиту енергію згідно лічильника. Будинок позивача тільки через лічильник підключено до повітряної лінії на електричній опорі, крім робітників Краматорського РЕМ доступу до з'єднання лічильника з електромережею ні в кого не має, всі пломби на лічильнику та вводі були цілими, на що позивач вказувала робітникам Краматорського РЕМ, однак ними було складено ОСОБА_5 №218750 від 30.06.2018 року про порушення ПКЕЕН. А коли вона, 02.07.2018 року, з'явилася до Краматорського РЕМ для з'ясування обставин, їй вручили виписку з Протоколу №64 комісії з розрахунком суми неврахованої електроенергії у розмірі 47059,55 грн..

Позивач вважає складений ОСОБА_5 незаконним, з огляду на те, що на протязі останніх років робітники Краматорського РЕМ щомісяця проводили зняття показань і оглядали технічний стан лічильника та електромережі, але жодних претензій їй не висувалося. Формулювання в ОСОБА_5 не має технічно обґрунтованих доказів порушень, які б підтверджувалися висновками інструментальних досліджень та технічної експертизи. Так само не доведено способу викрадання електроенергії, а всі доводи представників відповідача ґрунтуються на завідомо не правдивій інформації і припущеннях. Підстави та порядок донарахування не облікованої електроенергії регулюється двома основними нормативними актами: Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996 року і Методикою визначення обсягу і вартості електроенергії, не врахованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ №562 від 04.05.2006 року (далі Методика). Таким чином, ОСОБА_5, як офіційний документ не може вважатися законним та не може бути підставою для вимагання з позивача оплати за невраховану електроенергію. Крім того, в порушення п.п. 1-3 п.2.5 Методики №562, їй нарахували недообліковану енергію за 3 календарних роки, а не за дні у періоді з останнього контрольного огляду приладу обліку до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали у повному обсязі, з підстав зазначених у позовній заяві, та просили їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 у задоволенні позовних вимог просив відмовити у зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю з огляду на наступне. Позивачем ОСОБА_1, як споживачем електричної енергії, 11.02.2014 року укладено Договір по користування електричною енергією для населення, і вона, як власника будинку за адресою: м. Краматорськ, вул.. Карпенко-Карого, 182, несе тягар утримання свого майна та відповідає за нього. Енергопостачальна організація АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» здійснює поставку електричної енергії відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, якими регулюються відносини між громадянами та енергопостачальниками. Відповідно до п.8.2.5 цих Правил, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача, оформлюється ОСОБА_5 про порушення. В ОСОБА_5 мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти Правил або методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу не облікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. Акт про порушення складається у двох примірниках, підписується представником оператора системи та споживачем або його представником. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту ОСОБА_5 про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в ОСОБА_5 або надаються чи надсилаються оператору системи окремим письмовим повідомленням. Порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ, встановлений Методикою, а первинними даними для проведення розрахунку суми у відповідності до цієї Методики є данні, зазначені в ОСОБА_5 про порушення.

30.06.2018 року представниками енергопостачальника, за адресою позивача, було виявлено та зафіксовано ОСОБА_5, відповідно до вимог п.8.2.5, порушення Правил, а саме самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів до електричної мережі, яка не є власністю енергопостачальника з порушенням схеми обліку, виявити яке представники енергопостачальника на час проведення контрольного огляду не мали можливості. Представниками енергопостачальника: ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 було отримано письмову згоду від ОСОБА_1 на проведення в належному їй будинку обстеження електроустановок, електропроводки, приладу обліку, про що в заяві від 30.06.2018 року мається особистий підпис позивача та свідчить про дотримання представниками енергопостачальника вимоги п.8.2.5 Правил. Відсутність технічної можливості виявити місце самовільного підключення була обумовлена відмовою споживача від часткового демонтажу конструкції. Для виявлення порушення застосовувалися технічні засоби, зокрема індикатор прихованої проводки (дятел), при цьому було виявлено та встановлено в присутності позивача, що електрична енергія споживається, а електролічильником не враховується. Акт про порушення було підписано ОСОБА_1 без зауважень.

Відповідно до Протоколу засідання комісії Краматорського РЕМ №64 від 02.07.2018 року про розгляду ОСОБА_5 про порушення Правил комісія дійшла висновку, що ОСОБА_5 №218750 від 30.06.2018 року складено у відповідності до вимог п.8.2.5 Правил та прийнято рішення здійснити розрахунок об'єму та вартості недооблікованої електроенергії згідно п.3.5 Методики розрахунку об'єму та вартості недорахованої енергії внаслідок порушенням побутовим споживачем Правил. Розрахунком по ОСОБА_5 за період з 02.07.2018 року по 30.06.2018 року, згідно Методики, визначена сума заборгованості у розмірі 47059,55 грн..

Заслухавши пояснення учасників справи, допитавши свідків, дослідивши надані сторонами письмові докази, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити у повному обсязі з наступних підстав.

Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються ст. 714 ЦК України,Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 року № 2019-VIII (чинний з 11.06.2017р.), «Правилами роздрібного ринку електричної енергії», які затверджені постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №312 від 14.03.2018 року (чинні з 19.04.2018р.), «Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією», яка затверджена постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 року №562 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 04.07.2006 року за № 782/12656), із змінами і доповненнями, внесеними постановою НКРЕ України від 14.10.2010 року №1338).

Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником будинку №182 по вул.. Карпенко-Карого у м. Краматорську на підставі Договору дарування садиби від 24.04.2004 року, посвідченого державним нотаріусом Першої краматорської державної нотаріальної контори ОСОБА_8 і є споживачем послуг відповідача АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» з постачання електричної енергії за зазначеною адресою, згідно Договору про користування електричною енергією №114-182 від 11.02.2014 рок. Ця обставина сторонами у судовому засіданні не оспорювалася.

Відповідно до ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема згідно п.4 ч.2 цієї статті: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Аналогічні положення містилися і в статтях 26, 27 Закону України від 16.10.1997 року «Про електроенергетику», який втратив чинність на підставі Закону № 2019-VIII від 13.04.2017.

ОСОБА_9 п. 8.2.5. «Правил роздрібного ринку електричної енергії», у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

ОСОБА_9 п. 8.2.6. «Правил роздрібного ринку електричної енергії» на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання повідомлення про місце, час і дату засідання комісії або відсутності споживача або його представника за адресою, визначеною у даних щодо споживача, наявних в оператора системи, оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.

Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв'язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

ОСОБА_9 про порушення (ПКЕЕН) №218750 від 30.06.2018 року, представниками Краматорського РЕМ: ОСОБА_5, ОСОБА_4 та ОСОБА_6, встановлені порушення споживачем ОСОБА_1 при користуванні електричною енергією за адресою: м.Краматорськ, вул..Карпенко-Карого, буд. №182, а саме самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника з порушенням схеми обліку, виявити яке представники енергопостачальника під час проведення контрольного огляду приладу обліку не мали можливості. Підключення «ф» дроту, який іде на внутрішню будинкову мережу для живлення струмоприймачів поза засобами обліку електричної енергії. При вимкненні «ф» автоматичного вимикача (пробки), диск лічильника не обертається, всі струмоприймачі в будинку працюють. Електрична енергія споживається, лічильником не обліковується, про що складено відповідний акт.

Відсутність технічної можливості виявити місце самовільного підключення обумовлена відмовою споживача від часткового демонтажу конструкції, про що зазначено в ОСОБА_5.

Допитані в якості свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_4 показали, що під час технічної перевірки в будинку позивача були виявлені порушення, а зокрема при відключенні фазного автомата диск лічильника зупинявся, а електричні прибори працювали. Для того, щоб з'ясувати місце самовільного підключення потрібно було демонтувати частину стіни, але позивач не надала на це дозвіл. Порушення усунули шляхом заміни прибору обліку, яким була виключена комунікація схеми з «пробкою», що розривала ланцюг.

Таким чином, ОСОБА_5, який підписаний представниками енергопостачальника та споживачем ОСОБА_1, в якому зазначено зміст виявленого порушення, на Схемі електропостачання споживача вказана ділянка самовільного підключення та зазначено, що точка підключення замурована в стіні, встановлені вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії, а також показаннями свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_4 доводиться, що в будинку позивача ОСОБА_1 була змонтована схема, яка дозволяла при вимкненні «ф» автоматичного вимикача (пробки), безобліковно споживати електричну енергію. В ОСОБА_5 є підпис споживача ОСОБА_1 із записом про те, що з порушеннями згодна та один примірник акту отримала.

ОСОБА_9 перевірки усунення порушень «ПКЕЕН» від 30.06.2018 року, складеного представником енергопостачальника ОСОБА_5, в присутності споживача ОСОБА_1, порушення усунуті, шляхом установки електронно-механічного прибору обліку.

За встановлених обставин факт порушення споживачем ОСОБА_1 «Правил роздрібного ринку електричної енергії» знайшов своє підтвердження відповідними доказами, згідно норм яких споживач несе відповідальність за безобліковне користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, та повинен відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

За заявою ОСОБА_1 від 02.07.2018 року розгляд ОСОБА_5 №218750 від 30.06.2018 року відбувся 02.07.2018 року.

ОСОБА_9 протоколу засідання комісії Краматорського РЕМ № 64 від 02.07.2018 року по розгляду ОСОБА_9 про порушення ПКЕЕ для населення № 218750 від 30.06.2018 року, комісія дійшла висновку, що акт складено у відповідності з вимогами п. 53 ПКЕЕН, розрахунок суми недорахованої електроенергії проведено згідно з п. 3.5. Методики, вартість недорахованої електроенергії за період з 02.07.2015 року по 30.06.2018 року, згідно п. 3.3 Методики становить 47059,55 грн.. Споживач ОСОБА_1 при розгляді комісією акту про порушення була присутня, що підтверджується її підписом в протоколі.

Відповідно до п. 3.1 «Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією», вона застосовується на підставі акта про порушення, складеного з урахуванням вимог ПКЕЕН, та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕН:

1) пошкодження або відсутності на приладах обліку пломб з відбитками тавр про повірку приладів обліку (за умови наявності акта про збереження пломб, складеного в порядку, установленому ПКЕЕН, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування приладів обліку, та за умови втручання споживача в роботу приладів обліку);

2) пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр електропередавальної організації або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про збереження пломб, складеному в порядку, установленому ПКЕЕН, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування приладів обліку, установлення індикаторів та передачу на збереження приладів обліку електричної енергії, відповідних пломб та індикаторів;

3) пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів, використання фазозсувного трансформатора тощо (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу (власнику або наймачу об'єкта) приладів обліку, установлених пломб та індикаторів);

4) самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника або іншого споживача (власника мереж) без порушення схеми обліку;

5) самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника або іншого споживача (власника мереж) з порушенням схеми обліку;

6) самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю енергопостачальника;

7) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії.

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5 - 7 цього пункту, ця Методика застосовується за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі.

Актом про порушення було виявлено спосіб розкрадання електроенергії та місце підключення, яке вказано на Схемі електропостачання споживача, що давало право застосувати Методику при розрахунку збитків.

ОСОБА_9 п. 3.3. Методики якщо споживач установив пристрій, що занижує покази приладу обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання не облікованої електричної енергії, виявити які представники постачальника електричної енергії під час проведення контрольного огляду приладу обліку не мали можливості, споживачу робиться перерахунок за спожиту електричну енергію з дати останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію (якщо технічна перевірка в період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію до дати виявлення порушення не проводилась) чи набуття прав власності на об'єкт (приміщення), але не більше ніж за три роки.

Розрахунок збитків проведено правильно, так як суду позивачем не доведено, що з липня 2015 року до 30.06.2018 року, тобто на протязі останніх трьох років проводилася технічна перевірка приладу обліку, а представники енергопостачальника не мали змоги виявити порушення під час звичайного контрольного огляду приладу обліку. З метою виявлення порушень при перевірці було використано спеціальні технічні засоби (двохполосний показник напруги,індикатор скритої проводки «дятел»), про що зазначено в акті.

Доводи позивача, що згідно п.2.5 Методики, їй повинні нарахувати недообліковану енергію за дні у періоді з останнього контрольного огляду приладу обліку до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення, є безпідставними, оскільки п.2.5 Методики не поширюється для населення.

Тому, суд прийшов до переконання, що вартість не облікованої електричної енергії розрахована правильно, у відповідності до п. 3.3. Методики за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії 8 год., за тарифами (цінами) для населення, що діяли в період, за який був розрахований розмір вартості не облікованої електричної енергії, за три роки - 1095 днів.

За таких обставин підстави для визнання незаконним Протоколу засідання комісії Краматорського РЕМ №64 від 02.07.2018 року, відсутні.

При вирішенні позову в частині визнання незаконними вимог про сплату вартості не облікованої енергії суд виходить з наступного.

ОСОБА_9 п.8.2.7. «Правил роздрібного ринку електричної енергії» кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.

Судом встановлено, що до теперішнього часу споживачем ОСОБА_1 вартість необлікованої електричної енергії не сплачено, відповідач АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» до суду з позовом для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії не звертався.

ОСОБА_9 ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений ст. 16 ЦК України.

Отже, як встановлено під час розгляду справи, факт порушення «Правил роздрібного ринку електричної енергії» та споживання електроенергії поза межами приладів обліку ОСОБА_1 мали місце, позивачем в судовому засіданні не доведено, що відповідач звернувся до неї з позовом про стягнення вартості необлікованої електричної енергії, або вчинив інші дії або бездіяльність, якими порушені її, як споживача майнові чи не майнові права.

Таким чином, позивач звернулася до суду за захистом права за відсутності його порушення відповідачем, що свідчить про відсутність будь-яких правових підстав для захисту цивільного права ОСОБА_1, яке в даному випадку не порушене, у зв'язку з чим у задоволенні позову в цій частині необхідно також відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 137, 141, 264, 265, 273 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (ЄДРПОУ 00131268, місце знаходження: м. Краматорськ, вул. Комерційна, 8), про захист прав споживачів, визнання незаконним протоколу засідання комісії по розгляду акту про порушення и для населення, визнання незаконною вимоги про сплату недооблікованої електроенергії - відмовити у повному обсязі.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 02.11.2018 року.

Суддя ОСОБА_10