справа № 2а-1779/09/0670
категорія 2.32
18 листопада 2009 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Романченка Є.Ю.,
при секретарі - Крижанівській О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Відділу освіти Попільнянської районної державної адміністрації
до Державного підприємства "Національна компанія Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Житомирській області,
третя особа: Бердичівське відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Житомирській області
про визнання незаконною та скасування постанови,-
встановив:
Відділ освіти Попільнянської районної державної адміністрації звернувся до суду з позовом про визнання незаконною та скасування постанови №08/50-0037 від 24.02.2009 року про накладення штрафу у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, виданої Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Житомирській області.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник позивача проти позовних вимог заперечив та пояснив, що вимоги позивача є безпідставними, а прийнята відповідачем постанова законною, про що зазначено в наданому письмовому запереченні на позов.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Житомирській області (далі Інспекція), керуючись ст. 9 Закону України „Про електроенергетику", Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим Постановою КМ України № 929 від 07.08.96 р., в ході перевірки Приписів та технічного стану електрогосподарства Відділу освіти Попільнянської районної державної адміністрації, встановила порушення Правил користування електричною енергією, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил улаштування електроустановок та невиконання припису.
У зв'язку з цим, відповідно до ст. 9 Закону України „Про електроенергетику" Відділу освіти Попільнянської районної державної адміністрації, було надано Припис № Б-248 від 23.10.2008 р. про усунення зазначених порушень. Вимоги припису позивач не виконав, що підтверджується Актом-перевірки (протоколом) №08/51-0007 від 20.02.2009 р. У зв'язку з цим, відповідно до Закону України „Про електроенергетику" та п.п. 2, 7 та 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою КМ України № 1312 від 21.07.99р., за ухилення від виконання вищезазначеного припису, постановою Постановою №08/50-0037 від 24.02.09р. наклала на позивача штраф у розмірі 5100 грн.
Крім того, оскільки підприємством зазначені в приписі порушення не були усунені на керівника Попільнянського відділу освіти Ільїна Василя Васильовича 20.02.2009 року винесено протокол №08/51-0031 про адміністративне правопорушення та постановою №08/51-0031 від 20.02.2009 року його визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85,00грн. В судовому засіданні Ільїн В.В. повідомив, що визнав вказані порушення і сплатив штраф.
Відповідно до Закону України „Про електроенергетику" Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. В розумінні зазначеного закону, споживачі енергії - суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю;
Згідно статей 5 і 22 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" Кабінетом Міністрів України постановою від 22.02.2008 N 75 затверджено критерії розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику їх діяльності в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання і періодичність здійснення заходів державного нагляду (контролю).
Відповідно до встановлених критеріїв суб'єкти господарювання незалежно від форм власності та видів господарської діяльності з урахуванням значення прийнятого ризику належать до одного з трьох ступенів ризику - високого, середнього та незначного.
До суб'єктів господарювання відповідного ступеню прийнятного ризику належать підприємства і організації та їх виробничі об'єкти - споживачі електричної (теплової) енергії, що мають струмоприймачі відповідної (першої, другої, третьої) категорії з надійності електропостачання, у тому числі органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які наділені господарською компетенцією (стаття 2 Господарського кодексу України), а також підприємства і організації та їх виробничі об'єкти, що проводять господарську діяльність з передачі та постачання електричної енергії магістральними і локальними (місцевими) розподільними мережами (суб'єкти електроенергетики).
При цьому учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
Згідно з нормами частини 7 статті 3 Господарського кодексу України відносини, що складаються між структурними підрозділами суб'єкта господарювання, та відносини суб'єкта господарювання з його структурними підрозділами (споживачі теплової енергії, які використовують теплову енергію від власних джерел теплопостачання) є внутрішньогосподарськими та відносяться до видів господарської діяльності і, в частині дотримання вимог законодавства, підпадають під дію Законів України "Про електроенергетику" і "Про теплопостачання".
Відповідно до вимог статті 27 Закону України "Про електроенергетику" та статті 31 Закону України "Про теплопостачання" відповідальність за правопорушення в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання несуть як суб'єкти електроенергетики, суб'єкти відносин у сфері теплопостачання, так і органи місцевого самоврядування та органи державної влади, в частині господарської діяльності, яку вони проводять.
Як вбачається з матеріалів справи, договір на постачання електричної енергії споживачам № 147 від 15.05.03 року був укладений саме між Відділом освіти Попільнянської районної державної адміністрації та та енергопостачальною організацією Попільнянським РЕМ, а отже на думку суду, відповідальність за правопорушення в галузі електроенергетики повинен нести позивач.
Аргументи позивача щодо часткового виконання припису та щодо унеможливлення виконання у строк інших пунктів припису, фактично не звільняють підприємство від виконання припису у встановлені терміни.
Крім того, як встановлено судом позивачем, не були виконані вимоги припису від 23.10.08 року №Б-248, які не передбачали значних фінансових витрат та укладання господарських договорів з іншими суб'єктами (пункти припису №2, 3, 4, 5, 6, 7, 10). Представник відповідача пояснив, що в кожній школі підпорядкованій позивачу, була штатна одиниця в господарському відділі, яка могла виконати дані вимоги припису.
Крім того, відповідно до п.п.6,5 Інструкції з проведення обстежень електричних мереж тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів затвердженої наказом Міністерства палива т енергетики України від 24.12.2004 року №817, на момент закінчення терміну виконання Припису, він повинен бути виконаним в повному обсязі, приписи, які підприємство не в змозі виконати з причин які неможливо було передбачити заходами щодо виконання вимог Припису, керівник підприємства повинен, за 10 днів до закінчення терміну виконання найбільш тривалого заходу Припису, звернутись до відповідно структурного підрозділу Держенергонагляду та отримати письмовий дозвіл на продовження термінів виконання вимог Припису. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду. Керівнику підприємства в п"ятиденний термін з дня отримання такого звернення надсилається мотивоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Держенергонагляду, що видав припис. Позивачем зазначених вимог також дотримано не було.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України "Про електроенергетику", Положенням "Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії", затвердженого Постановою КМ України №929 від 07.08.1996 року, Положенням "Про порядок накладення на суб"єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затвердженого Постановою КМ України №1312 від 21.07.1999 року, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд,-
постановив:
В задоволенні позовних вимог Відділу освіти Попільнянської районної державної адміністрації до Державного підприємства "Національна компанія Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Житомирській області про визнання незаконною та скасування постанови №08/50-0037 від 24.02.2009 року відмовити за безпідставністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: Є.Ю. Романченко