Україна
26 січня 2010 р. справа № 2а-18397/08/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретарі Ломиног А.М.
за участю:
представника позивача: Ленькова С.М.
представника відповідача: Лошакової О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного
підприємства «Макіїввугілля» до Управління Пенсійного Фонду України в
Червоногвардійському районі міста Макіївки Донецької області про визнання недійсним
рішення № 362 від 14.08.2008р. про застосування фінансових санкцій,-
Позивач - державне підприємство «Макіїввугілля» звернулося до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області про визнання недійсним рішення № 362 від 14.08.2008р. про застосування фінансових санкцій.
Свої вимоги мотивував тим, що Згідно з актом звірки розрахунків Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області та ВП шахта «Чайкіно» Державного підприємства «Макіїввугілля» станом на 17.07.2008 року ВП шахта «Чайкіно» має заборгованість перед пенсійним фондом у розмірі 11503220,20 грн. у тому числі фінансові санкції 630039,71 грн. та пеня - 191370,55 грн. Але в 2008 році шахта «Чайкіно» Державного підприємства «Макіїввугілля» щомісячно в повному обсязі перерахувала страхові внески до Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки: січень- 820 560,95 грн., лютий 1 013 076,94 грн., травень-1 096834,68 грн., червень - 1 158 622,00 грн.. Незважаючи на це, відповідач Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки, своїми неправомірними діями зарахувало поточні страхові внески Відокремленого підрозділу шахта «Чайкіно», сплачені за 2008 рік, в рахунок штрафних санкцій 2007 року (згідно рішення № 362 від 14.08.08 року - 286530,07 грн.), таким чином штучним образом кожного місяця збільшує недоїмку шахти перед пенсійним фондом. Після чого на ту недоїмку, що утворюється, нараховує штрафні санкції ( пеню та штраф).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі, а тобто визнати рішення № 362 від 14.08.08 року про застосування фінансових санкцій у сумі 284 530,07 грн. недійсним.
Представник відповідача із заявленими позовними вимогами не згоден, проти позову заперечував, вважає що згідно ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків фінансові санкції були застосовані правомірно.
З метою забезпечення всебічного та об'єктивного розгляду адміністративної справи, для з'ясування обставин, що мають значення для вирішення справи і потребують спеціальних знань у галузі економіки, суд дійшов до висновку щодо необхідності призначення судової економічний експертизи, питанням для якої було відповідність сум застосованих фінансових санкцій та нарахованої пені спірним рішенням № 362 від 14.08.2008 року в розрізі звітних періодів даним фінансово-господарської діяльності позивача.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, результати судово-економічної експертизи суд приходить до висновку, що позовні вимоги ДП «Макіїввугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Чайкіно» до Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області про визнання недійсним рішення № 362 від 14.08.2008р. про застосування фінансових санкцій є не зовсім обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Законом України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 р. зі змінами та доповненнями, визначені принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
У відповідності до ст..1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
«Страхувальники» це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
«роботодавець» - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України,
«страхові внески» - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
У відповідності до ст.. 18 цього закону, «розмір страхових внесків, у тому числі розмір частини внесків, що спрямовуються до Накопичувального фонду, встановлює Верховна Рада України відповідно для страхувальників і застрахованих осіб за результатами актуарних розрахунків, виходячи з того, що вони повинні забезпечувати надання особам пенсійних виплат і соціальних послуг, передбачених цим Законом, а також покриття адміністративних витрат для забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом».
Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області є суб'єктом владних повноважень, яке в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Законом України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 р. N 1261, Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах, районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. N 8-2 зі змінами та доповненнями, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. N 442/6730.
Ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. передбачає, що обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у п. 1, 2, 4 статті 14 цього Закону є календарний місяць.
При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу) на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід).
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Згідно прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» гірничі підприємства у 2007 році зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Статтею 106 п. 2 Закону визначено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій, а п.5 - за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Згідно із частини 9 ст. 106 Закону Виконавчі органи Пенсійного фонду за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом застосовують до страхувальників фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.
Згідно рішення про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків № 362 від 14.08.2008 року значиться визначено фінансові санкції в розмірі 50% в сумі 284530,07 грн. на підставі п. 7 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до разрахунку фінансової санкції згідно п. 7 ч. 9 ст. 106 Закону (додаток до рішення № 362 від 14.08.2008 року) штрафні санкції значаться нарахованими:
- На дату виплати заробітної плати 19.06.2007 року на суму виплаченого авансу 1550933,08 грн. за травень 2007 року. Сума авансових платежів зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Що належить до сплати 33,2% становить 514909,78 грн. Сплачено авансових платежів у сумі 60000,00 грн. Сума недоплати по авансовому платежу складає 454909,78 грн. Розрахована сума фінансової санкції в розмірі 50% складає 227454,89 грн.
- На дату виплати заробітної плати 17.08.2007 року на суму виплаченого авансу 490255,14 грн. за липень 2007 року. Сума авансових платежів зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що належить до сплати 33,2% становить 162764,71 грн. Сплачено авансових платежів у сумі 48614,35 грн. Сума недоплати по авансовому платежу складає 114150,36 грн. Розрахована сума
фінансової санкції у розмірі 50% складає 57075,18 грн.
Згідно розділу 9 «Фінансові санкції» «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року із змінами та доповненнями: за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків накладається штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно несплачених авансових платежів. При цьому на підставі вищенаведеного складається рішення. Розрахунок зазначеної фінансової санкції здійснюється за даними акта документальної перевірки.
У наданому на дослідження рішенні про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків № 362 від 14.08.2008 року не значиться посилання на Акт документальної перевірки. Згідно наданого на дослідження Акту Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області № 2 від 04.02.2008 року на аркуші 9 Акту (том 1, арк.. 71. 108) наведено, що «при виплаті заробітної плати (авансових платежів) з розрахункових рахунків у періоді з 01.04.2006 року по 01.12.2007 року допущено сплату страхових внесків не у пропорційному розмірі, а саме:
- При виплаті заробітної плати (авансових платежів) 19.06.2007 року у сумі 1550933.08 грн. перераховано на рахунки Управління пенсійного фонду 60000 грн.
- При виплаті заробітної плати (авансових платежів) 17.08.2007 року у сумі 490255, 14 грн. перераховано на рахунки Управління пенсійного фонду 48614,35 грн.»
В експертній установі для встановлення факту наявності чи відсутності порушення
були перевірені наступні первинні документи: платіжні доручення на сплату страхових внесків та первинних документів з виплати заробітної плати (прибуткові та видаткові касові ордери, платіжні доручення, виписки банку перерахування заробітної плати згідно переданих списків робітників), картки особового рахунку страхувальника - платника страхових внесків за листопад 2006 року-березень 2009 року, витяг з головної книги по рахунку 651 «Розрахунки пенсійного страхування».
В результаті проведеного дослідження експертом встановлено розбіжності даних
дослідження погашення авансових платежів із страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відокремленого підрозділу шахта «Чайкіно» ДП «Макіїввугілля», а також виплатою заробітної плати (доходу) за 19.06.2007 року та 17.08.2007 року з даними Акту Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області № 2 від 04.02.2008 року на аркуші 9 Акту (том 1, арк.. 71. 108).
Також експертом не встановлено наявність переплати по страхових внесках на дати
19.06.2007 року та 17.08.2007 року.
В результаті дослідження експертом встановлено, що сума несплачених авансових
платежів за страховими внесками за наведеними датами підтверджується документально в сумі 29171,39 грн. на суму виплати заробітної плати протягом базового звітного періоду, за який вона нарахована, - 87865,63 грн.. що включає суму авансових платежів за страховими внесками 27897,47 грн. на виплачену заробітну плату за червень 2007 року в сумі 84028,53 грн. (19.06.2007), та суму авансових платежів за страховими внесками 1273,92 грн. на виплачену заробітну плату за серпень 2007 року в сумі 3837.10 грн.
Також підтверджується документально сума штрафної санкції за несплату, неповну
або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків в розмірі 50% - 14585,70 грн.
Отже, виходячи з висновків судово-економічної експертизи, судом встановлено, що розбіжності даних дослідження по сумі штрафної санкції з даними рішення про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків № 362 від 14.08.2008 рік у бік зменшення на суму 269944,37 грн. виникли внаслідок того, що Управління Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області для розрахунку авансових платежів зі страхових внесків зазначило врахованими не тільки виплати доходу (зарплати) здійснені протягом базового звітного періоду, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а також враховані виплати доходу (зарплати) після закінчення базового звітного періоду, у наступному місяці, що не відповідає абз. 3,1 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Також встановлено. що застосування пені за несплату, неповну або несвоєчасну
сплату авансових платежів із страхових внесків Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» взагалі не передумовлено.
Посадові особи органів Пенсійного фонду України зобов»язані дотримуватись Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ , організацій, забезпечувати виконання покладених на органи Пенсійного фонду функцій та повною мірою використовувати надані їм права ( ст. 63 Закону України № 1058 від 09.07.03 р. «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
У пункті 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних стравах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відвідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стаття 86 КАС України передбачає, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному досліджені. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Пункти 1 та 9 абзацу 3 статті 2 КАС України передбачають, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідач не довів правомірність своїх дій по зарахуванню поточних платежів страхувальника в рахунок штрафних санкцій та пені в порядку календарної черговості виникнення заборгованості по їх сплаті.
Суд приходить до переконання, що оскаржувані рішення про застосування
фінансових санкцій та нарахування пені за несплату(неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків є прийнятими з порушенням норм діючого законодавства і підлягають визнанню протиправними частково.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст. 8,9,10,11,159,160,161,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Державного підприємства «Макіїввугілля» до Управління Пенсійного
Фонду України в Червоногвардійському районі міста Макіївки Донецької області про визнання недійсним рішення № 362 від 14.08.2008р. про застосування фінансових санкцій,задовольнити частково.
Визнати нечинним правовий акт індивідуальної дії - рішення № 362 про
застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, винесене Управлінням Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі міста Макіївки Донецької області від 14 вересня 2008 року в частини 269944,37 грн.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 26 січня 2010 року у присутності сторін.
Постанова виготовлена в повному обсязі 01 лютого 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кірієнко В.О.