Постанова від 05.05.2009 по справі 2-а-574/09

Справа № 2-а-574/09р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2009 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

в складі : головуючого судді - Гудкова С.В.,

при секретарі - Яценко Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лубни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лубенському районі, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнанння дій неправомірними та перерахунок пенсії,суд,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Лубни про визнання його дій неправомірними та перерахунок пенсії.

В своєму позові зазначив, що він являється учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1- ї категорії та інвалідом 3- ї групи по захворюванню, пов”язаному з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, отримує пенсію нараховану Пенсійним фондом України в м.Лубни, розмір якої на теперішній час не відповідає чинному законодавству, в зв'язку з чим звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в чому йому було відмовлено і з чим він категорично не погоджується, вважаючи дії відповідача неправомірними, мотивуючи це тим, що :

Згідно ст. 49 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"пенсії особам , віднесеним до 1,2,3,4 категорії встановлюються у вигляді :а) державної пенсії;б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, які нараховуються :

Згідно зі ст. 54 ч. 4 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по

3 - й групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

У відповідності з ст.50 ЗУ ” Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1 інваліда 3-ї групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність .

Згідно зі ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Ст. 8 Конституції України визначає принцип верховенства права.

На підставі викладеного позивач прохає суд зобов"язати Управління пенсійного фонду України в Лубенському районі призначити йому пенсію відповідно до ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, що складає станом на 01.11.2008 року - 3436 грн. 40 коп. на місяць, з послідуючим проведенням перерахунку пенсії, в зв»язку зі змінами мінімального розміру пенсії за віком та підвищенням інваліду війни і додаткової пенсії, які розраховуються з прожиткового мінімуму .

В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав , прохав їх задовольнити.

Представник Управління Пенсійного фонду в Лубенському районі позов не визнав, важаючи вимоги позивача безпідставними, прохав відмовити в задоволенні позову.

Третя особа Головне управління ПФУ України у Полтавській області вважає, що в задовленні позову слід відмовити , оскільки нарахування пенсії позивачу проведено вірно, надавши суду письмові заперечення, одночасно прохаючи розглянути справу без свого представника.

Суд, дослідивши матеріали, докази справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що позивач являючись ліквідатором аварії на ЧАЕС 1 -ї категорії , маючи 3-гу групу інвалідності внаслідок захворювання, пов”язаного з виконанням обов”язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, безстроково отримує пенсію розміром 1254 грн. 50 коп. Вищезазначені обставини в судовому засіданні сторони визнали та не заперечували. З вищевказаним розміром пенсії не погоджується позивач, так як він не відповідає вимогам ст. 50, ст. 54 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали Чорнобильської катастрофи” .

Позивач, вважаючи невірним нараховану йому пенсію, звернувся до Управління Пенсійного фонду в м.Лубни про її перерахунок, на що отримав відмову .

Згідно ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали Чорнобильської катастрофи” передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

У відповідності до ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали Чорнобильської катастрофи”, розмір пенсії повинен збільшуватись у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, отже перерахунок пенсії здійснюється з дня встановленого нового розміру прожиткового мінімуму.

Згідно ст.58 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” та внесення змін до деяких законодавчих актів” затверджено прожитковий мінімум на одну особу, що втратила працездатність в розрахунку на 1 місяць з 1 жовтня 2008 року - 498 грн. отже розмір пенсії повинен складати 2988 грн. ( 498*6 = 2988 грн.)

Згідно ст. 50 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до 1 категорії, які є інвалідами 3 - ї групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі - 50% мінімальної пенсії за віком , що скаладає у позивача - 249 грн. (498*50% = 249 грн.) .

У відповідності до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.

Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод

Відповідно до ст. 46 ч.1 Конституції України ( 254к/96-ВР ), громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ).

Суд вважає відмову Відповідача у здійсненні перерахунку не законною так як ч.4 ст.54, ст.ст.49, 50, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.58 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” та внесення змін до деяких законодавчих актів” передбачає прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб , які втратили працездатність в розмірі - 498 грн.

За ст.19, ст.18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” вбачається, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо рівня життя населення, що постраждало внаслідок аварії на ЧАЕС.

Крім цього, Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Закон України “Про державний бюджет України на 2008 рік” та внесення змін до деяких законодавчих актів” має вищу юридичну силу , тому, при призначенні пенсії Позивачу суд вважає, що слід керуватися ст.58 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” та внесення змін до деяких законодавчих актів” . Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС застосуванню підлягають ч.1 ст. 50 та ч.4 ст. 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи', а не постанови КМ України, які звужують обсяг встановлених законом прав. Разом з тим при розгляді даної справи суд взяв до уваги принцип верховенства права передбачений ст.. 8 Конституції України.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Згідно ч.2 ст.11 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та, задовольняючи позов, визнати бездіяльність вищевказаного управління протиправною.

Враховуючи вищевикладене, суд також вважає, що відповідача слід зобов'язати здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали Чорнобильської катастрофи”.

Крім цього, суд не має право задовольняти позовні вимоги наперед, щодо правовідносин, які ще не настали, а саме : зобов'язати Управління ПФУ в Лубенському районі проводити перерахування пенсії позивача з послідуючим перерахунком пенсії при зміні прожиткового мінімуму . А тому у вищевказаній позовній вимозі слід відмовити.

Позивач при подачі позову як і відповідач звільнені від оплати судового збору, тому судовий збір слід компенсувати за рахунок держави.

Керуючись ст.ст.8, 22, 46 Конституції України,ст.58 ЗУ “Про державний бюджет України на 2008 рік” та внесення змін до деяких законодавчих актів” ,ч.1 ст.50, ч.4 ст.54, ст.ст.49, 50, 67, 71 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС” , ст.ст.18,19 ЗУ “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” , ст.ст. 8-11, 71, 86 , 160 -163 КАС України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лубенському районі - задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Лубенському районі щодо відмови у перерахуванні пенсії неправомірними.

Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України в Лубенському районі провести перерахування пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ч.4 ст.54 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС” в розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, що складає станом на 1 листопада 2008 року - 2988 гривень та щомісячну додаткову пенсію передбачену ч.1 ст. 50 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС” в розмірі - 249 гривень .

В решті позовних вимог - відмовити.

Судові витрати щодо сплати судового збору компенсувати за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Головуючий : Гудков С.В.