Постанова від 10.12.2009 по справі 2а-16727/09/0570

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2009 р. Справа № 2а-16727/09/0570

приміщення суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Стиран В.В.

Суддів Кірієнко В.О.

Папазовій Г.П.

при секретареві Цургановій Г.В.

за участю:

представника позивача Дрейко Я.О.

представника відповідача не з'явився

представника другого відповідача не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудтранс»

до

Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області, Головної державної інспекції на автомобільному транспорті

про

скасування постанови

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ТОВ «Укрбудтранс», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області, Головної державної інспекції на автомобільному транспорті про скасування постанови.

Позивач мотивує свої вимоги тим, що 15.09.2009 року посадовою особою відповідача була винесена постанова про застосування фінансових санкцій №044900 щодо порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Вказує, що він отримав постанову 30.09.2009 року.

Позивач не згодний із постановою, вважає її такою, що винесена з порушенням діючого законодавства.

Вказує, що зі змісту дорожнього листа від 22.07.2009 року вбачається відсутність дати, часу, місця проведення перевірки, прізвища посадової особи, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та її підпису, як це передбачено законодавством.

Зазначає, що відповідач не повідомляв його про час та місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Також стверджує, що відповідачем перевірка транспортного засобу позивача проводилася без застосування вимірювальної техніки.

Позивач просив суд скасувати постанову про застосування фінансових санкцій.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, надавши пояснення аналогічні викладеним у позові.

Представники відповідачів до суду не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені відповідним чином, про причину неявки суд не повідомили.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає встановленим наступне.

22.07.2009 року посадовими особами відповідача проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

За наслідками перевірки був складений акт 001906, згідно якого виявлено порушення вагових обмежень вантажу без оформлення документів, а саме дозволу який надає право на рух автомобільними дорогами.

На підставі складеного акту Т.в.о. начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області Дубчак О.В. 15.09.2009 року винесено постанову про застосування фінансових санкцій.

Як вбачається із вказаної постанови позивачем ТОВ «Укрбудтранс» допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт.

До ТОВ «Укрбудтранс» застосовано фінансові санкції в сумі 1700 гривень.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту передбачені Законом України «Про автомобільний транспорт».

Цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Згідно до ст. 47 Закону України «Про автомобільний транспорт» до внутрішніх перевезень вантажів відносяться перевезення вантажів між пунктами відправлення та призначення, розташованими в Україні, та комплекс допоміжних операцій, пов'язаних з цими перевезеннями, а також технологічні перевезення вантажів, що здійснюються в межах одного виробничого об'єкта без виїзду на автомобільні дороги загального користування.

Як визначається ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Відповідно до ч. 7 указаної статті закону у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень, які здійснюються на договірних умовах чи для власних потреб, обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.

Як вбачається з акту проведення перевірки від 22.07.2009 року відповідачем виявлено порушення, відповідальність за яке передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме порушення вагових обмежень вантажу без оформлення документів, а саме відсутність дозволу, який надає право на рух автомобілями, чим порушено ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень передбачено порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567.

Згідно п. 20 указаного порядку за результатами планової або позапланової перевірки за місцезнаходженням суб'єкта господарювання складається акт.

Акт складається у двох примірниках, кожен з яких підписується посадовими особами, що провели перевірку, та посадовою особою суб'єкта господарювання або фізичною особою - суб'єктом господарювання. Один примірник акта передається уповноваженій особі суб'єкта господарювання, щодо якого було проведено перевірку, інший - до органу державного контролю.

Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Відповідно до п. 21 Порядку у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис.

Як передбачено п. 25 указаного Порядку справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Згідно до п. 26 Порядку справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Урядовим уповноваженим органом, який здійснює відповідно до законодавства накладення штрафу є відповідач у справі - територіальний орган Головної державної інспекції на транспорті, який утворений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1190 від 08.09.2004 року Про утворення Головної державної інспекції на автомобільному транспорті.

Як вбачається з пояснень представника позивача, відповідач не повідомив ТОВ «Укрбудтранс» відповідним чином, у зв'язку з чим позивач був позбавлений можливості прийняти участь у розгляді справи про порушення законодавства на автомобільному транспорті.

Згідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представники відповідачів не надали жодних заперечень щодо факту винесення постанови про застосування фінансових санкцій.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Суд вважає, що представники відповідачів мали можливість доказування правомірності свого рішення, проте вони не скористалися такою можливістю.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі. Постанова про застосування фінансових санкцій відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудтранс» підлягає скасуванню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд приймає до уваги положення ч. 1 ст. 94 КАС України та вважає за необхідне всі здійсненні документально підтверджені судові витрати стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.

На підставі викладеного, Закону України «Про автомобільний транспорт», Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті від 08.11.2006 року № 1567, Постанови Кабінету Міністрів України №1190 від 08.09.2004 року Про утворення Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 49, 71, 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудтранс» до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області про скасування постанови, задовольнити в повному обсязі.

Постанову про застосування фінансових санкцій на суму 1700 (одна тисяча сімсот) гривень від 15 вересня 2009 року за №044900, винесеної т.в.о. начальника Територіального управління Головавтотрансінспекції в Донецькій області О.В. Дубчак, відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудтранс» скасувати.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудтранс» сплачений ним судовий збір в розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 10 грудня 2009 року у присутності представника позивача.

Повний текст постанови виготовлений 15 грудня 2009 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Головуючий суддя Стиран В.В.

Судді В.О. Кірієнко

Г.П. Папазова