Справа № 2а-19550/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання - Шергіній Ю.О.,
з участю представника позивача Лук'янчука В.В.,
представників відповідача Мельничука М.В., Петрика О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Селянського (фермерського) господарства «Край» до Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними дій,
Селянське (фермерське) господарство «Край» звернулося в суд із позовом до Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними дій державного податкового інспектора відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб Петрика Олександра Володимировича щодо проведення позапланової документальної перевірки.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що 17 листопада 2009 року державним податковим інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб, Петриком Олександром Володимировичем, на підставі направлення на позапланову документальну перевірку від 17 листопада 2009 року №115/17 було проведено зазначену вище перевірку селянського (фермерського) господарства «Край», результатом чого стало складення акту №60/17-32456821 від 30 листопада 2009 року. Вважає, дії відповідача по проведенню позапланової перевірки незаконними, необґрунтованими та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України, зокрема п.8 частини6 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», який дає право на проведення позапланової перевірки на підставі рішення суду. Позивач зазначає, що рішення суду про проведення позапланової перевірки йому надано не було та не приймалось взагалі, з цих підстав просить суд позов задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідач у запереченні №12618/10/10-015 від 29 грудня 2009 року та представники відповідача в судовому засіданні пред'явлені позовні вимоги заперечили, мотивуючи тим, що позапланова виїзна перевірка проводиться у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язків письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту, як зазначено у частині 6 пункту 5 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні». Позапланова виїзна документальна перевірка СФГ «Край» по питанню правильності утримання та своєчасності перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період з 17 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року проводилась Ковельською МДПІ взявши до уваги інформацію, яка надійшла з Держтехнагляду (інформаційна довідка №49 від 31 липня 2009 року про реєстрацію права власності внаслідок купівлі рухомого майна суб'єктами господарювання-юридичними особами у фізичних осіб за 2006-2009 рр.) було проаналізовано виплату доходів громадянам юридичною особою СФГ «Край» та встановлено факт неутримання податку з доходів фізичних осіб. У зв'язку з цим було надіслано запит СФГ «Край» №9897/17-118 від 9 жовтня 2009 року, відповідь було отримано 11 листопада 2009 року, проте документів, що підтверджують факт сплати податку з доходів фізичних осіб та дають право не утримувати такий податок, не подано.
Отже, з наведеного вище випливає, що Ковельська МДПІ мала всі законодавчо визначені підстави та документи для проведення позапланової виїзної документальної перевірки СФГ «Край». Просять у позові відмовити.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку про необхідність відмовити в задоволені позову з таких підстав.
Селянське (фермерське) господарство «Край» (далі по справі СФГ «Край») зареєстроване як фермерське господарство 7 квітня 2003 року Ковельською районною державною адміністрацією згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи.
СФГ «Край» взято на податковий облік в органах державної податкової служби 10 квітня 2003 року за №437.
Станом на 23 листопада 2009 року перебуває на обліку в Ковельській МДПІ.
Як вбачається з матеріалів справи СФГ «Край» зареєстровано платником податку на додану вартість 17 квітня 2003 року згідно свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №0242860 від 17 квітня 2003 року видане Ковельською МДПІ.
Державним податковим інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб Петриком Олександром Володимировичем 17 листопада 2009 року на підставі направлення на позапланову документальну перевірку від 17 листопада 2009 року №115/17 згідно до плану у зв'язку з контрольним завданням №9136/7/17-116 від 6 жовтня 2009 року та відповідно до інформації, яка надійшла з Держтехнагляду ( інформаційна довідка №49 від 31 липня 2009 року про реєстрацію права власності внаслідок купівлі рухомого майна суб'єктами господарювання-юридичними особами у фізичних осіб за 2006-2009р.) за період з 17 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року та наказом Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції №490 від 17 листопада 2009 року було проведено зазначену вище перевірку Селянського (фермерського) господарства «Край», в результаті чого складено акт №60/17-32456821 від 30 листопада 2009 року про результати позапланової документальної перевірки селянського (фермерського) господарства «Край», код за ЄДРПОУ-32456821, по питанню правильності утримання та своєчасності перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період з 17 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пункт 1 частини1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу України» визначає, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Згідно з частини2 статті 19 Конституції України податкові органи та їх посадові (службові) особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 11-2 Закону України «Про державну податкову службу України» посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення та за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку (підписується керівником органу державної податкової служби та скріплюється печаткою) та копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Стаття 11-1 Закону України «Про державну податкову службу України» встановлює порядок та підстави проведення планових та позапланових виїзних перевірок. Згідно частини6 п. 8 статті 11-1 вищевказаного Закону позапланова виїзна перевірка проводиться у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.
Дотримуючись зазначених вище норм Закону України «Про державну податкову службу в Україні» представникам Ковельської МДПІ було виписано направлення №115/17 від 17 листопада 2009 року на проведення такої позапланової виїзної документальної перевірки СФГ «Край» та видано наказ на проведення такої позапланової виїзної документальної перевірки №490 від 17 листопада 2009 року.
Позапланова виїзна документальна перевірка СФГ «Край» по питанню правильності утримання та своєчасності перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період з 17 листопада 2006 року по 31 грудня 2007 року проводилась Ковельською МДПІ взявши до уваги інформацію, яка надійшла з Держтехнагляду (інформаційна довідка №49 від 31 липня 2009 року про реєстрацію права власності внаслідок купівлі рухомого майна суб'єктами господарювання-юридичними особами у фізичних осіб за 2006-2009 р.) було проаналізовано виплату доходів громадянам юридичною особою СФГ «Край» та встановлено факт неутримання податку з доходів фізичних осіб. У зв'язку з цим було надіслано запит СФГ «Край» №9897/17-118 від 9 жовтня 2009 року, відповідь було отримано 11 листопада 2009 року, проте документів, що підтверджують факт сплати податку з доходів фізичних осіб та дають право не утримувати такий податок, не подано.
Отже, з викладеного вище випливає, що Ковельська МДПІ мала всі законодавчо визначені підстави та документи для проведення позапланової виїзної документальної перевірки СФГ «Край».
Згідно статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних правах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Оскільки, позивач як платник податків не надав пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту і відповідачем доведено правильність дій щодо проведення позапланової документальної перевірки, вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, а тому за таких обставин, в задоволені адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», суд
В задоволені адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - 5 лютого 2010 року. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк