Справа № 2а-305/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
Волинський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
при секретарі Годунок Т.О.
з участю представника позивача Козлюка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Луцьку адміністративну справу за позовом управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області до громадянки Російської Федерації ОСОБА_3 про видворення за межі України в примусовому порядку,
УМВС України у Волинській області звернулося з позовом про примусове видворення за межі України відповідача, громадянки Російської Федерації ОСОБА_3.
Свої вимоги обґрунтував тим, що остання порушила законність перебування на території України та ухиляється від виїзду після прийняття 21.01.2010р. рішення про її видворення. Крім того, є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач в подальшому буде ухилятися від виїзду в зв'язку з відсутністю коштів на проживання та проїзд, тому позивач просить позов задовольнити, видворити відповідача за межі України в примусовому порядку та до моменту виконання постанови суду затримати відповідача та утримувати її у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, проте подала заяву про розгляд справи у її відсутності, проти заявлених вимог не заперечує.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази та з'ясувавши обставини справи суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства можуть у встановленому порядку іммігрувати в Україну на постійне проживання або прибути для працевлаштування на визначений термін, а також тимчасово перебувати на її території.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою Російської Федерації, на територію України прибула поза пунктом контролю держприкордонслужби 10.12.2009 року. Цього ж дня була затримана працівниками прикордонної служби за вчинення адміністративного правопорушення.
Постановою Ратнівського районного суду від 22.12.2009р. ОСОБА_3 визнана винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП, а саме незаконне перетинання державного кордону України поза пунктом пропуску через державний кордон України.
Крім того, за порушення правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, була затримана працівниками міліції та згідно постанови Ратнівського районного суду від 20.01.2010р. визнана винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 203 КУпАП.
Згідно ч.1 с.32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець та особа без громадянства, які вчинили злочин або адміністративне правопорушення, після відбуття призначеного йому покарання чи виконання адміністративного стягнення може бути видворений за межі України. Рішення про видворення його за межі України після відбуття ним покарання чи виконання адміністративного стягнення приймається органом внутрішніх справ за місцем його перебування з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора про підстави прийняття такого рішення. За рішенням органу внутрішніх справ видворення іноземця та особи без громадянства за межі України може супроводжуватися забороною подальшого в'їзду в Україну строком до п'яти років.
Рішенням УГІРФО УМВС України у Волинській області від 21.01.2010р винесено рішення про видворення відповідача за межі України, зобов'язавши його добровільно покинути територію України до 22.01.2010р. Вказане рішення доведене до відома відповідача 21.01.2010р. під розписку.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» за порушення іноземцями та особами без громадянства встановленого порядку перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні або проживання за недійсними документами, недотримання встановленого порядку реєстрації або пересування і вибору місця проживання, працевлаштування, ухилення від виїзду після закінчення терміну перебування, а також за недотримання Правил транзитного проїзду через територію України до них застосовуються заходи відповідно до законодавства України.
Згідно п. 5 ст. 32 цього Закону орган внутрішніх справ чи орган охорони державного кордону можуть затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням органу внутрішніх справ, органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухилятися від виїзду.
Зважаючи на те, що відповідач відмовляється виконати рішення про добровільне видворення за межі України, враховуючи скоєння нею адміністративного правопорушення, відсутність будь-яких документів, що посвідчують особу, є підстави вважати, що вона буде ухилятися від добровільного виїзду з України, а тому її слід примусово видворити з України.
Крім того, враховуючи обставини справи, суд вважає за необхідне помістити відповідача до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України до моменту виконання постанови суду.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст.ст.30, 32 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»,суд
Адміністративний позов задовольнити.
Видворити за межі України громадянку Російської Федерації ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в примусовому порядку.
До моменту виконання постанови суду громадянку Російської Федерації ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, затримати та утримувати у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається позивачем протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - з 27 січня 2010 року, а відповідачем - з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В.Дмитрук