вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
25.01.10Справа №2а-10960/09/6/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А.,
при секретарі Лєбєдєвій О. М.,
за участю представника позивача Белоцького О. В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
,
за позовом Прокурора Нижньогірського району АР Крим в інтересах держави в особі Нижньогірського районного центру зайнятості
до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Буревестник"
про стягнення заборгованості
Суть спору: Прокурор Нижньогірського району АР Крим в інтересах держави в особі Нижньогірського районного центру зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Буревестник" про стягнення 2391,94 грн. заборгованості з страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття станом на 01.07.2009 року. Вимоги мотивовані тим, що відповідач не здійснює своєчасне перерахування в порядку, встановленому Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” страхових внесків.
Прокурор у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, будь-яких клопотань суду не направив.
Представник позивача у судовому засіданні на позовних вимогах наполягав з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача до суду не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Будь-яких клопотань суду не направив, заперечень на позов не надав.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані прокурором, позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 34 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” N 1533-III від 02.03.2000 року забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі Фонд).
Згідно з частиною другою статті 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України “Про зайнятість населення” № 803-XII від 01.03.1991 року, статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Отже, судом встановлено, що Нижньогірський районний центр зайнятості являється установою Державної служби зайнятості, та підпорядковується Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, яке відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 13.06.2005 року № 249 являється республіканським органом виконавчої влади.
Таким чином, Нижньогірський районний центр зайнятості, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, суб'єктом владних повноважень.
Судом встановлено, що центри зайнятості населення відносяться до робочих органів виконавчої дирекції Фонду, у той же час повноваження центрів зайнятості також визначені абзацом 9 пункту 2 статті 19 Закону України “Про зайнятість населення” № 803-XII від 01.03.1991 року, відповідно до якого Державна служба зайнятості має право в установленому законодавством порядку подавати громадянам допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу по безробіттю, припиняти і відкладати їх виплати.
Відповідно до п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року №357 якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Відповідно до п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року №357 у разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку зі застосуванням Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” саме у судовому порядку, визначена також статтею 39 зазначеного Закону.
Відповідно до ст. 60 КАС України та ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурор має право звернутися до суду, вступити до адміністративної справи за своєю ініціативою та здійснювати захист інтересів держави.
Таким чином, прокурор наділений законодавчо визначеними повноваженнями, звертатися до суду в інтересах держави в особі державних органів, які є суб'єктами владних повноважень, з заявами до фізичних та юридичних осіб щодо стягнення з громадян безпідставних виплат у вигляді допомоги по безробіттю.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Буревестник" зареєстровано як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у Нижньогірському районному центрі зайнятості за номером 12073670.
У відповідності до п. 2.2 п. 2 ст. 35 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” роботодавці зобов'язані своєчасно сплачувати страхові внески у розмірах, встановлених Законом України “Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування”.
Порядок нарахування і сплата внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття визначені Інструкцією про порядок нарахування та сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття і обліку їх надходження у Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000р., зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.01.2001 р. № 30/5221.
Згідно з розрахунковою відомістю про нарахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкове державного соціального страхування України на випадок безробіття за 1 півріччя 2009 року відповідач самостійно задекларував заборгованість у розмірі 12420,85 грн. недоїмка зі сплати страхових внесків у Фонд ЗДСС України на випадок безробіття (а. с. 4).
Однак зважаючи на те, що на підставі рішення Господарським судом АР Крим № 2-13/18061-2006 р. від 05.12.2006 р. була стягнена сума недоїмки, яка склалася до 01.10.2006 року, сума заборгованості станом на 01.01.2009 року складає 2391,94 грн.
Добровільно заборгованість відповідачем не сплачується.
У порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надані докази сплати заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з чим суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача доведені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що прокурор не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Під час судового засідання, яке відбулось 25.01.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 29.01.2010 року.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Буревестник" (97134, АР Крим, Нижньогірський район, с. Плодове, пр. Садовий, 26, ідентифікаційний код 31292734) на користь Нижньогірського районного центру зайнятості (97100, АР Крим, смт. Нижньогірський, вул. Перемоги, 89, п/Р 37171301900192 УДК в АР Крим, м. Сімферополь ЗКПО 20708652, МФО 824026) 2391,94 грн. заборгованості з страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття станом на 01.07.2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Окружний адміністративний суд АР Крим в 10-ти денний строк з дня проголошення (складення в повному обсязі) постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Латинін Ю.А.