Постанова від 15.01.2010 по справі 2а-12960/09/7/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

15.01.10Справа №2а-12960/09/7/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В. , при секретарі Силантьєвої О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1

до Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища

про визнання протиправним та скасування висновку,

за участю:

від позивача - представник за довіреністю ОСОБА_2

від відповідача - представники за довіреністю Рева Ю.А., Макріді І.Б.

Обставини справи: позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просить визнати протиправним та скасувати Висновок №7926/8-4 Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища від 18.08.09р. про відмову ОСОБА_1 у погодженні відводу земельної ділянки у межах парку - пам'ятнику садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Місхорський» для обслуговування будівлі кафе літ. А, будівлі кафе літ. Б, навісів літ. В і літ. Г, площадки І, орієнтовною площею 0,270 га.

Позовні вимоги мотивовані тим, що викладена у висновку відмова відповідача є протиправною з тих підстав, що зазначена земельна ділянка не знаходиться у межах державного акту Ялтинської громадської організації Українського товариства охорони природи, а також, що протокол засідання Кабінету Міністрів України від 29.07.2009р. № 50 не призупиняє дію Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідач проти позову заперечує, просить у задоволенні позовних вимог відмовити, вважає, що ним правомірно було відмовлено позивачу у погодженні проекту землеустрою викладеному у Висновку №7926/8-4. В обґрунтування правової позиції відповідач надав письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.36).

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно (а.с.10), позивачу на праві власності належать нежитлова будівля - кафе літ. А, загальною площею 18,7 кв.м, нежитлова будівля - кафе літ. Б, загальною площею 28,4 кв.м, навіс літ. В, площею 98 кв.м, навіс літ. Г, площею 33,7 кв.м та майданчик І, площею 76 кв.м, що розташовані у м. Ялті, смт. Кореїз, парк Місхорський, 7.

Рішенням 24 - ї сесії 5 - го скликання Кореїзської селищної Ради від 28 вересня 2007р. №506 (а.с.12) позивачу було надано дозвіл на складання проекту землеустрою з відводу земельної ділянки орієнтовною площею 0,0270 га для обслуговування торгових павільйонів за адресою: м.Ялта, смт. Кореїз, парк Місхорський, 7. Відповідно до п. 2 даного рішення, воно мало строк дії протягом 9 місяців.

Рішенням 36-ї сесії 5-го скликання Кореїзської селищної Ради від 17 березня 2008р. №727 (а.с.13) було внесено зміни та доповнення у п. 1 рішення Кореїзської селищної Ради №506 від 28 вересня 2007 року та замість слів: «обслуговування торгових павільйонів» вказано: «обслуговування будівлі кафе літ. А, будівлі кафе літ. Б, навісів літ. В і літ. Г, площадки І».

Згідно з рішенням 44-ї сесії 5-го скликання Кореїзської селищної Ради №1098 від 26 вересня 2008 року позивачу було поновлено та продовжено на два роки строк виготовлення землевпорядної документації по відводу земельної ділянки згідно з рішенням селищної Ради №506 від 28 вересня 2007 року.

Позивачем на виконання вказаних рішень було отримано від управління головного архітектора Ялтинської міської Ради висновок №05/1450 про можливість цільового використання земельної ділянки, яким рекомендовано надати позивачу в оренду земельну ділянку (а.с.15).

2 липня 2008 року від Ялтинського міського управління земельних ресурсів отримано довідку про те, що земельна ділянка, орієнтовною площею 0,0270 га, розташована за адресою : Ялта, смт. Кореїз, парк Місхорський, 7 відноситься до земель природно-заповідного фонду і іншого природоохоронного значення (а.с.17), а також довідку Ялтинського міського управління земельних ресурсів про склад земельних угідь (а.с.18).

Позивач звернувся до Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища з заявою про надання висновку про погодження проекту землеустрою.

Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища, за наслідком розгляду заяви позивача, у висновку від 18.08.2009 року №7926/8-4 (а.с.19) відмовив позивачу у погоджені відводу земельної ділянки у межах парку - пам'ятнику садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Місхорський» для обслуговування будівлі кафе літ. А, будівлі кафе літ. Б, навісів літ. В і літ. Г та площадки І, орієнтовною площею 0,270 га з тих підстав, що зазначена земельна ділянка знаходиться у межах державного акту Ялтинської громадської організації Українського товариства охорони природи.

Крім того, відповідач у вказаному висновку послався на витяг з протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 року № 50 яким зазначено, що до законодавчого врегулювання питань збереження земель природно-заповідного фонду призупинено прийняття рішень по їх вилученню.

Позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 1 Положення №359 «Про Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища», затвердженого Радою Міністрів Автономної Республіки Крим від 09.08.05р., погодженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища є республіканським органом виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища в Автономній Республіці Крим і входить до сфери управління Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і систему республіканських органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим.

Згідно п. 13 ст. 4 вищезгаданого Положення Рескомприроди Криму у відповідності до покладених на нього завдань забезпечує погодження у встановленому порядку матеріалів вилучення (викупу), надання та зміни цільового призначення земельних ділянок.

З державного акту І-КМ № 003914 (оборот а.с.34) на право постійного користування землею Ялтинській громадській організації Українського товариства охорони природи вбачається, що громадській організації надано у користування дві земельні ділянки: земельна ділянка № 1, площею 13,39 га та земельна ділянка № 2 площею 0,57 га.

При цьому, з плану зовнішніх меж землекористування Місхорського парку с. Кореїз (а.с.34), вбачається, що земельна ділянка орієнтовною площею 0,0270 га, яка надається позивачу для обслуговування будівлі кафе літ. А, будівлі кафе літ. Б, навісів літ. В і літ. Г, площадки І, розташована між цими ділянками та не входить до їх меж.

Це також підтверджується ситуаційним планом (оборот а.с.15), а також довідкою Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Автономній Республіці Крим від 17 вересня 2009 року (а.с.21).

Крім того, представник відповідача - заступник начальника управління охорони та екологічного контролю за біоресурсами та особоохоронюваними територіями - начальник відділу охорони та екологічного контролю за біоресурсами, рослинним миром, особоохоронюваними територіями - старший державний інспектор Республіканського комітету АР Крим по охороні навколишнього середовища Макріді І.Б., у судовому засіданні, при дослідженні державного акту І-КМ № 003914 та плану зовнішніх меж землекористування Місхорського парку с. Кореїз, не заперечував проти факту знаходження земельної ділянки, яка надається позивачу, поза межами земель, наданих Ялтинській громадській організації Українського товариства охорони природи.

Враховуючи викладене, матеріали справи свідчать про те, що земельна ділянка орієнтовною площею 0,0270 га, яка надається позивачу для обслуговування будівлі кафе літ. А, будівлі кафе літ. Б, навісів літ. В і літ. Г, площадки І, розташована поза земельними ділянками Ялтинської громадської організації Українського товариства охорони природи та не входить до їх меж. Отже посилання відповідача у висновку від 18.08.2009 року №7926/8-4, як на підставу відмови в узгодженні позивачу проекту землеустрою, на обставини знаходження земельної ділянки в межах державного акту Ялтинській громадській організації Українського товариства охорони природи не відповідають дійсності та спростовуються матеріалами справи, в зв'язку з чим, суд приходить до висновку про протиправність відмови відповідача позивачу з вказаних підстав.

Посилання відповідача у висновку від 18.08.2009 року №7926/8-4 на витяг з протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 року № 50, відповідно до якого призупинено прийняття рішень по вилученню земель природно-заповідного фонду не може бути підставою відмови позивачу в узгодженні позивачу проекту землеустрою за таких обставин.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Відповідно до положень ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Акти Кабінету Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.

Витяг з протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 року № 50, на який посилається відповідач, не є актом Кабінету Міністрів України, не є нормативно - правовим актом, не є обов'язковим до виконання та не створює правових підстав у сфері земельних відносин для їх учасників.

Таким чином, посилання відповідача на витяг з протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 року № 50, як на підставу для відмови в узгодженні проекту землеустрою, також є необґрунтованим та не може бути підставою для відмови в узгодженні проекту землеустрою.

За таких обставин висновок № 7926/8-4 Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища від 18.08.2009 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Під час судового засідання оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Постанову складено 19.01.2010р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати висновок №7926/8-4 Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища від 18 серпня 2009 року про відмову ОСОБА_1 у погоджені відводу земельної ділянки у межах парку - пам'ятнику садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Місхорський» для обслуговування будівлі кафе літ. А, будівлі кафе літ. Б, навісів літ. В і літ. Г, площадки І, орієнтовною площею 0,270 га з тих підстав, що зазначена земельна ділянка не знаходиться у межах державного акту Ялтинської громадської організації Українського товариства охорони природи та з тих підстав, що протокол засідання Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 року № 50 не призупиняє дію Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

3. Стягнути з бюджету Автономної Республіки Крим на користь суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) 3,40 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя Маргарітов М.В.