26 жовтня 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1889/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Садовій О.Р.,
за участю:
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника відповідача - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
Міське комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" (далі - позивач, МКП "ВУВКГ м.Херсона") звернулося з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 23.06.2018 р. № НОМЕР_1 про застосування штрафу по податку на додану вартість в розмірі 10671849,30 грн., від 09.07.2018 р. № НОМЕР_2 про застосування штрафу по податку на додану вартість в розмірі 10671849,30 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про протиправність застосування до підприємства штрафних санкцій за не реєстрацію податкових накладних за період з жовтня 2018 року по квітень 2018 року, оскільки дане порушення виникло не з вини МКП "ВУВКГ м.Херсона", а внаслідок бездіяльності ДФС України щодо не відображення в системі електронного адміністрування ПДВ сплаченої суми субвенції в розмірі 1336901,94 грн. Бездіяльність ДФС України визнано протиправною постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15.08.2017 р. та зобов'язано зарахувати шляхом збільшення сум поповнення електронного рахунку підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ на 764310,68 грн. та 572591,26 грн. (1336901,94 грн.) з подальшим її відображенням у витягу з системи електронного адміністрування. Таким чином внаслідок бездіяльності ДФС України та не виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. № 569 у грудні 2015 року позивачу штучно занижено ліміт для реєстрації податкових накладних через що підприємство позбавлено можливості реєструвати податкові накладні по теперішній час. Згідно п.129.6 ст.129 ПК України платник податків звільняється від відповідальності якщо порушення виникли не з його вини. Тому податкове повідомлення-рішення від 23.06.2018 р. № НОМЕР_1 підлягає скасуванню. Позивач в установлені строки оскаржив дане податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку, про що повідомив відповідача. Однак відповідач, незважаючи на неузгодженість грошових зобов'язань за податковим повідомленням-рішенням від 23.06.2018 р. № НОМЕР_1, протиправно повторно застосував штрафні санкції за не реєстрацію податкових накладних протягом десяти днів з моменту вручення вказаного податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою від 18.09.2018 р. позовну заяву залишено без руху у зв'язку з недоліками позовної заяви, а саме несплатою судового збору у повному обсязі у розмірі 318393,49 грн., та надано позивачу строк для їх усунення.
24.09.2018 р. від позивача надійшла заява про відстрочення сплати судового збору на 30 календарних днів у зв'язку з тяжким фінансовим становищем підприємства, оскільки на даний час діяльність підприємства є збитковою.
Ухвалою від 25.09.2018 р. заяву МКП "ВУВКГ м.Херсона" задоволено, відстрочено сплату судового збору на 30 календарних днів, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 17.10.2018 р. на 13:00 год.
В установлений судом строк позивач сплатив відстрочений ухвалою від 25.09.2018 р. судовий збір у сумі 318393,49 грн., про що свідчить надане до суду платіжне доручення від 16.10.2018 р. № 12058.
12.10.2018 р. від відповідача надійшов відзив, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивачем на порушення вимог п.п.201.1, 201.10 ст.201 ПК України за період з 01.10.2017 р. по 30.04.2018 р. не здійснено реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на суму ПДВ 21343698,59 грн., у зв'язку з чим до МКП "ВУКГ м.Херсона" правомірно застосовано штрафні санкції на підставі податкового повідомлення-рішення від 23.06.2018 р. № НОМЕР_3 у розмірі 10671849,30 грн. Відповідно до ІС "Архів електронної звітності" підсистема "Реєстр податкових накладних" станом на 09.07.2018 р. позивачем після сплину 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення від 23.06.2018 р. № НОМЕР_1 (отримано поштовим відправленням 27.06.2018 р.) встановлено відсутність реєстрації виданих податкових накладних в ЄРПН, що стало підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення від 09.07.2018 р. № НОМЕР_2. Що стосується доводів позивача, що підставою не реєстрації податкових накладних є протиправна бездіяльність ДФС України щодо не зарахування в системі електронного адміністрування ПДВ коштів у розмірі 1336901,94 грн., зазначає, що у разі, якщо сума, обчислена відповідно до п.2001.3 ст.2001 ПК України, була меншою, ніж сума податку на додану вартість в податкових накладних, які позивач повинен був зареєструвати в ЄРПН, то останній зобов'язаний перерахувати необхідну суму коштів із свого поточного рахунку на рахунок в СЕА. Тобто, неперерахування ДФС України на рахунок в СЕА субвенції з бюджету не може слугувати підставою для звільнення від відповідальності платника податків за вчинення податкового правопорушення.
Ухвалою від 17.10.2018 р. відкладено підготовче засідання на 22.10.2018 р. на 09:10 год.
Ухвалою від 22.10.2018 р. закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи.
Протокольною ухвалою від 22.10.2018 р. оголошено перерву до 25.10.2018 р. до 15:30 год.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову з підстав, вказаних у відзиві.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 05.06.2018 р. посадовою особою відповідача проведено камеральну перевірку дотримання термінів реєстрації податковим накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН МКП "ВУВКГ м.Херсона" (03355726) за жовтень 2017 року - квітень 2018 року, за результатами якої складено акт № 1790/21-22-12-01/03355726.
Перевіркою встановлено, що на порушення п.п.201.1, 201.10 ст.201 ПК України позивачем за період з 01.10.2017 р. по 30.04.2018 р. не здійснено реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних (відсутня реєстрація) на суму ПДВ 21343698,59 грн., у тому числі:
жовтень 2017 року на суму ПДВ 2849921,67 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 330712,67 грн.;
листопад 2017 року на суму ПДВ 2952165,02 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 326742,02 грн.;
грудень 2017 року на суму ПДВ 3689565,88 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 348681,88 грн.;
січень 2018 року на суму ПДВ 2413215,31 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 307159,31 грн.;
лютий 2018 року на суму ПДВ 2969330,10 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 345234,10 грн.;
березень 2018 року на суму ПДВ 3744987,23 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 535489,23 грн.;
квітень 2018 року на суму ПДВ 2724513,38 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 488907,37 грн.
На підставі акту камеральної перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.06.2018 р. № НОМЕР_1, згідно якого до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10671849,30 грн.
МКП "ВУВКГ м.Херсона" 02.07.2018 р. за № 02/04-08/2143 оскаржило дане податкове повідомлення-рішення до ДФС України.
За результатами розгляду скарги позивача, ДФС України прийняло рішення від 30.08.2018 р. № 27913/6/99-99-11-03-01-25, згідно якого скаргу залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 23.06.2018 р. № НОМЕР_1 без змін.
09.07.2018 р. посадовою особою відповідача проведено камеральну перевірку дотримання термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН МКП "ВУВКГ м.Херсона" (03355726) за жовтень 2017 року - квітень 2018 року, за результатами якої складено акт № 2173/21-22-12-01/03355726.
Перевіркою встановлено відсутність реєстрації виданих податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних за період з 01.10.2017 р. по 30.04.2018 р. в ЄРПН після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення від 23.06.2018 р. № НОМЕР_1 (отримано поштою 27.06.2018 р.).
На підставі даного акту камеральної перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.07.2018 р. № НОМЕР_2, відповідно до якого до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10681849,30 грн.
Позивач 19.07.2018 р. за № 02/04-08/3211 подав до ДФС України скаргу, за результатами розгляду якої 20.09.2018 р. за № 30496/6/99-99-11-03-01-25 прийнято рішення про залишення податкового повідомлення-рішення від 09.07.2018 № НОМЕР_2 без змін, а скарги без задоволення.
Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним податковим повідомленням-рішенням суд виходить з наступних приписів законодавства.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п.201.2 ст.201 ПК України).
Згідно п.201.4 ст.201 ПК України платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:
покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця;
покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.
У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.
Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі:
здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника);
виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;
надання платнику податку касових чеків, що містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника).
Платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, база оподаткування яких, визначена відповідно до статей 188 і 189 цього Кодексу, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг, можуть скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо по кожній операції з постачання товарів/послуг.
Відповідно до п.201.7 ст.201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу (п.201.8 ст.201 ПК України).
Згідно п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Пунктом 201.14 статті 201 ПК України передбачено, що платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом, а відповідно до п.201.15 ст.201 ПК України зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Відповідно до п.2001.1 ст.2001 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 ст.2001 цього Кодексу. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.2001.2 ст.2001 ПК України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 цього Кодексу. Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.
Пунктом 2001.5 ст.2001 ПК України передбачено, що з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку. При цьому перерахування коштів на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у складених податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість у цьому звітному періоді.
З аналізу даних правових норм слідує, що платник податку на додану вартість на дату виникнення податкових зобов'язань зобов'язаний скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстру податкових накладних у визначені п.201.10 ст.201 ПК України строки, порушення яких є підставою для застосування до платника податку штрафних санкцій. При цьому, платник податку має право зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 ст.2001 цього Кодексу.
З матеріалів справи слідує, що МКП "ВУВКГ м.Херсона" за період з 01.10.2017 р. по 30.04.2018 р. було виписано податкових накладних на загальну суму ПДВ 21343698,59 грн., а саме:
жовтень 2017 року на суму ПДВ 2849921,67 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 330712,67 грн.;
листопад 2017 року на суму ПДВ 2952165,02 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 326742,02 грн.;
грудень 2017 року на суму ПДВ 3689565,88 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 348681,88 грн.;
січень 2018 року на суму ПДВ 2413215,31 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 307159,31 грн.;
лютий 2018 року на суму ПДВ 2969330,10 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 345234,10 грн.;
березень 2018 року на суму ПДВ 3744987,23 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 535489,23 грн.;
квітень 2018 року на суму ПДВ 2724513,38 грн., у тому числі податкові накладні, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН на суму 488907,37 грн.
Вказані обставини не заперечуються сторонами. Однак позивач вказує на те, що не реєстрація цих податкових накладних відбулася не з вини підприємства, а внаслідок бездіяльності ДФС України щодо не зарахування в системі електронного адміністрування ПДВ 1336901,94 грн. субвенції.
З цього приводу суд зазначає, що МКП "ВУВКГ м.Херсона" надає централізовані послуги з водопостачання та водовідведення населенню, бюджетним установам та підприємствам за регульованими державою тарифами.
Чинним законодавством передбачено відшкодування підприємству державою завданих регулюванням тарифів збитків за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 375 затверджено Порядок та умови надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах, відповідно до якого підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляли, транспортували та постачали теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання і водовідведення населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі - учасники розрахунків), у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні під час здійснення розрахунків за електричну енергію та природний газ, згідно з довідкою, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату укладення такого договору.
На виконання цього Порядку між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Херсонській області, Департаментом фінансів Херсонської обласної державної адміністрації, Департаментом бюджету і фінансів Херсонської міської ради, Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради та Міським комунальним підприємством "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" 01.12.2015 р., 16.12.2015 р. укладено договори № 17, 18, 32 про організацію взаєморозрахунків, згідно яких МПК "ВУВКГ м.Херсона" отримало 5517184,18 грн. в якості погашення заборгованості з різниці в тарифах.
Позивачем було сплачено в грудні 2015 року податок на додану вартість, враховуючи штрафні санкції, на загальну суму 5517184,18 грн., в тому числі:
- за договором від 01.12.2015 р. № 17 - 4180282,24 грн. (довідка ГУ ДФС у Херсонській області від 01.12.2015 р. № 7 податкове зобов'язання за липень-жовтень 2015 року) згідно платіжного доручення від 11.12.2015 р. № 16;
- за договором від 01.12.2015 р. № 18 - 764310,68 грн. (податкові повідомлення-рішення від 26.11.2015 р. № НОМЕР_4, довідка ГУ ДФС у Херсонській області від 07.12.2015 р. № 8, штрафна санкція за 2015 рік) згідно платіжного доручення від 17.12.2015 р. № 19;
- за договором від 16.12.2015 р. № 32 - 572591,26 грн. (податкові повідомлення-рішення від 15.12.2015 р. №№ НОМЕР_5, НОМЕР_6, довідка ГУ ДФС у Херсонській області від 25.12.2015 р. штрафна санкція за 2015 рік) згідно платіжного доручення від 28.12.2015 р. № 20.
ДФС України на наступний день після здійснення оплати з рахунку підприємства, відкритого в органах казначейства, не зарахувала кошти субвенції відповідно до абз."в" п.2001.4 ст.2001 ПК України на рахунок позивача в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Приписами п.2001.3 ст.2001 ПК України передбачено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою: еНакл = еНаклОтр + еМитн + еПопРах + еОвердрафт - еНаклВид - еВідшкод - еПеревищ, де: еНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних; еМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України; еПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 2001.2 цієї статті.
Під час розрахунку показника еПопРах також враховується сума коштів у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку. При цьому для поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.
Тобто, однією із складових формули є показник суми еПопРах, який враховує суму коштів субвенції з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Порядок та строки врахування таких сум у системі електронного адміністрування податку встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. № 569 затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - Порядок № 569), який передбачає спрощення порядку збільшення реєстраційної суми на суму коштів, отриманих платником в рахунок погашення заборгованості з різниці в тарифах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 р. № 967 внесено зміни до Порядку № 569 в частині збільшення реєстраційної суми на суму коштів, отриманих платником у рахунок погашення заборгованості з різниці в тарифах. Так, п.9 Порядку № 569 було доповнено абзацом наступного змісту: "У разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами".
В порушення вказаних вимог ДФС України у грудні 2015 року не зарахувала кошти субвенції у розмірі 5517184,18 грн. в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, чим штучно зменшила МКП "ВУВКГ м.Херсона" ліміт для реєстрації податкових накладних.
Після неодноразових звернень позивача до ДФС України щодо зарахування на рахунок підприємства в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суми субвенції, ДФС України у травні 2017 року враховано до формули та відображено в системі електронного адміністрування податку на додану вартість сплачену суму субвенції в розмірі 4180282,24 грн. за договором від 01.12.2015 р. № 17, однак не відображено суми субвенцій в розмірі 764310,68 грн. згідно договору від 01.12.2015 р. № 18 та 572591,26 грн. згідно договору від 16.12.2015 р. № 32.
МКП "ВУВКГ м.Херсона" звернулося до суду з позовом і постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15.08.2017 р. (справа № 821/1139/17), яка набрала законної сили 09.02.2018 р., визнано протиправною бездіяльність ДФС України щодо не зарахування на рахунок МКП "ВУВКГ м.Херсона" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника коштів з рахунків платника, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам; зобов'язано ДФС зарахувати шляхом збільшення сум поповнення електронного рахунку на рахунок МКП "ВУВКГ м.Херсона" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість на суму 764310,68 грн. згідно платіжного доручення № 19 від 17.12.2015 р. та на суму 572591,26 грн. згідно платіжного доручення № 20 від 28.12.2015 р. з подальшим відображенням відповідного збільшення у витягу з системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Аналізуючи викладене, суд погоджується з доводами позивача про те, що внаслідок бездіяльності ДФС України та невиконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. № 569 (із змінами від 18.11.2015 р. № 967, від 30.12.2015 р. № 1177) у грудні 2015 року МКП "ВУВКГ м.Херсона" в системі електронного адміністрування податку на додану вартість штучно занижено ліміт для реєстрації податкових накладних, внаслідок чого позивача було позбавлено реєструвати податкові накладні за період з 01.10.2017 р. по 30.04.2018 р. в межах граничних термінів.
Факт відсутності у позивача можливості реєстрації податкових накладних підтверджується витягами щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ № 9145490 від 09.10.2017 р., № 24147098 від 24.10.2017 р., № 1149223 від 01.11.2017 р., № 16150100 від 16.11.2017 р., № 24151628 від 24.11.2017 р., № 30152979 від 30.11.2017 р., № 4157064 від 04.01.2018 р., № 17157422 від 17.01.2018 р., № 7160950 від 07.02.2018 р., № 21161959 від 21.02.2018 р., № 12164086 від 12.03.2018 р., № 23166776 від 23.03.2018 р., № 12168450 від 12.04.2018 р., № 13168492 від 13.04.2018 р., № 17168549 від 17.04.2018 р., № 19169024 від 19.04.2018 р., № 23169657 від 23.04.2018 р., витягом з Архіву звітності "Реєстр операцій ПДВ".
Суд зауважує, що відповідно до п.109.1 ст.109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
В межах спірних правовідносин суд встановив, що неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації МКП "ВУВКГ м.Херсона" податкових накладних відбулось з вини контролюючого органу, що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовила протиправність застосування штрафних санкцій спірними податковими повідомленнями-рішеннями.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 20.03.2018 р. по справі № 819/777/17.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про протиправність застосування ГУ ДФС у Херсонській області до МКП "ВУВКГ м.Херсона" штрафних санкцій за не реєстрацію податкових накладних на підставі податкових повідомлень-рішень від 23.06.2018 р. № НОМЕР_1 та від 09.07.2018 р. № НОМЕР_2, у зв'язку з чим ці податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Таким чином позовні вимоги МКП "ВУВКГ м.Херсона" підлягають задоволенню в повному обсязі.
Приписами ч.1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений МКП "ВУВКГ м.Херсона" судовий збір у сумі 320155,49 грн. підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління ДФС у Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 194, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
вирішив:
Позов Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" (73000, м.Херсон, пл. ім.Ю.Тутушкіна, 9, код ЄДРПОУ 03355726) до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73000, м.Херсон, пр-т Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 23.06.2018 р. № НОМЕР_1, від 09.07.2018 р. № НОМЕР_2.
Стягнути з Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73000, м.Херсон, пр-т Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" (73000, м.Херсон, пл. ім.Ю.Тутушкіна, 9, код ЄДРПОУ 03355726) судовий збір у сумі 320155 (триста двадцять тисяч сто пятдесят пять) грн. 49 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 05 листопада 2018 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 8.3.3