Іменем України
01 листопада 2018 року
Київ
справа №855/1/18
адміністративне провадження №А/9901/151/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді (судді-доповідача) - Данилевич Н.А.,
суддів - Бевзенка В. М.,
Шарапи В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження
апеляційну скаргу депутата Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Олефіренка Віктора Анатолійовича на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2018 року у справі
за позовом депутата Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Олефіренка Віктора Анатолійовича
до Центральної виборчої комісії,
третя особа: Григорівський сільський голова Запорізького району Запорізької області Кущ Сергій Васильович,
про визнання протиправною та скасування постанови №156 від 12.10.2018 року та додатку №6 до неї в частині, -
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. 17 жовтня 2018 року депутат Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Олефіренко В.А. звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду як до суду першої інстанції з позовом, у якому просив визнати протиправною та скасувати постанову ЦВК №156 від 12.10.2018 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 23.12.2018» та додаток № 6 до неї, в частині призначення на 23.12.2018 перших виборів депутатів Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області та Новоолександрівського сільського голови Запорізького району Запорізької області Новоолександрівської сільської об'єднаної територіальної громади та оголошення з 03.11.2018 початку виборчого процесу цих виборів.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
2. Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2018 року адміністративну справу за позовом Депутата Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Олефіренка Віктора Анатолійовича до Центральної виборчої комісії, третя особа: Григорівський сільський голова Запорізького району Запорізької області Кущ Сергій Васильович про визнання протиправною та скасування постанови та додаток № 6 до неї в частині передано на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.
3. Таке рішення суд апеляційної інстанції мотивував тим, що спірні правовідносини виникли поза виборчим процесом, відповідно не належать до виборчих спорів, які в розумінні пункту 6 частини першої статті 19, частини другої статті 22, частини третьої статті 273 КАС підсудні Київському апеляційному адміністративному суду як суду першої інстанції. Отже, визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд повинні здійснюватися в загальному порядку. З посиланням на положення частини першої статті 25 КАС України Шостий апеляційний адміністративний суд зазначив, що такий спір підсудний Окружному адміністративному суду міста Києва, відтак на підставі положень статті 29 КАС направив справу за підсудністю в цей суд.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву (заперечень)
4. 22 жовтня 2018 року до Суду надійшла апеляційна скарга Депутата Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Олефіренка Віктора Анатолійовича (далі - скаржник) на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2018 року, в якій скаржник просить скасувати зазначене судове рішення та повернути справу до Шостого апеляційного адміністративного суду для продовження розгляду.
5. В обґрунтування поданої касаційної скарги скаржник зазначає, що висновок Київського апеляційного адміністративного суду ґрунтується на помилковому трактуванні положень процесуального закону щодо підсудності спорів про оскарження рішень, дій чи бездіяльності ЦВК. Позивач зазначає, що приписи процесуального закону - ч. 2 ст. 22 КАС України імперативно визначають апеляційний адміністративний суд в апеляційному окрузі, що включає місто Київ, як суд першої інстанції щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності ЦВК, окрім рішень, дій та бездіяльності, визначених ч. 4 цієї статті. Таким чином, вважає, що справа з огляду на приписи ст.ст. 22, 273 КАС України підсудна Шостому апеляційному адміністративному суду.
6. Відповідачем до суду надано відзив на апеляційну скаргу, в якому останнім вказано на те, що системний аналіз положень КАС України дає підстави для висновку, що до Шостого апеляційного адміністративного суду як суду першої інстанції оскаржуються рішення, дії або бездіяльність ЦВК як суб'єкта виборчого процесу (за винятком рішень, дій чи бездіяльності щодо встановлення результатів виборів) та члена цієї комісії, якщо ці рішення, дії або бездіяльність прийнято (вчинено) в межах виборчого процесу. ЦВК вважає, що оскільки спір у цій справі виник поза межами виборчого процесу, він не може бути підсудним Шостому апеляційному адміністративному суду як суду першої інстанції, оскільки це суперечитиме встановленим статтями 22, 273 КАС України правилам інстанційної підсудності. Посилаючись на те, що зазначена правова позиція вже була висловлена Верховним Судом, просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги.
7. Ухвалами Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року відкрито апеляційне провадження у справі та призначено її до розгляду.
ІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
8. Пункт 5 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України): юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
9. Частина 2 статті 22 КАС України: апеляційному адміністративному суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ, як суду першої інстанції підсудні справи щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Центральної виборчої комісії (окрім визначених частиною четвертою цієї статті), дій кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб.
10. Частина 4 статті 22 КАС України: Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.
11. Частина 1 статті 25 КАС України: адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
12. Частина 3 статті 273 КАС України: рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ.
13. Частина 2 статті 11 Закону України від 14 липня 2015 року №595-VIII "Про місцеві вибори" (далі - Закон №595-VIII): початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.
14. Частина 5 статті 15 Закону №595-VIII: перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 70 днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня перших місцевих виборів перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 70 днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня перших місцевих виборів.
15. Частина 8 статті 15 Закону № 595-VIII: центральна виборча комісія шляхом прийняття відповідного рішення оголошує про початок виборчого процесу чергових місцевих виборів, перших виборів депутатів місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад, а територіальна виборча комісія - про початок виборчого процесу позачергових, повторних, проміжних місцевих виборів, перших виборів старости на своєму засіданні, про що зазначається у протоколі засідання комісії. Офіційним оголошенням є прийняття відповідною виборчою комісією рішення про початок виборчого процесу відповідного виду місцевих виборів. Рішення відповідної виборчої комісії про оголошення початку виборчого процесу відповідного виду місцевих виборів оприлюднюється не пізніше наступного дня після дня його прийняття відповідно в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації чи в інший визначений нею спосіб.
Офіційне оголошення шляхом прийняття рішення про початок виборчого процесу здійснюється Центральною виборчою комісією не пізніш як за п'ять днів до дня початку виборчого процесу місцевих виборів, територіальною виборчою комісією - протягом п'яти днів з дня прийняття рішення про призначення позачергових місцевих виборів, а в разі призначення територіальною виборчою комісією повторних чи проміжних місцевих виборів - одночасно з прийняттям нею такого рішення.
Офіційне оголошення шляхом прийняття рішення про початок виборчого процесу перших місцевих виборів старости здійснюється відповідною територіальною виборчою комісією протягом п'яти днів з дня прийняття рішення про призначення перших виборів старости.
ІІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
16. Перевіривши апеляційну скаргу та матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення і скасування оскаржуваного судового рішення.
17. Так, аргументи апеляційної скарги зводяться до того, що висновок суду щодо непідсудності справи Шостому апеляційному адміністративному суду суперечить нормам КАС України.
18. Однак, системний аналіз вищенаведених норм КАС України дає підстави для висновків, що Шостому апеляційному адміністративному суду, як суду першої інстанції, підсудні справи щодо оскарження лише тих рішень, дій чи бездіяльності Центральної виборчої комісії, які окремо визначені у КАС України. При цьому, до таких справ не віднесено оскарження рішень, дій, бездіяльності ЦВК чи її посадових осіб, які прийнято, вчинено (допущено) поза межами виборчого процесу.
19. Щодо посилань скаржника на приписи статті 22 КАС України, Суд зазначає, що загальні положення цієї правової норми повинні застосовуватись безпосередньо у взаємозв'язку з нормами параграфу 2 Глави 2 розділу І КАС України, а також з положеннями статті 273 КАС України.
20. Отже, у Шостого апеляційного адміністративного суду були визначені КАС України підстави для передачі адміністративної справи №855/1/18 на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва.
21. За приписами статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
22. Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги депутата Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Олефіренка Віктора Анатолійовича та скасування оскаржуваної ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2018 року.
23. Керуючись статтями 292, 294, 308, 312, 315-316 КАС України, суд
24. Апеляційну скаргу депутата Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області Олефіренка Віктора Анатолійовича - залишити без задоволення.
25. Ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2018 року - залишити без змін.
26. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Н.А. Данилевич
Судді В.М. Бевзенко
В.М. Шарапа