Рішення від 11.07.2018 по справі 381/4546/17

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2018 року м. Київ Справа № 381/4546/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Харченко С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до проГоловного управління Пенсійного фонду України у Київській області зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов'язання відповідача провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268» та довідки про розмір грошового забезпечення від 29.05.2017 № П-477, виданої ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, без обмеження граничного розміру (з урахуванням уточненої позовної заяви від 08.02.2018).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 01.01.2016 він як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення поліцейських, пов'язаних з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988.

Позивач стверджує, що у травні 2017 року ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 29.05.2017 № П-477. Водночас, відомості щодо зміни розміру грошового забезпечення відповідачем взяті до уваги не були, перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016, не проведено та відмовлено позивачу у проведенні такого перерахунку за результатами розгляду його заяви з підстав недостатності бюджетних асигнувань.

За наведених обставин, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права з даним адміністративним позовом.

Крім того, позивач просить суд зобов'язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Представник відповідача позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що 24.02.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, якою встановлено спеціальний порядок перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ. Представник відповідача наголошує, що вказаною постановою, зокрема, передбачено виготовлення нових довідок про грошове забезпечення військовослужбовців станом на 01.01.2016 для перерахунку пенсій відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, а відтак підстави для здійснення позивачу перерахунку та виплати пенсії на підставі наведеної вище довідки відсутні.

З огляду на викладене, представник відповідача вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2018 адміністративну справу № 381/4546/17 прийнято до провадження та залишено позовну заяву без руху.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.02.2018 продовжено розгляд адміністративної справи № 381/4546/17 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В цей же день провадження у даній справі було зупинено на підставі пункту 9 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18) (ухвала Київського окружного адміністративного суду від 12.02.2018).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.03.2018 провадження в адміністративній справі № 381/4546/17 поновлено.

Судом також встановлено, що 10.05.2018 позивачем подано до суду заяву про збільшення позовних вимог. Водночас, оскільки докази направлення копії такої заяви відповідачу в матеріалах адміністративної справи відсутні, суд, керуючись частиною сьомою статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне повернути позивачу уточнену позовну заяву та здійснювати розгляд справи за позовними вимогами, заявленими в уточненій позовній заяві від 08.02.2018.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років на підставі положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, що підтверджується копією посвідчення серії ААЖ № 961335, виданого позивачу 17.02.2012 Пенсійним фондом України (а.с. 13).

У травні 2017 року у зв'язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області подано до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.05.2017 № П-477 станом на 01.01.2016.

З відомостей, що відображені у вказаній довідці, вбачається, що розмір грошового забезпечення осіб, які займають посаду, до якої прирівнюється посада, з якої був звільнений позивач (старший інспектор - управління, відділи (відділення) поліції), станом на 01.01.2016 становить: посадовий оклад - 2500,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2200,00 грн; надбавка за стаж служби (40%) - 1880,00 грн; премія (від всього грошового забезпечення) (2,73%) - 179,63 грн, всього - 6759,63 грн (а.с. 15).

В подальшому, позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплати йому пенсії на підставі даних про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, зазначених у довідці ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області від 29.05.2017 № П-477.

За результатами розгляду вказаної вище заяви листом від 08.12.2017 № 1732/О-01 відповідачем повідомлено ОСОБА_1 про те, що перерахунок пенсії та її виплата будуть проводитись територіальним органом Пенсійного фонду України після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 18). При цьому, право позивача на проведення перерахунку призначеної пенсії територіальним органом Пенсійного фонду України не заперечувалось.

Обставини, на які посилається відповідач у своєму листі від 08.12.2017 № 1732/О-01 як на підставу для відмови у перерахунку та виплаті належного розміру пенсії позивач вважає такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом порушеного права з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у тому числі осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, базується на Конституції України і складається з Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон України № 2262-XII), держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 12 Закону України № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону України № 2262-XII).

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України № 2262-XII (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Цією ж статтею передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Судом встановлено, що 02.12.2015 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 (далі - постанова № 988), якою було запроваджено новий розмір грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами та званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

В силу положень пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але більшим за розміром, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції.

На виконання положень статті 63 Закону України № 2262-XII постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктами 2 та 3 Порядку № 45 передбачено, що саме на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України відповідний перелік державних органів, у тому числі МВС, повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, який, у свою чергу, у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. У подальшому, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Вже на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

З аналізу наведених вище правових норм вбачається, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видана державним органом, з якого особу було звільнено зі служби, є підставою для здійснення територіальним органом Пенсійного фонду України такого перерахунку у разі, якщо вона видана в рамках процедури, визначеної Порядком № 45, а саме: з підстав наявності рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як встановлено судом під час розгляду даної адміністративної справи, ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області на підставі постанови № 988 та на виконання вимог Порядку № 45 проведено перерахунок грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 та видано довідку від 29.05.2017 № П-477, яка була надіслана відповідачу з метою перерахунку ОСОБА_1 пенсійних виплат.

Факт отримання вказаної вище довідки відповідачем не спростовується.

Водночас, як вже зазначалось судом вище, відповідачем відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії з посиланням на відсутність бюджетних асигнувань. При цьому, право позивача на проведення перерахунку призначеної пенсії територіальним органом Пенсійного фонду України не заперечувалось.

Суд наголошує, що відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.

Так, Європейський суд з прав людини у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України" зазначив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Аналогічна правова позиція висловлена судом касаційної інстанції у постанові Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18), яку в силу приписів частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд має враховувати при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи.

Суд звертає увагу відповідача на те, що постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 (далі - постанова № 103) не змінює регулювання правових відносин з приводу перерахунку та виплати пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ територіальним органам Пенсійного фонду України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988 до набрання чинності постановою № 103, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Суд також враховує, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень не надано суду жодних доказів на підтвердження тих обставин, що видана позивачу ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області довідка про розмір грошового забезпечення від 29.05.2017 № П-477 не відповідає вимогам чинного законодавства або є нечинною.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Як вже зазначалось судом вище, перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Так, відповідно до частини другої статті 51 Закону України № 2262-XII (у редакції, чинній з 01.01.2016), перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

У свою чергу, в силу положень частини третьої статті 51 Закону України № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки перерахунок розміру пенсії позивача у зв'язку з набуттям чинності постановою № 988 та Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону України № 2262-ХІІ, не проведено з 01.01.2016 саме з вини державного органу, на якого покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії, суд вважає право позивача щодо перерахунку пенсії з цієї дати абсолютним та таким, що не може бути обмеженим будь-яким строком.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача, починаючи з 01.01.2016, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII, статей 51 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 та довідки 29.05.2017 № П-477, виданої ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області.

Що стосується позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача виплачувати пенсію без обмеження її граничного розміру, суд враховує наступне.

Так, відповідно до частини сьомої статті 43 Закону України № 2262-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 частину сьому статті 43 Закону України № 2262-XII визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною).

Водночас, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, який набрав законної сили 01.01.2017, в частину сьому статті 43 Закону України № 2262 внесено зміни, відповідно до яких максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Аналогічні положення містяться у частині першій статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, в редакції, чинній з 01.01.2017.

Вказані положення є чинними та не визнані Конституційним Судом України неконституційними.

Таким чином, у період з 20.12.2016 по 31.12.2016 особа мала право на отримання пенсії без обмеження її граничного розміру.

Водночас, суд звертає увагу позивача на те, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Натомість, право позивача на отримання пенсії без обмеження її граничного розміру у період, зазначений судом вище, є умовно порушеним, тобто таким, яке може зазнати посягань з боку відповідача внаслідок проведення перерахунку пенсії після набрання законної сили рішенням у даній справі.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов'язання відповідача виплачувати пенсію без обмеження її граничного розміру є передчасною та такою, що задоволенню не підлягає, оскільки перерахунок пенсії на час вирішення спору відповідачем не здійснено, а отже права позивача в цій частині не порушені.

З огляду на викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до положень частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

З огляду на те, що суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, рішення суду підлягає негайному виконанню в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом у постанові від 03.05.2018 в адміністративній справі № 805/402/18.

Стосовно вимог позивача про встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, є не обов'язком суду, а правом, яке може бути використано судом, зважаючи на те, що позивачем не надано суду жодних доказів, які б свідчили про те, що відповідач ухилятиметься від виконання судового рішення, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю щодо виконання рішення у даній справі.

Разом з тим, суд звертає увагу позивача на те, що він не позбавлений права на звернення до органів державної виконавчої служби з метою примусового виконання судового рішення в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною третьою цієї ж статті передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судом встановлено, що під час звернення до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у загальному розмірі 640,00 грн згідно квитанції від 11.12.2017 № 70 (за одну позовну вимогу немайнового характеру).

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що принцип пропорційності при стягненні судового збору у разі часткового задоволення позову щодо позовних вимог немайнового характеру не застосовується.

З огляду на викладене, витрати позивача, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 640,00 грн, підлягають відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 205, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити частково.

2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548, місцезнаходження: вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071), починаючи з 01.01.2016, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 та довідки від 29.05.2017 № П-477, виданої ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області.

3.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4.Звернути постанову до негайного виконання в частині присудження виплати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

5.Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548, місцезнаходження: вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп.

6.Уточнену позовну заяву від 10.05.2018 (вх. № 8225/18) повернути ОСОБА_1.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано в установлені строки.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.

Суддя Харченко С.В.