Справа № 2240/2688/18
іменем України
02 листопада 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить зобов'язати відповідача скласти і надіслати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про розмір грошового забезпечення з 01.03.2018, в розмір якого включити надбавку за роботу з таємними виробами, носіями документів - 10%, надбавку за особливо важливі завдання - 50%, премію - 10%.
Ухвалою від 10.08.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що відповідно до вимог закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ до грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Вважає, що відповідач безпідставно не включив у довідку про розмір грошового забезпечення надбавку за роботу з таємними виробами, носіями документів - 10%, надбавку за особливо важливі завдання - 50%, премію - 10%.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) передбачено, що пенсії, призначені до 01.03.2018, перераховуються з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Тому, Хмельницький обласний військовий комісаріат не має правових підстав для включення інших додаткових видів грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення. Виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань здійснювалась відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, яка втратила чинність 01.03.2018. Довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №103 надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для здійснення перерахунку.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій військовослужбовців. Зміна умов чи норм пенсійного забезпечення підзаконними актами є порушенням закону. Абзац 7 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) змінює норми та умови пенсійного забезпечення, оскільки виключає певні види грошового забезпечення з переліку тих, які враховуються для перерахунку пенсії.
Оцінивши докази, які є у справі, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких підстав.
Позивач - ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про складення і надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення із включенням до суми грошового забезпечення надбавки за роботи з таємними виробами, носіями документів - 10%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, премії - 10%.
Листом від 23.07.2018 №14/1762 Хмельницький обласний військовий комісаріат повідомив позивача, що відповідно до Постанови №103 не має правових підстав для врахування в суму грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за роботу з таємними виробами, носіями документів, надбавки за особливо важливі завдання та премії. Нова довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо невключення надбавки за роботу з таємними виробами, носіями документів, надбавки за особливо важливі завдання та премії до суми грошового забезпечення, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон №2262-ХІІ.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Постанови №103 передбачений перерахунок пенсій, призначених згідно із законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Одночасно Постановою №103 внесені зміни до Порядку №45.
За змістом пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, на підставі частини 4 статті 63 цього Закону, здійснюється за процедурою, визначеною Порядком №45.
При цьому, Порядком №45 та Постановою №103 затверджена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій вказуються розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
Включення до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії на підставі Постанови №103, інших видів грошового забезпечення Порядком №45 та Постановою №103 не передбачене.
Для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ та Постанови №103 Хмельницький обласний військовий комісаріат склав та надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про грошове забезпечення позивача із врахуванням показників посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років станом на 01.03.2018.
Форма та зміст вказаної довідки відповідає вимогам Закону №2262-ХІІ, Порядку №45 та Постанови №103.
Враховуючи наведене, суд вважає, що Хмельницький обласний військовий комісаріат діяв в межах повноважень, встановлених законом.
Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на рішення Конституційного суду України від 13.05.2015 у справі №1-9/2015, оскільки правовідносини щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, без включення надбавки за роботу з таємними виробами, носіями документів, надбавки за особливо важливі завдання, премії не є предметом дослідження у цій справі.
Предметом конституційного звернення у цій справі було офіційне тлумачення положень першого речення частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством" у зв'язку з його неоднозначним застосуванням судами України.
Конституційний суд України у вказаному рішенні висловив правову позицію щодо застосування положень частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ у випадку встановлення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців та поширення її дії на перерахунок пенсій, призначених до введення нових надбавок, доплат, підвищень до посадових окладів військовослужбовців.
Крім цього, після рішення Конституційного суду України від 13.05.2015 у справі №1-9/2015 частина 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ викладена в новій редакції від 12.07.2018.
Європейський суд з прав людини в рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Конституційний суд України в своєму рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність своїх дій, тому, у задоволенні позову необхідно відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог та звільненням позивача від сплати судового збору сума судового збору відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити дії відмовити.
Судовий збір у справі з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )
Головуючий суддя О.К. Ковальчук