Рішення від 16.10.2018 по справі 0840/3849/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

16 жовтня 2018 року о/об 09 год. 50 хв.Справа № 0840/3849/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 )

до Міністерства оборони України (03168, м.Київ-168, Повітрофлотський проспект, буд.6; код ЄДРПОУ 00034022)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо не розгляду документів позивача стосовно виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"; 2) зобов'язати відповідача у місячний термін розглянути документи та прийняти рішення щодо можливості призначення і виплати позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та у Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 за №975 "Про затвердження Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності, військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб".

Позивач у позові зазначив, що він є особою, якій встановлено статус інваліда війни II групи. 15.11.2016 при первинному огляді мені встановлено II групу інвалідності, внаслідок поранення, травми, контузії, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, що підтверджується випискою з акта огляду МСЕК серії АВ №0679312. Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про направлення його документів до Міністерства оборони України з метою призначення і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». У вересні 2018 року ОСОБА_1 отримав лист від Департаменту фінансів Міністерства оборони України, відповідно якого документи повернуто, оскільки ним начебто не надано документ, що свідчить про причини та обставини отриманого поранення. З наданих позивачем до комісії документів, а саме з Витягу із протоколу засідання Центрально-військової лікарської комісії МОУ №4235 від 04.10.2016 вбачається, що множинні вогнепальні осколкові поранення голови, контузія головного мозку у 1968 році ОСОБА_1 , пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому зазначено, що виплату одноразової грошової допомоги запроваджено з 01.01.2007 після внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (ст.ст.16, 16-1 - 16-4 вищезазначеного Закону). Відповідач з посиланням на приписи «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого 25.12.2013 постановою Кабінету Міністрів України №975, наказ Міністерства оборони України від 26.10.2016 №564, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2016 за №1497/29627 «Про затвердження Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум», наполягає на тому, що обов'язок прийняття Комісією рішення щодо призначення грошової допомоги узгоджується з обов'язком особи надати визначений перелік документів. Оскільки позивач не виконав вимоги Порядку та не надав документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, підстав для призначення допомоги не має. Комісія не мала підстав та права приймати рішення про призначення одноразової грошової допомоги. Цей документ має суттєве значення при прийнятті рішення, з урахуванням вимог ст.16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Будь-яких відомостей в військово-облікових документах позивача, що знаходяться в військовому комісаріаті, щодо отримання ним поранень, а тим більше обставин отримання поранень, немає. Первинні медичні документи відсутні. Висновок СМЕ складений зі слів позивача, а ведення записів в військовому квитку про притягнення до відповідальності (кримінальної, адміністративної чи дисциплінарної) жодним керівним документом не передбачено. Позивач не позбавлений права на виплату одноразової грошової допомоги, а має право на звернення для її отримання після подання всіх необхідних документів (зокрема після надання цього документу), про що позивачу було роз'яснено. Таким чином підстав для прийняття комісією позитивного рішення щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги немає.

Відповідач проти позову заперечував.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

За виданою позивачу Довідкою до акта огляду МСЕК серії АВ №0679312 від 15.11.2016 Запорізькою обласною медико-соціальною експертною комісією №3 ОСОБА_1 безстроково встановлено II групу інвалідності з 15.11.2016, яка настала внаслідок поранення, контузії, захворювання, ТАК, пов'язаного з проходженням військової служби при перебуванні у країнах, де проводились бойові дії.

У Витягу з протоколу засідання Центральної Військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №4235 від 04.10.2016 зазначено наступне: «… Множинні вогнепальні осколкові поранення голови, обох рук, лівої ноги (контузія головного мозку - 1968p.), молодшого сержанта у відставці ОСОБА_1 , 1949 року народження, наслідком яких рубці шкіри у зазначених анатомічних областях, що підтверджено висновком спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи №2449/Ж від 04.10.2016, Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи, що в подальшому призвело до розвитку: "Стійких залишкових явищ перенесеної ЗЧМТ у вигляді післятравматичної та дисциркуляторної енцефалопатії ІІ-ІІІ ст., прогресуючого перебігу, з вираженим церебростенічним синдромом, вестибуло-координаторними розладами, емоційно вольовою нестійкістю, мнестичним зниженням, вегето-судинною дисфункцією, частими лікворо-динамічними кризами, стійко вираженим цефалгічним синдромом. Післятравматичного церебрального арахноїдиту з розсіяною органічною симптоматикою, вираженим лікворо-динамічними порушеннями, центральною вестибулярною дисфункцією III ст. ГХ III ст., артеріальної гіпертензії II ст., дуже високого КВР. ІХС. Постінфарктного кардіосклерозу (2007p.). СН II А. ФК II", що підтверджено медичними та військово-обліковими документами, - ПОРАНЕННЯ, КОНТУЗІЯ, ЗАХВОРЮВАННЯ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ З ВИКОНАННЯМ ОБОВ'ЯЗКІВ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ПРИ ПЕРЕБУВАННІ В КРАЇНАХ ДЕ ВЕЛИСЬ БОЙОВІ ДІЇ. (Підстава: протокол №4235 від 04.10.16 р.) …».

У відповіді Департаменту фінансів Міністерства оборони України (вих.№0290/Ж-1216/494 від 23.08.2018) зазначено наступне: «… Ваше звернення розглянуто в Департаменті фінансів Міністерства оборони України. Повідомляється, що документи для призначення Вам одноразової грошової допомоги, які надійшли з Запорізького обласного військового комісаріату, повернуті за вих.№248/3/6/1727 від 21.08.2018 на доопрацювання, оскільки в пакеті документів відсутній документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження. Оскільки копію зазначеного документа не було надано, матеріали не можуть бути поданими на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. Ураховуючи викладене, пропонується надати до військового комісаріату зазначений документ. Після надходження документів вони будуть подані на розгляд Комісії Міністерства оборони України для прийняття відповідного рішення. …».

Позов підлягає задоволенню враховуючи викладене вище та через наступне.

Згідно з ст.41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Згідно з п.4 ч.2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до ч.9 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

У п.3 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого 25.12.2013 постановою Кабінету Міністрів України №975 (надалі - «Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві»), зазначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Як передбачено п.11 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України,- копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Отже, «Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» не визначає який саме документ (медична довідка, акт розслідування, архівна довідка, висновок експерта, протокол військово-лікарської комісії, довідка МСЕК тощо) повинна подати особа, яка звертається за отриманням одноразової грошової допомоги.

Враховуючи наведене суд погоджується з думкою позивача, що рішення Центральної військово-лікарської комісії про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, викладене у формі протоколу №4235 від 04.10.2016 засвідчує відсутність в діях позивача протиправного діяння на момент отримання поранення (контузії) і є належним документом, що вказує на причини та обставини поранення, травми, контузії та захворювання. У свою чергу, саме відповідач у цій справі, як уповноважений суб'єкт владних повноважень, зокрема, використовуючи архівні матеріали, зобов'язаний був довести протилежне, а саме, те, що позивач отримав поранення (контузію, травму або каліцтво) при вчиненні кримінального чи адміністративного правопорушення або у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинив собі тілесні ушкодження. Тобто, саме відповідач повинен був довести наявність передбачених ст.16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» підстав для не здійснення одноразової грошової допомоги.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах: від 26.06.2018 у справі №750/3766/17, від 25.05.2018 у справі №729/426/17.

Звідси, дії Міністерства оборони України щодо не розгляду документів ОСОБА_1 стосовно виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» є протиправними.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС України).

Відтак, суд вважає, що права ОСОБА_1 будуть поновлені, а інтереси захищеними якщо відповідача буде зобов'язано у місячний термін розглянути документи та прийняти рішення щодо можливості призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого 25.12.2013 постановою Кабінету Міністрів України №975.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 134, 143, 243-246, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Міністерства оборони України (03168, м.Київ-168, Повітрофлотський проспект, буд.6; код ЄДРПОУ 00034022) щодо не розгляду документів ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) стосовно виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Зобов'язати Міністерство оборони України (03168, м.Київ-168, Повітрофлотський проспект, буд.6; код ЄДРПОУ 00034022) у місячний термін розглянути документи та прийняти рішення щодо можливості призначення і виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого 25.12.2013 постановою Кабінету Міністрів України №975.

У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 16.10.2018.

Суддя О.О. Прасов