Рішення від 03.09.2018 по справі 808/2368/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

03 вересня 2018 року

Справа № 808/2368/18

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Стрельнікової Н.В. за участю секретаря судового засідання Фесик А.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Громадської організації “Справжні дії”

до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю “Орлівська вітроелектростанція”, Публічне акціонерне товариство “ДТЕК Дніпроенерго”

про визнання незаконним та скасування висновку,-

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація “Справжні дії” (далі - позивач) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації (далі - відповідач ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю “Орлівська вітроелектростанція”, Публічне акціонерне товариство “ДТЕК Дніпроенерго” в якому позивач, з урахуванням уточненого позову (вх.№21162 від 06.07.2018) просить суд: визнати незаконним та скасувати Висновок департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації з оцінки впливу на довкілля планової діяльності від 23.05.2018 №642/02.1-22/04.3 (реєстраційний номер - 201712263/1702).

В обґрунтування позову зазначає, що оскаржуваний висновок підлягає скасуванню через порушення процедури проведення оцінки впливу на довкілля у частині: неодночасного подання повідомлення про планову діяльність та вимоги про надання умов щодо обсягу досліджень та рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля; та надання неповного пакету документів для отримання висновку з оцінки впливу на довкілля, а саме відсутність документу, що підтверджує внесення плати за проведення громадського обговорення. Просить позов задовольнити.

Відповідач позов не визнає, з підстав викладених у наданому письмовому відзиві (вх. №24039 від 01.08.2018). Серед іншого, вказує, що відповідачем 27.12.2017 прийнято повідомлення про планову діяльність і вимогу ТОВ «Орлівська вітроелектростанція» та того ж дня оприлюднено в Єдиному реєстрі ОВД за реєстраційними номерами 201712263/3 та 201712263/4 відповідно. Крім того, оскільки лише 30.05.2018 наказом Міністерства екології та природних ресурсів України за №182 затверджено розмір плати за проведення громадського обговорення в процесі здійснення оцінки впливу на довкілля, 16.07.2018 ТОВ «Орлівська вітроелектростанція» внесла кошти у повному обсязі на рахунок Департаменту щодо плати за проведення громадського обговорення в процесі здійснення оцінки впливу на довкілля. Таким чином стверджує, що відповідачем не порушено вимог законодавства у сфері оцінки впливу на довкілля. Просить відмовити у позові.

Представник третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю “Орлівська вітроелектростанція” проти позову заперечує з підстав викладених у письмових поясненнях (вх.№25686 від 16.08.2018). Серед іншого посилається на приписи ч.7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» , якою встановлений вичерпний перелік підстав за яким документ дозвільного характеру може бути анульованим дозвільним органом. При цьому, в даному випадку такі підстави відсутні. Щодо відсутності документу, що підтверджує сплату за проведення громадського обговорення, звертає увагу, що Висновок з оцінки впливу на довкілля був виданий 23.05.2018, тобто до затвердження розміру плати за проведення громадського обговорення в процесі здійснення оцінки впливу на довкілля. Крім того, у зв'язку з відсутністю реквізитів для оплати за проведення громадського обговорення, третя особа звернулась Листом від 13.06.2018 до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації з проханням повідомити про розмір та порядок здійснення оплати. 16.07.2018 отримано лист Департаменту, яким повідомлено про відкриття рахунку для внесення платежу та зазначено банківські реквізити. У цей же день, 16.07.2018 було здійснено внесення платежу у сумі 11 596,10 грн. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою судді від 06.07.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 03.08.2018 без виклику сторін, яке не відбулося у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.

За приписами ч.1 ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно із пунктом 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

З матеріалів справи встановлено, що 26.12.2017 через єдиний реєстр оцінки впливу на довкілля надійшло Повідомлення про плановану діяльність ТОВ «Орлівська вітроелектростанція» «Будівництво і експлуатація Орлівської вітроелектростанції (Орлівської ВЕС) загальною встановленою потужністю 100 МВт та 150 кВ лінії електропередачі довжиною приблизно 21 км (реєстраційний номер - 201712263/3).

27.12.2017 через єдиний реєстр оцінки впливу на довкілля надійшла вимога про надання умов щодо обсягу досліджень та рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля ТОВ «Орлівська вітроелектростанція» (реєстраційний номер-201712263/4).

27.12.2017 Департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації (далі - Департамент) прийнято повідомлення про плановану діяльність та вимогу ТОВ «Орлівська вітроелектростанція» .

28.12.2017 ТОВ «Орлівська вітроелектростанція» надіслано до Департаменту паперовий варіант повідомлення про плановану діяльність та вимоги, які надійшли 04.01.2018.

Повідомлення про плановану діяльність було оприлюднено шляхом опублікування в двох друкованих засобах масової інформації: в газеті «Приморская степь» (випуск від 21.12.2017 № 52 (8591)), в газеті «Приморские ведомости» (випуск від 28.12.2017 № 1 (106)), розміщено в Орлівській сільській раді Приморського району Запорізької області (72143, Зшюрізька область, Приморський район, с. Орлівка, вул. Шкільна, 45). Протягом 20 робочих днів з дня офіційного оприлюднення повідомлення про плановану діяльність зауваження та пропозиції до планованої діяльності від громадськості, що підлягають включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля до Департаменту не надходили.

Листом від 09.02.2018 № 18/02.1-22/04.3 Департаментом надано умови щодо обсягу досліджень та рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля.

Через Єдиний реєстр оцінки впливу на довкілля 20.03.2018 надійшли від ТОВ «Орлівська вітроелектростанція», звіт з оцінки впливу на довкілля «Будівництво та експлуатація Орлівської вітроелектростанції потужністю 100 МВт та 150 кВ лінії електропередачі довжиною приблизно 21 км» (далі - Звіт) та оголошення про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля.

22.03.2018 Департаментом прийнято Звіт (реєстраційний номер - 201712263/605) та оголошення (реєстраційний номер- 201712263/606).

24.05.2018 після проведення громадського обговорення Звіту з оцінки впливу на довкілля, Департаментом, до Єдиного реєстру оцінки впливу на довкілля, прийнято та завантажено Висновок з впливу на довкілля планованої діяльності від 23.05.2018 № 642/02.1-22/04.3 (реєстраційний номер - 201712263/1702) та Звіт про громадське обговорення від 23.05.2018 №642-1/02.1-22/04.3 (реєстраційний номер - 201712263/1701).

Вважаючи Висновок з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності від 23.05.2018 № 642/02.1-22/04.3 (реєстраційний номер - 201712263/1702) таким, що підлягає скасуванню через порушення процедури проведення оцінки впливу на довкілля, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи даний спір суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади оцінки впливу на довкілля, спрямованої на запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлює Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» N 2059-VIII від 23 травня 2017 року (далі - Закон № 2059-VIII) .

Відповідно до ч.3 ст. 4 Закону N 2059-VIII, Повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, оголошення про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля оприлюднюються суб'єктом господарювання не пізніше трьох робочих днів з дня їх подання уповноваженому територіальному органу, а у випадках, визначених частинами третьою і четвертою статті 5 цього Закону, - уповноваженому центральному органу шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації (не менше двох), визначених суб'єктом господарювання, територія розповсюдження яких охоплює адміністративно-територіальні одиниці, які можуть зазнати впливу планованої діяльності, а також розміщуються на дошках оголошень органів місцевого самоврядування або в інших громадських місцях на території, де планується провадити плановану діяльність, або оприлюднюються в інший спосіб, що гарантує доведення інформації до відома мешканців відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на території якої планується розміщення об'єкта, чи до відповідної територіальної громади, яка може зазнати впливу планованої діяльності, та інших зацікавлених осіб.

Згідно із ч.3 ст. 7 цього Закону, уповноважений територіальний орган, а у випадках, визначених частинами третьою і четвертою статті 5 цього Закону, - уповноважений центральний орган зобов'язаний забезпечити громадське обговорення у процесі здійснення оцінки впливу на довкілля.

Частиною 4 ст. 7 цього Закону передбачено, що громадське обговорення обсягу досліджень та рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля, проводиться згідно із статтею 5 цього Закону.

В свою чергу ч.5 вказаної статті Закону N 2059-VIII встановлено, що громадське обговорення планованої діяльності після подання звіту з оцінки впливу на довкілля проводиться у формі громадських слухань та у формі надання письмових зауважень і пропозицій (у тому числі в електронному вигляді).

Частиною 9 статті 5 Закону N 2059-VIII передбачено, що у випадку, визначеному частиною восьмою цієї статті, вимога суб'єкта господарювання про надання умов щодо обсягу досліджень та рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля, подається та оприлюднюється одночасно з повідомленням про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля. Уповноважений орган надає умови протягом 30 робочих днів з дня офіційного оприлюднення повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля.

Як встановлено судом, 26.12.2017 через єдиний реєстр оцінки впливу на довкілля надійшло Повідомлення про плановану діяльність ТОВ «Орлівська вітроелектростанція» «Будівництво і експлуатація Орлівської вітроелектростанції (Орлівської ВЕС) загальною встановленою потужністю 100 МВт та 150 кВ лінії електропередачі довжиною приблизно 21 км (реєстраційний номер - 201712263/3).

27.12.2017 через єдиний реєстр оцінки впливу на довкілля надійшла вимога про надання умов щодо обсягу досліджень та рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля ТОВ «Орлівська вітроелектростанція» (реєстраційний номер-201712263/4).

27.12.2017 Департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації (далі - Департамент) прийнято повідомлення про плановану діяльність та вимогу ТОВ «ОРЛІВСЬКА ВІТРОЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ».

Повідомлення про плановану діяльність було оприлюднено шляхом опублікування в двох друкованих засобах масової інформації: в газеті «Приморская степь» (випуск від 28.12.2017 № 52 (8591), в газеті «Приморские ведомости» (випуск від 28.12.2017 № 1 (106)), розміщено в Орлівській сільській раді Приморського району Запорізької області (72143, Зшюрізька область, Приморський район, с. Орлівка, вул. Шкільна, 45). При цьому, потягом 20 робочих днів з дня офіційного оприлюднення повідомлення про плановану діяльність зауваження та пропозиції до планованої діяльності від громадськості, що підлягають включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля до Департаменту не надходили.

Отже, вимога суб'єкта господарювання про надання умов щодо обсягу досліджень та рівня деталізації інформації, що підлягає включенню до звіту з оцінки впливу на довкілля, була подана та оприлюднена одночасно з повідомленням про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля

У відповідності до ч. 8 ст. 7 Закону N 2059-VIII витрати, пов'язані з проведенням громадського обговорення, несе суб'єкт господарювання.

Пунктом 15 постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2017№ 1026 «Про затвердження Порядку, передачі документації, для надання висновку з оцінки впливу на довкілля та фінансування оцінки впливу на довкілля та Порядку ведення Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля» визначено, що розмір плати за проведення громадського обговорення в процесі здійснення оцінки впливу на довкілля затверджується уповноваженим центральним органом за погодженням з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України.

З цього вбачається, що до затвердження зазначеного розміру плати, порядок реалізації суб'єктом господарювання обов'язку сплати витрат на громадське обговорення - не встановлено, на відміну від встановленого обов'язку державного органу забезпечити проведення громадського обговорення.

Таким чином, вбачається, що позиція «суб'єкт господарювання подає для отримання висновку з оцінки впливу на довкілля документ, що підтверджує внесення плати за проведення громадського обговорення» пункту 6 Порядку передачі документації для надання висновку з оцінки впливу на довкілля та фінансування оцінки впливу на довкілля, не може застосовуватись як підстава для відмови у здійсненні оцінки впливу на довкілля, до моменту затвердження наказом Міністерства екології та природних ресурсів України розміру плати за громадське обговорення в процесі оцінки впливу на довкілля.

Отже, відсутність затвердженого розміру плати за громадське обговорення в процесі оцінки впливу на довкілля не знімає обов'язку з державних органів влади, здійснювати оцінку впливу на довкілля, зокрема, в частині забезпечення громадського обговорення та проведення громадських слухань в процесі здійснення оцінки впливу на довкілля.

Дана позиція підтверджується листом Міністерства екології та природних ресурсів України від 05.04.2018 № 5/4-7/3424-18.

Із матеріалів справи встановлено, що лише 30.05.2018 наказом Міністерства екології та природних ресурсів України за №182 затверджено розмір плати за проведення громадського обговорення в процесі здійснення оцінки впливу на довкілля.

Листом від 13.06.2018 ТОВ «Орлівська вітроелектростанція» звернулось до Департменту з проханням повідомити про розмір та порядок здійснення оплати за проведення громадського обговорення планової діяльності підприємства.

16.07.2018 ТОВ «Орлівська вітроелектростанція» отримано лист - відповідь Департаменту, яким повідомлено реквізити для оплати та цього ж дня товариством внесено кошти у повному обсязі на рахунок Департаменту щодо плати за проведення громадського обговорення в процесі здійснення оцінки впливу на довкілля.

Частинами 1,2 ст. 12 Закону N 2059-VIII, встановлено, що висновок з оцінки впливу на довкілля, інші рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади або органів місцевого самоврядування у процесі здійснення оцінки впливу на довкілля можуть бути оскаржені будь-якою фізичною чи юридичною особою в судовому порядку.

Порушення процедури здійснення оцінки впливу на довкілля, безпідставне та необґрунтоване неврахування чи неналежне врахування результатів участі громадськості, інші порушення законодавства у сфері оцінки впливу на довкілля є підставами для скасування висновку з оцінки впливу на довкілля та рішення про провадження планованої діяльності в судовому порядку.

За таких обставин, за відсутністю порушень процедури здійснення оцінки впливу на довкілля з боку відповідача, суд не знаходить підстав для скасування Висновку департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації з оцінки впливу на довкілля планової діяльності від 23.05.2018 №642/02.1-22/04.3.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи безпідставність твердження позивача про незаконність Висновку відповідача у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд, оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність Висновку.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 243 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Громадської організації “Справжні дії” (69015, м.Запоріжжя, вул. Мінська, буд. 5) до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації (69035, м.Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 72а), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю “Орлівська вітроелектростанція” (01032, м.Київ, вул. Льва Толстого, буд. 57), Публічне акціонерне товариство “ДТЕК Дніпроенерго” (69006, м.Запоріжжя, вул. Добролюбова, 20) про визнання незаконним та скасування висновку відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Рішення складено у повному обсязі 03.09.2018 року.

Суддя Н.В. Стрельнікова