31 жовтня 2018 року м. Ужгород№ 807/854/17
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Луцович М.М.
при секретарі судових засідань - ОСОБА_1
та осіб, що беруть участь у справі:
позивача - ОСОБА_2;
представника Мукачівської районної державної адміністрації - ОСОБА_3;
представника Всеукраїнського ГО “Народний антикорупційний нагляд” - ОСОБА_4;
інші особи, які беруть участь у справі у судове засідання не з'явилися;
розглянувши у судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Мукачівської районної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Всеукраїнська ГО “Народний антикорупційний нагляд”, ГО “Правозахист споживачів”, Приватне підприємство “Мукачів-Авто-Транспортні пасажирські перевезення”, ДП "Диспетчерська служба Пасажирських перевезень" про визнання протиправним та скасування розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії , -
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Мукачівської районної державної адміністрації (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Всеукраїнська ГО «Народний антикорупційний нагляд» (далі - третя особа 1), ГО «Правозахист споживачів» (далі - третя особа 2), Приватне підприємство “Мукачів-Авто-Транспортні пасажирські перевезення” (далі - третя особа 3) про визнання протиправним та скасування розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії.
В судовому засіданні 14.11.2017 року було залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ДП "Диспетчерська служба Пасажирських перевезень" (далі - третя особа 4).
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що 20.04.2017 року відповідачем було проведено конкурс з визначення робочого органу - підприємства (організації) для виконання функцій забезпечення роботи конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування в Мукачівському районі на підставі якого прийнято розпорядження від 24.04.2017 року №158. Переможцем конкурсу було визначено ДП "Диспетчерська служба Пасажирських перевезень", яке було переможцем конкурсу і в 2013 році. Однак, позивач наголошував, що конкурс було проведено скрито, що не дало змогу прийняти в ньому участь іншим претендентам, у ДП "Диспетчерська служба Пасажирських перевезень" відсутній досвід роботи не менше, як три роки з організації пасажирських перевезень, оскільки надання допоміжних послуг пов'язаних з перевезенням не є досвідом роботи в організації пасажирських перевезень, довідка про наявність кваліфікаційних фахівців та досвід роботи в організації пасажирських перевезень містить неповну та недостовірну інформацію, рекламно-інформаційний тижневик №7 від 03.03.2017 року, в якому розміщено оголошення про конкурс було випущено з порушенням вимог Закону України "Про друковані засоби масової інформації", а також в протоколі №1 від 20.04.2017 року відсутня оцінка конкурсного комітету з визначення переможця у відповідності до умов конкурсу. Позивач зазначав, що переможця конкурсу було визначено з порушенням вимог законодавства України, у зв'язку з чим порушені його права, як споживача на якісне надання послуг з перевезення транспортними засобами, гарантій безпеки життя, здоров'я та майна.
В судовому засіданні позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позову в повному обсязі, з мотивів викладених у запереченні на позовну заяву, наголошуючи на тому, що відповідачем при проведенні конкурсу з визначення робочого органу - підприємства (організації) для виконання функцій забезпечення роботи конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування в Мукачівському районі були виконані всі вимоги чинного законодавства України, а тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник третьої особи 1 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з мотивів викладених в позовній заяві та просив задовольнити позов в повному обсязі.
Інші особи, які беруть участь у справі у судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання за адресою вказаною в позовній заяві.
Представник третьої особи 4 надіслав до суду заперечення на позовну заяву, згідно якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с. 111-114).
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та представника третьої особи 1, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Мукачівською районною державною адміністрацією було прийнято розпорядження від 24.04.2017 року №158 "Про введення в дію рішення комітету з визначення робочого органу - підприємства (організації) для виконання функцій забезпечення роботи конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування в Мукачівському районі" (а.с. 9).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про автомобільний транспорт" регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Згідно ст. 7 Закону України "Про автомобільний транспорт", забезпечення організації пасажирських перевезень на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, покладається на районні державні адміністрації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 р. №1081 затверджено "Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування" (далі - Порядок №1081), згідно якого визначено процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі області (внутрішньообласний маршрут), автобусному маршруті, що не виходить за межі території району (внутрішньорайонний маршрут), автобусному маршруті, що проходить у межах населеного пункту (міський маршрут), та автобусному маршруті, що проходить у межах об'єднаної територіальної громади (далі - конкурс), а також процедуру визначення автомобільного перевізника для роботи на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласний маршрут).
У відповідності до абз. 4 п. 2 Порядку №108 організатор - орган виконавчої влади, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, який самостійно або із залученням робочого органу проводить конкурс.
Згідно абз. 7 п. 2 Порядку №1081 робочий орган - підприємство (організація), що має фахівців у галузі автомобільного транспорту, матеріальні ресурси та технології, а також досвід роботи не менш як три роки з питань організації пасажирських перевезень, яке у разі потреби залучається організатором на конкурсних умовах за договором для організації проведення конкурсу.
У відповідності до п. 14 Порядку №1081 у разі коли організатором перевезень прийнято рішення про залучення для організації проведення конкурсів підприємство (організацію), на таке підприємство (організацію) покладаються функції з підготовки матеріалів щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інших матеріалів.
Відповідно до п. 15 Порядку №1081 робочий орган визначається на конкурсних засадах відповідно до вимог Закону України "Про автомобільний транспорт".
У відповідності до п. 16 Порядку №1081 з метою визначення на конкурсних засадах робочого органу організатор: 1) утворює комітет з визначення робочого органу; 2) визначає форму заяви та перелік документів, що подаються для участі в конкурсі; 3) визначає умови конкурсу; 4) розміщує не пізніше ніж за 30 днів до початку конкурсу у засобах масової інформації оголошення про проведення конкурсу та його умови.
Так, у відповідності до вимог пп. 1 п. 16 Порядку №1081 розпорядженням голови Мукачівської районної державної адміністрації від 27.03.2017 року № 132 "Про комітет з визначення робочого органу - підприємства (організації) для виконання функцій забезпечення роботи конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування в Мукачівському районі" було утворено комітет з визначення робочого органу (а.с. 59-60).
Згідно п. 17 Порядку №1081 у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", а також умовам проведення відповідного конкурсу.
У відповідності до абз. 1 ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до абз. 11 ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" для організації забезпечення і підготовки матеріалів для проведення засідань конкурсного комітету органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування на конкурсних умовах за договором залучають підприємство (організацію), що має фахівців та досвід роботи не менше трьох років з питань організації пасажирських перевезень. Конкурс проводиться із залученням представників відповідних органів виконавчої влади, а також представників громадських організацій.
На виконання пп. 2, пп. 3 п. 16 Порядку №1081 та у відповідності до вимог ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" головою Мукачівської районної державної адміністрації було прийнято розпорядженням від 24 січня 2017 року № 24 "Про умови проведення конкурсу з визначення робочого органу - підприємства (організації) для виконання функцій забезпечення роботи конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування в Мукачівському районі", згідно якого затверджено умови конкурсу, визначено форму заяви та перелік документів, що подаються для участі в конкурсі (а.с. 61-66).
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами адміністративної справи, в газеті "Афіша Закарпаття" від 3 березня 2017 року № 7 відповідачем було розміщено оголошення про проведення конкурсу з визначення робочого органу - підприємства (організації) для виконання функцій забезпечення роботи конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування в Мукачівському районі (а.с. 67).
В оголошенні про проведення конкурсу, розміщеного в газеті "Афіша Закарпаття" від 3 березня 2017 року № 7, відповідачем були зазначені умови конкурсу, документи, які необхідно подати претендентам для участі у конкурсі, період подачі таких документів, а саме: з 06 березня 2017 року до 04 квітня 2017 року та визначено, що конкурс буде проведено 20 квітня 2017 року об 11:00 год.
Враховуючи вище викладене, суд приходить висновку, що з метою визначення на конкурсних засадах робочого органу, відповідачем були дотримані всі вимоги п. 16 Порядку №1081, а саме: утворено комітет з визначення робочого органу, визначено форму заяви та перелік документів, що подаються для участі в конкурсі, визначено умови конкурсу та розміщено не пізніше ніж за 30 днів до початку конкурсу у засобах масової інформації оголошення про проведення конкурсу та його умови.
У відповідності до п. 21 Порядку №1081визначення робочого органу на конкурсних засадах є обов'язковим. У разі відсутності претендентів на здійснення функцій робочого органу організатор повинен забезпечити проведення конкурсу самостійно, однак протягом періоду не більш як два роки з моменту оголошення конкурсу з визначення робочого органу.
Так, для участі в конкурсі з визначення робочого органу - підприємства (організації) для виконання функцій забезпечення роботи конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування у Мукачівському районі надійшла пропозиція від одного претендента - Державного підприємства "Диспетчерська служба пасажирських перевезень".
Як встановлено судом в ході судового розгляду даної адміністративної справи та вбачається із матеріалів такої, Державним підприємством "Диспетчерська служба пасажирських перевезень", як претендентом на участь у конкурсі, були подані всі необхідні документи, які відповідають умовам конкурсу та вимогам ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: заяву на участь у конкурсі, Виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Статут підприємства, Довідку про наявність матеріально-технічного та програмного забезпечення від 30.03.2017 року №10, Інформацію надану Управлінням Укртрансбезпеки у Закарпатській області про відсутність ліцензії на провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів станом на 17.03.2007 року, Довідку про наявність кваліфікаційних фахівців та досвіду роботи в організації пасажирських перевезень від 30.03.2017 року №11, Договір № 1 від 01.10.2013 року на виконання функцій робочого органу для організації забезпечення і підготовки матеріалів для проведення конкурсу на перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування Мукачівського району, лист Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області від 27.03.2017 року №1948/10/07-09-17-00 про відсутність заборгованості зі сплати податків, зборів та обов'язкових платежів, Довідку від 23.03.2017 року №1879/10/07-09-17-00 про відсутність заборгованості зі сплати податків, зборів та обов'язкових платежів, Довідку від 30.03.2017 року №9 про відсутність заборгованості з виплати заробітної плати, Договір оренди приміщень від 01.01.2015 року.
У відповідності до абз. 11 ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" залучене для проведення засідань конкурсного комітету підприємство (організація) готує матеріали щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інші матеріали.
Згідно п. 2.1 Статуту Державного підприємства "Диспетчерська служба пасажирських перевезень", затвердженого розпорядженням голови Мукачівської районної державної адміністрації від 22.05.2003 року №185 та зареєстрованого у реєстрі суб'єктів підприємницької діяльності Мукачіського району від 23.05.2003 року, підприємство створене з метою організації перевезень пасажирів на приміських маршрутах загального користування в Мукачівському районі, своєчасному, повному та якісному задоволенню потреб населення в перевезеннях автомобільним транспортом.
Відповідно до договору № 1 від 01.10.2013 року Мукачівською районною державною адміністрацією (згідно договору - Організатор) було доручено Державному підприємству "Диспетчерська служба пасажирських перевезень" (згідно договору - Робочий орган) виконувати функції з організації забезпечення підготовки матеріалів та здійснення організаційно-технічних робіт для проведення засідань конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування Мукачівського району.
Організація пасажирських перевезень - це надання послуг суб'єктами господарювання, які надають інформаційно-диспечерські послуги та уклали відповідні договори з автомобільними перевізниками.
Як підтверджується наявними матеріалами адміністративної справи, Державне підприємство "Диспетчерська служба пасажирських перевезень" займається організацією пасажирських перевезень в Мукачівському районі з 21.05.2003 року, а саме: формувало маршрутну сітку, графік руху, виготовляло дозволи та подавало на конкурс до відповідача в 2003 році.
Згідно ст. 42 Закону України "Про автомобільний транспорт" договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.
Державним підприємством "Диспетчерська служба пасажирських перевезень" було укладено договір від 01.01.2017 року на диспетчерське обслуговування з ТДВ "Мукачівське автотранспортне підприємство 12106" (а.с. 73-74).
Враховуючи вище викладене, суд приходить висновку, що Державне підприємство "Диспетчерська служба пасажирських перевезень" має досвід роботи з питань організації пасажирських перевезень більше, як три роки.
Також, у Державного підприємства "Диспетчерська служба пасажирських перевезень" наявні кваліфіковані фахівців у галузі автомобільного транспорту. Зокрема, діяльність підприємства забезпечують чотири фахівця, а саме: 1) директор ОСОБА_5 - транспортна та економічна освіта (Диплом від 29.06.2013 року про закінчення факультету Національного університету "Львівська політехніка" за спеціальністю "Організація та регулювання дорожнього руху); 2) заступник директора ОСОБА_6 - юридична освіта (Диплом спеціаліста від 26.02.2010 року); 3) головний бухгалтер ОСОБА_7 - економічна освіта (Диплом спеціаліста від 05.10.2006 року); 4) диспетчер ОСОБА_8 - економічна освіта (Диплом спеціаліста від 12.11.2003 року).
Таким чином, Державним підприємством "Диспетчерська служба пасажирських перевезень" були подані всі необхідні документи, які відповідають умовам конкурсу з визначення підприємства (організації) для виконання функцій забезпечення роботи конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування в Мукачівському районі.
20 квітня 2017 року Мукачівською районною державною адміністрацією було проведено конкурс з визначення підприємства (організації) для виконання функцій забезпечення роботи конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування в Мукачівському районі, результати якого відображені в Протоколі №1 від 20.04.2017 року (а.с. 7-8).
Відповідно до п. 19 Порядку №1081 переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.
Під час проведення конкурсу 20.04.2017 року, комітетом з визначення робочого органу - підприємства (організації) для виконання функцій забезпечення роботи конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування у Мукачівському районі,було зачитано та проведено оцінку поданих у конверті Державним підприємством "Диспетчерська служба пасажирських перевезень" документів та встановлено, що такі відповідають умовам конкурсу, що підтверджується Протоком №1 від 20.04.2017 року (а.с. 8).
Таким чином, згідно Протоколу №1 від 20.04.2017 року переможцем конкурсу було визнано Державне підприємство "Диспетчерська служба пасажирських перевезень" (а.с. 7-8).
Рішення конкурсного комітету було введено в дію розпорядженням голови Мукачівської районної державної адміністрацією від 24.04.2017 року № 158 "Про введення в дію рішення комітету з визначення робочого органу - підприємства (організації) для виконання функцій забезпечення роботи конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування в Мукачівському районі".
Відповідно до п. 20 Порядку №1081 організатор укладає з переможцем конкурсу договір про виконання функцій робочого органу. Строк дії договору встановлюється за домовленістю між організатором та робочим органом, але не більш як на три роки.
У відповідності до вимог п. 20 Порядку №1081, з переможцем конкурсу - Держаним підприємством "Диспетчерська служба пасажирських перевезень" було укладено договір №1 від 11.05.2017 року на виконання функцій робочого органу для організації забезпечення і підготовки матеріалів для проведення конкурсів на перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування Мукачівського району (а.с. 71-72).
Отже, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України у взаємозв'язку з обставинами даної справи, суд дійшов переконання, що проведення конкурсу з визначення робочого органу - підприємства (організації) для виконання функцій забезпечення роботи конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування в Мукачівському районі та результати конкурсу - відповідають вимогам Порядку №1081, Закону України "Про автомобільний транспорт" та Розпорядженню голови Мукачівської районної державної адміністрації від 24 січня 2017 року № 24 "Про умови проведення конкурсу з визначення робочого органу - підприємства (організації) для виконання функцій забезпечення роботи конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування в Мукачівському районі".
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, оскільки у відповідності до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України відповідач, як суб'єкт владних повноважень довів правомірність свого рішення, спростував доводи та пояснення позивача, а відтак діяв у межах та спосіб встановлений чинним законодавством України, а тому у задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити повністю.
Керуючись ст. 241, ч. 3 ст. 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В задоволенні позову ОСОБА_2 (м. Мукачево, вул. Л. Чайкіної, 11) до Мукачівської районної державної адміністрації (м. Мукачево, вул. Штефана Августина, 21), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Всеукраїнська ГО “Народний антикорупційний нагляд” (м. Мукачево, пл. Кирила і ОСОБА_9, 17/13), ГО “Правозахист споживачів” (м. Мукчево, вул. Л. Українки, 2 А), Приватне підприємство “Мукачів-Авто-Транспортні пасажирські перевезення” (м. Мукачево, вул. Л. Чайкіної, 11), ДП "Диспетчерська служба Пасажирських перевезень" (м. Мукачево, вул. Миру, 19 А) про визнання протиправним та скасування розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України (у редакції Закону №2147-VІІІ від 03.10.2017 року).
СуддяОСОБА_9
Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України рішення суду у повному обсязі складено та підписано суддею 02.11.2018 року.