Рішення від 02.11.2018 по справі 0640/4512/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2018 року м. Житомир справа № 0640/4512/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просив:

- визнати дії відповідача щодо застосування при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про розрахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці №Б-3589 від 09.08.2018, починаючи із 01.01.2016, застосувавши для перерахунку 70% від сум грошового забезпечення протиправною;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи із 01.01.2016 в розмірі 86% від відповідних сум грошового забезпечення, які встановлені при призначенні пенсії на час звільнення.

В обґрунтування позову вказує, що із 31.12.2005 йому було призначено пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в розмірі 86% грошового забезпечення, однак після перерахунку пенсії розмір пенсії зменшено до 70% грошового забезпечення. Вказує, що 01.08.2018 звернувся до відповідача із заявою в якій просить здійснити розрахунок пенсії, виходячи із розміру 86% грошового забезпечення, однак отримав відмову з посиланням на ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в редакції, станом на день проведення перерахунку пенсії.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 21.09.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи. Зобов'язано відповідача надати до суду завірені копії з матеріалів пенсійної справи позивача.

До суду 08.10.2018 надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову, оскільки дії відповідача при перерахунку пенсії ОСОБА_1 є правомірними та відповідають чинним приписам ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

На виконання ухвали від 21.09.2018 представник відповідача 18.10.2018 надав до суду завірені копії матеріалів пенсійної справи.

У період із 16.10.2018 по 01.11.2018 головуючий суддя перебувала у відпустці.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, встановив наступне.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Як вбачається з копії висновку про призначення пенсії за вислугу років, що міститься в матеріалах пенсійної справи №85/10146 основний розмір пенсії позивача станом на день призначення пенсії становить 86% грошового забезпечення.

При перерахунку пенсії ОСОБА_1 із 01 січня 2016 року відповідачем визначено основний розмір пенсії із розрахунку 70% грошового забезпечення.

У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою в якій просив провести перерахунок пенсії у розмірі 86% сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, починаючи із часу перерахунку і встановити основний розмір пенсії на рівні 86 відсотків грошового забезпечення з урахуванням суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, починаючи з часу перерахунку встановленого Постановою КМУ №103 (а.с 10).

Розглянувши звернення позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом №Б-3589 від 09.08.2018 повідомило ОСОБА_1 про те, що форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до Постанови №103 від 21.02.2018, затверджена постановою КМУ №45 від 13.02.2008. Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визначено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% грошового забезпечення. Вказує, що перерахунок пенсії позивача із 01.01.2016 проведено за чинною редакцією Закону (а.с. 11).

Вважаючи такий перерахунок необґрунтованим, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992, № 2262-XII (далі - Закон).

Відповідно до пункту "в" ст. 13 Закону (в редакції, станом на день призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В матеріалах адміністративної справи міститься копія висновку про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" з якого вбачається, що пенсію позивачу призначено із листопада 2010 року, згідно з Законом України №2262-ХІІ, основний розмір пенсії: 86% грошового забезпечення.

При дослідженні листа-відмови №Б-3589 від 09.08.2018, судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснило перерахунок пенсії позивача із 01.01.2016 на підставі чинної станом на день здійснення перерахунку редакцією ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Суд вважає помилковим посилання відповідача при перерахунку пенсії позивача на редакцію ст. 13 Закону, яка була чинною на день перерахунку його пенсії, з огляду на наступне.

Так, у рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії та здійснюється на підставі судового рішення, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2018 року у справі №564/2288/16-а (адміністративне провадження №К/9901/23573/18)

Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку із 01.01.2016, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 86 відсотків від грошового забезпечення.

Щодо встановлення основного розмір пенсії з урахуванням сум середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких призначалась пенсія, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 01.05.2018 відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача із 01.01.2016 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/10146 від 14.03.2018.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 3 та 4 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Отже, перерахунок пенсії позивача проведено відповідачем на підставі довідки про розмір грошового забезпечення встановлено форми.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на підставі даних довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/10146 від 14.03.2018 є правомірним.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн, що підтверджується квитанцією №30 від 18.09.2018 (а.с.4).

У зв'язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 263 КАС України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити частково

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 86 до 70 відсотків грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир. 10003) провести ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10005, РНОКПП НОМЕР_1) із 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням основного розміру пенсії 86% відповідних сум грошового забезпечення.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10005, РНОКПП НОМЕР_1) документально підтверджені судові витрати у сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення складено 02.11.2018.

Суддя О.В. Лавренчук