Рішення від 29.10.2018 по справі 813/2616/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа №813/2616/18

29 жовтня 2018 року

зал судових засідань №9

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лунь З.І.

секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача 2 ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Громадської організації «Інститут політичних технологій» до ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація «Інститут політичних технологій» (місцезнаходження: 79000, м.Львів, пл.Ринок,8) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (місцезнаходження: 79008, м.Львів, пл.Галицька, 15), Львівської міської ради (місцезнаходження: 79006, м.Львів, пл.Ринок, 1), в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 24.09.2018 вх.№30037 просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради щодо розгляду заяви позивача «Про включення об'єкта до переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу» та підготовки відповідного проекту ухвали Львівської міської ради в порядку та строки встановлені рішенням в додатку 1 рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №892 від 28.11.2014 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада» (зі змінами та доповненнями) та винесенням даного проекту на чергове засідання сесії Львівської міської ради;

- визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо підготовки та візування проекту ухвали Львівської міської ради «Про включення об'єкта до переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу» в порядку та строки встановлені додатку №1 рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №892 від 28.11.2014 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада» (зі змінами та доповненнями) та винесенням даного проекту на чергове засідання сесії Львівської міської ради;

- зобов'язати ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Львівську міську раду підготувати та винести на розгляд найближчої чергової сесії Львівської міської ради проект ухвали по питанню приватизації способом викупу нежитлового приміщення 1-го поверху загальною площею 26,7кв.м., що позначені в технічній документації під індексом 6-1, 6-2, 6-3, які розташовані в будівлі (літ.А-4) за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 7 та нежитлові приміщення 1-го поверху загальною площею 104,1кв.м., що позначені в технічній індексації під індексами 24-1, 24-2, 24-3, 24-4, 24-5, 24-6, які розташовані в будівлі (літ.А-3) за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 8 до переліку об'єктів, що полягають приватизації способом викупу позивачем.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Громадська організація «Інститут політичних технологій» звернулася до ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради 23.11.2017 із заявою про включення приміщень до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, які перебувають у його користуванні у відповідності до договорів оренди нерухомого майна, що знаходяться за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 7 та пл.Ринок, 8. Постійною комісією з питань комунальної власності Львівської міської ради прийнято рішення 07.12.2017, відповідно до якого, комісія не заперечувала щодо включення пропонованого позивачем об'єкта до переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу, та рекомендовано ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради включити дані нежитлові приміщення до переліку таких об'єктів. Листом від 29.01.2018 №2302-664 ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради повідомило позивача про формування переліку об'єктів приватизації, продаж яких повинен забезпечити виконання завдань з надходження коштів від приватизації, зазначивши, що вказаний перелік затверджує Львівська міська рада. У відповідності до повноважень, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради регулярно у письмовій формі надає інформацію постійній комісії комунального майна та власності Львівської міської ради про отримання заяви про включення орендованих приміщень до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу. Також, у цьому листі ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради зазначило, що про отримання заяв про включення орендованого майна за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 7 та 8, які підлягають приватизації повідомило профільну депутатську комісію відповідним листом та про те, що позивача буде повідомлено про прийняте рішення щодо приватизації приміщень. 23.11.2017 необхідні документи, як зазначає позивач, ним були надані. На думку позивача, ним дотримано регламентований порядок та жодних перешкод для прийняття радою будь-якого рішення, щодо не включення об'єкта до переліку об'єктів, що підлягає приватизації способом викупу чи відмови у прийнятті відповідного рішення немає. Позивач вважає, що не розглянувши вищезазначену заяву та не надавши у встановлений законом термін відповіді щодо розгляду заяви позивача, відповідачем порушено вимоги Конституції України, спеціального приватизаційного законодавства України та інші нормативно правові акти України.

Відповідач 1, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, позов не визнав, подав до суду відзив від 23.07.2018 за вих.№б/н, в якому у задоволенні позову просив відмовити, посилаючись на те, що питання приватизації майна комунальної власності м.Львова регулюється Конституцією України, Законом України «Про приватизацію державного комунального майна», Програмою приватизації майна комунальною власністю м.Львова на 2012-2014роки, затвердженою ухвалою Львівської міської ради від 12.07.2012 №1661 та іншими правовими актами. 20.07.2017 Львівською міською радою на пленарному засіданні прийнято ухвалу №2284 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 12.07.2012 №1661 на 2012-2014роки», якою відповідна програма приватизації доповнена декількома пунктами, зокрема і п.3.16, а саме: орендар приміщень комунальної власності має переважне право на викуп орендованого майна у разі, якщо він орендує приміщення, в яких за згодою орендодавця він здійснив поліпшення, які не можливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, за рахунок власних коштів вартістю не менше 25 % від ринкової вартості майна (будівлі, споруди, приміщення). Крім цього, відповідно до ч. 2 ст.18 Закону України «Про приватизацію державного комунального майна» орендар одержує право на викуп орендованого майна за ціною, визначеною за результатами його незалежної оцінки, якщо виконується кожна з умов, а саме: орендарем здійснено поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від відповідного об'єкта без заподіяння йому шкоди, в розмірі не менш як 25% відсотків ринкової вартості майна, визначеної суб'єктом оціночної діяльності для цілей оренди майна; орендар отримав письмову згоду орендодавця на здійснення невід'ємних поліпшень, які надають йому право на приватизацію майна шляхом викупом. Так, позивачем на їхню адресу подану заяву про приватизацію способом викупу орендованих приміщень по пл.Ринок, 7 та 8, проте до вказаної заяви не було долучено доказів здійснення ним поліпшень орендованого майна, які не можливо відокремити від відповідного об'єкта без заподіянні йому шкоди, в розмірі не менш як 25% ринкової вартості. На думку відповідача, умови викупу визначені ст.18 Закону України «Про приватизацію державного комунального майна» позивачем не дотримані, отже, він не має права на приватизацію спірних нежитлових приміщень способом викупу в силу положень закону та місцевого нормативно-правового акту (Програми приватизації). Відтак, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради заяви позивача та додані матеріали повернуті, а проект ухвали про включення приміщень по пл.Ринок, 7 та 8 до переліку об'єктів комунальної власності м.Львова, які підлягають приватизації способом викупу, не готувався. З огляду на викладені обставини, вважає, що ним не порушені права позивача, а тому просить суд відмовити у задоволенні позову.

Відповідач 2, Львівська міська рада, подала до суду відзив на позовну заяву від 20.09.2018 за вх№29771, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №383 від 01.04.2010 «Про затвердження регламентів (інформаційних карток) здійснення дозвільно- погоджувальних процедур, що видаються через управління «Дозвільний офіс» Львівської міської ради, розроблених управлінням комунальної власності департаменту економічної політики» затверджено додаток 1 «Регламент (інформаційну картку) прийняття рішення про включення об'єкта до переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу». Проте цей додаток був скасований рішенням виконавчого комітету від 30.12.2011 № 1096 «Про затвердження стандартів адміністративних послуг, які надає управління комунальної власності департаменту економічної політики через управління «Дозвільний офіс». На думку відповідача, уповноважені органи Львівської міської ради не можуть керуватися при прийнятті рішень скасованим рішенням виконавчого комітету. Так як на сьогоднішній день порядок прийняття рішення про включення об'єкта (об'єктів) до переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу регламентується додатком 1 до рішення виконавчого комітету від 28.11.2014 № 892 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада». Відповідно до п.9 додатку 1 до рішення виконавчого комітету від 28.11.2014 № 892 підготовку проекту ухвали міської ради про затвердження переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу здійснює відділ реформування власності управління комунальної власності.

Вважає, що бездіяльність Львівської міської ради щодо підготовки та візування проекту ухвали відсутня, так як це не повноваження Львівської міської ради, а управління комунальної власності департаменту економічного розвитку, яке є окремою юридичною особою, оскільки проект ухвали ним не готувався, то і візувати його не могла. Просив у задоволені позову відмовити.

Позивач подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву від 10.09.2018 за вх№28245, в якій зазначає, що органом приватизації комунального майна м.Львова є ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради. Крім того, відповідно до п.1.4 Розділу1 - ухвали Львівської міської ради із змінами ухвали Львівської міської ради №2284 від 20.07.2017 про внесення змін до ухвали міської ради від 12.07.2012 №1661 «Про затвердження Програми приватизації майна комунальної власності м.Львова на 2012-2014роки» передбачено, що відчуження майна, що є у комунальній власності територіальної громади м.Львова, регулюється Законом України «Про приватизацію державна майна», Законом України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», інших законів та підзаконних нормативно-правових актів з питань приватизації. На думку позивача, правовідносини які виникли 23.11.2017 між ним та відповідачем 1, що створили предмет спору є наслідком бездіяльності органів ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради. Також вважає за необхідне зазначити, що його заява була розглянута аж через сім місяців після звернення, що підтверджується листом ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 20.0.2018 за вих№2302-4635. Відповідач додатково зазначає, що не надання відповіді у 20 денний строк на подану ним заяву про включення об'єкта малої приватизації до переліку об'єктів, що підлягають приватизації та інформації про запропонований заявником спосіб приватизації шляхом викупу, вважається бездіяльністю щодо розгляду вказаної заяви, що є грубим порушенням вимог чинного законодавства України.

Відповідач 1, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, подав до суду заперечення на відповідь на відзив від 12.09.2018 за вих№б/н. Заперечення обґрунтовані ти, що позивач не здійснював невід'ємних поліпшень орендованого майна в розмірі не менше 25% від ринкової вартості майна, що в свою чергу виходячи з норм Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» є обов'язковою умовою викупу. Проте, 07.03.2018 набрав чинності прийнятий Верховною Радою України Закон України «Про приватизацію державного і комунального майна». Пунктом 2 Розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» нового Закону установлено, що приватизація (продаж) об'єктів, щодо яких рішення про приватизацію було прийняте до набрання чинності цим Законом, здійснюється та завершується відповідно до вимог цього Закону. Вважає, що навіть якби було прийнято рішення Львівською міською радою про включення спірного приміщення до переліку таких, які підлягають приватизації способом викупу, то й тоді б застосовувався новий Закон. В даному випадку до набрання чинності нового Закону була подана лише заява, а рішення прийнято не було та процедура приватизації не починалася. На думку відповідача, для регулювання спірних правовідносин мають застосовуватися норми нового Закону.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві. Просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідач, Львівська міська рада, явку представника у судове засідання 29.10.2018 не забезпечив, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Заслухавши вступне слово представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, виходячи з наступних підстав.

Суд встановив, що нежитлові приміщення 1-го поверху загальною площею 26,7кв.м., що позначені в технічній документації під індексом 6-1, 6-2, 6-3, які розташовані в будівлі (літ.А-4) за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 7 та нежитлові приміщення 1-го поверху загальною площею 104,1кв.м., що позначені в технічній індексації під індексами 24-1, 24-2, 24-3, 24-4, 24-5, 24-6, які розташовані в будівлі (літ.А-3) за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 8 знаходяться на балансі Львівського комунального підприємства «Старий Львів» та належать територіальній громаді м.Львова в особі Львівської міської ради на праві комунальної власності на підставі рішення Галицького (Ленінського) райвиконкому м.Львова №222 від 14.04.1987, зареєстрованого державним реєстратором речових прав на нерухоме майно приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_4 26.12.2013 за реєстраційним номером 255664546101, номер запису про право власності 4067502, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 26.12.2013, індексний номер 15444714.

21.10.2013 між Громадською організацією «Інститут політичних технологій» та ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради укладено договір оренди №Г-8826-13, відповідно до якого Громадська організація «Інститут політичних технологій» прийняла в строкове платне користування нерухоме майно нежитлові приміщення 1-го поверху загальною площею 26,7кв.м., що позначені в технічній документації під індексом 6-1, 6-2, 6-3, які розташовані в будівлі (літ.А-4) за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 7 для службових потреб строком до 24.10.2018.

26.12.2013 між Громадською організацією «Інститут політичних технологій» та ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради укладено договір оренди №Г-8913-13, відповідно до якого Громадська організація «Інститут політичних технологій» прийняла в строкове платне користування нерухоме майно нежитлові приміщення 1-го поверху загальною площею 104,1кв.м., що позначені в технічній індексації під індексами 24-1, 24-2, 24-3, 24-4, 24-5, 24-6, які розташовані в будівлі (літ.А-3) за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 8 для службових потреб строком до 26.12.2018.

Громадською організацією «Інститут політичних технологій» у 2017 році ініційовано приватизацію об'єктів комунального майна шляхом викупу.

23.11.2017 позивачем подано до ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради заяви за вх№2-30906/АП-2302 та вх№2-30904/АП-2302 про включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації та долучено документи згідно з переліком у відповідності до рішення №383 виконавчого комітету Львівської міської ради від 01.04.2010.

Рішенням виконавчого комітету від 28.11.2014 №892 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада», серед іншого, затверджено також правила адміністративної процедури щодо прийняття рішення про включення об'єкта (об'єктів) до переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу, що регламентується додатком 1. Відповідно до п.9 додатку 1 до рішення виконавчого комітету від 28.11.2014 № 892 підготовку проекту ухвали міської ради про затвердження переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу здійснює відділ реформування власності управління комунальної власності.

Тобто даним рішенням орган місцевого самоврядування встановив регламент порядок і строк, протягом якого відповідний орган приватизації зобов'язаний вчинити певні дії.

Листом №2302-664 від 29.01.2018 ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради повідомило позивача про формування переліку об'єктів приватизації, продажу яких повинен забезпечити виконання завдань з надходження коштів від приватизації, так як вказаний перелік затверджує Львівська міська рада. Про прийняте рішення щодо приватизації об'єктів, позивача буде додатково повідомлено до 30.06.2018.

ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради №2302-4635 від 20.07.2018 повернуло позивачу документи щодо включення орендованих приміщень до переліку об'єктів, які підлягають приватизації у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна».

У зв'язку з тим, що позивач вважає такі дії відповідачів щодо розгляду його заяви «Про включення об'єкта до переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу» та підготовки відповідного проекту ухвали Львівської міської ради в порядку та строки, встановлені рішенням в додатку 1 рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №892 від 28.11.2014 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада» (зі змінами та доповненнями) та винесенням даного проекту на чергове засідання сесії Львівської міської ради протиправним, ним було подано даний позов до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.20 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.

Відповідно до пунктів 20 та 32 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників; надання згоди на передачу об'єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4, 5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Згідно з п.10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно з ч.1 ст.7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», який був чинний на момент звернення позивача із заявою до ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про приватизацію орендованого майна шляхом викупу, фонд державного майна України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві Ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об'єктів, які перебувають відповідно у державній власності, власності Автономної Республіки Крим та комунальній власності і підлягають: продажу на аукціоні (в тому числі за методом зниження ціни, без оголошення ціни); продажу за конкурсом; викупу.

Відповідно до ч.4 ст.7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», покупці подають до відповідного органу приватизації заяву про включення підприємства до одного із зазначених у цій статті переліків об'єктів, що підлягають приватизації.

Відповідно до п. 1.4. Ухвали Львівської міської ради від 12.07.2012 №1661 «Про затвердження Програми приватизації майна комунальної власності м. Львова на 2012-2014 роки» органом приватизації комунального майна м. Львова є управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради.

Заява, про включення підприємства до одного із переліків об'єктів, що підлягають приватизації подається до управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради та повинна містити: назву об'єкта малої приватизації, його місцезнаходження; запропоновані умови купівлі та експлуатації об'єкта.

Разом із заявою покупці - фізичні особи подають: відомості про особу, домашню адресу, громадянство; номери рахунків у банківських установах, з яких здійснюватимуться розрахунки за придбаний об'єкт приватизації.

Покупці - юридичні особи подають: повну назву заявника та його юридичну адресу; прізвище, ім'я, по батькові керівника; номери розрахункових рахунків у банківських установах, з яких здійснюватимуться розрахунки за придбаний об'єкт приватизації.

До заяви додаються: документ про внесення плати за подання заяви; копії установчих документів, що підтверджують право юридичної особи бути покупцем згідно з цим Законом (копію відповідного рішення органу місцевого самоврядування - для органів місцевого самоврядування, засвідчені нотаріально або посадовою особою відповідного органу приватизації); довідку органу доходів і зборів про подану декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) (для покупців - фізичних осіб) у випадках, передбачених частиною першою статті 6 цього Закону.

Форму заяви та розмір плати за її подання встановлює орган приватизації. При цьому розмір плати за подання заяви не повинен перевищувати половини розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Додаткові відомості та документи подаються органу приватизації лише за згодою заявника.

Відповідно до ч.6 ст.9 закону України «Про адміністративні послуги» забороняється вимагати від суб'єкта звернення документи або інформацію для надання адміністративної послуги, не передбачені законом.

Судом встановлено, що позивачем 23.11.2017 подано до ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради заяви за вх№2-30906/АП-2302 та вх№2-30904/АП-2302 про включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації та долучено документи згідно з переліком у відповідності до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада» №892 від 28.11.2014.

Згідно із вказаним рішенням (п.4 Інформаційної картки) передбачено, що строк надання адміністративної послуги - прийняття рішення про включення об'єкта до переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу становить 30 днів, результатом надання такої адміністративної послуги можуть бути ухвала міської ради про затвердження переліку об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації шляхом викупу або відмова у наданні адміністративної послуги, котра доводиться до відома одержувача з посиланням на чинне законодавство, з мотивацією відмови та роз'ясненням відповідно до встановленого порядку (п.5 Інформаційної картки).

Як видно з матеріалів справи, всупереч встановленим вимогам, відповідачем, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, заяву позивача не розглянуто у строк, встановлений законом та не надано відповіді у формі відмови у наданні адміністративної послуги. Покликання представника відповідача на лист від 20.07.2018 №2302-4635 не є адекватним аргументом, оскільки згідно із зазначеним листом заяву 23.11.2017 та документи було повернуто позивачу, а не мотивовано відмовлено у наданні відповідної адміністративної послуги.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про вчинення відповідачем, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської, бездіяльності щодо розгляду заяви позивача «Про включення об'єкта до переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу» та підготовки відповідного проекту ухвали Львівської міської ради в порядку та строки встановлені рішенням в додатку 1 рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №892 від 28.11.2014 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада» (зі змінами та доповненнями) та винесенням даного проекту на чергове засідання сесії Львівської міської ради.

Вчинення зазначеної вище бездіяльності ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради також є підставою для відхилення аргументів представника відповідача щодо застосування до спірних правовідносин на п.2 Р.5 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», відповідно до якого приватизація (продаж) об'єктів, щодо яких рішення про приватизацію було прийнято до набрання чинності цим Законом, здійснюється та завершується відповідно до вимог цього Закону, з огляду на відсутність прийнятого рішення щодо розгляду заяви позивача від 23.11.2017 з вини відповідача.

Щодо покликання представника відповідача, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, на те, що позивачем до заяви від 23.11.2017 про включення приміщень до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, які перебувають у його користуванні у відповідності до договорів оренди нерухомого майна, що знаходяться за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 7 та пл.Ринок, 8 не було надано доказів здійснення поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, за рахунок власних коштів вартістю не менше 25 % від ринкової вартості майна (будівлі, споруди, приміщення), то суд зазначає таке.

Частину 2 ст.18 Закону України «Про приватизацію державного комунального майна», відповідно до якої орендар одержує право на викуп орендованого майна (будівлі, споруди, нежитлового приміщення) за ціною, визначеною за результатами його незалежної оцінки, якщо виконується кожна з таких умов: орендарем здійснено поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від відповідного об'єкта без заподіяння йому шкоди, в розмірі не менш як 25 відсотків ринкової вартості майна, визначеної суб'єктом оціночної діяльності для цілей оренди майна; орендар отримав письмову згоду орендодавця на здійснення невід'ємних поліпшень, які надають йому право на приватизацію майна шляхом викупу; невід'ємні поліпшення виконані в межах трирічного строку з дати визначення ринкової вартості майна для цілей укладання договору оренди або для цілей продовження договору оренди; здійснення і склад невід'ємних поліпшень, у тому числі невід'ємний характер поліпшень, підтверджені висновком будівельної експертизи, а вартість невід'ємних поліпшень, підтверджених висновком будівельної експертизи, визначена суб'єктом оціночної діяльності; орендар належно виконує умови договору оренди, відсутня заборгованість з орендної плати; договір оренди є чинним на момент приватизації, на яку покликається представник відповідача, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, суд не застосовує, оскільки така не була чинною на час, коли згідно із Законом повинна була бути розглянута заява позивача від 23.11.2017, якщо б відповідач не допустив бездіяльності щодо розгляду вказаної заяви.

Щодо покликання представника відповідача, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, на п.3.16 Ухвали Львівської міської ради від 12.07.2012 №1661, відповідно до якого орендар (суборендар) приміщень комунальної власності має переважне право на викуп орендованого майна у разі, якщо він орендує (суборендує) приміщення, в яких за згодою орендодавця він здійснив поліпшення, які неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, за рахунок власних коштів вартістю не менше 25 відсотків від ринкової вартості майна (будівлі, споруди, приміщення), як на підставу своїх заперечень, то суд зазначає, що даний пункт ухвали встановлює для орендаря гарантію, яка полягає у наданні йому переважного права перед іншими суб'єктами на викуп орендованого майна у разі здійснення ним поліпшення, які неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, за рахунок власних коштів вартістю не менше 25 відсотків від ринкової вартості майна (будівлі, споруди, приміщення).

Більше того, як було з'ясовано судом у судовому засіданні станом на день звернення позивача із заявою від 23.11.2017 про включення приміщень до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, які перебувають у його користуванні у відповідності до договорів оренди нерухомого майна, що знаходяться за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 7 та пл.Ринок, 8, не існувало жодного нормативного акта, яким би було регламентовано, які документи повинен подавати орендар на підтвердження здійснених ним поліпшень орендованого майна.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем виконано в повному обсязі вимоги закону, а саме: щодо подання заяви про включення приміщень до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу до 31.12.2017 із відповідними документами. Тому відповідач, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, зобов'язаний був прийняти рішення про включення зазначених у заяві приміщень до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу до відповідного проекту ухвали.

Повертаючись до питання про рішення, які може прийняти відповідач, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, за результатами надання адміністративної послуги позивачу щодо розгляду його заяви від 23.11.2017 відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №892 від 28.11.2014, то суд зазначає таке.

Як вже зазначалося судом, відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада» №892 від 28.11.2014 (п.4 Інформаційної картки) передбачено, що строк надання адміністративної послуги - прийняття рішення про включення об'єкта до переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу становить 30 днів, результатом надання такої адміністративної послуги можуть бути ухвала міської ради про затвердження переліку об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації шляхом викупу або відмова у наданні адміністративної послуги, котра доводиться до відома одержувача з посиланням на чинне законодавство, з мотивацією відмови та роз'ясненням відповідно до встановленого порядку (п.5 Інформаційної картки).

Відповідно до п 4.1.4. Положення про управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 02.12.2016 № 1125 до компетенції управління належить, зокрема, підготовка проектів ухвал міської ради, рішень виконавчого комітету, розпоряджень Львівського міського голови, візування проектів актів відповідно до компетенції.

Таким чином, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, розглядаючи заяву позивача, було уповноважене прийняти лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки, а саме: підготувати та подати Львівській міській раді проект ухвали щодо включення нежитлового приміщення 1-го поверху загальною площею 26,7кв.м., що позначені в технічній документації під індексом 6-1, 6-2, 6-3, які розташовані в будівлі (літ.А-4) за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 7 та нежитлові приміщення 1-го поверху загальною площею 104,1кв.м., що позначені в технічній індексації під індексами 24-1, 24-2, 24-3, 24-4, 24-5, 24-6, які розташовані в будівлі (літ.А-3) за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 8 до переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу позивачем.

Відтак, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку (постанова Вищого адміністративного суду України від 17.12.2015 у справі №К/31204/15).

Зазначене також узгоджується із ч.4 ст.245 КАС України, згідно з якою у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги, заявлені до ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог, заявлених до Львівської міської ради в частині визнання протиправною бездіяльності Львівської міської ради щодо підготовки та візування проекту ухвали Львівської міської ради «Про включення об'єкта до переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу» в порядку та строки встановлені додатку №1 рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №892 від 28.11.2014 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада» (зі змінами та доповненнями) та винесенням даного проекту на чергове засідання сесії Львівської міської ради, то у задоволенні такої суд відмовляє з огляду на те, що в цій частині бездіяльність Львівської міської ради є похідною від бездіяльності другого відповідача, ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради.

Щодо позовної вимоги, заявленої до Львівської міської ради в частині зобов'язання Львівської міської ради підготувати та винести на розгляд найближчої чергової сесії Львівської міської ради проект ухвали по питанню приватизації способом викупу нежитлового приміщення 1-го поверху загальною площею 26,7кв.м., що позначені в технічній документації під індексом 6-1, 6-2, 6-3, які розташовані в будівлі (літ.А-4) за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 7 та нежитлові приміщення 1-го поверху загальною площею 104,1кв.м., що позначені в технічній індексації під індексами 24-1, 24-2, 24-3, 24-4, 24-5, 24-6, які розташовані в будівлі (літ.А-3) за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 8 до переліку об'єктів, що полягають приватизації способом викупу позивачем, то суд зазначає таке.

Відповідно до Регламенту Львівської міської ради 7-го скликання (ухвала №260 від 17.03.2016) підготовку питань, що подаються на розгляд Ради організовує секретар Ради; проект ухвали, що містить всі передбачені погоджувальні візи та планується на розгляд Ради, подається секретарю Ради у друкованій та електронній формах (ст.33).

Таким чином, винести на розгляд сесії Львівської міської ради проект ухвали за результатами розгляду заяви позивача від 23.11.2017 буде можливим після вчинення відповідних, передбачених Регламентом дій.

Таким чином, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, заявлених до Львівської міської ради.

Враховуючи все, викладене вище, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України, суд виходить із того, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З урахуванням того, що станом на день прийняття рішення позивач було сплачено судовий збір як за одну майнову вимогу, відтак в цій частині судовий збір у розмірі 1762,00грн. не підлягає стягненню з відповідача 2 на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради щодо розгляду заяви Громадської організації «Інститут політичних технологій» 23.11.2017 за вх№2-30906/АП-2302 та вх№2-30904/АП-2302 про включення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації та підготовки відповідного проекту ухвали Львівської міської ради в порядку та строки, встановлені в додатку 1 рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №892 від 28.11.2014 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає Львівська міська рада» (зі змінами та доповненнями).

Зобов'язати ОСОБА_3 комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради підготувати та подати Львівській міській раді проект ухвали щодо включення нежитлового приміщення 1-го поверху загальною площею 26,7кв.м., що позначене в технічній документації під індексом 6-1, 6-2, 6-3, які розташовані в будівлі (літ.А-4) за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 7 та нежитлові приміщення 1-го поверху загальною площею 104,1кв.м., що позначені в технічній документації під індексами 24-1, 24-2, 24-3, 24-4, 24-5, 24-6, які розташовані в будівлі (літ.А-3) за адресою: м.Львів, пл.Ринок, 8 до переліку об'єктів, що підлягають приватизації способом викупу Громадською організацією «Інститут політичних технологій».

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 02.11.2018.

Суддя Лунь З.І.