Рішення від 02.11.2018 по справі 815/2699/18

Справа № 815/2699/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2018 року м. Одеса

У залі судових засідань № 25

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

при секретарі судового засідання - Донець В.Р.

за участю сторін:

представника позивача - ОСОБА_1 (по довіреності)

представника відповідачів - ОСОБА_2 (по довіреності)

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛО 2017» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС в Одеській області про скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛО 2017» з позовною заявою до Державної фіскальної служби України про скасування рішення №687702/34001515 від 08.05.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 25.04.2018 року, скасування рішення комісії з питань розгляду скарг №6029/34001515/2 від 21.05.2018 року, зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну №3 від 25.04.2018 року.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.

Протокольною ухвалою суду від 19.07.2018 року суд перейшов до розгляду справи у загальному позовному провадженні.

Протокольною ухвалою суду від 04.10.2018 року суд задовольнив клопотання відповідача та залучив до участі у справі співвідповідача Головне управління ДФС в Одеській області.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Позов обґрунтований позивачем тим, що діяльність позивача не відноситься до ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивачем надані до податкового органу пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому оскаржуване рішення про відмову в реєстрації накладної та щодо розгляду скарги позивача є протиправними та підлягають скасуванню.

Представник відповідачів в судове засідання з'явився. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 44-47, 71-72) вбачається, що відповідачі позов не визнають, оскільки оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 25.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято враховуючи ненадання платником податків договорів, первинних документів, розрахункових документів, банківських виписок, тобто, є обґрунтованим та прийнятим у відповідності до вимог законодавства. При цьому, рішення Комісії з питань розгляду скарг №6029/34001515/2 від 21.05.2018 року також не підлягає скасуванню, оскільки позивачем не було підтверджено реальності здійснення фінансово-господарської операції.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛО 2017» є юридичною особою, профільним видом діяльності якої є оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням та неспеціалізована оптова торгівля.

З матеріалів справи вбачається, що 23.04.2018 року ТОВ «ГЛО 2017» виписало ТОВ «АЛЬТРА ІНВЕСТ» рахунок-фактуру №2/2018 та видаткову накладну №2/2018 на суму 61446 грн. (у тому числі ПДВ 10241 грн.) на оплату за товар - побутівка 6*2,4 м у кількості 2 шт (аркуші справи 14, 15), за якими ТОВ «АЛЬТРА ІНВЕСТ» перераховано на рахунок позивача оплату за зазначений товар, що підтверджується платіжними дорученнями №43 від 23.04.2018 року, №46 від 25.04.2018 року, №47 від 25.04.2018 року (аркуші справи 18-20).

При цьому, реалізований на користь ТОВ «АЛЬТРА ІНВЕСТ» товар був придбаний позивачем у ФОП ОСОБА_3 на підставі рахунку-фактури №10/04/2018 від 10.04.2018 року та видаткової накладної №10/04/2018 від 10.04.2018 року (аркуші справи 16-17).

ТОВ «ГЛО 2017» направило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 25.04.2018 року (аркуш справи 3), отримало квитанцію про прийняття документу та зупинення реєстрації, враховуючи відповідність податкової накладної вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку» та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

На виконання вимог п. п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем 03 травня 2018 року направлено до ДФС України в електронному вигляді повідомлення від 03.05.2018 року №3 з поясненнями (аркуші справи 11-13) щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема, рахунок-фактуру №2/2018 від 23.04.2018 року, видаткову накладну №2/2018 від 23.04.2018 року, рахунок-фактуру №10/04/2018 від 10.04.2018 року, видаткову накладну №10/04/2018 від 10.04.2018 року.

Рішенням Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №687702/34001515 від 08.05.2018 року позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної №3 від 25.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних (аркуші справи 9-10), оскільки платником податку не надані копії договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.

Позивач не погодився з правомірністю рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №687702/34001515 від 08.05.2018 року та надав до податкового органу в електронному вигляді скаргу від 14.05.2018 року на зазначене рішення (аркуш справи 23) з поясненням рахунками-фактурами, видатковими накладними та банківськими виписками (аркуші справи 25-32).

Проте, рішенням комісії з питань розгляду скарг №6029/34001515/2 від 21.05.2018 року скаргу ТОВ «ГЛО 2017» залишено без задоволення, а рішення комісії ДФС без змін (аркуш справи 22), що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 5, 6, 12, 13, 14, 19, 20, 21, 23 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 року, податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(їх) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Позивач зазначає в позові, що його діяльність не відноситься до ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації накладної, однак позивач ці обставини не обґрунтовує, тобто, не обґрунтовує ті обставини, на які посилається в позові та не зазначає про будь-які докази, які це підтверджують та рішення про зупинення реєстрації накладної позивачем не оскаржене до суду.

В судовому засіданні представник відповідачів зазначив, що надані позивачем документи не є достатніми для реєстрації податкової накладної, оскільки позивачем не наданий договір, на підставі якого була здійснена поставка товару та виписана податкова накладна та не були надані докази оплати коштів за товар.

Суд погоджується з доводами податкового органу, оскільки з наданих для реєстрації документів неможливо було дослідити умови поставки товару, умови зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження товару, умови оплати товару та фактичну оплату, а надані до податкового органу видаткові накладні та рахунки-фактури такої інформації не містять.

Таким чином, позивач не виконав вимоги законодавства та не надав для розблокування податкової накладної всіх документів для підтвердження здійснення господарської операції, за якою ним подана на реєстрацію податкова накладна, що відповідно до п. 21 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 є підставою для прийняття комісією контролюючого органу рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.

За таких умов, суд не вбачає протиправності оскаржуваного рішення №687702/34001515 від 08.05.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 25.04.2018 року, а тому у суду не має підстав для скасування такого рішення та зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №3 від 25.04.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щодо розгляду скарги позивача на рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №687702/34001515 від 08.05.2018 року (аркуш справи 23), суд звертає увагу, що єдиною підставою для його скасування позивач зазначає надання всіх документів, які надавали можливість податковому органу зареєструвати накладну, однак суд не погоджується з такими твердженнями, з наступних підстав.

Відмова в реєстрації накладної була обґрунтована не наданням договорів, первинних документі щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), розрахункових документів та/або банківські виписки з особових рахунків, однак разом з скаргою позивачем також не було надано до податкового органу договорів, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), тощо.

Таки чином, рішення відповідача за результатами розгляду скарги є правомірним та скасуванню не підлягає.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛО 2017» не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛО 2017» (вул. Космонавта Комарова, 10, оф. 100а, м. Одеса, 65101) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053), Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про скасування рішення №687702/34001515 від 08.05.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 25.04.2018 року, скасування рішення комісії з питань розгляду скарг №6029/34001515/2 від 21.05.2018 року, зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну №3 від 25.04.2018 року - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 02.11.2018 року.

Суддя Л.І. Свида

.