Справа № 760/25496/18
3-7828/18
26 жовтня 2018 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Українець В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає (зареєстрований) за адресою: АДРЕСА_1., школяр школи 51, паспорт громадянина України для виїзду закордон від 17 серпня 2015 року № НОМЕР_1,
за ст. 471 МК України, -
03 жовтня 2018 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил.
Відповідно до протоколу № 0604/10000/18 про порушення митних правил від 22 вересня 2018 року на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС 22 вересня 2018 року о 13 год. 04 хв., під час проведення вибіркового митного контролю, після перетину пасажиром «білої лінії» залу «Приліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), яка відповідно до п. 1.10 наказу Державної митної служби України від 18.02.2006 року № 137, позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, за допомогою рентген-апарату митниці, в ручній поклажі, що належить ОСОБА_1, який прибув рейсом W67306 сполученням Меммінген - Київ, літаком авіакомпанії Wizz Air, виявлено предмети, зовнішньо схожі на телефони.
Для здійснення митних формальностей пасажира було запрошено до службового приміщення для проведення огляду багажу та ручної поклажі.
За результатами огляду ручної поклажі та пред'явлених пасажиром речей встановлено, що гр. ОСОБА_1 переміщено 3 шт. мобільних телефони, серед яких: 2 особисті телефони, а саме марки iPhone 6 на 32 Gb у кількості 1шт. та iPhone 10 у кількості 1 шт. на 256 Gb, 1 новий мобільний телефон iPhone Хs Max, на 256 Gb (торгової марки Apple) вартість 1419,00 євро., вартість встановлено згідно чеку RO455105195 від 21.09.2018 року (а.с. 13).
Акт про проведення огляду товарів, ручної поклажі та багажу №100160/2018/260 від 22.09.2018 року.
Товари знаходилися у ручній поклажі та у кишенях без ознак приховування.
ОСОБА_1 митної декларації не заповнював, з приводу декларування товарів до інспекторів митниці не звертався, документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення не надавав. Самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, подав через канцелярію суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з відпусткою з 25 жовтня 2018 року по 26 жовтня 2018 року.
Будь-яких доказів на підтвердження перебування у відпустці у зазначений період ОСОБА_1 до клопотання не додано, тому причини його неявки в судове засідання визнані неповажними.
Представник Київської міської митниці ДФС у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 порушив митні правила, у зв'язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил № 0604/10000/18 за ст. 471 МК України. Зазначив, що ОСОБА_1 обрав формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор» та перемістив товари, на які законодавством України встановлені обмеження.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, розглянувши отримані матеріали, вбачається наступне.
Встановлено, що 22 вересня 2018 року о 13 год. 04 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС, під час проведення вибіркового митного контролю, після перетину пасажиром «білої лінії» залу «Приліт» терміналу «А» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), яка відповідно до п. 1.10 наказу Державної митної служби України від 18.02.2006 року № 137, позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, за допомогою рентген-апарату митниці, в ручній поклажі, що належить ОСОБА_1, який прибув рейсом W67306 сполученням Меммінген - Київ, літаком авіакомпанії Wizz Air, виявлено предмети, зовнішньо схожі на телефони.
Для здійснення митних формальностей пасажира було запрошено до службового приміщення для проведення огляду багажу та ручної поклажі.
За результатами огляду ручної поклажі та пред'явлених пасажиром речей встановлено, що гр. ОСОБА_1 переміщено 3 шт. мобільних телефони, серед яких: 2 особисті телефони, а саме марки iPhone 6 на 32 Gb у кількості 1шт. та iPhone 10 у кількості 1 шт. на 256 Gb, 1 новий мобільний телефон iPhone Хs Max, на 256 Gb (торгової марки Apple) вартість 1419,00 євро., вартість встановлено згідно чеку RO455105195 від 21.09.2018 року (а.с. 13).
Акт про проведення огляду товарів, ручної поклажі та багажу №100160/2018/260 від 22.09.2018 року.
Товари знаходилися у ручній поклажі та у кишенях без ознак приховування.
ОСОБА_1 митної декларації не заповнював, з приводу декларування товарів до інспекторів митниці не звертався, документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення не надавав. Самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
22 вересня 2018 року стосовно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 0604/10000/18 за ст. 471 МК України за проходження через «зелений коридор» та переміщення товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Статтею 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
У статтях 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.12 № 436 встановлені переліки товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України.
Так, відповідно до додатку 10 даної постанови, до товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, віднесено валюту України, готівкову іноземну валюту та інше.
Частиною 3 ст. 197 МК України та Постановою Правління Національного банку України № 148 від 27.05.08 року, якою затверджено Інструкцію про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України встановлено порядок переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню.
Так, відповідно до розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро, без письмового декларування митному органу, а готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з положеннями Митного кодексу в Україні запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори).
Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Порядок декларування товарів, щодо яких є заборона або обмеження у ввезенні/вивезені через кордон України, у доступній та зрозумілій формі роз'яснюється на численних дошках інформації та електронних інформаційних табло, розташованих в різних приміщеннях на території будівлі аеропорту.
З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 добровільно обрав «зелений коридор» проходу через митний контроль, перетнувши при цьому білу лінію, що засвідчує кінець «зеленого коридору», яка позначена також інформаційною вивіскою із попередженням про настання відповідальності за порушення митних правил в разі її перетину. Пояснення ОСОБА_1 не містять жодних заперечень щодо перетину ним білої лінії «зеленого коридору».
Оскільки ОСОБА_1 своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, ОСОБА_1, вчинив дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.
Закон не містить застережень щодо можливості іншого порядку переміщення предметів, щодо яких встановлено заборону чи обмеження.
Разом з тим, телефони до ввезення в Україну не заборонені та не обмежені, тому конфіскації не підлягають.
2 особисті мобільні телефони пропущено через митний кордон України, як особисті речі, а за один новий мобільний телефон iPhone Хs Max, на 256 Gb (торгової марки Apple) вартість 1419,00 євро сплачено митні платежі (а.с. 9-10).
мобільний телефон iPhone Хs Max, на 256 Gb (торгової марки Apple) у кількості 1 штуки не підлягає конфіскації. Зазначений предмет не вилучався.
За таких обставин, вбачається за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також стягненню з ОСОБА_1 на користь держави підлягає судовий збір у розмірі 352 гривні 40 копійок.
Керуючись статтями 196, 197, 366, 458, 471, 527-529 МК України, статтями 283, 284, 294 КпАП України,
Визнати ОСОБА_1 винним у порушенні митних правил, відповідальність за які передбачена статтею 471 Митного кодексу України.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 352 гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: