31.10.18 м. ПолтаваСправа № 1640/2715/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 /надалі - позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом /з урахуванням уточненої позовної заяви/ до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /надалі - відповідач, Кременчуцьке ОУ ПФУ Полтавської області/ про:
- визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання приписів пункту 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відносно автоматичного переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначеної йому згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 жовтня 2017 року по матеріалам пенсійної справи, із обчисленням розміру пенсії із заробітної плати за періоди з 02 серпня 1986 року по 13 серпня 1986 року та з 19 серпня 1986 року по 19 серпня 1986 року згідно наявної в матеріалах пенсійної справи довідки №6 від 19 січня 1998 року про розмір заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, виданої АТ "Кременчуцький річковий порт", з застосуванням коефіцієнту заробітної плати за вказані періоди - 7,72626;
- зобов'язання перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначеної йому згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 жовтня 2017 року по матеріалам пенсійної справи, розмір якої обчислити із заробітної плати за періоди з 02 серпня 1986 року по 13 серпня 1986 року та з 19 серпня 1986 року по 19 серпня 1986 року згідно наявної в матеріалах пенсійної справи довідки №6 від 19 січня 1998 року про розмір заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, виданої АТ "Кременчуцький річковий порт", з застосуванням коефіцієнту заробітної плати за вказані періоди - 7,72626 на виконання приписів пункту 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з урахуванням вже проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що листом відповідача № 224/І-14 від 20 липня 2018 року йому безпідставно відмовлено в автоматичному переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки при обчисленні розміру пенсії за останнім із названих законів відповідач не застосував норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанов Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року та № 523 від 30 травня 1997 року, що призвело до неправильного визначення розміру пенсії і недоцільності автоматичного переведення з однієї пенсії на іншу.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив, що переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням пільг щодо обчислення середньомісячного заробітку, передбачених статтями 54 та 57 "спеціального" Закону, є порушенням вимог "загального" Закону. З матеріалів пенсійної справи слідує, що пенсію, обчислену за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із середньомісячного фактичного заробітку за роботу в зоні відчуження позивач не отримував, а тому відсутні підстави для переведення на пенсію за вказаним законом. Крім того, згідно з проведеним розрахунком пенсії за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії позивача становить 1773,90 грн., що є меншим, ніж розмір пенсії, яку позивач отримує на умовах Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 3334,55 грн. Тому підстави для автоматичного переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відсутні /а.с. 42-47/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2018 року вирішено проводити розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.
В судове засідання учасники справи не з'явились та надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності /а.с. 176, 179/.
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи, що клопотання про розгляд справи за їх відсутності, заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 з 01 вересня 1997 року перебуває на обліку в Кременчуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як інвалід ІІІ групи та ліквідатор наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС І категорії /а.с 64-зворот/.
Розмір призначеної пенсії обчислений ОСОБА_1 на підставі довідки №6 від 19 січня 1998 року про заробітну плату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, виданої АТ "Кременчуцький річковий порт" /а.с. 60-68, 70-71, 76-77, 87-88, 92, 95-96, 119-153/.
09 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із скаргою щодо протиправного невиконання приписів пункту 4-7 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та непереведення його в автоматичному порядку з пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначеної згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 8/.
Листом Кременчуцького ОУПФУ Полтавської області №224/І-14 від 20 липня 2018 року ОСОБА_1 повідомлено, що із матеріалів пенсійної справи вбачається, що пенсію, обчислену за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із середньомісячного фактичного заробітку за роботу в зоні відчуження ОСОБА_1 не отримував, а тому підстави для переведення на пенсію за вказаним законом відсутні /а.с. 29-30/.
Вважаючи, що відповідач допустив бездіяльність щодо автоматичного переведення його з пенсії по інвалідності, призначеної згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", позивач звернувся до суду з цим позовом.
Підставою позову позивач визначив, насамперед, неправильний розрахунок відповідачем розміру пенсії та просив суд зобов'язати відповідача обчислювати пенсію із заробітної плати за періоди з 02 серпня 1986 року по 13 серпня 1986 року та з 19 серпня 1986 року по 19 серпня 1986 року згідно наявної в матеріалах пенсійної справи довідки №6 від 19 січня 1998 року про розмір заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, виданої АТ "Кременчуцький річковий порт", із застосуванням індивідуального коефіцієнту заробітної плати за вказані періоди - 7,72626.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року, відповідно до пункту 27 якого розділ XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доповнено пунктами 4-3 та 4-7.
Так, пункт 4-7 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює, що особам, пенсії / щомісячне довічне грошове утримання/ яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно з пунктом 4-3 розділу XV вказаного Закону пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Враховуючи викладене, з 01 жовтня 2017 року особи, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", автоматично переводяться на пенсію на умовах, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за матеріалами пенсійних справ, якщо розрахований за нормами цього Закону розмір пенсії буде більший.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /надалі - Закон №1058/ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною першою статті 33 Закону №1058 встановлено, що пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Згідно з частинами першої та другої статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону /частина перша/.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом /частина друга/.
Відповідно до статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв /частина перша/.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи /частина друга/.
Отже, пенсія по інвалідності позивача встановлюється у 50-відсотковому розмірі пенсії за віком, обчисленої за Законом № 1058.
Пенсія за віком позивача обчислюється шляхом добутку заробітної плати (доходу) застрахованої особи (яка являє собою добуток середньої заробітної плати (доходу) і індивідуального коефіцієнту заробітної плати) та коефіцієнту страхового стажу застрахованої особи, визначеного відповідно до статті 25 Закону № 1058.
Враховуючи, що в матеріалах пенсійної справи позивача відсутні відомості про заробітну плату (дохід) за весь період страхового стажу, встановлений частиною першою статті 40 Закону №1058, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача склав 0,00000.
Виходячи з документів щодо заробітної плати за встановлений законом період страхового стажу, наявних в пенсійній справі, відповідачем здійснено попередній розрахунок пенсії позивача станом на 01 жовтня 2017 року і встановлено, що розмір пенсії по інвалідності на умовах Закону № 1058 становить 1452,00 грн, що є меншим за розмір пенсії позивача (3267,00 грн), яку він отримував станом на вказану дату /а.с. 97, 201/. З цієї причини відповідачем не здійснено автоматичного переведення позивача на пенсію відповідно до Закону № 1058.
У подальшому, на вимогу суду, відповідачем знову здійснено попередній розрахунок пенсії позивача (розпорядження №160880 від 26 жовтня 2018 року) і знову встановлено, що розмір пенсії позивача, розрахований за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"(1736,70 грн), менше розміру пенсії, розрахованого за Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (3334,55 грн).
Отже, розмір пенсії позивача, розрахований відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є меншим, ніж розмір пенсії, обчислений позивачу відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Приписами пункту 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що автоматичне переведення пенсії на умови, передбачені цим Законом, без звернення пенсіонера здійснюється лише за умови збільшення розміру пенсії, розрахованого до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Таким чином, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні законні підстави для автоматичного переведення позивача на пенсію за Законом № 1058.
Довід позивача про те, що розмір пенсії за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідно обчислювати із заробітної плати за періоди з 02 серпня 1986 року по 13 серпня 1986 року та з 19 серпня 1986 року по 19 серпня 1986 року відповідно до наявної в матеріалах пенсійної справи довідки №6 від 19 січня 1998 року про розмір заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, виданої АТ "Кременчуцький річковий порт", суд відхиляє з огляду на таке.
Положення частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачають обчислення пенсії із заробітної плати (доходу), отриманої особою за 12 днів роботи. Як наслідок, у формулі, за якою визначається заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, не може брати участь період страхового стажу, не передбачений нормами частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Також у частині другій статті 27 вказаного Закону зазначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства.
Суд зауважує, що ця норма поширюється на осіб, яким була призначена пенсія за віком до набрання чинності вказаним Законом, тобто до 01 січня 2004 року. Позивач пенсію за віком, про яку йдеться у наведеній нормі, ніколи не отримував.
Отже, у задоволенні позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Велика набережна, буд.9, м. Кременчук, Полтавська область, 39630, ідентифікаційний код 40367050) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Суддя Н.І. Слободянюк