про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
31 жовтня 2018 року справа № 2340/4306/18
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Монастирищенського відділення поліції Уманського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській в області про визнання дій (бездіяльності) неправомірними та зобов'язання надати відповідь на запитувану інформацію, -
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Монастирищенського відділення поліції Уманського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській в області, в якій просить:
- визнати дії/бездіяльність неправомірними;
- зобов'язати відповідача надати відповідь на запитувану інформацію, про яку йдеться у запиті від 02.10.2018, зареєстровану за вх. №54/М-215.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
У прийнятті позовної заяви слід відмовити з таких підстав.
Згідно статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у пункту 24 рішення від 20.07.2006 у справі «Сокуренко і Стригун проти України» зазначив, що фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 Конвенція передбачає усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
Таким чином, заявлені позовні підлягають розгляду судом, до компетенції якого належить розгляд такої категорії справ.
Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб?єктів владних повноважень.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративним судом є суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовим спором є спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв?язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб?єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб?єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Пунктом 7 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Разом з цим, пунктом 2 частини 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства.
Позивач у позовній заяві зазначає, що звернувся до відповідача із запитом, в якому просив повідомити його, на якій стадії перебувають розслідування кримінальних проваджень №12017250220000388 від 02.12.2017 та №42015250220000006 від 21.08.2015, хто є слідчими та їх процесуальними керівниками.
Згідно частини 1 статті 24 Кримінального процесуального кодексу України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора під час досудового розслідування врегульовано ст. 303 Кримінального процесуального кодексу України.
Таким чином, заявлені позовні вимоги підлягають розгляду у порядку кримінального судочинства.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Беручи до уваги вищезазначене, суд прийшов до висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі за поданою позовною заявою.
Керуючись статтями 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
1. У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Монастирищенського відділення поліції Уманського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській в області про визнання дій (бездіяльності) неправомірними та зобов'язання надати відповідь на запитувану інформацію відмовити.
2. Роз?яснити позивачу ОСОБА_1, що він має право звернутися за захистом порушеного права в порядку кримінального судочинства до Монастирищенського районного суду Черкаської області (вул. Соборна, 98, м. Монастирище, Черкаська область, 19100).
3. Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд.
Суддя А.В. Руденко