Справа № 602/878/17
22 жовтня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Лановецького районного суду Тернопільської області з адміністративним позовом до Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Лановецького районного суду Тернопільської області від 04 квітня 2018 року адміністративний позов у даній справі - залишено без розгляду.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2018 року - ухвалу Лановецького районного суду Тернопільської області від 04 квітня 2018 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі №602/878/17 скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвалою Лановецького районного суду Тернопільської області від 08 серпня 2017 року адміністративну справу №602/878/17 за позовом ОСОБА_1 до Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - передано на розгляд Тернопільському окружному адміністративному суду.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2018 року адміністративну справу №602/878/17 - прийнято до провадження, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 13 вересня 2018 року.
Ухвалою суду від 13 вересня 2018 року розгляд справи було відкладено до 03 жовтня 2018 року.
Ухвалою суду, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в судовому засіданні 03 жовтня 2018 року розгляд справи було відкладено до 09 жовтня 2018 року.
Ухвалою суду від 09 жовтня 2018 року розгляд справи було відкладено до 22 жовтня 2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком та знаходиться на обліку в Лановецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області. В період часу з 02 вересня 2009 року по 01 січня 2010 року вона отримувала пенсію за вислугою років, як працівник освіти, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 01.01.2010 по 31.07.2016 ОСОБА_1 працювала вчителем у дитячій музичній школі. 10.08.2016 вона звернулася до Управління із заявою про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком згідно із п.3 ст.45 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач, призначив ОСОБА_1 пенсію за віком з 18.08.2016. Однак, при призначенні пенсії відповідачем було використано схему нарахування, за якої застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2006 - 2008 роки (1197,91 гривень), що зменшило розмір пенсії та погіршило її становище. Окрім того, обчислено стаж 32 роки 8 місяців, а фактично її стаж становить 39 років 3 місяці. Вважає дії відповідача такими, що суперечать вимогам закону, так як при призначені їй пенсії відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 3 (три) календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013 - 2015 роки.
Оскільки вона не надавала згоду на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, тому відповідач протиправно зменшив розмір її пенсії.
Представник позивача в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Про причини неявки суду не повідомив. Клопотань про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.
Представник відповідача в судове засідання також не прибув, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги не визнає.
Таким чином, з огляду на вжиття судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення належним чином сторін про наявність судової справи за їх участю та можливість реалізації ними права захисту у судовому порядку їх прав та інтересів, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також враховуючи відповідне клопотання представника відповідача про розгляд справи без його участі, - суд, у відповідності до положень частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за доцільне проводити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком та знаходиться на обліку в Лановецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області.
В період часу з 02 вересня 2009 року по 01 січня 2010 року вона отримувала пенсію за вислугою років, як працівник освіти, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З 01.01.2010 по 31.07.2016 ОСОБА_1 працювала вчителем у дитячій музичній школі.
10 серпня 2016 року вона звернулася до Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком згідно із п.3 ст.45 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розпорядженням Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 18.08.2016 №121356 ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
Відповідно до цього рішення при призначенні позивачу пенсії за віком обчислено стаж 32 роки 08 місяців та зроблено перерахунок пенсії у розмір 1179,58 грн., де основний розмір пенсії - 879,82 грн., доплата до прожиткового мінімуму (1074,00 грн.) - 194,18 грн., доплата за понаднормовий стаж (12 років) - 105,58 грн.
При призначенні пенсії відповідачем було використано схему нарахування, за якої застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2006 - 2008 роки (1197,91 гривень).
ОСОБА_1 вважає дії відповідача такими, що суперечать вимогам закону, у зв'язку з чим звернулась до суду з даною позовною заявою.
Визначаючись щодо правовідносин, які склались між сторонами суд виходив з наступного.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Абзацом 2 преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Частиною 3 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, за вислугу років, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна із цих видів пенсії за її вибором.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії регламентовано ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до частини 2 цієї статті, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Переведення з одного виду пенсії на інший виконується в порядку, передбаченому частиною третьої статті 45 вищезгаданого Закону. Як зазначено в нормі цієї статті, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Водночас, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся вперше.
Оскільки позивачка не надавала згоду на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, тому відповідач протиправно зменшив розмір її пенсії.
Окрім того, після призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 продовжувала працювати та сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Так, в матеріалах справи наявна довідка-розрахунок стажу ОСОБА_1, згідно із яким, загальний стаж позивача складає 41 рік 3 місяці 13 днів, а станом на дату звернення за призначенням пенсії за віком (10.08.2018) - 39 років 03 місяці 03 дні.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином суд з урахуванням вищенаведених норм права дійшов висновку, що відповідач не обґрунтовано застосував показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2006 - 2008 роки, а також обчислив стаж в 32 роки 08 місяців, що призвело до зменшення розміру пенсії позивача, внаслідок чого суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
При цьому суд обирає такий спосіб захисту прав позивачки, який повністю відновлює порушені її права та не допускає втручання в дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду, щодо вчинення дій з перерахунку пенсії.
Згідно з ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір згідно квитанції №77 від 14.11.2017 в розмірі 640 грн. 00 коп.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити
Визнати протиправними дії Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Скасувати розпорядження Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 18.08.2016 №12356.
Зобов'язати Лановецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (адреса: вул. Грушевського, 13, м. Ланівці, Тернопільська обл., 47402, код ЄДРПОУ 40376704) призначити та виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1., 47401, РНОКПП НОМЕР_1) з 01.08.2016 пенсію за віком з більш раннього віку, передбачену статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням стажу позивача на день звернення 39 років 03 місяці 13 дні та із застосуванням:
- показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, а саме 2013 - 2015 роки;
- індивідуального коефіцієнта стажу, з урахуванням кратності 1,35;
- індивідуального коефіцієнта заробітку;
- доплати за понаднормовий стаж;
- підвищення відповідно до ч.3 ст.29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (адреса: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 14035769) в користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1., 47401, РНОКПП НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 (нуль) коп. згідно квитанції №77 від 14.11.2017.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 25 жовтня 2018 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.