Рішення від 31.10.2018 по справі 308/12421/18

Справа № 308/12421/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2018 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі: головуючого - судді Фазикош О.В., за участю секретаря Рабош А.О., представника позивача Жила Л.А. відповідача ОСОБА_1 перекладача Халіма Хамада Мохамед, розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду, справу за адміністративним позовом військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України до громадянина Кувейт, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач військова часина НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України звернувся до Ужгородського міськрайонного суду з адміністративним позовом до відповідача - громадянина Кувейт, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України .

Позов мотивує тим, що відповідач 27 жовтня 2018 року був виявлений та затриманий прикордонним нарядом від відділення інспекторів прикордонної служби «Саловка», впс «Тиса» на напрямку 346 прикордонного знаку, в 200 метрах від державного кордону, при спробі незаконного перетинання державного кордону в складі групи осіб з України в Словацьку Республіку.

У відповідача наявний паспортний документ ОБГ НОМЕР_2 , термін дії документу закінчився 01.06.2011 року, тобто даний документ не посвідчує особу відповідача та не надає законних підстав перебувати на території України. В подальшому, відповідно до ст. 263 КУпАП, його було затримано в адміністративному порядку на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення.

В позові вказано, що вказаними діями відповідач вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 204-1 КУпАП.

На підставі ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» було прийнято рішення про примусове повернення за межі території України, однак таке рішення відповідач виконати не в змозі оскільки на момент подачі адміністративного позову про примусове видворення в нього відсутні документи що надають право на перетин державного кордону.

Так, позивач просить затримати громадянина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України.

Позивач в судовому підтримала позов, посилаючись на викладені в ньому обставини, та просила: затримати громадянина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України.

Відповідач АБДУЛСАЛАМ ТМЕ ЕЛЕНЕЗІ, в судовому засіданні проти позову не заперечував. Пояснив, що тривалий час перебуває на території України, звертався з заявою про надання статусу біженця, але отримав відмову, яку оскаржував в суді. Після відмови в задоволенні його позовних вимог він звернувся до посольства Кувейту у 2017 році, задля отримання проїзного документу для виїзду за межі України. Станом на даний час такі документи не отримав. Бажає повернутись до Кувейту.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що громадянин Кувейт, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 27 жовтня 2018 року був виявлений та затриманий прикордонним нарядом від відділення інспекторів прикордонної служби «Саловка», впс «Тиса» на напрямку 346 прикордонного знаку, в 200 метрах від державного кордону, при спробі незаконного перетинання державного кордону в складі групи осіб з України в Словацьку Республіку.

При цьому у відповідача наявний паспортний документ ОБГ НОМЕР_2 , термін дії документу закінчився 01.06.2011 року, тобто даний документ не посвідчує особу відповідача та не надає законних підстав перебувати на території України.

Згідно копії довідки з посольства Держави Кувейт в Україні, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 звертався до посольства із проханням видати йому терміновий проїзний документ задля повернення до ОСОБА_3 . Довідка видана для подання за місцем вимоги та дійсна до 24.10.2017 року.

Вказані обставини підтверджуються поясненнями сторін та наявними у справі письмовими доказами:

Копією протоколу про адміністративне затримання від 27.10.2018 року; копією протоколу особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 27.10.2018 року, рішенням про примусове видворення від 30.10.2018 року. Дії громадянина Кувейт, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , кваліфіковані за ч.2 ст.204-1 КУпАП.

У відповідача відсутні будь які документи, що підтверджують законність його перебування на територію України або дають право на виїзд за межі території України, передбачених п.п. 16-19 та 20 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

На підставі ст. 26 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» 30 жовтня 2018 року було прийнято рішення про примусове повернення за межі території України, яке відповідач встановленим порядком виконати не в змозі у зв'язку з відсутністю документу на право перетину кордону та достатніх коштів. Вказану особу було затримано відповідно до ст. 263 КУпАП.

Згідно з вимогами ч. 16 ст. 4 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.

Згідно з вимогами п. 14 ч.1 ст.1 Закону України ,,Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Відповідно до роз'яснень викладених у п. 29 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду від 25.06.2009 року № 1, «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця і особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні», примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Згідно з ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», визначено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для забезпечення видворення за межі території України, але не більше як на вісімнадцять місяців.

Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

В ході судового розгляду встановлено, що існує ризик перешкоджання проведенню процедури видворенню, оскільки в останнього відсутні документи, що дають право на виїзд з України. Враховуючи встановлені судом обставини про те, що відповідач порушив вимоги законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, намагався незаконно перетнути державний кордон України, беручи до уваги відсутність у відповідача документів, що дають право на перетин державного кордону України, суд приходить до висновку про задоволення позову.

Враховуючи вищенаведене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 12, 257, 241, 244, 246, 289 КАС України, ст. ст. 4, 9, 16, 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України до громадянина Кувейт, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про затримання з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України - задовольнити.

Затримати громадянина Кувейт, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України, на строк достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання.

Рішення може бути оскаржено з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст. 289, п. 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України протягом у десятиденний строк із дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду Фазикош О.В