Рішення від 30.10.2018 по справі 826/14941/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

30 жовтня 2018 року № 826/14941/17

Окружним адміністративним судом міста Києва у складі судді Маруліної Л.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві

доКиївської міської наркологічної клінічної лікарні "Соціотерапія"

про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі також - позивач, Головне управління, ГУ ДСНС України у м. Києві) до Київської міської наркологічної клінічної лікарні "Соціотерапія" (далі також - відповідач, КМНКЛ "Соціотерапія"), в якій просить застосувати заходи реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень КМНКЛ "Соціотерапія" Голосіївського району міста Києва, а саме: головного корпусу та господарської будівлі КМНКЛ "Соціотерапія" за адресою: провулок Деміївський, 5А в Голосіївському районі міста Києва до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», розпорядження Кабінету міністрів України від 20.09.2017 № 643-р "Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 22.09.2017 № 509 "Про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки" Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві видано наказ від 29.09.2017 № 337 "Про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки" (далі також - Наказ № 337). Так. відповідно до п. 60 додатку до Наказу №337, провідному інспектору запобігання надзвичайним ситуаціям Голосіївського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві капітану служби цивільного захисту Коломійцю Руслану Васильовичу доручено у період 13.11.2017 - 24.11.2017 провести позапланову перевірку приміщень та території Міської клінічної наркологічної лікарні "Соціотерапія" в Голосіївському районі м. Києва (код ЄДРПОУ- 05496862), розташованої за адресою: провулок Деміївський, 5-А в Голосіївському районі м. Києва, щодо додержанню суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захист; техногенної та пожежної безпеки.

На підставі Наказу № 337, видано посвідчення від 02.11.2017 №255 на проведення позапланової перевірки за адресою: провулок Деміївський, 5 в Голосіївському районі м. Києва.

Під час здійснення перевірки, встановлено, що КМНКЛ «Соціотерапія» експлуатується з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

За результатами перевірки державним інспектором складено Акт позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 13.11.2017 №241 (далі - Акт №241).

Примірник Акту №241 отримано особисто провідним інженером КМНКЛ «Соціотерапія» Коржом О.Г., підпис отримання якого відображено в Акті № 241.

Позивачем також звернуто увагу суду, що Акт № 241 підписано без пояснень, зауважень або заперечень щодо проведеної перевірки до складеного акта перевірки, що відображено підписом відповідального за пожежну безпеку КМНКЛ «Соціотерапія» Коржа О.Г.

Враховуючи те, що під час проведення перевірки позивачем виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, зазначених в Акті № 241, які створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, та, керуючись статтею 68 Кодексу цивільного захисту України, Головне управління ДСНС України у м. Києві звернулося до суду з позовом про застосування заходів реагування в частині зупинення експлуатації приміщень лікарні КМНКЛ «Соціотерапія» Голосіївського району міста. Києва, а саме: головний корпус та громадська будівля (для зберігання прибираючого інвентарю) за адресою: провулок Деміївський. 5А в Голосіївському районі міста Києва до повного усунення порушень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.01.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Через канцелярію суду 14.03.2018 відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки 37 пунктів порушень правил техногенної і пожежної безпеки, зазначених у Акті перевірки та Приписі №230 усунуті, а 5 пунктів порушень щодо обробки дерев'яних конструкцій лікарні вогнезахисною сумішшю та забезпечення лікарні додатковим живленням, не створюють загрози життю та здоров'ю людей і будуть усунуті у найближчий час, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві та не застосовувати заходів реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень КМНКЛ «Соціотерапія», а саме: головного корпусу та господарської будівлі КМНКЛ «Соціотерапія» за адресою: м. Київ, провулок Деміївський, 5А, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

На підставі наказу від 29.09.2017 № 337 "Про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки" та посвідчення від 02.11.2017 №255 ГУ ДСНС у м. Києві проведено позапланову перевірку КМНКЛ «Соціотерапія» за адресою: провулок Деміївський, 5 в Голосіївському районі м. Києва, за результатами якої складено Акт позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 13.11.2017 №241, в якому зафіксовано порушення відповідачем правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- не проведений замір опору ізоляції і перевірка, спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (розділ IV; п.1.20. ППБУ);

- захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку не виконано відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд" (розділ IV, п.1.21. Наказу МВС України 30 грудня 2014 року № 1417);

- з метою залучення працівників до проведення заходів щодо запобігання пожежам, організації їх гасіння на підприємстві не створено добровільну пожежну охорону (ДПО) (розділ II, п.12. Наказу МВС України 30 грудня 2014 року № 1417);

- приміщення не обладнані автоматичними системами протипожежного захисту (системами пожежної сигналізації) (далі- АСПЗ) (розділ V, п. 1. Наказу МВС України 30 грудня 2014 року № 1417);

- посадова особа, що згідно наказу призначена відповідальною за протипожежний стан приміщень, не пройшла навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки (розділ II, п. 16. Наказу МВС України 30 грудня 2014 року №1417 ПКМУ N 444 від 26.06 2013 року);

- пожежні кран-комплект не укомплектовані важелем для полегшення відкривання (розділ V, п. 2.2. пп.3 Наказу МВС України 30 грудня 2014 року № 1417);

- не всі пожежні кран-комплекти мають візуальний огляд їх без розкривання (розділ V, п. 2.2. пп.7 Наказу МВС України 30 грудня 2014 року № 1417);

- на дверцятах шаф, в яких знаходяться вогнегасники, не нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности" (розділ V, п. 2.2. пп.7 Наказу МВС України 30 грудня 2014 року № 1417);

- на вікнах будівель, де перебувають люди, встановлено глухі ґрати (розділ VI, п.6. Наказу МВС України від 30 грудня 2014 року № 1417);

- пожежний щит не укомплектований: вогнегасники - 3 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт., ящик без піску (розділ V, п.3.11. Наказу МВС України 30 грудня 2014 року № 1417);

- не всі приміщення забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальньїе и знаки безопасности" (розділ II, п.8. Наказу МВС України 30 грудня 2014 року № 1417);

- в лікарні відсутній документ (наказ, інструкцієя тощо) яким встановлений протипожежний режим, який включає: порядок утримання шляхів евакуації; визначення спеціальних місць для куріння; порядок застосування відкритого вогню (розділ II, п.3 ППБ);

- ширина проходів на шляхах евакуації в коридорах лікарні, приміщення при двостороньому відкриванні дверей 3-х приміщень в коридор менше нормованої (розділ III, п.2.23. Наказу МВС України 30 грудня 2014 року № 1417 ППБУ);

- двері на шляхах евакуації відчиняються проти напрямку виходу з будівель (приміщень) (розділ III, п.2.27. ППБУ);

- допускається: захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами; улаштовувати у сходових клітках приміщення будь-якого призначення, обладнання (розділ III, п.2.37.ППБУ);

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (розділ IV, п.1.6. ППБУ);

- допускається експлуатація тимчасових дільниць електромереж (розділ IV, п.1.8 ППБУ);

- відсутній акт проведення прихованих робіт на прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів (розділ IV, п.1.12.ППБУ);

- використання світильників з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків) (розділ IV, п.1.18. ППБУ);

- дерев'яні конструкції лікарні усіх ступенів вогнестійкості, крім V, не оброблені вогнезахисною сумішшю, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів (розділ III, п.2.5. ППБУ).

Денний стаціонар KMHKJI «Соціотерапія»:

- розділ III, п.2.5. ППБУ дерев'яні конструкції лікарні усіх ступенів вогнестійкості, крім V, не оброблені вогнезахисною сумішшю, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів (розділ III, п.2.5. ППБУ);

- відсутній акт проведення прихованих робіт на прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів (розділ IV, п.1.12. ППБУ);

- на вікнах будівель, де перебувають люди, встановлено глухі ґрати (розділ VI, п.6.Наказ МВС України від 30 грудня 2014 року № 1417);

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (розділ IV, п.1.6.ППБУ);

- приміщення не обладнані автоматичними системами протипожежного захисту (системами пожежної сигналізації) (далі- АСПЗ) (розділ V, п. 1.Наказ МВС України 30 грудня 2014 року № 1417).

Наркологічне відділення №1 КМНКЛ «Соціотерапія»:

- приміщення лікарні не забезпечено додатковим живленням від третього незалежного взаєморезервоного джерела живлення, що забезпечує електропостачання визначеної тривалості відповідно до п.2.4. ДБН В. 2.5.- 23-2010 «Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення» (п.4 розділ І ППБУ);

- розділ V, п.1. Наказ МВС України 30 грудня 2014 року № 1417 приміщення не дообладнані автоматичними системами протипожежного захисту (системами пожежної сигналізації) (далі- АСПЗ);

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (розділ IV, п.1.6. ППБУ);

- на вікнах будівель, де перебувають люди, встановлено глухі ґрати (розділ VI, п.6. Наказ МВС України від 30 грудня 2014 року № 1417);

- дерев'яні конструкції лікарні усіх ступенів вогнестійкості, крім V, не оброблені вогнезахисною сумішшю, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів (розділ III, п.2.5. ППБУ).

Харчовий блок КMHKJI «Соціотерапія»:

- приміщення не обладнані автоматичними системами протипожежного захисту (системами пожежної сигналізації) (далі- АСПЗ) (розділ V, п.1.Наказ МВС України 30 грудня 2014 року № 1417);

- не проведений замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (розділ IV, п.1.20 ППБУ);

Господарська будівля (для прибираючого інвентарю) KMHKЛ «Соціотерапія»:

- дерев'яні конструкції будівлі усіх ступенів вогнестійкості, крім V, не оброблені вогнезахисною сумішшю, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів (розділ III, п.2.5. ППБУ);

- допускається експлуатація тимчасових дільниць електромереж (розділ IV, п.1.8. ППБУ);

- відсутній акт проведення прихованих робіт на прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів (розділ IV, п.1.12. ППБУ);

- з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (розділ IV, п.1.6.ППБУ);

- допускається: захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами (розділ III, п.2.37.ППБУ);

- не проведений замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (розділ IV, п.1.20.ППБУ);

- для господарської будівлі лікарні відсутні та затверджені керівником лікарні інструкції про заходи пожежної безпеки (розділ II, п.4. ППБУ);

- приміщення не обладнані автоматичними системами протипожежного захисту (системами пожежної сигналізації) (далі- АСПЗ) (розділ V, п.1 Наказу МВС України 30 грудня 2014 року № 1417);

- приміщення господарської будівлі не забезпечене первинними засобами пожежогасіння (розділ V, п. 3.6 ППБУ).

Примірник Акту №241 отримано особисто провідним інженером КМНКЛ «Соціотерапія» Коржом О.Г.

У зв'язку з існуванням небезпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування, шляхом часткового зупинення експлуатації приміщень КМНКЛ «Соціотерапія» Голосіївського району міста Києва, а саме: головний корпус та господарське приміщення (для зберігання притирального інвентарю) за адресою: провулок Деміївський, 5А в Голосіївському районі м. Києва до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.

Крім того, судом встановлено, що наказом головного лікаря КМНКЛ «Соціотерапія» Ярого В.В. від 16.11.2017 №176 затверджено комісію по усуненню порушень пожежної безпеки.

З матеріалів справи встановлено, що відповідачем складено План заходів з питань пожежної безпеки.

Листом КМНКЛ «Соціотерапія» від 13.03.2018 №302, направленого позивачу, висловлено прохання направити для проведення позапланової перевірки підрозділу КМНКЛ «Соціотерапія», розташованого за адресою: м. Київ, провулок Деміївський, 5-А, інспекторів відділу ЗНС Голосіївського РУ ГУ ДСНС України в м. Києві з метою підтвердження усунення виявлених недоліків під час здійснення попередньої позапланової перевірки, проведеної 13.11.2017, за результатами якої складено АКТ №241 від 13.11.2017.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі також - Закон).

Так, виходячи з положень статтей 1 та 4 Закону (тут і далі по тексту нормативно-правові акти наведені в редакції, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Згідно частини першої статті 5 Закону, планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.

Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.

Протягом планового періоду здійснення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб'єкта господарювання одним і тим самим органом державного нагляду (контролю) не допускається.

Частиною шостою статті 7 Закону передбачено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно частини сьомої статті 7 Закону, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Кодекс цивільного захисту України (далі також - КЦЗ України) регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (стаття 1 КЦЗ України).

Відповідно до статті 64 КЦЗ України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно статті 66 КЦЗ України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 68 КЦЗ України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами (п. 1 частини першої статті 70 КЦЗ України).

Положеннями частини другої статті 70 КЦЗ України визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Виходячи з системного аналізу вказаних вище правових норм, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації об'єкта.

У той же час, суд звертає увагу, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417 затверджено Правила пожежної безпеки в Україні, які є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Вказані Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд.

Згідно пунктів 1, 2, 3 розділу ІІ ППБУ, діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств та об'єктів.

Керівник підприємства повинен визначити обов'язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки, призначити відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання й експлуатацію засобів протипожежного захисту.

Обов'язки щодо забезпечення пожежної безпеки, утримання та експлуатації засобів протипожежного захисту передбачаються у посадових інструкціях, обов'язках, положеннях про підрозділ.

На кожному об'єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) повинен бути встановлений протипожежний режим.

З аналізу зазначених правових норм вбачається, що забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ, організацій покладається на їх керівників та уповноважених керівниками осіб.

При цьому, єдиною підставою для повного чи часткового зупинення діяльності товариства є факт створення ним загрози життю та здоров'ю людей у зв'язку із експлуатацією приміщень, і цей факт має бути доведений належними та допустимими доказами.

Така ознака як створення загрози життю та/або здоров'ю людей досить широко трактується, теоретично всі порушення протипожежних норм у тій чи іншій мірі створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. Отже, застосування цих заходів можливе за будь-яке порушення. При цьому, оскільки обов'язок доведення позовних вимог законом покладено на позивача, то саме органи пожежного нагляду мають обґрунтувати необхідність застосування зупинення роботи підприємства, а суд дослідити вказані докази та надати їм відповідної правової оцінки.

Відповідач у своєму відзиві на позовну заяву просить суд відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що ним частково усунуто порушення, зафіксовані у пунктах 1-20, 23-26, 28-30, 32, 33, 35-42 Акту №241 від 13.11.2017, що підтверджується відповідними копіями документів, які долучено відповідачем до відзиву, а саме: договором № М-41/32-17 від 15.12.2017 про монтажні та пусконалагоджувальні роботи системи протипожежної сигналізації, системи оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей та системи передавання тривожних сповіщень та договором №ПР-27/32-17 від 15.12.2017 про проектні роботи (на підтвердження усунення порушення, зазначених у пунктах 5, 26, 28, 32, 41 Акту №241); копією посвідчення №25034738 про проходження навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки (на підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 6 Акту №241); акту №2 від 21.11.2017 з копіями фото (на підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 7 Акту №241); акту №4 від 21.11.2017 з копіями фото (на підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 8 Акту №241); акту №7 від 24.11.2017 з копіями фото (на підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 9 Акту №241); акту №9 від 28.11.2017 з копіями фото (на підтвердження усунення порушень, зазначених у пунктах 10, 24, 30 Акту №241); акту №10 від 29.11.2017 з копіями фото (на підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 11 Акту №241); акту №8 від 27.11.2017 з копіями фото (на підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 12 Акту №241); затверджені головним лікарем КМНКЛ «Соціотерапія» В.В. Ярим від 06.07.2017 «Заходи пожежної безпеки у службових приміщеннях Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія» (на підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 13 Акту №241); акту №3 від 22.11.2017 з копіями фото (на підтвердження усунення порушень, зазначених у пунктах 16, 38 Акту №241); акту №2 від 21.11.2017 з копіями фото (на підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 7 Акту №241); акту №1 від 21.11.2017 з копіями фото (на підтвердження усунення порушень, зазначених у пунктах 17, 25, 29, 37 Акту №241); «Акт на скрытые работы по устройству контура для молниезащиты» від 02.10.2007; «Акт на скрытые работы по устройству контура защитного заземления» від 01.10.2007 (на підтвердження усунення порушень, зазначених у пунктах 19, 23, 36 Акту №241); акту №5 від 22.11.2017 з копіями фото (на підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 20 Акту №241); копію Інструкції про дотримання заходів пожежної безпеки господарської будівлі Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія» від 04.12.2017 (на підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 40 Акту №241); акту №4 від 22.11.2017 з копіями фото (на підтвердження усунення порушення, зазначеного у пункті 42 Акту №241).

Водночас, з відзиву судом встановлено, що порушення, викладені у пунктах 21, 22, 27, 31, 34 Припису не усунуті з наступних причин:

пункти 21. 22, 31, 34 (дерев'яні конструкції лікарні усіх ступенів вогнестійкості, крім V, не оброблені вогнезахисною сумішшю, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів) не усунуті у зв'язку з тим. що обробка дерев'яних конструкцій лікарні по технології можлива лише у весняно-літній період при певному температурному режимі, і будуть усунуті в найближчий час;

пункт 27 Припису щодо забезпечення приміщень лікарні додатковим живленням від третього незалежного взаєморезервного джерела живлення, що забезпечує електропостачання визначеної тривалості відповідно до пункту 2.4 ДБН В. 2.5.-23-2010 "Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення", буде усунуто за наявності фінансування.

Крім того, судом встановлено, що відповідач звернувся до позивача з проханням провести позапланову перевірку підрозділу КМНКЛ «Соціотерапія», розташованого за адресою: провулок Деміївський, 5А, з метою підтвердження усунення виявлених недоліків під час попередньої позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки та викладених у Акті № 241 від 13.11.2017, що підтверджується копію листа КМНКЛ «Соціотерапія» від 13.03.2018 № 302.

Враховуючи долучені до матеріалів справи докази, суд дійшов висновку про усунення відповідачем порушень, встановлених актом перевірки, в той час, як ті, що залишились не усунутими, не становлять загрозу життю та/або здоров'ю людей, позаяк, позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 194, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно ч. 1 ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України. апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідно до пп. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України:

Позивач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (01601, м. Київ, вул.. Володимирська, 13 код ЄДРПОУ 38620155);

Відповідач: Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія» (03039, м. Київ, пров. Деміївський, 5-А, код ЄДРПОУ 05496862).

Суддя Л.О. Маруліна