Рішення від 31.10.2018 по справі 686/21594/18

Справа № 686/21594/18

РІШЕННЯ

іменем України

31 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови від 27.08.2018 ВП №56011094,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому просить скасувати постанову державного виконавця про накладення штрафу від 27.08.2018 ВП №56011094 в розмірі 5100,00 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області №686/21594/18 від 06.12.2017, яка набрала законної сили згідно постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду 30.01.2018 року (отримана 07.02.2018 року), головним управлінням Пенсійного фонду України 07.02.2018 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" № 2246-VIII видатки на проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не були передбачені. 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - постанова № 103), яка фактично запровадила поетапний порядок виплати пенсій колишнім військовослужбовцям, перерахованих за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, при цьому обумовивши виплату перерахованих пенсій виділенням коштів на їх фінансування з державного бюджету.

Позивач вважає, що невиконання судового рішення Управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Ухвалою суду від 22.10.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін з урахуванням вимог ст.287 КАС України, та призначено судове засідання на 31.10.2018.

Представником відповідача 30.10.2018 року подане суду клопотання про залучення до участі у справі на стороні відповідача у якості третьої особи - стягувача у виконавчому провадженні ОСОБА_1, оскільки результати розгляду справи вплинуть на його права.

Суд вважає, що вказане клопотання не підлягає задоволенню, оскільки в порушення вимог ч.4 ст.49 КАС України представником відповідача не вказано на яких підставах належить ОСОБА_1 належить залучити до участі у справі в якості третьої особи.

Позивач в судове засідання по справі не прибув , про те подав письмову заяву про розгляд справи у його відсутність та вказав, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача подав суду відзив на позов. В судове засідання не з'явивися, про те подав суду письмове клопотання в якому вказав, що проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в задоволенні позовних вимог у зв'язку із тим, що на його думку рішення суду в повному обсязі не виконано, оскільки ОСОБА_1 не виплачено залишок за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі 16153,86 грн.

Враховуючи те, що позивач та відповідач, які належним чином повідомлені судом про дату, час та місце розгляду справи та подані представниками сторін письмові клопотання про розгляд справи в їх відсутність , суд вважає за можливе розглянути справу згідно положень ч.9 ст.205 КАС України в письмовому провадженні.

Дослідивши адміністративний позов, відзив на позовну заяву, оцінивши належні та допустимі докази, які містяться в матеріалах справи суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області від 19.03.2018 відкрито виконавче провадження №56011094 з примусового виконання виконавчого листа №686/21594/18, виданого 15.03.2018 Хмельницьким міськрайонним судом Хмельницької області, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №58/121/49-2017 від 18.05.2017 року та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" в розмірі 50% грошового забезпечення з 01.01.2016 року.

Листом від 16.04.2018 за №9434/08 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомлено державного виконавця, що на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 06.12.2017, яка набрала законної сили згідно постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30.01.2018 року (отримана 07.02.2018 року), головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 07.02.2018 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №58/121/49-2017 від 18.05.2017 року та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" в розмірі 50% грошового забезпечення з 01.01.2016 року. Основний розмір пенсії після перерахунку склав 5069,42 грн. Сума доплати за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року становить 17532,72 грн. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" видатки на проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не були передбачені. 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - постанова № 103), пункт 3 якої передбачає, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету. Враховуючи зазначене, сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 року по 28.02.2018 року у розмірі 1378,86 грн. виплачена у березні 2018 року (додаткова відомість виплати пенсій на березень), сума доплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року в розмірі 16153,86 грн. буде виплачена у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року.

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області ВП №56011094 від 27.08.2018 року за невиконання судового рішення накладено на Головне управління Пенсійного фонду України Хмельницької області штраф в розмірі 5100,00 грн. В даній постанові вказано, що сума невиплаченої доплати становить 16153,86 грн., а посилання боржника на постанову КМУ №103 від 21 лютого 2018 року є безпідставними. Судові рішення є обов'язковими для виконання.

Не погоджуючись з винесеною постановою державного виконавця, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинами суд враховує наступне.

Спірні правовідносини регулюються Законом України Про виконавче провадження від 02.06.2016 р. №1404-VІІІ (далі - Закон ).

Відповідно до ч. ч. 6 ст. 26 Закону за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.63 Закону за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець, зокрема, виносить постанову про накладення на боржника штрафу.

Відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

На час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу, має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поважними в розумінні наведених норм Закону можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його власного волевиявлення.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Суд звертає увагу на те, що постановою КМ України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", врегульовано порядок проведення виплати перерахованих сум пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Зокрема, пункт 3 вказаної постанови передбачає, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

- з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. Аналогічного висновку дійшов Верховний суд в ухвалі від 02.05.2018 року у справі №818/1076/18 та в ухвалі від 16.07.2018 року у справі №811/1469/18.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії стягувачу, яку не було виплачено в повному обсязі у зв'язку з відсутністю фінансового забезпечення.

Невиконання судового рішення відповідачем в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку та в подальшому - до отримання фінансування, виконати судове рішення. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного суду від 24.01.2018 по справі 405/3663/13-а, від 13 червня 2018 року по справі №757/29541/14-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що постанова головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області про накладення штрафу ВП № 56011094 від 27.08.2018 року підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд встановив, що позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в розмірі 1762 гривень відповідно до платіжного доручення від 17 жовтня 2018 року №2557.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Відповідно до ч.3 ст.287 КАС України, відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.

В даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до суду з позовом, який не пов'язаний із виконанням його повноважень, а спрямований на захист його прав, як боржника в межах виконавчого провадження.

Оскільки у спірних правовідносинах суб'єктом владних повноважень виступав лише відповідач - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області, тому за рахунок бюджетних асигнувань з останнього необхідного стягнути судові витрати на користь позивача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Герцена, 10, код ЄДРПОУ 21318350) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області (29000, м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 13/2, код ЄДРПОУ 35092158), задовольнити.

Скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області про накладення штрафу ВП № 56011094 від 27.08.2018 року.

Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області судові витрати у сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницький області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Головуючий суддя ОСОБА_2