29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"30" жовтня 2018 р.Справа № 924/897/18
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Грамчука І.В., розглянувши матеріали
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Хмельницької філії ПАТ "Укртелеком" м.Хмельницький
до Управління соціального захисту населення Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області
про стягнення 114415,75 грн. по відшкодуванню витрат за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям споживачів Ізяславського району Хмельницької області у період з 01.01.2018р. по 31.08.2018р. включно
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю № 2652 від 12.12.17р.
від відповідача: не з'явився
встановив: 01.10.2018 року до господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Хмельницької філії ПАТ "Укртелеком" м.Хмельницький до Управління соціального захисту населення Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області про стягнення 114415,75 грн. по відшкодуванню витрат за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям споживачів Ізяславського району Хмельницької області у період з 01.01.2018р. по 31.08.2018р. включно.
В обґрунтування позову вказує на порушення відповідачем постанови КМУ від 04.03.2002р. №256, якою затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту на сайті Ізяславської районної державної адміністрації обов'язку відшкодування витрат за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям споживачів Ізяславського району Хмельницької області у період з 01.01.2018р. по 31.08.2018р. включно.
Повноважний представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач повноважного представника в засідання не направив, проте надав відзив на позов (вх.№05-22/8853/18 від 25.10.2018р.), у якому просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Посилається на положення Бюджетного кодексу України та Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256, вбачається, що держава взяла на себе зобов'язання по відшкодуванню таких витрат.
Рішенням Конституційного суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 Конституційний Суд України виходить з того, що за рахунок бюджетних джерел забезпечується соціальний захист широких верств населення країни, серед яких особи, що отримують пенсії та інші види соціальних виплат та допомоги. Це зобов'язує державу дотримуватися частин першої, третьої статті 95 Основного Закону України, згідно з якими бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами; держава прагне до збалансованості бюджету України.
У Рішенні від 27 листопада 2008 року № 26-рп/2008 у справі про збалансованість бюджету Конституційний Суд України зазначив, що положення частини третьої статті 95 Конституції України стосовно прагнення держави до збалансованості бюджету України у системному зв'язку з положеннями частини другої цієї статті, статті 46 Конституції України треба розуміти як намагання держави при визначенні законом про Державний бюджет України доходів і видатків та прийнятті законів, інших нормативно-правових актів, які можуть вплинути на доходну і видаткову частини бюджету, дотримуватися рівномірного співвідношення між ними та її обов'язок на засадах справедливого, неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами враховувати загальносуспільні потреби, необхідність забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 січня 2017 року № 826/8975/16, визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України, що полягає у невжитті заходів щодо розробки проекту закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» в частині надання субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
У рішенні Рахункової палати України від 8 листопада 2016 року № 23-3 Про результати аудиту ефективності використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд і надання пільг з послуг зв'язку окремим категоріям громадян зазначено, що Державні соціальні стандарти і нормативи (норми) щодо пільгового проїзду та надання пільг з послуг зв'язку громадянам окремих категорій, які є основою для розрахунку видатків на соціальні цілі, формування на їх підставі бюджетів усіх рівнів і міжбюджетних відносин, забезпечення адресності спрямування коштів субвенції, не затверджені всупереч вимогам п. 10 прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України і ст.ст. 5 та 10 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
Звертає увагу на те, що відповідно до п.п. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян проводяться з місцевих бюджетів за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, у Законі України «Про Державний бюджет України на 2018» відсутня субвенція з Державного бюджету України місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку.
Звертає увагу на те, що Управління соціального захисту населення Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області є бюджетною установою і діє у відповідності до вимог чинного законодавства України. Всі платежі, які здійснює управління, проводяться на підставі кошторисних призначень, згідно затверджених кошторисів та коштів, передбачених на конкретні цілі відповідно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України, якою встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Посилається на ст. 48 Бюджетного кодексу України, згідно якої розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань та частину 2 статті 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Звертає увагу на те, що незважаючи на те, що відповідно до п. 3 Порядку № 256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення, в даній ситуації управління соціального захисту населення лише здійснює перерахування коштів на рахунки підприємств - надавачів послуг, а не проводить розподіл коштів.
Щодо вимоги Позивача стягнути з Управління соціального захисту райдержадміністрації населення заборгованість за надані послуги пільговим категоріям споживачів за період з 01.01.2018 року по 31.08.2018 року зазначає наступне.
Відповідно до договору № 3 про відшкодування пільг по абонентній платі за користування індивідуальними квартирними телефонами та встановленню квартирних телефонів пільговій категорії населення від 05 січня 2015 року, укладеного між Управлінням соціального захисту населення Ізяславської райдержадміністрації та ПАТ «Укртелеком», термін дії договору становить 1 рік: з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року.
Протягом 2017-2018 років Договір про відшкодування витрат за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян між Управлінням соціального захисту населення Ізяславської районної державної адміністрації та ПАТ «Укртелеком» на 2017-2018 роки не укладався. Крім того, протягом вказаного періоду між Управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації та ПАТ «Укртелеком» звіряння розрахунків за надані населенню пільги за послуги електрозв'язку не здійснювались.
З огляду на вищенаведене, враховуючи необхідність належної підготовки справи для розгляду по суті, враховуючи визначені ст. 177 ГПК України завдання підготовчого засідання, відсутність можливості розглянути у даному підготовчому засіданні питання, визначені ст. 182 ГПК України, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання, повідомивши учасників справи про дату, час і місце засідання.
Керуючись ст. ст. 120, 121, 177, 182, 183, 184, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
Відкласти підготовче засідання у справі №924/897/18 на 10:30 год. "27" листопада 2018 р.
.
Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Хмельницької області за адресою: м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1.
Повідомити учасників справи про час, дату та місце засідання шляхом направлення їм цієї ухвали.
Явка учасників справи є обов'язковою.
Ухвала набирає законної сили 30.10.2018 р., оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Грамчук
Віддруковано 3 примірн.: 1 - у справу, 2- позивачу (29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівська,13), 3- відповідачу (30300, м.Ізяслав, вул.Шевченка, буд. 10В) всім реком. з повідомл. про вруч.