24 жовтня 2018 р. м. ХарківСправа № 524/7213/17
Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Яковенка М.М.
суддів: Тацій Л.В., Старосуда М.І.
секретарі судового засідання: Жданюк Г.О.
за участі представника відповідача: Стороженко Н.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у в режимі відеоконференції приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційні скарги Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту та питань АТО та міського голови м. Кременчука Малецького Віталія Олексійовича на рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 13 квітня 2018 року(головуючий 1 інстанції Кривич Ж.О., повний текст рішення складений 23.04.2018 р.) по справі №524/7213/17 за позовом ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту та питань АТО, Міського голови м. Кременчука Малецького Віталія Олексійовича про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, визнання протиправним та скасування розпорядження,
У вересні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області з позовом до Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО, міського голови м. Кременчука Малецького Віталія Олексійовича в якому просив з урахуванням уточнень:
- визнати протиправними та скасувати розпорядження міського голови Малецького Віталія Олексійовича № 98-Р від 31.03.2017 року «Про закінчення опалювального періоду 2016-2017 років в м. Кременчуці».
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області зі здійснення перерахунку призначеної ОСОБА_3 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року включно, а саме - щодо розрахунку субсидії на послугу газопостачання за два дні опалювального періоду за квітень 2017 року (з 01.04.2017 року по 02.04.2017 року включно).
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області здійснити нарахування призначеної ОСОБА_3 субсидії на послугу газопостачання в повному обсязі згідно повідомлення про надання субсидії № 1037 від 07.10.2016 року - за всі дні квітня 2017 року, тобто з 01.04.2017 року по 30.04.2017 року включно.
Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 13 квітня 2018 року позов задоволено.
Визнано протиправними та скасувати розпорядження міського голови Малецького Віталія Олексійовича № 98-Р від 31.03.2017 року «Про закінчення опалювального періоду 2016-2017 років в м. Кременчуці».
Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області зі здійснення перерахунку призначеної ОСОБА_3 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року включно, а саме - щодо розрахунку субсидії на послугу газопостачання за два дні опалювального періоду за квітень 2017 року (з 01.04.2017 року по 02.04.2017 року включно).
Зобов'язано Управління соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області здійснити нарахування призначеної ОСОБА_3 субсидії на послугу газопостачання в повному обсязі згідно повідомлення про надання субсидії № 1037 від 07.10.2016 року - за всі дні квітня 2017 року, тобто з 01.04.2017 року по 30.04.2017 року включно.
Апелянти (відповідачі) Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту та питань АТО та міський голова м. Кременчука Малецького Віталія Олексійовича, посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийнятого з порушенням норм матеріального та процесуального права, просили постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.Апелянти наголошують на тому, що субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону.
Представник відповідача - апелянта наполягав на задоволенні апеляційної скарги. Зазначив, що рішення про закінчення опалювального сезону, відноситься до компетенції виконавчого комітету міськради, в той же час через процедурну складність прийняття такого рішення виконкомом, таке рішення було прийняте міським головою. Зазначене рішення є вирішальним для них, як органу, який здійснює нарахування, припинення, перерахунок субсидій.
Інші представники сторін в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомленні про дату, час та місце розгляду справи. Від сторони позивача надійшов письмовий відзив, в якому апеляційну скаргу міського голови просив залишити без задоволення. Розгляд справи провести у його від сутність. Колегія суддів зазначає, що неявка інших сторін не є перешкодою для розгляду та вирішення справи та прийняття рішення за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційні скарги залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що ОСОБА_3 проживає, зареєстрований та є власником житлового будинку в м. Кременчуці, за адресою: вул. Ботанічна, 21.
З 07 жовтня 2016 року отримує субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. З повідомлення про надання субсидії № 1037 від 07.10.2016 року вбачається, що призначено субсидію (на соціальну норму на 2 чол.) для відшкодування витрат на оплату ЖКП на 7 місяців, починаючи з жовтня 2016 року по квітень 2017 року включно в розмірі 2 554,72 грн., в тому числі на послуги газопостачання 2 441,95 грн. ( 396,96 м. куб.).
Однак, фактично, субсидія на послугу газопостачання нарахована лише до 03 квітня 2017 року, коли в місті за інформацією міських ЗМІ закінчено опалювальний період.
Так, 31 березня 2017 року міський голова прийняв Розпорядження № 98-Р «Про закінчення опалювального періоду 2016-2017 років в м. Кременчуці», про наступне:
1. Голові правління ПАТ «Полтаваобленерго», голові правління ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод», директору КП «Теплоенерго», начальнику управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Кременчуцької міської ради припинити з 03 квітня 2017 року подачу теплоносія на потреби опалення всім споживачам в м. Кременчуці.
2. Голові правління ПАТ «Кременчукгаз» закінчити опалювальний період в будинках з індивідуальним газовим опаленням 03 квітня 2017 р.
Це розпорядження опубліковане на офіційному сайті Кременчуцької міської ради Полтавської області (https://kremen.gov.ua/downloadtmp/cloud/11048517-03-31-17-23-00-946.pdf).
19 квітня 2017 року першим заступником міського голови м. Кременчука прийнято розпорядження № 123-Р «Про відновлення подачі теплоносія для опалення».
26 квітня 2017 року, у зв'язку з підвищенням температури повітря, перший заступник міського голови прийняв розпорядження № 132-Р «Про припинення подачі теплоносія».
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що міським головою не доведено правомірність та обґрунтованість прийняття оскаржуваного розпорядження з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції у повному обсязі виходячи з наступного.
У статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» дано визначення терміну виконавчі органи рад» як органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
В свою чергу, сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста (стаття 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до п. 20) ч. 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що сільський, селищний, міський голова: видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Однак, статтею 42 вказаного Закону (на яку посилається міський голова як на правову підставу прийняття оспорюваного розпорядження) не передбачені повноваження щодо регулювання дат початку та закінчення опалювального періоду.
Ці питання законодавством віднесені до компетенції виконавчих органів рад, до повноважень їх виконавчих комітетів.
Так, пунктом 1 цих Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630 з передбачено, що ці Правила регулюють відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (виконавець), і фізичною та юридичною особою (споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».
Пунктом 5 Правил N 630 зазначено, що рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчими органами відповідних сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації, нормами санітарного законодавства та іншими нормативними документами.
У пункті 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива від 21.10.1995 року №848 в редакції чинній на час прийняття оскаржуваного розпорядження) зазначено, що перерахунок субсидії в межах установленого строку її призначення здійснюється у разі:
встановлення рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або місцевої держадміністрації дати початку (закінчення) опалювального періоду, що відрізняється від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який розраховується субсидія, визначеної цим пунктом, тобто з 1 жовтня по 30 квітня.
Частиною 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Згідно частини 8 цієї статті, сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Виходячи з вищенаведених вимог законодавства, не передбачено повноважень міського голови органів місцевого самоврядування приймати рішення про закінчення опалювального сезону (періоду) для інших видів опалення. Міський голова та його заступник не є виконавчими органами місцевих рад, а є посадовими особами, які в межах своїх повноважень приймають розпорядження, а не рішення.
Доводи апелянта, що висновки суду першої інстанції з приводу відсутності повноважень у голови міськради на прийняття відповідного розпорядження з огляду на відсутність чіткої градації повноважень виконкому та міськ.голови в частині дострокового припинення опалювального сезону, є безпідставними та такими, що суперечать змісту законодавства, що врегульовує спірні правовідносини та визначає компетенцію кожного з суб'єктів міського самоврядування.
Отже, судом першої інстанції зроблений правильний висновок, що відповідач, як міський голова перебрав на себе не властиві йому за законом повноваження виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, прийнявши спірне розпорядження про закінчення опалювального періоду в м. Кременчуці.
Згідно з абз. 1 п. 14 Постанови КМУ № 848, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Перерахунок субсидії відповідно до абз. 16 п. 14 Постанови КМУ №848, здійснюється в межах установленого строку її призначення без звернення громадян у разі, зокрема, встановлення рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або місцевої держадміністрації дати початку (закінчення) опалювального періоду, що відрізняється від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який розраховується субсидія, визначеної цим пунктом (у разі користування послугою з централізованого опалення).
Пунктом 2 частини третьої статті 16 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» встановлено, що комунальні послуги надаються споживачам безперебійно, виключно за винятком часу перерв на міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок та закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з правилами та іншими нормативними документами.
З огляду на відсутність відповідного рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про закінчення опалювального періоду, що відрізняється від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який розрахована субсидія (з 01 жовтня 2016 року по 30 квітня 2017 року), Управління соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради не мало правових підстав здійснювати перерахунок субсидії на послугу газопостачання в бік зменшення, тобто в тих межах, про які відповідач вказав у своєму листі від 25 травня 2017 року № 02-6641.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Стаття 5 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» містить визначення поняття та види комунальних послуг, зокрема це послуги: з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно з підпунктом 6 п.1 ст. 21 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», позивач має право отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати житлово-комунальних послуг і повертати їх у разі ненадання таких послуг чи пільг.
Позивач мав право на призначену субсидію на весь опалювальний період, а саме до 30 квітня 2017 року (а не до 02 квітня 2017 року включно).
Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Рішенням Кременчуцької міської ради від 23 грудня 2015 року затверджено Положення про Управління соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (https://www.kremen.gov.ua/downloadtmp/cloud/3039116-05-30-09-12-03-756.pdf), далі - Положення.
Пунктом 1.1 Положення передбачено, що Управління соціального захисту населення Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області є виконавчим органом міської ради, структурним підрозділом департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області.
Згідно п. 1.3 Положення, Управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та іншими нормативно-правовими актами Міністерства соціальної політики України, розпорядженнями обласної державної адміністрації, наказами Департаменту праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації, рішеннями Кременчуцької міської ради, рішеннями виконавчого комітету та цим Положенням.
Відповідно до п. 3.3 Положення, Управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує призначення населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Листом від 13 вересня 2017 року ОСОБА_3 звертався до відповідача - управління про перерахунок субсидії на послугу газопостачання по 30 квітня 2017 року та відшкодувати різницю.
З огляду на відсутність відповідного рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про дати початку (закінчення) опалювального періоду, що відрізняється від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який була розрахована субсидія (з 01 жовтня 2016 року по 30 квітня 2017 року), УСЗН Автозаводського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради не мало правових підстав здійснювати перерахунок субсидії на послугу газопостачання в бік зменшення, тобто в тих межах, про які відповідач вказав у своєму листі від 25 травня 2017 року № 02-6641.
Доводи апелянта щодо відсутності підстав для проведення перерахунку позивачу субсидіє є безпідставними, з огляду на те, що в межах спірних правовідносин, зазначене розпорядження, яке не прийняте в межах повноважень, створило безпідставні наслідки, усунення яких належить до компетенції цього відповідача, який здійснює перерахунок субсидій.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційні скарги без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. 23, 31, 33, 90, 292, 308, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційні скарги Управління соціального захисту населення Автозаводського району Департаменту соціального захисту та питань АТО та міського голови м. Кременчука Малецького Віталія Олексійовича - залишити без задоволення.
Рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 13 квітня 2018 року по справі №524/7213/17 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів - з дня складення повного судового рішення.
У повному обсязі складена 29 жовтня 2018 року.
Головуючий суддя (підпис)М.М. Яковенко
Судді(підпис) (підпис) Л.В. Тацій М.І. Старосуд