ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/223
м. Київ
22 жовтня 2018 року № 826/6661/18
За позовом ОСОБА_1
До Головного управління Пенсійного фонду у Київській області
Про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахування та виплату ОСОБА_1 пенсію без обмеження кінцевої дати виплати, з урахуванням раніше поданих документів та довідки за № 305/103 від 07.02.2018 року, виданої фінансовим управлінням Генерального Штабу Збройних Сил та сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, зазначених у довідці № 305/103.
Ухвалою суду від 02.05.18 р. справу призначено до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.
23.05.18 р. відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.
Разом з відзивом відповідачем подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Ознайомившись з матеріалами справи та поданим клопотанням, суд не вбачає необхідності у проведенні судового засідання для розгляду справи та вважає наявні у справі матеріали достатніми для прийняття рішення по суті.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, наказом Начальника Генерального штабу-Головнокомандувача Збройних Сил України №603 від 15.12.2017 р. звільнений у запас за п. "а" ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (у зв'язку із закінченням строку контракту); перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі довідки Фінансового управління Генерального штабу ЗСУ від 29.12.17 р. №350/960 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсій.
07.02.2018 р. позивачем отримано довідку Фінансового управління Генерального штабу ЗСУ №305/103 про суми нарахованого грошового забезпечення за період з грудня 2015 р. по грудень 2017р., згідно якої до складу грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім грошового забезпечення, входять також щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З посиланням на ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" позивач подав до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області заяву від 01.03.18 р. про перерахунок пенсії з врахуванням вказаних додаткових видів грошового забезпечення.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.03.2018 р. №1144/С-01 позивача повідомлено, що зважаючи на те, що в ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та п. 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.92 р. №393, такі види грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, та інші зазначені у зверненні виплати не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, включити її до розміру грошового забезпечення для розрахунку пенсії підстави відсутні.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає бездіяльність щодо не включення до розрахунку його пенсії вказаних складових протиправною з таких підстав.
Позивач зазначає, що згідно ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" до основного розміру пенсії мають включатися всі складові розміру грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто, включно з щомісячною додатковою грошовою винагородою, грошовою допомогою на оздоровлення, матеріальною допомогою для вирішення соціально-побутових питань, що отримані позивачем за останні календарні 24 місяці служби.
Відповідно, всі види грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, мають бути враховані для визначення розміру пенсії позивача.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області - проти задоволення позовних вимог заперечив, з наступних підстав.
Відповідач зазначив, що додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, премія згідно ст. 27 дисциплінарного статуту Збройних Сил України, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не належить до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.
Також відповідач посилається на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 р. у справі №4-рп/2015, згідно якого до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ від 20.12.91 р.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно ч. 1, 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.06 р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (чинна станом на час перебування позивача на службі та призначення йому пенсії) врегульовано питання структури та умов грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу.
Згідно п. 1.2 р. І Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.08 р. №260 (чинна станом на час проходження позивачем служби та призначення пенсії) грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно п. 30.1 р. ХХХ Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Згідно п. 33.1 р. ХХХ Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.10 р. №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" (чинна станом на час перебування позивача на службі та призначення йому пенсії) установлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям, які займають посади у Військово-Морських Силах Збройних Сил.
Згідно наданої позивачем довідки №305/103, виданої Фінансовим управлінням Генерального штабу ЗСУ 07.02.2018 р., за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням позивача (з грудня 2015 р. по грудень 2017 р.) ОСОБА_1 отримував одноразові види грошового забезпечення - грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, щомісячну додаткову грошову винагороду.
Згідно примітки до вказаної довідки зазначено, що відповідно до вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на вищевказані суми, крім одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, Фінансовим управлінням Генерального штабу ЗСУ проводилося нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та його сплата.
Відповідачем у наданому листі від 12.03.2018 р. №1144/С-01 підставою для відмови у врахуванні вказаних одноразових додаткових видів грошового забезпечення при визначенні розміру пенсії позивача стало посилання на зміст ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.92 р. та п. 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.92 р. №393.
З вказаного приводу суд зазначає наступне.
Згідно загального положення ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 р. №1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст. 4 вказаного Закону №1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби. При цьому всі види грошового забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських враховуються нарівні із заробітною платою робітників і службовців.
Згідно загального положення ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 р. №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Згідно ч. 2 ст. 5 вказаного Закону №1058-IV виключно цим Законом визначаються: умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Тобто, згідно спеціальних Законів України, що регулюють питання пенсійного забезпечення, передбачено включення до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії всіх видів доходу, з якого були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, і вказаний Закон також поширюється і на військовослужбовців та прирівняних до них осіб.
В той же час, відповідно до ч.3 ст. 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) як закону спеціального щодо визначення статусу військовослужбовців та прирівняних до них осіб, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 7 Порядку №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Тобто, ч.3 ст. 43 Закону №2262-XII та п. 7 Порядку №393 звужують коло складових грошового утримання, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, і які враховуються для обчислення пенсії, обмеживши їх лише щомісячними додатковим видами грошового забезпечення та виключивши одноразові.
Вирішуючи питання конкуренції вказаних норм законів, суд виходить з того, що положення спеціальних Законів України з питань пенсійного забезпечення підлягають переважному застосуванню перед положеннями Закону № 2262-XII.
Окремо суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 5 Закону №1058-IV вказаного Закону з моменту набрання ним чинності виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
При цьому, суд враховує, що наявність у ч.3 ст. 43 Закону № 2262-XII вказаного обмеження у порівнянні з положеннями спеціальних Законів України з питань пенсійного забезпечення може мати місце, проте, має бути обґрунтоване для відповідності вимогам щодо якості закону як складової принципу верховенства права, що відсутнє в даному випадку.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що щомісячна додаткова грошова винагороди, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 10.03.15 р. №21-70а15 http://reyestr.court.gov.ua/Review/43310877, і суд враховує її під час розгляду справи.
Щодо посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 р. у справі №4-рп/2015 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" суд зазначає наступне.
Згідно змісту вказаного рішення до Конституційного Суду України надійшло клопотання дати офіційне тлумачення положень першого речення частини третьої статті 63 Закону, згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством" в аспекті того, чи є наведений у них перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення вичерпним, чи в цей перелік можуть включатися й інші види грошового забезпечення.
Згідно резолютивної частини рішення -
Положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
В даному випадку предметом розгляду по адміністративній справі №826/6661/18 є наявність чи відсутність підстав для включення до пенсії виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Вказані складові не є новими щомісячними додатковими видами грошового забезпечення в розумінні ст. 63 вказаного Закону, щодо яких має вирішуватися питання про їх включення чи невключення до розміру пенсії.
Виплати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, мають або включатися або не включатися до розрахунку пенсії з моменту призначення, залежно від тлумачення положення ст. 43 Закону №2262-XII та п. 7 Порядку №393.
В вказаного приводу рішення Конституційного Суду України відсутнє.
За таких обставин суд не може погодитися з висновком відповідача про необхідність врахування вказаного рішення під час розгляду справи.
З врахуванням викладеного суд вважає дії щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, протиправними та задовольняє позовні вимоги.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-263, 293, 295 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України У Київській області щодо не проведення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: щомісячна додаткова грошова винагороди, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: щомісячна додаткова грошова винагороди, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
4. Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 22.10.2018