ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
29 жовтня 2018 року м. Київ № 826/17474/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Каракашьян С.К., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Національної академії аграрних наук України
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1, в якому позивач просить суд:
"Визнати протиправними дії Національної академії аграрних наук України, що полягають у несвоєчасному розміщенні на офіційному ВЕБ-сайті оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Таврія» Донецької державної сільськогосподарської дослідної станції НААН».
Визнати протиправною бездіяльність Національної академії аграрних наук України щодо не затвердження ОСОБА_1 більше одного року на посаді директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Таврія» Донецької державної сільськогосподарської дослідної станції НААН».
Зобов'язати Національну академію аграрних наук України вжити дії по затвердженню ОСОБА_1 на посаді директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Таврія» Донецької державної сільськогосподарської дослідної станції НААН».
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Так, завданням адміністративного судочинства, згідно ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак, сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Необхідно з'ясовувати, у зв'язку з чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.
Згідно з п.п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
При цьому, п. 7 ст. 4 КАС України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За загальною практикою Європейського суду з прав людини словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з «…» питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів «…». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, вирішує спір, що підлягає розгляду судом іншої юрисдикції.
Отже, за змістом вказаних статей справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома або більше визначеними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правовідносинах, у яких хоча б одним суб'єктом виступає законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, водночас на цих суб'єктів покладено обов'язок виконувати вимоги та приписи. При цьому необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення ним управлінських функцій саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
В силу ст.1 Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 року державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо:
1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів;
2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів;
3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг;
4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства;
5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням;
6) управління персоналом державних органів;
7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.
Водночас, згідно п. 15 ч. 3 ст. 3 Закону №889-VIII дія цього Закону не поширюється на: працівників державних підприємств, установ, організацій, інших суб'єктів господарювання державної форми власності, а також навчальних закладів, заснованих державними органами.
Як вбачається з позовних вимог, позивачем оскаржується процедура конкурсного відбору на посаду керівника державного підприємства.
Згідно з п. 13 і п. 47 Статуту Національної академії аграрних наук України, зареєстрованого згідно з наказом Міністерства юстиції України від 27.07.2016 року №2332/5, загальне науково-організаційне керівництво поточною діяльністю Національної академії аграрних наук України здійснює Президія Національної академії аграрних наук України, яка підзвітна лише найвищому органу самоврядування - Загальним зборам НААН.
Частиною 1 ст. 233 КЗпП України визначено, що працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
Зважаючи на наведене, суд приходить до висновку, що в даному випадку наявний трудовий спір, який підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2015 р. у справі №826/70/15.
Як вбачається з тексту позовної заяви, позов не пов'язаний з проходженням публічної служби, позивач не є державним службовцем, а відповідач, по відношенню до позивача, не є суб'єктом владних повноважень. Зазначене унеможливлює кваліфікацію даного спору як адміністративного.
Вказана позиція узгоджується із правовою позицією за аналогічних обставин, викладеною у постанові Верховного Суду від 19.02.2018 у справі № 807/1446/15 (провадження №К/9901/6639/18).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
При цьому, суд звертає увагу на те, що даний спід підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Керуючись статтями 160-162, 170, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У відкритті провадження у справі за адміністративним позовом відмовити.
Ухвала може бути оскаржена у відповідності до приписів статей 294- 297 КАС України.
Суддя С.К. Каракашьян