30 жовтня 2018 року м. Рівне №1740/2431/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доВолодимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій., -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1О.) звернувся до суду з позовом до Володимирецького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - відповідач), в якому просив суд: визнати протиправною бездіяльність Володимирецького об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо не призначення з 25.02.2018 пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати Володимирецьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити з 25.02.2018 пенсію за віком, із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії. Вважає протиправною бездіяльність відповідача в частині не призначення з 25.02.2018 пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Наголосив, що ним подано всі необхідні документи для призначення вказаної пенсії. Зазначає, що така відмова є протиправною, та незаконною, що і стало підставою для звернення до суду. З огляду на наведене, позивач просив суд, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
На адресу суду 03.10.2018 вх.17187/18 від відповідача надійшов відзив, котрий є не підписаний уповноваженою особою. А тому, з врахуванням положень ч.6 ст.162 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність вирішення справи за наявними у справі матеріалами, без врахування відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 24.09.2018 прийнято дану позову заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України, ІНФОРМАЦІЯ_1, який потерпів від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується копією посвідчення Серії Б №259736, виданого 14.02.1995(а.с.7, 8).
Позивач з досягненням 54 років, звернувся до Володимирецького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про призначення пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Однак, відповіддю від 15.05.2018 №1229/05-02 відповідач зазначив, що за даними акту зустрічної перевірки, не підтверджений факт роботи ОСОБА_1 на території гарантованого добровільного відселення з 31.12.2014 по даний час, оскільки в первинних документах ніде не зазначено, що ОСОБА_1 працював саме у Великоцепцевицькому відділенні КЗ «Володимирецька КДЮСШ». Таким чином, період проживання та роботи у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 складає 3 роки 8 місяців 10 днів, отже право на призначення пенсії, згідно із ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач набуде після досягнення 56 років(а.с.9).
Рішенням Володимирецького районного суду Рівненської області від 06.08.2018 у справі №556/854/18, яке набрало законної сили 07.09.2018, встановлено факт проживання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1) в с. Великі Цепцевичі, Володимирецького району Рівненської області, в період з 01.01.2009 року по 31.05.2018 року, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення(а.с.10-11).
З огляду на наведене, позивач повторно 19.09.2018 звернувся до Володимирецького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою, де зазначив про встановлення факту проживання рішенням суду в с. Великі Цепцевичі, Володимирецького району Рівненської області (а.с.12).
Водночас, відомостей щодо призначення пенсії відповідно до поданої заяви, відповідачем так і не надано.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, в частині не призначення пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Як встановлено ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003, який набрав чинності 01.01.2004 (далі - Закон України №1058-ІV від 09.03.2003) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Пунктом 13 Перехідних положень Закону України №1058-ІV від 09.03.2003 передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.
Тобто, вказаними нормами надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України №1058-ІV від 09.03.2003 або спеціальним Законом України №796-XII від 28.02.1991.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон України №796-XII від 28.02.1991 ).
Згідно із ст.55 Закону України №796-XII від 28.02.1991, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Пунктом 2 ч.1 ст. 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 передбачено, що особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку на 3 роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання або роботи, але не більше 6 років.
Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які постійно проживали чи працювали у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01. 1993 не менше 3 років, при цьому початкова величина зниження пенсійного віку на 3 роки встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії (26.04.1986) по 31.07.1986 незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Аналогічний правовий підхід щодо застосування зазначених норм матеріального права міститися у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі №556/1153/17, від 11.04.2018 у справі №565/1829/17 та враховується при вирішенні цієї справи в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.
Так, наявними матеріали справи підтверджено, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, з досягненням 54 років звернувся до відповідача щодо призначення пенсії, із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України №796-XII від 28.02.1991.
Відповідно до відповіді пенсійного органу від 15.05.2018 №1229/05-02, довідкою Велицепцевицької сільської ради Володимирецького району підтверджено, що позивач проживав в ІНФОРМАЦІЯ_2 з дня народження по 15.05.1984, з 31.05.1986 по листопад 1987 та з 10.04.1991 по 22.02.1992. Тобто, ОСОБА_2 постійно проживав у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року.
Також, як вбачається із відповіді пенсійного органу від 15.05.2018 №1229/05-02, останнім не заперечується, що період проживання та роботи у зоні гарантованого добровільного відселення ОСОБА_1 станом на 01.01.1993 складає 3 роки 8 місяців 10 днів, тобто початкова величина зниження пенсійного віку передбачена пунктом 2 ч.1 ст. 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 - до позивача застосовується.
Що стосується висновків не підтвердження факту роботи ОСОБА_1 на території гарантованого добровільного відселення з 31.12.2014 по даний час, оскільки в первинних документах ніде не зазначено, що ОСОБА_1 працював саме у Великоцепцевицькому відділенні КЗ «Володимирецька КДЮСШ», судом відхиляються за безпідставністю та необґрунтованістю, з огляду на таке.
Рішенням Володимирецького районного суду Рівненської області від 06.08.2018 у справі №556/854/18, яке набрало законної сили 07.09.2018, встановлено факт проживання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1) в с. Великі Цепцевичі, Володимирецького району Рівненської області, в період з 01.01.2009 року по 31.05.2018 року, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
У трудовій книжці БТ-I №8052966, у записі №27 зазначено, що 31.12.2014 позивача переведено на посаду тренера-викладача з футболу. Запис внесений на підставі наказу №36-к від 30.12.2014(зворот. бік а.с.13).
Поміж тим, до матеріалів справи позивачем долучено розклад занять тренера-викладача ОСОБА_1 у відділенні Великоцепцевицьке (футбол) Володимирецької комплексно дитячо-юнацької спортивної школи на 2016-2017, 2015-2016, 2013-2014 навчальні роки та відповідні списки вихованців, тренером яких є позивач(а.с.14-16, 17-20).
Отже, позивач постійно проживав у зоні добровільного відселення з моменту аварії по 31 липня 1986 року. Також, період проживання та роботи позивача в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 становить більше трьох років, а період проживання ОСОБА_1 з 01.01.2009 по 31.05.2018 в с. Великі Цепцевичі, Володимирецького району Рівненської області, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, встановлено рішенням суду, та підтверджується наявними доказами у матеріалах справи.
З огляду на наведене, у позивача у віці 54 роки наявні всі обґрунтовані підстави для призначення пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України №796-XII від 28.02.1991, а тому суд визнає протиправною бездіяльність Володимирецького об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо не призначення позивачу з 25.02.2018 пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Підпунктом 5 п. 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок) зазначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Відповідно до ст. 44 Закону України №1058-ІV від 09.03.2003, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Пунктом 1 ч.1 ст.45 цього Закону також встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ІНФОРМАЦІЯ_1, в межах строку визначеного п. 1 ч.1 ст.45 цього Закону подав заяву про призначення пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України №796-XII від 28.02.1991, а тому суд вважає за необхідне зобов'язати Володимирецьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити позивачу з 25.02.2018 пенсію за віком, із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищенаведене, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, судові витрати на суму 704,80грн., сплачені згідно із квитанції від 19.09.2018 №30(а.с.2).
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 (вул.Шевченка,22,с.Великі Цепцевичі,Володимирецький район, Рівненська область,34341, ронкпп НОМЕР_1) до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Соборна,28,смт.Володимирець,Рівненська область,34300, код ЄДРПОУ 40377142) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Володимирецького об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо не призначення ОСОБА_1 з 25.02.2018 пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати Володимирецьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_1 з 25.02.2018 пенсію за віком, із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул.Шевченка,22,с.Великі Цепцевичі,Володимирецький район, Рівненська область,34341, ронкпп НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Соборна,28,смт.Володимирець,Рівненська область,34300, код ЄДРПОУ 40377142), судові витрати на суму 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 30 жовтня 2018 року.
Суддя Зозуля Д.П.