Рішення від 30.10.2018 по справі 1940/1596/18

Справа № 1940/1596/18

РІШЕННЯ

іменем України

30 жовтня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (Єфімівни) до Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Управління державної реєстрації про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (Єфімівна) звернулась в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Управління державної реєстрації, в якому, просить суд у актовому записі про народження ОСОБА_2 №85 від 15 грудня 1959 року складеного виконавчим комітетом Борщівської сільської ради Городоцького району Хмельницької області у відомостях про дитину змінити в графі "по батькові" на "Юхимівна", а також змінити в графі "імені батька" з "Єфім" на "Юхим".

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що в силу життєвих обставин на даний час являється громадянкою ОСОБА_3 Федерації, однак в Україні залишилась мама, яка проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яка потребує сторонньої допомоги через похилий вік. Вказує, що для законного перебування в Україні необхідно виготовити посвідку на право тимчасового перебування в Україні та надати необхідні документи серед яких трудова книжка та свідоцтво про народження. В свідоцтві про народження неправильно здійснений переклад по батькові, а саме : з російської мови "Єфимивна" здійснено переклад на "Єфімівна" проте згідно російсько - українського словника переклад імені "Єфим" є "Юхим". Зазначає, що звернулась до Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Управління державної реєстрації для роз'яснення порядку внесення змін до актового запису про народження №85, складеного 15.12.1959 виконавчим комітетом Борщівської сільської ради Городоцького району Хмельницької області на ОСОБА_2, щодо виправлення по батькові дитини з "Єфімівна" на "Юхимівна" та імені батька з "Єфім" на "Юхим". Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області Управління державної реєстрації листом від 31.07.2018 №Т-623/3.1/09-22/24/2855 роз'яснило, що позивач може звернутися із заявою про внесення змін до актового запису про народження до дипломатичного представництва або консульської установи України в ОСОБА_3 Федерації, або до відділу ЗАГС за місцем свого проживання, а тому змушений звернутись до суду із даним позовом.

На адресу суду 10.10.2018 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, в зв'язку з їх необґрунтованістю та відсутністю на те законних підстав.

Вказує, що 18.07.2018 на адресу Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області ОСОБА_1 подана заява про надання роз'яснення порядку внесення змін до актового запису про її народження, яка була розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян» та на яку Управлінням державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області 31.07.2018 за №Т-623/3.1/09-22/24/2855 було надано відповідне роз'яснення, а не відмову як стверджує позивач, яке додано до позовної заяви. Зокрема, роз'яснено , що відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 №55/18793, заява про внесення змін (щодо внесення яких заявниця просила надати роз'яснення) до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Відповідні заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах, тобто за місцем їх проживання в Україні. При цьому, документом, що підтверджує право іноземного громадянина на постійне проживання в Україні, є посвідка на постійне проживання (пункт 17 частини 1 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»). А тому у задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 являється громадянкою ОСОБА_3 Федерації, однак в Україні залишилась мама, яка проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 та потребує сторонньої допомоги через похилий вік. Для законного перебування в Україні позивачу необхідно виготовити посвідку на право тимчасового перебування в Україні та надати необхідні документи серед яких свідоцтво про народження в якому здійснений переклад по батькові неправильно, а саме : з російської мови "Єфимивна" здійснено переклад на "Єфімівна" проте згідно російсько - українського словника переклад імені "Єфим" є "Юхим".

ОСОБА_1 18.07.2018 звернулась до Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про надання роз'яснення порядку внесення змін до актового запису про її народження №85, складеного 15.12.1959 виконавчим комітетом Борщівської сільської ради Городоцького району Хмельницької області на ОСОБА_2, щодо виправлення по батькові дитини з "Єфімівна" на "Юхимівна" та імені батька з "Єфім" на "Юхим".

Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області Управління державної реєстрації листом від 31.07.2018 №Т-623/3.1/09-22/24/2855 надало роз'яснення щодо порядку внесення змін до актового запису про народження №85, складеного 15.12.1959 виконавчим комітетом Борщівської сільської ради Городоцького району Хмельницької області на ОСОБА_2, щодо виправлення по батькові дитини з "Єфімівна" на "Юхимівна" та імені батька з "Єфім" на "Юхим".

Перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд враховує наступне.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням та засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану визначаються Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01 липня 2010 року №2398-VI (далі - Закон).

Відповідно до ч.1 ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Згідно із ч.2 ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис.

Відповідно до ч.3 ст. 22 Закону заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Згідно пункту 1.6. розділу I Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 №96/5 (надалі Правила внесення змін) дипломатичне представництво або консульська установа України приймає та розглядає заяви громадян України, іноземців та осіб без громадянства про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання, складених органами державної реєстрації актів цивільного стану України, в порядку, передбаченому цими Правилами.

Відповідно до пункту 1.5. Правил внесення змін заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.

Згідно п.17 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" посвідка на постійне проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.

Відповідно до п.1.6. Правил внесення змін дипломатичне представництво або консульська установа України приймає та розглядає заяви громадян України, іноземців та осіб без громадянства про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання, складених органами державної реєстрації актів цивільного стану України, в порядку, передбаченому цими Правилами.

Дипломатичне представництво або консульська установа України, які прийняли заяву про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, надсилають запити про витребування повних витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копій актових записів цивільного стану через Міністерство закордонних справ України до Міністерства юстиції України для подальшого пересилання до відділів державної реєстрації актів цивільного стану, у яких містяться на зберіганні відповідні актові записи цивільного стану.

Відповідні матеріали про внесення змін, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану надсилаються дипломатичним представництвом або консульською установою України через Міністерство закордонних справ України до Міністерства юстиції України для подальшого пересилання до головного територіального управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі за місцем зберігання відповідних актових записів цивільного стану.

Суд звертає увагу, що ОСОБА_1 є громадянкою ОСОБА_3 Федерації, а також в останньої відсутня посвідка на постійне проживання на території України, а тому, Головним територіальним управлінням юстиції у Хмельницькій області Управлінням державної реєстрації надано законне та обґрунтоване роз'яснення від 31.07.2018 №Т-623/3.1/09-22/24/2855, у зв'язку із чим позовні вимоги позивача є безпідставними.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

За ч.ч.1-2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, за сукупністю наведених обставин та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні відносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Управління державної реєстрації про визнання протиправним та скасування рішення.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_4 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

В зв'язку із відмовою в задоволенні позову на підставі ст.139 КАС України, судові витрати не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (Єфімівни) до Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області Управління державної реєстрації про зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (Єфімівна) (АДРЕСА_1,Вилючинськ,Край Камчатський , НОМЕР_1 6808995 -

Відповідач:Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області Управління державної реєстрації (вул. Володимирська, 91,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ 34838822 -

Головуючий суддя ОСОБА_5