Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
29 жовтня 2018 р. № 2040/6350/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
за участю секретаря судового засідання - Козир В.М.,
за участю:
представника позивача - Ковкіна О.В.,
представника відповідача - Рочняк Т.С.,
представника відповідача - Баклушиної В.Б.,
представника відповідача - Науменко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Алба Груп Україна" (м. Харків, вул. Сумська, 53) до Головного управління ДФС у Харківській області (м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про скасування податкових повідомлень - рішень, -
Ковкін О.В. звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом в інтересах ТОВ "Алба Груп Україна", в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000361415 від 18.04.2018, яке видане Головним управлінням ДФС у Харківській області; скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000371415 від 18.04.2018, яке видане Головним управлінням ДФС у Харківській області.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представники відповідача проти позову заперечували, просили відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, доводи адміністративного позову та відзив на нього, суд дійшов наступного.
Судовим розглядом встановлено, що за результатами документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Алба Груп Україна» (податковий номер 39316720) щодо дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи за період з 01.01.2015 по 31.12.2017 Головним управлінням ДФС у Харківській області був складений акт № 1222/20-40-14-15-
07/39316720 від 05.04.2018.
На підставі акту, контролюючим органом винесені податкові повідомлення - рішення № 0000361415 та №0000371415 від 18.04.2018, якими встановлені порушення позивачем Закону України «Про Митний тариф України», ч.1, ч.8 ст. 257 Митного кодексу України (занижено податкове зобов'язання по сплаті митна), а також вимог п. 187.8 ст. 187 та п. 190.1, ст. 190 Податкового кодексу України щодо заниження бази оподаткування податком на додану вартість на суму мита, що призвело до заниження ТОВ «Алба Груп Україна» податкових зобов'язань по сплаті митних платежів на загальну суму 53579,06 грн., в т.ч.: по ввізному миту - на суму 44649,21 грн., по ПДВ - на суму 8929, 84 грн.
Не погодившись із такими висновками Головного управління ДФС у Харківській області, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Алба Груп Україна» в зоні діяльності Харківської митниці ДФС здійснено митне оформлення товарів з комерційною назвою «Обладнання для фасування продуктів в пакети «саше»...Автомат АР 05-42...» та «Автоматична пакетуюча картонажна машина модель HTZ 85...» за МД від 01.03.2016 № 807100000/2016/006867 та від 18.10.2017 № UA807170/2017/337149.
За зазначеними митними деклараціями ТОВ «Альба Груп Україна» імпортований товар заявлено до митного оформлення, як: «Обладнання для фасування продуктів в пакети «саше». Пакет типу «саше» формується автоматом з пластмасового матеріалу (з рулону термозаварювальної плівки ламінована фольга РЕТІ2AL9PA60 (плівка тришарова) та PETJ2PE60 (плівка двошарова) в процесі фасування продуктів. Автомат АР 05-42 (в комплекті з роликами для перфорації роликами для обрізання краю пакета, клапаном подавання інертного газу, дозатором вприскання сульфату натрію) Фабр. № 033/2015 - 1 шт. Живлення 220/380В, 50/60 Гц. Потужність 2,5кВт. Діапазон дозування 15-30.мл. Продуктивність 30-40 циклів за (120-160 пакетів/хвилину). Новий. Автомат АР 05-42 (в комплекті з роликами для перфорації роликами для обрізання краю пакета) Фабр. №034/2015 - 1шт. Живлення 220/380, В50/60 Гц. Потужність 2,5 кВт. Діапазон дозування 15-30 мл. Продуктивність 30-40 циклів за хвилину (120-160 пакетів/хвилину). Новий. Автомати використовуються для фасування в пакети «саше» фарби для волосся та окиснювача фарби для волосся. В розібраному стані для зручності транспортування. Виробник: Фірма «ПРОБЛЕНД» ООД. Країна виробництва ВG. Торговельна марка: «ПРОБЛЕНД» та «Автоматична пакетуюча картонажна машина моделі «HTZ 85», нова - 1 шт. TCFnumher: MDTCF/201104/0571. Продуктивність 3000 коробок/годину, три змінних формати, згідно технічного завдання. Живлення потужність 1,5 кВт. Автоматична подача продукту. Для формування картонної упаковки та фасування пакетів саше у картонні коробки. Торговельна марка: нема даних. Виробник RU1AN HAOTENG MACHINERY CO.LTD. Країна виробництва: СNза кодом товару 8422 40 00 90 відповідно УКТ ЗЕД, пільгова ставка ввізного мита 0,0 %.
Товарна позиція 8422 має наступний опис: «Машини посудомийні обладнання для миття або сушіння пляшок або інших ємкостей; обладнання для наповнення, закупорювання пляшок, банок, закривання ящиків, мішків або інших ємкостей, їх запечатування, закорковування або наклеювання на них етикеток; обладнання для герметизації пляшок, тюбиків та аналогічних ємкостей; інше обладнання для фасування та загортання товару (включаючи обладнання для загортання товару з термоусадкою пакувального матеріалу обладнання для газування напоїв).
Відповідно до опису обладнання у графі 31 МД від 01.03.2016 № 807100000/2016/006986 зазначено, що обладнання призначене для фасування продуктів в пакети «саше». Автомат А 05-42 представлено в комплекті з роликами для перфорації, роликами для обрізання краю пакета, клапаном подавання інертного газу, дозатором вприскування сульфат натрію. Пакет типу «саше» формується автоматом з пластмасового матеріалу (з рулону термозаварювальної плівки - ламінована фольга (плівка тришарова) та РЕТ12РЕ60 (плівка двошарова) в фасування продуктів.
Згідно з висновками акту «Про результати документальної планової виїзної
перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛБА ГРУП УКРАЇНА» (податковий
номер 39316720) (далі платник податків - ТОВ «Алба Груп Україна») дотримання вимог
законодавства України з питань державної митної справи за період з 01.01.2015 по 31.12.2017» від 05.04.2018 № 1222/20-40-14-15-07/39316720 посадовими особами контролюючого органу були встановлені порушення Закону України «Про Митний тариф України» від 19.09.2013 № 584-VII (застосування Правила 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД) при класифікації товарів, частини 1, пункту 5 частини 8 статті 257 Митного кодексу України, у зв'язку з чим занижено податкове зобов'язання по сплаті мита в періоді, що перевірявся на загальну суму 44 649,21 грн., в тому числі по митним деклараціям: МД № 807100000/2016/006867 від 01.03.2016 на суму 21 422,99 грн., яка підлягає перерахуванню до державного бюджету України; МД № UA807170/2017/337149 від 18.10.2017 на суму 23 226,23 грн., яка підлягає перерахуванню до державного бюджету України; пункту 187.8 статті 187 та пункту 190.1. статті 190 Податкового кодексу України щодо заниження бази оподаткування податком на додану вартість на суму мита, в результаті
занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість на загальну суму 8929,84 грн., в тому числі по митним деклараціям: МД № 807100000/2016/006867 від 01.03.2016 на суму 4284,60 грн., яка підлягає зарахуванню до державного бюджету України; МД № UA807170/2017/337149 від 18.10.2017 на суму 4645,25 грн., яка підлягає зарахуванню до державного бюджету України.
Митним кодексом України, зокрема частиною 1 ст. 345 МК України встановлено, що документальна перевірка - це сукупність заходів, за допомогою яких органи доходів і зборів переконуються у правильності заповнення митних декларацій, декларацій митної вартості та в достовірності зазначених у них даних, законності ввезення (пересилання) товарів на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України або за межі території вільної митної зони, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів.
Документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, проводяться органами доходів і зборів з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України (ч. 2 ст. 345 Митного кодексу України).
Пунктом 3 ч. 3 ст. 345 Митного кодексу України надано повноваження органу доходів і зборів здійснювати митний контроль шляхом проведення документальних виїзних (планових або позапланових) та документальних невиїзних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи щодо правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення.
Як передбачено пунктом 1 частини 2 статті 351 Митного кодексу України Документальна невиїзна перевірка проводиться у разі виявлення ознак, що свідчать про можливе порушення законодавства України з питань державної митної справи, за результатами аналізу електронних копій митних декларацій, інформації, що стосується товарів, митне оформлення яких завершено.
Згідно з даними, які містяться в матеріалах справи, для експлуатації автомату для фасування продуктів АР 05-42, обладнання АР 05-42 є вертикальним автоматом для пакетування. Форма пакету - 4 швів. Об'єм дозування рідиною - 15-30 мл.
У технічному завданні на виготовлення автомата для фасування продуктів в пакети «саше», що є додатком до контракту № 01-10-15 від 02.10.2015 прописано, що фасованим продуктом є окиснювачем для фарби волосся. Діапазон дозування - 15-30 мл. Автомат укомплектований: чотирма незалежними дозаторами з вузлами відділення краплі на вихідних патрубках; спеціальним ножем для нанесення перфорації між двома пакетами; вузлом рівної горизонтальної відрізки пакетів з функцією надрізу пакетів. Кількість зварних швів становить 4.
Таким чином, вказаний товар обладнаний для фасування продуктів в пакети «саше» - фасувальний автомат АР 05-42 є таким, що виконує функції формування ємності, розливу та запечатування продукту.
Картонажна машина НТZ 85 призначена для пакування готових пакетів типа «саше» в картонні коробки виробничою потужністю, не менш 50 коробок в хвилину.
У наданих технічних характеристиках до товару зазначено, що оператор закладує в машину готові пакети типу «саше», інструкції та картонні коробки в розгорнутому вигляді Машина формує готову коробку, вкладає в неї необхідну кількість пакетів і інструкцій, закриває клапан коробки та видає готову коробку.
Управління машиною здійснюється програмою за допомогою контролера PLCOMRON.
Товар «Автоматична пакетуюча картонажна машина модель НТZ 85» є таким, що виконує наступні функції: формування коробки, її наповнення та закриття.
Класифікація товарів для цілей митного оформлення здійснюється згідно з вимогами Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД», що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України від 19.09.2013 № 584-VІІ «Про митний тариф» з урахуванням основних правил інтерпретації УКК ЗЕД (далі - ОПІ) та визначальних для класифікації характеристик товару.
Класифікація товарів для цілей митного оформлення здійснюється згідно з вимогами Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі -УКТ ЗЕД), що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, встановленого Законом України від 19.09.2013 за № 584-VІІ "Про митний тариф" (зі змінами та доповненнями), з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД (далі -ОПІ) та визначальних для класифікації характеристик товару.
Відповідно до Правила 1 ОПІ назви розділів, груп та підгруп наводяться лише для зручності користування. Для юридичних цілей класифікація товарів проводиться виходячи з найменувань товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи труп і якщо такі тексти назв та примітки не вимагають іншого відповідно до таких положень.
Положеннями правила 6 ОПІ встановлено, що для юридичних цілей класифікація товарів у підпозиціях будь-якої товарної позиції проводиться відповідно до назви підпозицій і приміток, які стосуються підпозицій, а також вищезазначених Правил, за умови, що порівнювати можна лише підпозиції одного рівня. У цілях цього Правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів та груп, якщо не обумовлено інше.
Відповідно до пункту Пояснень Правила 6 ОПІ визначено, що під час порівняльного аналізу двох чи більше підпозицій з одним дефісом у межах однієї товарної позиції за Правилом 3 а), можливість віднесення товару до однієї з них повинна визначатися лише за описом товару в цих підпозиціях з одним дефісом. Після того, як підпозиція з одним дефісом, що дає найбільш конкретний опис товару, обрана і якщо сама підпозиція поділяється, тоді і тільки тоді береться до уваги опис на рівні підпозицій з двома дефісами і вибирається одна з них.
Згідно з приміткою 4 до розділу XVI "Машини, обладнання та механізми; електротехнічне обладнання; їх частини; звукозаписувальна та звуковідтворювальна апаратура, апаратура для запису або відтворення телевізійного зображення і звуку, їх частини та приладдя" УКТ ЗЕД встановлено, що у разі якщо машина (включаючи комбінацію машин) складається з окремих комплектувальних вузлів (незалежно від того, чи розміщені вони окремо чи з'єднані між собою трубопроводами, трансмісійними механізмами, електричними кабелями чи іншими пристроями), призначених для забезпечення одночасного виконання чітко визначених функцій, що включені до однієї з товарних позицій групи 84 або 85, таку машину потрібно класифікувати у товарній позиції, що відповідає визначеній функції.
Відповідно до Загальних положень до цього розділу ця примітка застосовується, коли машина (включаючи комбінацію машин) складається з окремих компонентів, які призначені для спільного виконання чітко визначеної функції, охопленою однією з товарних позицій групи 84 або, більш часто, групи 85. Тоді це єдине ціле повинне включатися до товарної позиції, що відповідає цій функції, незалежно від того, чи розташовані ці компоненти (для зручності або за іншими причинами) окремо чи з'єднані трубопроводами (по яких тече повітря, стиснутий газ. олива тощо), трансмісійними пристроями, електричними кабелями чи іншими пристроями.
Виходячи з назви товарної позиції 8422 УКТ ЗЕД та відповідно до Правила 1 ОПІ визначено, що у цій товарній позиції, зокрема, класифікується обладнання для наповнення, закупорювання пляшок, банок, закривання ящиків, мішків або інших ємкостей, їх запечатування, закоркування або наклеювання на них етикеток.
Митним тарифом України обладнання для наповнення, закупорювання пляшок, банок, закривання ящиків, мішків або інших ємкостей, їх запечатування, закорковування або наклеювання на них етикеток; обладнання для герметизації пляшок, банок, тюбиків та аналогічних ємкостей; обладнання для газування напоїв віднесено до товарної позиції 8422 30 00.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених технічних характеристик пакувального обладнання «Обладнання для фасування продуктів в пакети «саше» - Фасувальний автомат АР 05-42»та «Автоматична пакетуюча картонажна машина модель НТZ 85», відповідно до Правила 1 та 6 ОПІ, примітки 4 до розділу XVI УКТ ЗЕД, загальних положень до цього розділу, пояснень до товарної позиції 8422, класифікацію обладнання, слід проводити у межах товарної категорії 8422 ЗО 00 згідно УКТ ЗЕД.
Згідно ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність прийнятих ним рішень, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.5-10, 72, 73, 74, 77, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Алба Груп Україна" (м. Харків, вул. Сумська, 53) до Головного управління ДФС у Харківській області (м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 30.10.2018.
Суддя В.В. Єгупенко