29 жовтня 2018 р. справа №1840/3565/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 1840/3565/18
за позовом ОСОБА_1
до Південного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Сумської області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
28.08.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Тростянецького районного суду Сумської області про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати нарахованої пенсії за травень-червень 2018 року та зобов'язання виплатити нараховану пенсію за вказаний період. Свої вимоги мотивує тим, що він є внутрішньо переміщеною особою. Місцем його проживання є Сумська область, Тростянецький район, с. Кам'янка, вул. Садова, 47. За період з травня по червень 2018 року виплату пенсії йому було припинено. Позивач не погоджується із такими діями органу Пенсійного фонду, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії припиняється за рішенням органу Пенсійного фонду або за рішенням суду. В даному випадку припинення виплати пенсії здійснено без прийняття відповідачем відповідного рішення.
Ухвалою Тростянецького районного суду Сумської області від 29.08.2018 вказана справа була передана за підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду.
19.09.2018 справа надійшла до Сумського окружного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 20.09.2018 позовна заява була залишена без руху у зв'язку з недоліками позовної заяви.
Після усунення виявлених недоліків, ухвалою суду від 28.09.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 "Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб". Підставою для виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі є довідка, видана відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Рішення про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати приймає Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. На підставі вказаного рішення управління приймає своє рішення. З 14.06.2016 рішення щодо призначення (відновлення) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у містах Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах рад. З травня 2018 року управлінням припинено виплату пенсії позивачу. Відповідно до протоколу засідання Комісії для прийняття рішень з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 06.06.2018 №17/86 позивачу відновлено виплату пенсії з 01.05.2018. Також управлінням було повідомлено позивача про те, що пенсію за травень, червень він отримає за додатковими списками (а.с.32-33).
З огляду на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву, ухвалою суду від 17.10.2018 ухвалено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 29.10.2018 о 12:00 год.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.37).
Крім того, в письмовій заяві, що надійшла до суду, відповідач зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 №988 “Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України” зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 №5 “Деякі питання реорганізації територіальних органів Пенсійного фонду України Сумської області” Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі та Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області реорганізовано шляхом злиття в Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області. Тому Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області є правонаступником управлінь, що припинили свою діяльність (а.с. 38).
Протокольною ухвалою суду від 29.10.2018, суд замінив відповідача у зв'язку з реорганізацією, а саме: управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі замінив його правонаступником - Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області.
Суд, заслухавши пояснення позивача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Південному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області.
Згідно з копією довідки від 14.09.2017 №0000330574 позивач є внутрішньо переміщеною особою, постійно проживав за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, переміщений за адресою: вул. вул. Садова, 47, с. Кам'янка, Тростянецький район, Сумська область (а.с.10).
За період з травня по червень 2018 року пенсія ОСОБА_1 нарахована, але не виплачена.
18.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області із запитом про причини припинення виплати йому пенсії.
Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області від 02.07.2018 №С/19 повідомило ОСОБА_1 про те, що відповідно до підпункту 5 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 (зі змінами), соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Управлінням Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області були отримані списки осіб з числа внутрішньо переміщених осіб, які виїхали понад 60 днів до дати контрольної перевірки. У зв'язку з отриманою інформацією, з 01.05.2018 ОСОБА_1 виплату пенсії було припинено. Відповідно до протоколу засідання Комісії для прийняття рішень з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 06.06.2018 №17/86 ОСОБА_1 відновлено виплату пенсії з 01.05.2018. Також було повідомлено, що пенсію за липень ОСОБА_1 отримає за своєю датою виплати в липні. Пенсію за травень - червень отримає за додатковими списками (а.с.13-14).
ОСОБА_1 було поновлено виплату пенсії з липня 2018 року.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
За приписами ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та Законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Передбачене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване в Законі України № 1058-ІУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та в Законі України № 1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення”, якими встановлено порядок призначення, нарахування та виплати пенсії. За приписами п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягай встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсій страховий стаж. Питання виплати пенсій врегульовані ст. 47 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, згідно якої пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 4 вказаного Закону виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення. Згідно зі ст. 5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” виключно цим Законом України визначається порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням. Таким чином, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” або будь-яким іншим законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.
Статтею 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Вказаний перелік є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом. Жодна з цих підстав відповідачем не була застосована для припинення виплати мені пенсії. Окреме рішення про припинення виплати мені пенсії відповідачем не виносилось, письмова інформація про припинення виплати пенсії територіальним органом Пенсійного фонду мені не надсилалась.
Отже, відповідач припинив виплату пенсії ОСОБА_1, не приймаючи рішення у відповідності до ч. 1 ст. 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, при тому, що жодним законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.
На думку суду, право громадянина на отримання призначеної йому пенсії не можна пов'язувати з такою умовою, як постійне проживання або перебування за місцем реєстрації місця проживання. Будь-які висновки органів соціального захисту про відсутність осіб за місцем проживання, перебування чи реєстрації, а також рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (яка була створена виконавчим органом міської ради на підставі ПКМУ від 08.06.2016 №365 “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам”), яке фактично слугувало підставою для припинення виплати пенсії позивачу, ніяким чином не є таким рішенням у розумінні ч. 1 ст. 49 Закону України №1058-ІУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Аналогічний висновок викладений у зразковій справі про припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі, викладений у рішенні Верховного Суду від 03 травня 2018 року (справа №805/402/18, провадження №Пз/9901/20/18), згідно якого визнано протиправним та скасовано розпорядження Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24 березня 2017 року “Про припинення виплати пенсії до з'ясування” та зобов'язано відновити виплату призначеної їй пенсії за віком з 01 квітня 2017 року.
Суд зазначає, що справа №1840/3565/18, є аналогічною із вказаною зразковою справою.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності припинення виплати пенсії ОСОБА_1 за період з травня по червень 2018 року.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі щодо невиплати нарахованої пенсії ОСОБА_1 за травень-червень 2018 року та зобов'язати Південне об'єднане управління Пенсійного Фонду України Сумської області, як правонаступника Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі, виплатити нараховану пенсію ОСОБА_1 за травень-червень 2018 року.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Південного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі щодо невиплати нарахованої пенсії ОСОБА_1 за травень-червень 2018 року.
Зобов'язати Південне об'єднане управління Пенсійного Фонду України Сумської області (Сумська область, м. Охтирка, вул. Незалежності, 23, код ЄДРПОУ 42421549) виплатити нараховану пенсію ОСОБА_1 (Сумська область, Тростянецький район, с. Кам'янка, вул. Садова, 47, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за травень-червень 2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (Сумська область, Тростянецький район, с. Кам'янка, вул. Садова, 47, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (42700, Сумська область, м. Охтирка, вул. Незалежності, 23, код ЄДРПОУ 42421549) суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення виготовлений 30.10.2018.